Napínavý životopisný film rekonštruuje skutočný príbeh Mahamedoua Oulda Slahiho (Tahar Rahim), ktorého americká vláda zajala a bez obvinenia a súdneho procesu ho 14 rokov protiprávne väznila v záchytnom tábore Guantánamo Bay, vojenskej väznici vybudovanej na starej americkej námornej základni v zálive Guantánamo na Kube. Keď už Slahi stráca poslednú nádej na záchranu, nájde nečakaných spojencov v obhajkyni Nancy Hollanderovej (Jodie Fosterová) a jej spolupracovníčke Teri Duncanovej (Shailene Woodleyová). Pri zúfalom hľadaní spravodlivosti čelia mnohým takmer neprekonateľným prekážkam, ale tým najväčším protivníkom je neúprosný vojenský prokurátor, podplukovník Stuart Couch (Benedict Cumberbatch). Nekonečný právnický súboj dvoch odhodlaných žien voči systému napokon vyústi do odhalenia šokujúcej pravdy a  potvrdí, že ľudského ducha nemožno uväzniť. (TV JOJ)

PP66

Dojemnej příběh statečnosti, pěkně odehranej, ale moooc dlouhý - stejně jako 15 let věznění Mauritánce. Po 4 měsících prázdnin opět u filmů.... ()

dyfur odpad!

.....že vraj je také porekadlo:"Keby bolo hovno sladké dávali by sme ho do kávy"....no ja osobne by som si dal do kávy radšej niečo iné ....ALE čo tým chcem povedať....ak by sa bolo bývalo dôslednô - neboli by sa boli problemy.....hmmm,keď má niekto v hlave hovno...to potom ťažkô..... ()

M.i.k.e

Slahiho příběh je silný a určitě ne ojedinělý,protože už dlouho je celkem jasné,že shitstorm po 11.9. sebou v rámci tažení za pomstou a spravedlností strhl i ty co teroristu viděli jen v televizi.Podobně jako mnozí další i já sem od Mauritaniana čekal víc soudní drama,ale i když na něj dojde prakticky až v úplném závěru,nemůžu říct že by mě zklamal.Hezky se tu ukazuje celá ta politicko-vojenská mašinérie,která je krmena nejen voláním po spravedlnosti,ale také strachem a velmi často i osobní touhou po pomstě.Spíš než standardní procesy tak připomíná novodobý hon na čarodějnice ze kterého velmi často není úniku.Macdonald je zkušený režisér a i když se nejedná o jeho nejlepší kousek,nezklamal...70% ()

Martin741

Zacinam si byt isty, ze reziser Kevim MacDonald uz asi nikdy nenatoci taky fajny film ako bol Posledny Skotsky Kral. A napokon, ani nie je dobre zacinat hned kvalitnym filmom, lebo ocakavania su potom vysoke. Je lepsie trapne zacinat ako koncit - si myslim. Film je to rezisersky spatne natoceny, s dobovou multikulti propagandou. len pripominam, ze multikulti propaganda este nestihla presvedcit dostatok ludi o tom, ze je zivotaschopna, cim samozrejme neobhajujem dementalne picoidy ako je stret civilizacii. Proste to zastalo kdesi na polceste - waterboarding je aj tak kravina, ja by mu dal /samozrejme ako trest za zlocin s priamymi nezvratnymi dokazmi/ torturu Babovreskami - tyzden trvajuca projekcia trilogie Babovresky /samozrejme, moze sa ist najest, na hajzl ..../ - a pozeral by Baboversky dovtedy, az by tie "nesmrtelne hlasky" vedel naspamat i o polnoci : 20 % ()

Aljak

Guantanamo Diary prenesená na plátno získalo kopu nominácii na BAFTA, a myslím si, že zaslúžene (len škoda, že bez úspechu). Príbeh Mohamedoua Ould Slahiho je asi len vrcholom ľadovca celej americkej inkvizície po 9/11, no určite si zaslúži pozornosť. Trčať kdesi vo väzení, bez konkrétneho obvinenia a vznesenia obžaloby, to je silná káva. Našťastie existujú aj právničky ako Nancy a Teri, ktoré sa snažia nájsť v celom prípade skutočnú pravdu, a napokon sa podarilo! Filmové spracovanie bolo kvalitné, či už po stránke hereckého obsadenia, alebo samotného vizuálu, dialógov, dejovej línie. Tahar Rahim zahral Mohamedoua vynikajúco! Takže z mojej strany celkovo spokojnosť. Na 5* to síce nie je, ale na 4* bez problémov. ()

