„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

pakobylka

Komedie, které po právu patří čestné místo ve světě ryze českého humoru a ryze české fantazie ... ve světě, který je ve všech ohledech velice osobitý a prakticky nenapodobitelný ... ve světě, který je výhradně naším vlastnictvím, neboť jsme národem, z něhož vzešli dobrý voják Švejk i Jára Cimrman. ()

otík

Jedna z těch top crazy komedií, které i po 30ti letech zaručeně baví. Co scéna to gag, co herec to Pan herec, co věta to perla. Neuvěřitelné, co všechno dokázala zahrát Iva Janžurová a jak to vše nakonec do sebe zapadá. Hudba: Svatopluk Havelka ()

Rockwood

Opravdu trhlá komedie :-). Pobavila mě i když plný počet si to u mě nezaslouží. Furt tomu něco chybí. Ale ta Helena Růžičková... "Zavři oči brouku..." :-D ()

SoolenJV

Film z doby, kdy Vorlíček (vydatně podporovaný Macourkem) ještě válel, kdy jsme měli plno skvělých herců (Janžurová, Hrzán, Libíček, sovák, Filipovský), Miloš Kopecký na sebe strhával zaslouženou pozornost i v malých rolích, a absurdní gagy byly inteligentní. Ach to byly časy... ()

Mylouch

Vrcholné scénáristické umění ve spletité crazy sci-fi, která se vzhledem ke kvalitě tehdejšího hereckého obsazení a režisérovým schopnostem nemohla nepovést. I titulní písničku ocenění teprve čeká. ()

Radiq

"Co na mě pliváš, ty prase?" Ano, tohle je ta pravá šílená Vorlíčko-macourkovská komedie, a komedie to je každým coulem. A šílená kór. Zamotanější než kábl od sluchátek - nápad s přehazováním mozků, to je záměna osob na nejvyšší úrovni. A ty ostatní nápady také geniální. Originalitou a humorem se zde nešetří. Jinak text písně je zase tak moc spjat se samotným filmem, že sám o sobě nedává smysl, ale melodie a hlas Petra Spáleného je strašně chytlavý. "Abych z vás neudělal nezaměstnaného!" ()

A.L.E.S.

Jeden z těch českých filmů, na které se nezapomíná, a které se už bohužel netočí. Sestavu úžasných a výborných herců, jako je tady, už bohužel nikdo dohromady nedá, ale díky moderní technice si tyto světlé chvilky mezi šedí ostatních průměrných filmů můžeme připomenout. Zvláště bych pak vyzdvihl úlohu, či úlohy paní Janžurové. Před jejím uměním musím smeknout, jelikož v jediném filmu dokázala vytvořit tři dokonalé charaktery postav od své vlastné role, přes astrologa Hampla až k sadistické vražedkyni Štubové. Jemná žena, koktající astrolog s tikem v očích a rázný vrah v ženské podobě... a přitom se jednalo jen o jedinou osobu. Ale abych jen nevychvaloval paní Janžurovou, dokonalosti své role zastal každý herec, byť jen ve štěku. Utkvěla mi také v paměti neustále omdlévající Stella Májová. A když se kouknu kolem a kolem, to snad ani nemůže být český film! Tak nabouchaný scénář je prostě neopakovatelný. A zaměřuju se i na tvorbu titulků, které jsou výborně sestříhány z jednotlivých okamžiků filmu. Ze zkušeností z nynější tvorby tak s velkou pravděpodobností usuzuju, že takový film podobného rázu asi nebude. Hvězdy totiž nelžou... ()

Honzíno

Nabušená česká černá komedie, kde hned první scéna je brutální. Někdy uprostřed mi při poslední projekci přišla část jako hluché místo, jenže vše vyvažuje nade všechny exceletní Iva Janžurová, kterou však zbytek pole hereckého doplněju nevídaně. Darmo mluvit a psát, takovou komedii už dnes žádných z českých filmařů nedá dohromady. Skvělý scénář, herecké výkony, sci-fi nádech, situace vyhnané na kraj absurdnosti. 90% ()

Lachtaan

V prvních desítkách této, na tehdejší české poměry, netradiční komedie jsem trnul, co za fantasmagorickou nesmyslnost si o té Velikonoční neděli dopřávám. Poté se ale za sepjatě fungujícího koncertu našich nejlepších filmových herců začaly objevovat opravdu úžasné scénky, vtipné i dobře zinscenované. A postupné rozuzlení mi všechny nejasnosti vysvětlilo natolik, že jsem se všemu ještě zpětně zasmál. Další z opravdu povedených českých komedií, které si při další příležitosti s radostí zopakuju. ()

asirtes

Škoda len, že človek musí prejsť celú tú dlhú cestu, aby si mohol užiť v plnej paráde onu javiskovú scénu, ktorá tak fantasticky rozrehoce hádam aj mŕtveho. ()

honz

"Mám výborný nápad, zruším armádu! ...Zmrzačili jste člověka a to šlo jen o přehlídku. Co byste asi tak dělali, kdyby vypukla válka?!" říká Jiří Sovák na začátku této nestárnoucí české komedie. Výtečný scénář, dialogy a hvězdné herecké obsazení. Úžasná je Iva Janžurová v "trojroli", hlavně ke konci filmu, kdy je v "její kůži" sadistická vražednice Fany Štubová. Jedna z našich nejlepších komedií totalitní éry. ()

Monoxid

Tudle jsme se koukali na nějakou japonskou šílenost z 21. století. Byla to komedie, byla tam spousta mrtvých, mělo to ujetý děj a ještě ujetější závěr. Říkala jsem si, takovou kravinu můžou vymyslet snad jenom Japonci! Ne, vážení, my jsme je o čtyřicet let předběhli! A Ivu Janžurovou jsem ještě neviděla hrát líp. Nemám lepší slovo než rozkošná. ()