Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

• Československo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (viac)
Československo, 1974, 96 min

Tvorba režiséra Václava Vorlíčka sa vyznačuje mimoriadnou žánrovou pestrosťou – nakrútil filmy dobrodružné, utopické, komediálne, kriminálne, psychologické, klasické rozprávky, či obľúbený seriál Arabela.
Medzi úspešné komédie patrí aj veselohra Jak utopit doktora Mráčka, ktorá implantuje motívy rozprávky do súčasného pražského života. Hlavná rola v tejto zábavnej komédii pripadla bytovému referentovi Jindřichovi Mráčkovi (Jaromír Hanzlík), ktorý trval na tom, že dve vodnícke rodiny sa musia vysťahovať z vlhkého, a teda zdravotne závadného bytu na Kampě. Situácia sa komplikuje vo chvíli, keď sa bytový referent zapáči jednej vodníčke...
Komédia získala na Medzinárodnej prehliadke humoristických filmov v La Coruna Cenu za najlepší film. (TV Markíza)

genetique

Tento pozoruhodný výtvor mi do rozprávkového zaradenia vôbec nesedí. Je tu len myšlienka, že nesmrteľnosť vôbec nie je viac ako láska, ale to je len doplnok čohosi iného. O to viac sa mi film páčil ako komédia, ktorej myšlienky a spracovanie (na svoj vek) vôbec nezostarli a stále je to veľmi nadčasové. Kto z nás by sa nechcel premeniť na kapra :). 80%.. ()

Ainy

Tento film, jako většina z let sedmdesátých a osmdesátých, patří k mým nejoblíbenějším :-) Pohádkový námět, vynikající režie, vtip, prostě jednička za nespočet hvězdiček :-) ()

sud

Když to vezmu tak či tak, je to vlastně moderní pohádka, něco jako "Dívka na koštěti", nebo později seriál "Arabela". Proti hereckému obsazení nejde říci ani popel. Ovšem i když se Václavu Vorlíčkovi a Miloši Macourkovi film velmi povedl, konec jim malinko ujel. ()

Falko

Na tuto komediu mam z detstva celkom prijemne spomienky. Sice som vtedy nikdy nechapal, o co tam vlastne slo, ale to skakanie do umyvadla alebo do akvaria, premeny na ryby a naspät na cloveka, rozpravajuce salky, jednoducho vsetky tie trikove zabery ma vzdy fascinovali a bavili a ani sa necudujem, ze to natocil moj oblubeny reziser Vaclav Vorlicek. DIVKA NA KOSTETI (1971) sa mi pacila o nieco viac, ale aj tato komedia ma nieco do seba a dokaze aj dnes prijemne pobavit. _______ Libuše Šafránková - (Jana) +++ Jaromír Hanzlík - (Dr. Jindřich Mráček) +++ František Filipovský - (Správce půjčovny loděk Bertík Vodička) +++ Miloš Kopecký - (Wassermann) +++ Vladimír Menšík - (Karel) +++ Zdeněk Řehoř - (Alois) +++ Stella Zázvorková - (Doc. Mráčková) +++ Míla Myslíková - (Matylda) +++ ()

MM_Ramone

Vodník je jedna z nejznámějších mysterióznych postav v českých povestiach a rozprávkach. Tiež sa zvykne označovať ako hastrman, vasrman, vodnár a podobne. Toto podivné stvorenie je známe najmä vo východnej Európe a v Nemecku. V iných kútoch sveta prakticky o ňom nepočuli. No a práve originálnou vodníckou témou je snímok "Jak utopit Dr. Mráčka" výnimočný. Nespomínam si, že by som videl ešte iný celovečerný film o vodníkoch. Navyše je to výborná komédia, pri ktorej sa vždy skvele zabávam. **** ()

Phobia

"Byl pod vodou 38 minut bez kyslíku, to je velmi obětavý soudruh!" "Konec vodníků v Čechách" je komedie natolik jeblá, že k ní snad scénář psali tvůrci japonských televizních soutěží. Hon na dušičky (a zvláště na jednu konkrétní úřednickou svini) za účelem zachování přiměřeně vlhkého a plesnivého domácího zázemí je v první polovině záležitostí velmi zábavnou, ale bohužel se to v poslední třetině jaksi zvrhne do skorotrapna. Filmu jsem se bezmála čtvrt století důsledně vyhýbala v domnění, že jde o hovadinku čistě pro dětské publikum, ale o víkendu jsem byla vyvedena z omylu - je v tom spousta záseků i pro dospělá dítka. Věčná škoda, že zpoza mlhy husté tak, až by se dala krájet, nepodpořil české vodnictvo ještě Rákosníček, jistě by s Libuškou stvořili krásná hastrmaňata. 70% ()