Streeper

Je to pojato hodně politicko-právnicky, což mě osobně moc nesedí. První polovina je hodně upovídaná, vleče se a je to spíše nuda. Celou dobu se seznamujeme s postavami, minulostí a to o čem celý film vlastně bude. Nějaký přelom přichází až v druhé polovině filmu, která předvede střihy různých scén plných mučení vězně, což beru jako nejsilnější část filmu. Mrzí mě, že to bylo natočené tak moc zrychleně a že to bylo prostřihané. Myslím, že kdyby se mučícím scénám věnoval film trochu víc nabralo by to obrátky na emoce o 360 stupňů. Přišlo mi to hodně chladné až odtažité. Pořádné emoce a empatii jsem pocítila až při mučících scénách a u závěrečné scény u soudu. Ale chápu, že hlavním cílem filmu bylo šťouchnout si do nepříliš dobře fungujícího právního systému USA, což určitě pomohlo. ()

PROCESOR

Tak zkusím ohodnotit samotný film, aniž bych moc zabředával do politiky i když to bude asi těžký. Ze začátku, než se to rozjede, to může působit i dost nudně, ale, jak se prokousáváme dál do minulosti, tak to začíná nabírat to správný tempo v očekávání právnické bitvy. ()

UhLee

(6,5/10). Zpočátku se může zdát The Mauritanian jako táhlé a pomalé drama. Navíc se zaměřuje na 11. září - oblast tolikrát zmapovanou, že je obtížné diváka něčím překvapit. Proto byla pro mě první půlka filmu celkem utrpení. Rozhodně nedoporučuju se na to dívat večer. Musel jsem to totiž dokoukat následující dopoledne. Druhá půlka snímku je úplně jiný šálek kávy. Dokázala mě hned zase vtáhnout do děje a vidět dost krutou realitu. Když někdo jedná z nenávisti a schovává se za stát, tak to nikdy nemůže skončit dobře. Mě osobně druhá půlka snímku hodně zasáhla. Ať už se jedná o emotivní svědectví u soudu, mučicí technologie nebo autentické záběry. To bylo hrozně silné a zapůsobilo to na mě. Bohužel první půlka sráží celý film "pouze" do průměru. ()

Triple H

Pomerne podarená dramatizácia dosť diskutabilného momentu USA histórie - Guantanámo. Nie bez precedensu pre USA (stačí si vygoogliť o. i. "internment of japanese americans"). Každopádne väzniť niekoho 14 rokov bez akéhokoľvek due procesu...to je na modernú baštu demokracie pomerne solídny výkon. Otázne je nakoľko bol Slahi naozaj nevinný, lebo predsa len mať v telefóne neprijatý hovor z Bin Ládinovho telefónu a mať minulosť v tréningovom centre Al Káidy...no priemerný Mauritánec takýmito kontaktmi a resumé asi nedisponuje, resp. určite je pomerne a dôvodne podozrivé ak nimi disponuje. To pochopiteľne nič nemení na tom, že povedať si, v zásade, že ak je niekto podozrivý z terorizmu, môžeme ho bez súdu a akéhokoľvek rešpektovania základných ľudských práv a slobôd zavrieť hoci aj na dekádu a viac do temnice a popri tom ho aj mučiť...nuž ako povedal klasik, "everything is funny until it happens to you". ()

Tosi

Hvězdou filmu a to zcela oprávněně, je Tahar Rahim. Jojo, ten stejnej týpek, co nedávno exceloval v seriálu Had. Tady je teda pro změnu obviněn z terorismu a přípravy 11. září, ale at´chceme nebo ne, v jeho rukou je to postava, které prostě držíme palce. Film má rytmus životopisnýho thrilleru směřujícího k soudnímu procesu, kterej se teda moc nepovedl, ale dozvědět se poštou, že po 14 letech v Guantánamu můžete jít domů, to se vyplatí. ()

Johnny.ARN

Je krásne sledovať, ako sa postupne Amíci priznávajú ku Guantanámu a postupne odhaľujú, čo sa tam všetko dialo. Film s ušatým Vodičom na ale bavil viac. Strhujúcejší, viac do hĺbky. Tu sa proti sebe tiež postavili dve strany, ale k nejakému veľkému rozkolu a súboju nedošlo. Mauritánec ma nezaujímal. Keď si voláš s Aladinom a prejdeš výcvikom, nemôžeš byť čistý. Takže jeho prekvapenie po tom, čo ho zavreli bolo smiešne. Polka filmu je ale v tej ich arabskej žvatlanine alebo francúzštine, takže titulky povinnosť. Doctor Strange ani Judy veľmi nemali čo hrať a Shailene neukázala cecky, tú jedinú jej prednosť, ktorou vie zaujať. Pozerateľné, ale neoslovilo ma to. 2 z 5 ()

