Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (CinemArt SK)

Johny M.

Největší rasista mezi režiséry a jeho další originální ujetost. Za mě rozhodně spokojenost... a van Hoytema je taky děsnej ďábel. ()

helraiser

Solidní scifi podívaná, kterou strašně sráží konec. Kouká se na to fajn, to budování tajemna je opravdu parádní, ale takhle to nakonec pokazit. V každém případě se jedná o slušnou žánrovku, která by neměla žádnému fanouškovi sciffi uniknout. ()

NorseSword24

Jeden z mojich najočakávanejších filmov roku 22 dopadol... dobre. Nemôžem povedať že som dostal presne to čo som očakával pretože tento film sa tak ľahko nedá predpovedať. Divák pri pozeraní ide presne tou cestou ktorou ho film vedie aby mu potom ukázal že všetko je inak jak sa zdá. Nie sú to zvraty ala Shyamalan, ale dosť by som to prirovnal k jeho filmu Čas. Je to ten film roku, ktorý je od svojského režiséra ale veľa ľudí si ho nepozrie. Režisér Peele sa po svojich filmoch My a Uteč ukázal ako režisér ktorý má toho ešte veľa ponúknuť a rovnako ako Robert Eggers má iba dobré filmy (ako pre koho), ktoré majú svoj rukopis. A rovnako ako aj predchádzajúce Peeleho filmy tak aj tento má svoju myšlienku, ktorá je dobrá ale nie je až tak silná ako pri My. Herecké výkony chvályhodné, scenár super ale aj tak najlepšia bola kamera. Vo filme je veľa záberov na prostredie, prírodu či oblohu, čo sú scény pri ktorých by človek povedal prečo tam sú keď sa nič nedeje, ale aj tieto scény vytvárajú svoju atmosféru. Inokedy keď tam nie sú nehybné scény tak sa kamera pohybuje s precíznosťou, ktorá mi evokuje Kubricka a to je už čo povedať. Nie je to film čo vám naženie strach, nie je to ten štýl hororu, ktorý sa predovšetkým spolieha na lakačky, je to film ktorý sa spolieha na napätie. A tiež musím spomenúť že tempo tam je také rôzne čo môj názor zo začiatku nato dosť ovplyvňovalo. Ku koncu už len, že začiatok o filmovom priemysle bol celkom trefný a jeden z najoriginálnejších filmových mimozemšťanov. ()

Vabr

Na Nene jsem se těšil, protože poslední Peelyho My se mi líbilo, ale do kina jsem se nakonec nedostal. A bylo to dobře. Po zhlédnutí se totiž cítím dost nenaplněně. Bylo to ve zkratce mírně táhlé, mírně o ničem. Dlouhá stopáž mi až tak nevadila, ale neviděl jsem v ní žádný účel a jestli jsem pochopil ve filmu vše, tak děj nic moc. Taky to mohlo být o dost víc grafický, protože z tohohle úhlu se taky o žádnou podívanou nejednalo. Komedie působila málo a jediná postava, co za něco stála, byla ségra hlavní postavy. Konec mi nepřišel špatnej, jak zde plno lidí píše. Rozhodně se jedná o neúspěch z mého pohledu, ale hlavně to zamrzí právě od Peelyho. Vyhodnocení: Místo Nene spíš Meh ()

Daiker

Prvních asi 40 minut je to skvělé..... Má to creepy atmosféru, herci dobře vybraní, dobrý příběh a výborné ozvučení.... Scéna ve stájí byla asi nejlepší.... No a to je vše.... Pak přijde odhalení a je z toho kravina k smíchu.... Hleděl jsem na to a nevěřil vlastním očím co to vymysleli.... Opravdu velké zklamání, protože takových filmů s UFO tématikou je málo... ()

geek.ondra

Zručně natočený a velice nápaditý film. I přesto se ale pro mě osobně jedná o první zklamání v kariéře Jordana Peelea. Jeho scenáristické schopnosti totiž tentokrát smutně zaostali za jeho působivými nápady a nezpochybnitelnou režijní zručností. 7,5/10 ()

figliar

Tak po tomto filme vôbec neviem, či sa Jordan Peele snaží zistiť, čo divák znesie, alebo to s jeho tvorbou myslí vážne. Nápad by bol celkom dobrý, ale celé jeho komicko-tragické prevedenie pôsobilo strašne lacno a hlúpo. Na konci síce prišlo „prekvápko“, ale nie v dobrom slova zmysle. Kandidát na úlet roka. ()

DAPDO

Ten příběh je sice hrozná chujovina, ale mě prostě lákají filmy o neidentifikovatelnejch objektech. Z tohohle hlediska pro mě půlka filmu super, pak už to bylo až moc sci-fi. ()

Kingjiri

První dvě třetiny stopáže jsou velká nuda se šnečim tempem vyprávění. Řešej se i naprosto zbytečný věci, který ve výsledku s příběhem vůbec nesouvisej (OJova rodinná historie nebo šikmookej týpek se šimpanzem). Dalo by se teda bez jakejchkoliv problémů stopáž prostříhat někam ke 100 minutám. Závěrečná třetina toho taky moc zajímavýho nepřinese a je maximálně lepší žánrovej průměr. Vizuál emzáka mě vůbec nenadchnul a způsob, jakym se s nim zúčtuje, je těžko uvěřitelnej (vzhledem k tomu, že běžně nemá problém kromě lidí pohltit taky třeba plech nebo sochu). Povedlo se teda aspoň pár lekaček nebo občasný budování napínavý atmosféry. Jinak jsem celou dobu nemoh bijáku přijít na chuť, ať už kvůli uloudanýmu tempu, komornější výpravě nebo divný hudbě. Předchozí dva filmy od Peeleho mě dost bavily, ale po nepříliš nadšenejch ohlasech jsem neměl od Nope žádný velký očekávání. Jenže ani to nakonec moc nepomohlo, dvě silnější hvězdy. ()

Torgal

Najväčší hendikep tohto filmu je to, že jeho režisér je presvedčený o tom že točí niečo s presahom aj keď je to béčko o mimozemšťanoch terorizujúcich jeden ranč niekde na americkom stredozápade. O ambíciách tvorcu dobre hovorí dejová línia s vraždiacim šimpanzom, ktorá je síce atmosférická, ale s hlavnou zápletkou nemá nič spoločné. Podľa mňa tam bola hlavne kvôli tomu, aby sa natiahla stopáž a film nemal hodinu. Príbeh je totiž inak celkom jednoduchý stavajúci na osvedčenom koncepte boja slabo vyzbrojenej skupiny proti neporovnateľnejšie silnejšiemu protivníkovi. K tomu sa však film dostane až v záverečnej tretine, dovtedy sa len pomaly skladá skladačku znepokojivých obrazov. Vďaka Peelovmu režijnému majstrovstvu (a Hoytemovej kamere) som z obrazovky nevedel odtrhnúť pohľad. Čo nakoniec oceňujem asi najviac je to, že toto je silne autorský projekt s unikátnym feelom. Čo je vec, ktorá bežným netflixovkám zúfalo chýba. Preto by som ho bez problémov odporučil pozrieť hocikomu, i keď ma v konečnom zúčtovaní ako film o svojich kvalitách úplne nepresvedčil. 6+/10 ()

ViktorS

Aj keď moc nerozumiem tomu názvu, tak som bol s týmto filmom spokojný. Mám rád takúto tematiku UFO, pretože takýchto filmov moc nie je. Nebol to úplný horor, ale atmosféra bola dosť napätá. Lenže nie moc dlho. To tajomno sa dosť rýchlo vytratilo, ale stále nejaké zostalo. Ocenil by so viac, keby až do samotného konca nebolo jasné o čo sa jedná. Tu v podstate chvíľu po začiatku filmu sme vedeli s kým alebo s čím máme tú česť. Samozrejme prišlo aj na dôležité zistenie neskôr, ale ako som spomenul, tajomno sa rýchlo vytratilo a tak sa potom jednalo skôr o mierne mysteriózny triler a povedzme teda, že aj sci-fi. Lenže už to nebolo ono. Len taký lov na zviera. No stále ako celok išlo o veľmi zaujímavý zážitok a ocenil by som preto viac takýchto UFO projektov na báze mysteriózneho hororu. Hlavné postavy sa mi páčili, celkom som im uveril ich rodinný vzťah a aj to prostredie, kde sa dej odohrával bol dobre zvolený. Také klasické prostredie na pozorovanie UFO. ()