darkrobyk

Ta noha nejde vyndat z boty.....tak ji přišijeme i s ní. A nehrozí infekce? Když si umyjeme ruce, nemůže se nám nic stát.... České komedie 60. a 70.let, které páchali páni Vorlíček, Macourek a Lipský, byly často prošpikovány až naturalistickým černým humorem. Hromadný masakr ve Čtyřech vraždách / včetně volantu v zádech a míčku nadnášeného gejzírem krve/, useklá ruka+hlava+bombou roztrhaná I.Janžurová v Pane, vy jste vdova, hromadná vzájemná vražda včetně čela zapíchnutého v zádech a evakuace-tedy vyhození pracovních jednotek do vzduchu - v Tajemství hradu v Karpatech či prosté sežrání masožravou kytkou v Adéle....prostě ty báječné komedie se vždy nějak zvrhly a Konec vodníků v Čechách není výjimkou. I po letech stále baví, možná i proto, že současné komedie jsou spíše k pláči...,,Kde máte šaty?" ,,On mi je ukrad!" ,,Mně je ukradli v márnici!" ()

Hrabka

Pohodová česká komedie z nejlepších tvůrčích let českých komedií. Zajímavé příběhy na hranici dvou světů. Vodníci vs. lidé. 75% ()

Fiftis

Pekná komediálna rozprávka o československých vodníkoch s výborným hereckým obsadením vďaka ktorému je možné film vidieť naozaj stále znovu a nikdy sa neomrzí aj vďaka skvelým filmovým efektom, ktoré vymysleli ako sa dnes hovorí na kolene. Originálny rozprávkový príbeh v ktorom v hlavnej úlohe vystupuje trochu netradičná rodinka obľubujúca v zbieraní ľudských dušičiek do čajových šálok, ako sa napokon na správnych vodníkov sluší. Film je zábavný a teda sa u neho určite nudiť nebudete. Len je už opozeraný. Pretože ho dávajú každý rok na nejaký sviatok. Vtipné skoro od začiatku do konca a neskutočne hviezdne obsadenie - najväčšie zbrane tejto komédie, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo režisér Vorlíček vytvoril. Avšak nie to najlepšie čo uzrelo svetlo sveta v Československu. ()

lamps

Nestačil jsem žasnout nad nápaditou tvorbou pana Vorlíčka. V 70. letech holt dosáhly naše komedie absolutního vrcholu, jaký už nikdy nepůjde zopakovat. A ti herci, to je škoda mluvit... To je prostě jeden Oscar vedle druhého... ()

Big Bear

,,Cesta byla strašná, prasklo potrubí a kus jsem musel cestovat horkou vodou... " Tahle komedie má snad všechny ingredience, které mám tak rád. Vtipné texty, hvězdné herecké obsazení i solidní triky... Zkrátka taková obdoba Arabely pro dospělé. Tohle je za pět hrníčků! * * * * * ()

Boogeyman

Vorlíčkova klasika nezestárne pravděpodobně nikdy a to zcela zaslouženě, protože to množství originálních nápadů a nezapomenutelných scén na jeden metr pásky je skutečně obrovské, vše navíc za přispění skvělých speciálních efektů, kde obzvlášť vynikaly zlaté ručičky a vynalézavost. Jaromír Hanzlík a Libuše Šafránková jsou skvělý pár, o hvězdném složení vedlejších rolí není třeba hovořit, každý kdo se narodil v této zemi to musí vědět dobře sám! ()

mchnk

Jedinečná a dokonalá práce dalšího geniálního spojení československé kinematografie Macourek-Vorlíček. Triky používané v tomto snímku, by se mohly pouštět jako názorná školní pomůcka v Holywoodu. Tohle byli a jsou mistři svého oboru. Vše co dokázali vymyslet, zamotat a zase dějově rozplést, dokázali i natočit. Pomocí zrcadel, kamery, trpělivost a optického klamu dokázali vše, co je napadlo. "Copak se stalo, Karlíčku, ále Lojzik mu usek nohu, ale neni to nic vážnýho" ()

Vančura

Na tomhle filmu mě vždy fascinovalo nasazení, s nímž tehdejší herecká elita deklamuje své stupidní repliky. Bože, naprostá většina dialogů v tomhle filmu se vážně nedá poslouchat. Ne, nikdy jsem téhle komedii nepřišel na chuť, protože mě její humor nikdy neoslovoval. A za sebe nemám dokonce problém prohlásit, že tahle Vorlíčkova slátanina nemá daleko k Anně proletářce - Kopecký to coby vykořisťovatelský buržoust dostane v závěru pěkně sežrat a pracující třída vodníků dojde k uvědomění, včetně mladičké Šafránkové, která rovněž procitne ze svého reakčního individualismu a pochopí, co si od ní žádá socialistická společnost - přivést na svět Husákovo dítě. Panenanebi, dokud se budou v českých televizích desetkrát do roka reprízovat podobné normalizační sračky, pak nelze po této společnosti čekat zlepšení v jakémkoli ohledu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)