Encanto: Čarovný svet rozpráva o neobyčajnej rodine Madrigalovcov, ktorí žijú ukrytí v kolumbijskom pohorí v zázračnom dome na kraji živého mestečka, na úžasnom, čarovnom mieste zvanom Encanto. Kúzlo Encanta obdarovalo každé dieťa v rodine jedinečnou schopnosť od supersily po moc uzdravovať – každé okrem Mirabel. No keď Mirabel zistí, že kúzlo Encanta je v ohrození, povie si, že ona, jediná obyčajná Madrigalová, je azda poslednou nádejou pre svoju výnimočnú rodinu. (CinemArt SK)

sQelle

Vadí mi v tom, že tam není smysl pro detail. To že bude animace, v případě Disney, na špičce, je víc než jasné a nic jiného bych ani nečekal. Atmosféra latinské Ameriky má taky něco do sebe. Jenže když manžel a dcera ženský, která má schopnost vyléčit všechno, nosí brýle a tím pádem je asi teda není schopná vyléčit z nějaké oční vady. Že holka se schopností skvělého sluchu neslyší, že někdo žije ve zdech u nich v domě. Tak to mi přijde nedoladěné a vizuál pak může být sebehezčí. Jasně asi bych nad tím mohl mávnout rukou a říct, co bys čekal od animáku pro děti. Bohužel to stále je ve všem horší než animáky od Pixaru. ()

Janega

Príbehovo je to jeden z najúbohejších animákov od Disney, doplnený každých 5 minút najotravnejšími piesňami, aké u Disney filmov kedy boli. A pritom je tam potenciál z toho vyrobiť aj niečo viac, lebo je tam zopár dobrých nápadov, ktoré sú úplné nevyužité. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I feel like I missed something important."     Disneyovka s nádhernou animáciou a sympatickými postavičkami (Bruno je skvelý!), ktorá žiaľ dopláca na slabší príbeh. Inak je to detsky hravé, pestrofarebné, vtipné, pulzujúce rytmickou latino hudbou. Z pesničiek vyniká "We Don’t Talk About Bruno" od Lin-Manuela Mirandu, ktorá je skvelá nielen svojou hudbou, ale spolu so scénou tvoria jednoznačnú 5-hviezdičkovú záležitosť. Slušný je aj slovenský dabing, ktorý dokázal výnimočne obstáť aj pri speve.     "Maybe your gift is being in denial." ()

Prochy38

Moc moc moc příjemná pohádka. Sice se s podobnými za poslední roky roztrhl pytel, ale zatím mě to neomrzelo. Moc hezké písničky, nádherná animace a příběh naši 5letou uchvátil, že byl skoro 2 hodiny klid :) Spokojenost. ()

Landauer

Smutné. U Disneye každý tak nějak očekává zažitý filmový stereotyp o tom, že rodina je nadevše. Takže i zde většina diváků automaticky očekávala totéž a reálně přehlédla to, o čem film doopravdy je. Ne, Encanto fakt není o tom, že rodina je nadevše a super a rodinná pouta vyřeší všechny svízele. Vlastně je to úplně naopak. Máme tu iluzi dokonalé rodiny, na kterou je kladen až příliš vysoký tlak ze strany nedotknutelné autority - stařenky Abuely. Všichni se tváří, že je všechno v pohodě a super a žůžové, jenže není, na což musí přijít až hlavní hrdinka Mirabel, která jediná je nedokonalá. Totiž jediná ne. Byl tu ještě strýček Bruno, kterého rodina zavrhla, protože měl střízlivý kontakt s realitou - věštil budoucnost bez příkras a bez ohledu na to, jestli se někomu líbí nebo ne. Hlavním padouchem je tu tedy nejstarší členka rodiny Abuela, které jde o dokonalou naleštěnou fasádu rodinného klanu, čímž se ale nevědomky připravuje o jeho sílu. Tlumí v jeho členech spontánnost, skutečné touhy a jde jí jen o obrázek jak z reklamy. Rodinka superhrdinů přece nemůže mít šmouhy! A tou největší šmouhou (kromě Bruna) je Mirabel - členka superhrdinské rodiny bez superschopností (protože si chudák jako malá otřela při magickém obřadu ruce o šaty poté, co se dotkla magické svíčky, takže magický vosk se nepřenesl na kliku magických dveří). V závěru motivaci staré Abuely samozřejmě pochopíme spolu s jejím prozřením a o to je to silnější. Encanto je film o tom, že snaha o dokonalost oslabuje a daleko důležitější je rozvíjet přirozenost a reálné touhy, podporovat členy rodiny v tom, co je baví a naplňuje a ne je dusit konvencemi a naleštěným obrazem u ostatních. Geniální nápovědou jsou obě scény s hromadným fotografováním - první fotka při Antoniově obřadu (kdy získá pokojíček s džunglí plnou zvířat) je strojeně dokonalá, kdežto úplně poslední těsně před závěrečnými titulky je mázlá, spontánní a autentická. Encanto je skvělý film se skvělým poselstvím s fůrou výborných písní a postav. Těm, co si myslí, že je to plytká óda na rodinu doporučuju, aby se na něj podívali znovu s otevřenýma očima a ušima. ()

filipvrbik

Taková ta temná, latinoamerická pohádka, což je super, protože jsem nevěděl moc, co čekat - hodně se to liší od stále dokola stejných českých pohádek s vodníky, sudičkami, draky, princi a priceznami. Animace super, příběh taky docela zajímavý, oproti dalším animákům je tu méně vtipů, ale to se taky líbilo, takže celkově dobrý a ani nevadilo, že se v tomto animáku skoro pořád zpívá...70% ()