YumiOkami

skutecny pribeh mohamedoua oulda slahiho, ktery byl BEZ OBVINENI drzen 14 let ve “veznici” (spis mi to pripominalo koncentracni tabor) guantanamo… nechapu, jak se tohle muze porad dit. americani nejsou o nic lepsi, nez teroristi. zivoty obeti jsou ztraceny a nic uz je neprivede zpet. — konec byl strasne sweet. jsem rada, ze aspon mohamedou ziskal svobodu. || ❝𝐈𝐧 𝐀𝐫𝐚𝐛𝐢𝐜, 𝐭𝐡𝐞 𝐰𝐨𝐫𝐝 𝐟𝐨𝐫 “𝐟𝐫𝐞𝐞” 𝐚𝐧𝐝 𝐭𝐡𝐞 𝐰𝐨𝐫𝐝 𝐟𝐨𝐫 “𝐟𝐨𝐫𝐠𝐢𝐯𝐞𝐧𝐞𝐬𝐬” 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐚𝐦𝐞 𝐰𝐨𝐫𝐝. 𝐓𝐡𝐢𝐬 𝐢𝐬 𝐡𝐨𝐰, 𝐞𝐯𝐞𝐧 𝐡𝐞𝐫𝐞, 𝐈 𝐜𝐚𝐧 𝐛𝐞 𝐟𝐫𝐞𝐞.❞ 📝⚖️ ()

VanTom

Těžko se nalézá drama v dozajista neomluvitelném (bohužel z úhlu pohledu 9/11 pochopitelném) zacházení s lidskou bytostí v případě, kdy se v otázce její neviny jen jednostranně potvrzuje, co víme od začátku. I přesto, že dlouhá pasáž "zlomového" mučení je zdařile sugestivní a skvělý herecký výkon podávají Benedict Cumberbatch a hlavně rázná zastánkyně spravedlivého soudu Jodie Foster (než i jí z útrpného osudu nebožáka skane patetická slza) – škoda, že dohromady mají jen pár scén. ()

Soweek

Bohužel se jedná jen o další rychle zapomenutelný soudní proces v neprospěch obžalovaného. Film nedokáže vyvolat silné emoce jako např. Trial of Chicago 7. Ač je téma samozřejmě důležité, naleznete spoustu podobných počinů lepších po filmové stránce. ()

sedm.1

Mauritánec je naprosto průměrné soudní, i když respektive spíš tedy právnické drama, jelikož až k soudu se film dostane vlastně až na pár minutek v úplném závěru, každopádně faktem je, že se jedná o nevýraznou podívanou, kde snad za opravdu jediné výrazné pozitivum musím zmínit představitele ústřední role, kdy Tahar Ramin podává vážně silný a přesvědčivý výkon, jinak ale opravdu nemohu jinak, než konstatovat, že tato podívaná není zrovna výhra. Až nemile často jsem se totiž dost nudil, po celou dobu to dějově hodně přešlapává na místě, vzhledem k tématu mě pak až šokovalo, jak moc celý film nefunguje po emoční stránce, k čemuž přispěla i absence zajímavých momentů a dramaticky vyhrocených okamžiků, prostě tvůrci nedokázali Slahiho příběh prodat vůbec žádným působivým způsobem. Co se jinak atmosféry týče, ta je funkční jen v prostředí Guantánamské věznice, ale i tam se dala zpracovat daleko syrověji a nekompromisněji, napětí tu pak chybělo úplně, no a postavy a jejich herečtí představitelé minimálně z mého pohledu, vyjma zmiňovaného Ramina, filmu také příliš nepomohli, zvlášť Foster s Woodley jsou nesympatické jezinky, a ani Cumberbatch nějak nezazářil. Navíc s tímto filmem mám pak i krapet svůj osobní problém, kdy kohokoliv přesvědčovat o nevině alkaidou trénovaného islámisty není úplně trefou do černého a mně ho třeba upřímně nebylo líto ani na vteřinu, prostě nikomu z nich nevěřím ani prd a že by mě zde filmaři přesvědčili o opaku, tak to se jim tedy rozhodně nepovedlo. Celkově se každopádně jedná o nezáživnou filmovou rutinu, kde prim hrají mdlé dialogy, nemá to spád, nemá to koule, prostě mě to nebavilo. ()

Hanys_

"Někdo za to musí zaplatit". "Ano, někdo, ale ne kdokoliv". Sympatický Mohamedou narychlo obviněný a sbalený do neslavného Guantanama, kde musel snášet týrání věznitelů a boj s větrnými mlýny v podobě právnického systému. Na papíře to vypadá skvěle, MacDonald taky umí, před kamerou potenciál jako kráva - ale výsledkem je spíš taková ospalá rádoby oskarovka. 6/10 ()

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu