Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

FilipRut

U akčního sci-fi filmu se nepředpokládá, že by byl realistický. Dobrý akční sci-fi film je, pokud se mu povede gradovat tak, že nějaká část diváka filmu neustále věří, protože to dává v daném vesmíru smysl. Pokud tahle gradace vede od bledého hackera/kanelářské krysy až k vyvolenému Neovi letícího k obloze, pravděpodobně se koukáte na nejlepší film svého žánru - první díl Matrixu. ()

Crowus

Klasika a jeden z nejlepších Sci-fi filmů. Už ve své době na mě působil mysticky a nutil mě přemýšlet o tehdejší realitě. Dnes už naštěstí díky němu vím, že kuře chutná jako jahody. ()

kolly13

Matrix založil vlastní kult z vlastními pravidly a předem vybranou společností. Darren píše o zjevení, nezbývá než souhlasit. Já si to užil, konečně akční sci-fi s přesahem, uvěřitelné výkony a inovativní prvky. ()

Etherium

Pochopil som to až na druhý krát, teraz je to úplne jasné, ale vtedy ten pocit, že toto vážne môže byť pravda, doma som skúšal ohnúť lyžičku, nešlo to, a potom ,že šak asi nie som vyvolený, a takéto veci ma napádali, minimálne na zamyslenie sa a preto sa na takýto film nikdy nezabudne. ()

rigby

Naprostá klasika sci-fi žánru smíchaného s akčními scénami, které jsou mimochodem zcela originální a novátorské. Navíc neotřelá myšlenka, skvělý zvuk, výborné herecké obsazení. Zkrátka dokonalost sama. Další pokračování už se tak nepovedlo :-( ()

Rychlik1

Tenhle film si svých 90% rozhodně zaslouží. Určitě patří mezi jeden z nejlepších sci-fu filmů, které jsem kdy viděl. Kdykoliv ho budou dávat znovu, velmi rád se podívám. Zbývá už jen shlédnout dvojku a trojku a budu spokojený:) Musím se podívat jestli tenhle film dostal nějaké oscary, protože jestli ne, tak nevím co si o tom mám myslet:) Prostě BOMBA... ()

KeanuTheBest

14.let starý film a je tak přelomový, jak kdyby se natočil letos! Nejvíc tento film člověk ocení, když se podívá na to, jak se film natáčel (Matrix Revisited)....pak mu teprve spadne brada...co ti herci všechno museli obětovat a čím museli projít před a během natáčení..co se museli naučit z bojového umění a jak dlouho museli tím filmem žít. Neskutečný. 1000% za nejluxusnější film, hudbua hlavně Herce s velkým H. ()

Brenda.Ch

Tak toto je veledílo. Je na něm vidět, jak se rychle a dynamicky vyvíjí filmařina a s ní i diváci. Když se nějaký sci-fi fanda dnes podívá poprvé na Matrix, bude si ho hodně užívat, ale určitě ho nijak zvlášť nešokuje a hlavně bude mu jasně rozumět. V době svého vzniku hodně lidí tento film šokoval a vůbec mu nerozuměli. Řekla bych, že tento film je jistý průlom, který odstartoval úplně novou éru sci-fi filmů. Fantastický zážitek. :-) ()

Waladorf

Základ scince fiction! Určitě zkoukněte všechny díly a pěkně od jedničky (a kdo napoprvé nepochopí, nemusí se za nic stydět a koukne se na to znovu). Výborně zpracované efekty i příběh, o které se film opírá, hned několik poselství a to vše dělá z Matrixu jeden z nejlepších filmů všech dob! ()

Sublit

Parádny film, ktorý metaforicky opisuje náš reálny svet a pridáva ktomu ešte kopec akčnosti aby diváka držal neustále vo vypetí. Jednoznačných 5* ()

kacer4

Po Star Wars asi najoriginálnejšia vec, čo som kedy videl. A okrem toho jeden z najlepších filmov vôbec. Jedinečná a nie príliš abstraktná vidina budúcnosti (súčastnosti). Od agenta Smitha je lepší záporák snáď už len Nolanov Joker. ()

Eeve

Tak túto klasiku len tak niečo netromfne. Prevratné triky, skvelé scény, parádny námet. Polovica filmu je vlastne o scénach, ktoré postupom času tak zľudoveli, že ich spoznáte vo dne v noci, a že ich používali viac než dosť :) skvelý Keanu Reeves, pre mňa jeho najlepšia rola ever, herecké obsadenie ako také je samo osebe výborné. Nemám čo dodať. ()

Kits

Perfektní scifi známé slovem Matrix, které je známé snad po celém světě. Zaujalo mě to hlavně svými zvukovými efekty a i jinými efekty. ()

kishi_SO

povinna vybava bojoveho treningu meho mladi. Po prvom zhliadnuti Matrixu vtedy dochadzalo medzi mnou a partiou kamaratov k nahodnym osloveniam Neo alebo Morpheus, k skuskam skokov alebo cvicnym bojom. Detstvo bolo iba bezstarostnou hrou, no a pocase s pribudajucimi rokmi sa pohlad na svet a zivot zmenil a ja som zacal vnimat pritomnost Matrixu a podozrenia ze sme len otrokmi sa len tak hrnuli. Majstrovske dielo bratov (ci brata a sestry :D) Wachowskich. ()

RomanBond007

Skvelý film. Rovnako aj jeho pokračovania nie sú zlé , ale tento je podľa mňa best . Herci mi boli sympatický , v deji som sa sem-tam trošku stratil , ale v Matrixe je to tak :D . Keanu Reeves mi do tej role sedel , ale ani Carrie nebola zlá , rovnako ako Fishburne! Moja obľúbená scéna je naháňanie Carrie & zastavenie guliek Neom . Filmu dávam 60% za efekty a 35% za postavy. Dokopy 95%. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)