Marius_ss

Najnudnejšia, najslabšia AAA rozprávka akú som kedy videl. Čudujem sa každému, koho oslovil príbeh. Postavy som mal úplne na háku nakoľko ich charizma a vykreslenie bolo úbohé. Všetko sa navyše odohráva na tom istom mieste a jedine čo sa tam rieši sú rodinné problémy.... Wau. Komu sa toto zrodilo v hlave... V Disney sa už museli načisto zblázniť, keď na takéto triviálne projekty míňajú roky práce a stovky miliónov dolárov + ďalšie stovky na reklamu (a že sa to propagovalo riadne). Kde sú rozprávky plné nových svetov, hľadania pokladov. Kde je dobrodružstvo, sranda, ale aj emócie ? Kde sú nezabudnuteľne postavy, pamätné scény ? Namiesto toho mame multi-kulti nudnú sociálnu drámu v rozprávkovom prevedení. Disney zobuď sa už. Alebo to radšej nechaj na Pixar, a nerob nič. ()

Kacitr

Nádherná animace, příběh chytl až někdy za polovinou...na děti možná až moc složitá témata ale dobrý. Coco bavilo víc. ()

mosnak

Klasická pohádka pro holky. Musím se, ale přiznat, že jsme se synem dokoukali tento film až do konce. Což znamená, že nás zaujal. 56% ()

DaeGurth

Kýčovitě barevné, s prostou myšlenkou a postavami, které se tváří stejně rozmanitě a hluboce jako postavy v mexické telenovele.Jdu si pustit Speedyho Gonzalese. ()

Klara

Škoda, škoda. Na Encanto jsem se velmi těšila, především z toho důvodu, že na písničkách pracoval génius Lin-Manuel Miranda. Krásně udělané, barevné to bylo, to je všechno v pořádku - ale chyběl tomu cit. A srdce. Od začátku mě to vlastně vůbec nechytlo, což je hroznů škoda. A i když písničky z filmu teď poslouchám nonstop (a slyším v nich velkou stopu Lin-Manuela), v kině mě na první poslech kromě té první žádná moc nezaujala. ()

nonick1

Poněkud zavádějící název tohoto technicky vynikajícího animáku „Encanto“ nemá nic společného se zpěvem. „Encanto“ znamená ve španělštině: „Kouzlo“. A středobodem kouzelného domu rodiny Madrigalových je kouzelný přemět, tajemná věčně hořící svíce, obdařující kouzelnými schopnostmi členy rodiny. Tyto schopnosti postupně získávají pouze členové této (tajemnou věčně hořící svící) vyvolené rodiny poté, (SPOILER!) co byla rodina i s dalšími lidmi vyhnána ze svého domova a byla nucena najít si domov nový. Vrtá-li nám po celou dobu v hlavě, PROČ?, ke konci snímku máme možnost s údivem zjistit, že počátek příběhu je odrazem skutečné (ve filmu nepřiznané), události: vyhnání Židů ze Španělska roku 1492. Není mi úplně jasné, proč tvůrci takto do snímku „zakódovali“ toto poselství, ale exodus komunity sefardských Židů s požáry pogromů v pozadí, zavražděním hlavy rodiny pronásledovateli a úpěnlivým srdceryvným nářkem matky – to, milé děti, nechcete vidět. Poněkud paradoxně tento místy až kýčovitě přebarvený animák hledá svou cílovku primárně právě mezi dětským publikem... Film je prošpikován řadou písní od Lin-Manuela Mirandy, který je dle mínění autorů zřejmě sázkou na jistotu, ale s výjimkou povedené „Nezačínej s tím Brunem“ jsou ostatní písně minimálně o level níže, než u předchozího animáku s Mirandovou skladatelskou účastí, Odvážné Vaiany. Inu, ani studna autorské inspirace není nevyčerpatelná, vědí? Sečteno a podtrženo: jedna hvězda za špičkovou animaci, druhá za skladbu „Nezačínej s tím Brunem“ a ta třetí...ta třetí... za po špetkách dávkované indicie, vedoucí k objasnění důvodu vyhnání rodiny Madrigalových. ()

PanTumnus

Líbí se mi, že jde o příběh obyčejné dívky, která vyrůstá mezi ''superhrdiny.'' Dospělá témata jsem též uvítal. Vše mi ale přišlo takové nesoustředěné. V mnoha ohledech mi to stavbou příběhu připomínalo telenovelu, což možná byl i záměr, vzhledem k tomu že jde ve filmu o kolumbijskou kulturu a je zde mnoho telenovelových herců a hereček. Also, většina písní byla zbytečná. I tak ale jde o příjemný pokuk, který neurazí, je krásně animovaný a na konci samozřejmě dojme. ()

molcan2 odpad!

Nemám rád takýto vzorec filmov. Bola to typická Disneyovka s vplyvom Pixaru. Animácia, veľké oči postav, typický predvídateľný scenár, jednoduché a nevyzreté pesničky. Typický koniec. Páčilo sa mi pár scén, ale nestali za tých 7 eur v kine. Koniec som predvídal už po prvých 15 minútach. Lacný, bezcenný a nestojí za ďalšie zhliadnutie. ()

Disney chystá hranou Moanu

Disney chystá hranou Moanu

03.04.2023

Herec Dwayne Johnson (Red Notice, Black Adam) v poslední době neměl zrovna nejšťastnější ruku na projekty, přesto v Hollywoodu stále platí za velkou hvězdu s hned celou řadou úspěšných filmů a… (viac)

Disney100: Koncert

Disney100: Koncert

27.03.2023

Oslava 100. výročí která se nebude nikdy opakovat, proběhne přesně na den po sto letech od chvíle, kdy bratři Disneyové založili nejslavnější studio animovaných filmů na světě. Velkolepá narozeninová… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (viac)