PetersCZ

Hrozně zajímavej film. První hodinu a půl je to fakt děsivý, pomalý, výborně to dávkuje informace a skvěle pracuje s postavami. Konec je ale úplně v jiném duchu, najednou se film dostane do módu rodinného akčňáku a chápu proč spoustě lidí to je proti srsti. Závěrečná bitva působí trochu... lacině, trochu schématicky a ploše. Taky to nakonec nebude na všechny hvězdy, i když jsem si to fakt moc užil. Ale za kouknutí Nope opravdu stojí, další důležitej počin v černý kinematografii, a fakt dost působivej horor ()

pulDag

První polovina filmu buduje atmosféru, která těší a mrazí z neznámého velice úspěšně. Ale pak se dílo zvrhne do iracionálního akčního honu s westernovou hudbou v pozadí. Nope! Výrazně nejslabší Peele. ()

Hellierer

Pro filmy Jordana Peela mám ohromnou slabost. Ať už jde o oscarové Get Out či za mě snad ještě lepší alegorické Us, v obou případech jsem byl nesmírně spokojen, v podstatě nadšen (v druhém případě jsem patřil zjevně mezi menšinu). A jsem rád, že ani u Nope jsem se nespálil. Možná dokonce naopak. Je tedy pravda, že to snímek měl u mě velice jednoduché, jelikož cokoliv s tematikou UFO jednoduše můžu. Tím spíše, když je to alespoň trochu kvalitní. A Nope rozhodně kvalitní je. Nesmírně podmanivé postupné budování atmosféry, několik velice silných scén, skvěle napsané postavy a pečlivě budovaný vztah mezi nimi, to vše zahalené příjemnou nejistotou a strachem z neznáma, podpořené brilantní kamerou Hoyte van Hoytema, vynikajícím ozvučením a skvělou hudbou Michaela Abelse. Je proto trochu škoda, že finální třetina od onoho tajemna zcela upustí, kdy na scénu přijde jedna velká a výborně natočená naháněčka, která je sama o sobě parádní, nicméně nastavená nálada v předchozích minutách mi seděla přeci jen o něco více. Jako celek jsem si ale film neskutečně užil, kdy si to nejspíše dám ještě jednou v kině. ()

Maximilianus

Tajomno v úvodnej polhodinke je super a toto Jordan Peele vie, ale priliš skoro sa odhalí, o čo vlastne ide, a odvtedy to už bol iba slabší priemer. 6,8/10. ()

samkko

7.9/10 nebojte, otravný vtip s "nene" nezazní. Nope, třetí hororový thriller Jordana Peeleho který k nám přiletěl v plné parádě. Tou parádou myslím klasický Peelův filmový rukopis, skvělou kameru a dostačující herecké výkony. Osobně beru Peeleho filmy jako takové odpočinkové horory, které jsou však vždy v něčem kapku odlišné, něž většina ostatních shitů. Ale jak jsme dostali u Get out a My, docela dobrý sociální podtext, zde se vyhnul obloukem po nebi, takže trochu škoda. Děj je tedy docela strohý, vlastně tam o nic nejde, jen takový návod jak zdokumentovat UFO. Ale kdo by se na horror díval kvůli ději, že ano. NOPE láka hlavně na svou tajemnou a skrytou stránku, kterou odhalíte jen koukáním. Film vám nabídne neuvěřitelně parádně znázorněnou noc, kdy úplně cítíte to měsíční světlo a hvězdy nad vámi. Také je zde k dostání druhá, pro mě mnohem zajímavější, dějová linie o zlobivém opičákovi. Doufám, že se mu jednou dostane prequelu, a je mi líto, že ji tu nebyla věnována dostatečná pozornost. Konec mě bohužel zklamal, přišlo mi to až moc kýčovité a na zdejšího režiséra až moc happy. Jinak je to super oddychový film, který můžu doporučit lidem, kteří chtějí vidět něco originálnějšího. ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba