Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

silentname

Môžem pokojne zopakovať to, čo som písal už k všetkým ostatným hodnoteným a komentovaným filmom s Robinom Williamsom. Jeho prítomnosť tu bude veľmi chýbať. A opäť ako vždy podal excelentný výkon, kde ho nemôžem nič iné, len pochváliť. Ale rovnako skvelí sú aj chalani, a medzi nimi aj v budúcnosti fantastický Ethan Hawke. Ale aj ako veľmi mladý chalan musím povedať, že podal absolútne skvelý výkon a všetky emócie, ktoré vo filme dal sú absolútne vierohodné. Okrem toho je skvelé takýmto štýlom učiť. Pretože to oveľa viac dokáže ukázať, v čom tkvie originalita a hlavne vlastná tvár. Prečo by sme chceli byť ako všetci ostatní? Pretože v každom z nás drieme úplne niekto iný. A každý ako básnik vieme povedať niečo iné úplne inými slovami. A nie je to podľa mňa nikde lepšie ukázané ako v dvoch scénkach. Keď pán Keating dostane básničku z Todda tým, že mu zakryje oči a nechá ho rozprávať všetko čo vníma z pohľadu na obrázok a keď majú študenti kráčať a postupne si chôdzu zrovnajú. Vynikajúce scénky, ktoré veľmi dobre myšlienku filmu reflektujú. Okrem toho je tu absolútne vynikajúci záver, ktorý nebudem spoilovať, no jednoznačne poviem, že je to zaslúžené. Pre mnohých z nás bol Robin Williams súčasťou rodiny. A jeho filmy a jeho postavy nás v mnohom inšpirovali a vždy nám boli dobrým priateľom a radcom v čase, keď sme ich najviac potrebovali. TAkže jediné čo môžem povedať je fakt, že tento film skutočne vie čo hovorí a má srdce na správnom mieste. Je natočený skvele, má veľmi dobré posolstvo a ľudí, ktorí skutočne dokážu zo seba dostať maximum. Hodnotenie: A ()

WANDRWALL

Učitel učí tak, jak by se mělo. Kolegové ho za to nemají rádi. Studenti postupně ano. Jeden se rozhodne pro pokračování ve studiu dramatického umění. Rodiče jsou proti. A tak dochází k tragédii. Učitel musí odejít ze školy, a tak mu žáci aspoň pěkně poděkují za to, jak je učil, a to navzdory vzteku nového učitele literatury. Jen mi v hlavní roli vadí pro mě "neherec" Robin Williams. Je pro mě průhledný a každá jeho mimika a gesto je hrané tak, že vím, že to hraje. Je to pro mě špatný herec. ()

Arsenal83

Pridávam sa ku konzumentom tohto zážitku, ktorí sa nudili. Film sa hrá na to, že prináša veľkú myšlienku a umeleckosť. Chápem, že to tak asi aj niektorí cítili, preto je tu asi také hodnotenie. Alebo ste sa dali len strhnúť celosvetovou lavínou, aby ste sa nemuseli hanbiť za to, že sa skutočne nudili? Pretože neverím, že 86% ľudí toto považuje za kultúrny skvost. ()

Willy Kufalt

V jediné věci bych jako učitel s postavou Johna Keatinga asi nesouhlasil: s tím povelem vytrhat z knihy stránky s odmítanou teorií. Jestliže máme vychovávat studenty směrem k svobodnému kritickému myšlení, o co se právě Keating snažil, nepovažuji za šťastné (v rámci humanitních věd) takhle násilně vštěpovat svým svěřencům, aby nutně odmítali jistou vědeckou teorii v daném oboru, resp. tvářili se rovnou, že neexistuje. To zavání marxisticky jednostranným myšlením a naopak tomu svobodnému, spočívajícímu ve vlastním zamýšlení a teprve následným zaujetím postoje, podobně radikální úkony spíše zabraňují. Navíc s prezentovanou myšlenkou filmu „o svobodě ducha a nepodrobení“ se tohle právě rozchází. Což ale nemusím brát ale nutně jako mínus filmu, který přeci jen odráží jistou éru školství ve Spojených státech, s ústřední postavou progresivního učitele, který jako každý jiný má právo na své omyly. Jinak mi postava učitele Keatinga v podání výborného Robina Williamse připadala svými neotřelými postojemi a metodami obdivuhodná a ačkoliv film se z větší části nakonec zabýval více studenty, než postavou učitele a ačkoliv díky jedné nedávno zahlídnuté ukázce v dokumentu znal předem konec filmu, hodně si mě svým poselstvím a poutavým příběhem získal. Peter Weir se tu sice jako režisér už úplně odklonil od svého mysteriózního žánru, který uměl nejlépe, ale na svou schopnost vytvářet pohltivou atmosféru úplně nezapomněl a pořád tu místy (zejména během studentských schůzek v noční jeskyni) cítit tu typicky „weirovskou“ atmosféru kombinující poetičnost s čímsi potemnělým. Snad jen v druhé polovině na mě film působil rozvláčně (a scény ze studentského představení mi připadaly trochu nezáživně pojaté), naštěstí v poslední čtvrtině opět nabral na síle a závěr za doprovodu Jarrovy hudby, působivě podtrhující dojem morálního vítězství a projevu vděky s úctou, patří k těm nezapomenutelným. [85%] ()

Bachy

Vzalo, nadchlo, dojalo...ještě teď jsem toho plnej. Robin Wiliams tady válí. Parádní. Kapitáne, můj kapitáne, já smekám ()

Happens

Ou, captain, my captain, dokázal jste ve mně probudit spící, dokázal jste změnit cosi ve mně, zveršoval jste můj svět, pryč s poezií Pritcharda! Vyrůstal jsem v podobně klučičí škole, ale chyběl nám kapitán, náš kapitán. Bezkonkurenčně řadím film do své TOP. Do Deaths poet society bych šel hned. Poezie, carpe diem, trable kluků, to vše je mi tak blízké, že pro toto zpracování mám 100% spokojenost. ()

Rocky62

Řekl bych, že Peter Weir má ve své režii výkyvy. Jednou přijde s filmem, v němž divák hltá každou započatou scénu, podruhé zas naservíruje "suché" dílo, u kterého se pro změnu modlí, aby se začalo něco dít. Zde se mi dostalo bohužel tak trochu obojího. Kolísající tempo je tu rušivým elementem a emotivní stránka není dostatečně silná, aby byl divák dojat. Pravděpodobně bude chyba na mojí straně, ale myslím, že se měl Weir zaměřovat na postavy jednotlivě a ne je charakterizovat jako celek. Takhle mě film emotivně minul, což je největší mínus. Nelze si však nevšimnout nadupaného scénáře a kvalitních hereckých projevů, i když Williams opět dostal málo prostoru. Je tu jistá výpovědní hodnota týkající se života a přátelství a celkově je tento opus na úrovni, ale bohužel asi nežiji stylem carpe diem, abych ho pochopil. 70% ()

eLeR

Dead Poets Society je príbehom skupiny chlapcov, ktorí sa od rána do večera len učili a išli pekne po cestičke, ktorú im určili rodičia. Potom sa objaví učiteľ, ktorý im svojou vetou Carpe diem! zamotá a zmení životy. Teda hlavne jednému. Je na mieste sa opýtať, či by smer svojej cesty ten chlapec zmenil aj bez pána učiteľa, alebo mu výraznou mierou pán učiteľ pomohol a vlastne za to mohol. No nemohol. Rodičia, načúvajte snom a túžbam svojich detí. Prvá polovica filmu ma skôr nudila, utvrdila som sa v tom, že ja na básničky skrátka nie som, ale potom to celkom nabralo spád a koniec bol naozaj veľmi dojímavý. 3,5* ()

iamek

Zajímavý snímek o učiteli, který učí zvláštním způsobem. Robin Williams je tradičně skvělý stejně jako Ethan Hawke a Robert Sean Leonard, kterého jistě znáte ze seriálů Doktor House. Konec vás určitě dostane. ()

Chrustyn

Hodně upovídaný a v některých částech dost pomalý snímek, který vyzdvihují skvělé herecké výkony mladých herců a dost možná životní role Robina Williamse, kterému vážné role sedí stejně jako ty komediální. Kvůli zdlouhavosti jsem chtěl dát původně jen 3* ale konec mě přesvědčil o té čtvrté. ()

dopitak

Až 153. nejlepší tady? Tenhle film je mnohem lepší. Nemá slabé místo, nemá. S otevřenou pusou budete koukat na teenage high school, kde nikdo nikoho nešikanuje, po večerech se dohání osnovy a za lež se vylučuje. I když není zmíněn rok, podle aut tipuju přibližně šedesátá léta. Ethan Hawke je tak mladý, že není poznat. Robin v nejlepší formě, Ilja Prachař dabující ředitele školy tomu dává démonický, pardon despotický směr. O mistrovství Viktora Preisse netřeba se zmiňovat. Osobně jsem tipoval, že očekávanou tragédií bude, že se Josh Charles kvůli Chris oběsí. A ono ne, a navíc tahle linka zůstala nedotažená. Ale nám je jasné, že Alexandra Powers (dřív jsem jí neznal) mu dala. Já taky dávám, plný počet, a dlouho si tohle skvělé nenápadné drama budu pamatovat. Jo, je to první škola, kde se nikdo nikomu zlomyslně nesměje. ()

Yardak

"Literární" drama, které skvěle zrežíroval Weir a hlavní postava učitele literatury je tak výborně zahraná Wiliamsem, že každý student by chtěl, aby ho učil:). Oscarový scénář jasně chápu! Poezii musíme prožívat, né bodovat! Ať žije společnost mrtvých básníků........CARPE DIEM. 99%. ()

triatlet

Carpe diem. Škoda, že se toho nedrží v ČT a tak kouzelný a upřímný film neodvysílají v hodinu, který by snímku slušel a který by umožnil, aby ho vidělo víc diváků. O Vánocích 2007 jsem nevydržel do půlnoci. Když jsem pak slyšel ódu jednoho maturanta, tak jsem litoval. Nevěřil jsem vlastním očím, když na přelomu ledna/února letošního roku film reprízovali na ČT 2 v pondělí od 17.00. A ty dvě hodiny, co jsem seděl u televize, jsem seděl jako přikovaný. Tak jednoduše podaná kritika puritánství, tak přirozeně motivující John Keating, který neučil studenty text papouškovat, ale PROŽÍVAT... Mistrovsky přirozeného Robina Williamse jsem nevnímal jako herce, ale jako výborného učitele. Zajímavé komantáře: Radek99, suicide. ()

sharky

86%poeticky natočená vzpoura proti autoritám. z dnešního pohledu, ale vypadaj dospívajícií kluci, kteří se schovávaj v jeskyni a čtou si poezii trochu divně. v současném (2007) filmu by v tý jeskyni dělali úplně jiné věci:) to ale nic nemění na tom, že precizní režie se spojila s naprosto dokonalým castingem a jedná se o perfektní filmový zážitek. jak je vidět hawke byl skvělý herec už od malička. ()

rikitiki

Zase už nepoddajné a sensitivní mládí trpí pod knutou tuhého školního řádu a bigotních učitelů. Světélko v tunelu nabídne nový vyučující a jeho uvolněné metody, které dosud svázaným mladíkům ukážou, že mohou konečně žít. Jenomže chopit se vlastní svobody přináší i riziko, že to dotyčný nezvládne, když narazí na odlišné očekávání autorit. ____ Společnost mrtvých básníků je slušný snímek s dobrý obsazením a začínajícími herci, z nichž některým se podařilo později proslavit. Příběh je to ale viděný už stokrát. Kupodivu ho nad průměr vyzdivhují citáty z děl už dávno mrtvých básníků, které dokazují, že stejné problémy se svobodou/nesvobodou a přežíváním/žitím měli lidé vždycky. /4. 11. 13./ ()

honajz

Nejenže zde Peter Weir skvěle využívá atmosféry místa, hereckých výkonů a hudby, ale i jiným režisérem možná kýčovité téma podává odměřeně. Takže závěrečný "bojkot" na lavicích s "Captain, oh captain" vyzní zcela jinak, ne tak pateticky, ale naopak zasáhne do srdce. ()

Ivoshek

Profesor literatury, který naučí skupinu středoškolských studentů najít si cestu k poezii. Zní to divně, co? Ale je to naprosto super. Ten film dokáže být dojemný bez trapnosti a patosu a to já beru. ()

poz3n

Nádhera, krásnej film, konec mě hodně dojal. Jen mi přišlo, že to bylo tak ňák dějově předvídatelný, ale toho se asi u tohodle tématu těžko vyvarujete. Hned mi byla poezie blíž. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall