Čierna skrinka: Skaza letu A800

• Česko Pád letu A800 (viac)

Mathieu Vasseur (Pierre Niney) je pracovníkom Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, označovaný ako (BEA). Jeho manželka Noémie (Lou de Laâge) tiež pracuje v letectve, v komisii na udeľovanie centrifikácií novým strojom. Jedného dňa dôjde k leteckej katastrofe, kedy spadne lietadlo European Airlines Atrian-800 a zahynie všetkých 300 cestujúcich a 16 členov posádky. Išlo o let z Dubaja do Paríža a stroj sa zrútil za krásneho denného počasia v Savojských Alpách. Príčiny katastrofy nie sú známe a BEA starostlivo analyzuje čierne skrinky lietadla vo svojich priestoroch na letisku Le Bourget. Mathieu je najskôr z vyšetrovania odstavený svojim priamym nadriadeným Victorom Pollockom (Olivier Rabourdin), ktorý si neželá, aby sa toho zúčastnil, ale keď sa Pollock stratí a je dokonca hľadaný políciou, je oslovený priamo šéfom celej BEA Reniérom, aby sa do vyšetrovania pustil. Počúvanie hlasového záznamníka z kokpitu (CVR) - ktorý zaznamenáva rádiovú komunikáciu, hlasy a okolitý hluk v kokpite - ho najprv vedie k záveru, že do kabíny vstúpil islamský terorista a ten spôsobil pád lietadla. Tento záver ho ale neuspokojuje, má pochybnosti a určité zvukové detaily ho vedú k podrobnému hľadaniu inej príčiny nehody. Jeho žena Noémia zatiaľ opúšťa štátnu inštitúciu a nastupuje priamo k výrobcovi lietadiel do Atrianu. Je to pre ňu významný kariérny postup. Mathieu začína s hypotézou o technickom zlyhaní automatického pilota MND. Tiež sa sám vydáva do Pollockovho domu na vidieku, aby zistil, či jeho šéf na niečo neprišiel. Tiež sa snaží kontaktovať pilota, ktorý nemal s MND dobré skúsenosti. Ten mu síce naznačí, že projekt stroja A800 bol uponáhľaný a jeho schválenie nebolo práve čisté, ale potom sa s ním odmieta stretnúť a nechce vôbec komunikovať. Dostáva sa do slepej uličky. Pred vyšetrovaním ho varuje aj jeho priateľ zo štúdií, teraz majiteľ firmy Pegas Security, ktorá zabezpečuje softvér pre letecké stroje, Xavier Renaud (Sébastien Pouderoux). Mathieu sa však nenechá odradiť, najmä po tom, čo zistí, že je sledovaný čiernym Mercedesom. Potrebuje skontrolovať MND, lenže aby túto operáciu šéf shválil, chce pádne dôkazy... (TV Markíza)

grogodil

Ešte mám čerstvo v pamäti nedávny dokument o Boeingu, kde sa tiež vedenie leteckej spoločnosti ukázalo v celej svojej nemorálnej chamtivej arogantnej "kráse", takže vyslovene sa tento nenápadny francúzsky triller trafil tématicky presne do nálady a pridalo to taký povedomý pocit a šmrnc autentičnosti k už tak celkom presvedčivému filmu. Ten sluch hlavnému hrdinovi by mohli síce zavídieť asi aj policajné psy, ale inak výsledok vyznieva uveriteľne a inteligentne. Tipujem, že nepotrvá dlho a máme tu zbytočný doslovný americký remake po vzoru The Guilty. ()

Aljak

Skvelé! Už dávno som nevidel tak dobrý thriller, ktorý by ma bavil od začiatku až do samého konca. Aj keď rozbeh bol pomerne pomalý, potom to našťastie nabralo skvelý spád a dej mal všetky esencie, ktoré by poriadny thriller mal mať. Prostredie vyšetrovania leteckej nehody bolo veľmi atraktívne, aj keď miestami som strácal prehľad, že kto v tom celom hrá akú rolu (treba sa na to dobre sústrediť). Jediné mínus celého filmu bolo až príliš absurdné schovanie čiernej skrinky, čo bolo nanajvýš prehnané, a aj celé to "pátranie" po nej. Ale pointa príbehu bola skutočne vynikajúca a pútavá. Táto automatizácia a umelá inteligencia je obrovská hrozba :( ()

Martin741

Dalsia znama drzka z francie sa vola Kamen Niney, odborne francuzsky Pierre  Niney /Yves Saint Laurent 2014/. Dalsi zahadny herec pre mna, uz dlhsie lustim otazku : vie hrat, nevie hrat ? Na zaklade tohto filmu by som povedal opatrne ze asi udajne mozno jo. Kazdopadne namakany namet na film vysetrovaniue padu lietadal  ma vyzdy zaujimalo, zaujima a bude zaujimat. Hlavne vtedy, ked to naprikald tie francuzske urady uzavreli ako jednoznacnu zalezitost, do ktorej viac netreba vrtat. Nie je totiz vsetko zlato, co sa blysti  : 77 % ()

C0r0ner

Mohlo to být o kus kratší, místy to totiž ztrácelo tempo, ale jinak bezvadně originální thriller ze zajímavého prostředí. Z podobných filmů mě napadá třeba Tísňová linka, která byla ještě o level lepší, ale i tak moc příjemné překvapení. 80% ()

Juto

Veľmi dobrý thriller, ktorý sa odohráva vo svete ľudí, ktorí navrhujú, prevádzkujú a regulujú komerčné lietadlá, s niekoľkými peknými zvratmi. 7/10 ()

Johnny.ARN

Jop. Možno trochu dlhšie v strede so stratou dychu ale inak jop, skvelé. Nové odvetvie, ktoré nepoznám, nová práca, skvelý príbeh a tak celkovo. Mna to bavilo a nemal som nutkanie refrešnúť fejbúčik alebo sa nejak inak zabaviť. 4 z 5 ()

Antek

Jak už to u podobných případů chodí, čím méně víte, tím lépe. Pokud tuto radu skutečně vyslyšíte, dočkáte se pečlivě vybroušené kousku z francouzského exportu, který by ale klidně mohl sloužit právě jako archetyp amerických paranoidních thrillerů z konce 70. let (The Conversation, Blow Out), kdy osamocený hrdina musí čelit korporátu, jenž se neštítí žádných praktik. V určitém okamžiku se tak dostává na křižovatku, kdy musí zradit všechno (a všechny), v co doposud věřil. Příběh se vine neočekávanými zákrutami, aby dospěl do finále, kdy si uvědomíte, že všechny naťuknuté motivy byly pečlivě dotaženy a žádná z figur nezůstala opomenuta. Tohle je poctivý film, který nemá diváka za hlupáka a hraje společně s ním, namísto proti němu. Což je v době polopatických vysvětlivek a švindlů nesmírně osvěžující. ()

JohnSmith

Hodně zajímavý a husí kůži nahánějící thriller. Určitě nedoporučuji sledovat před cestou letadlem. Zvlášť zajímavé bylo, jak BEA zkoumá černé skříňky. ()

Skeksis

Nejaký podivný superhrdina, ktorý má ale iba dobrý sluch, a to taký, že počuje prdy ľudí z celého sveta, inak je okuliarnatý vyziabnutý neurotik, príde medzi všetkými tými zvukmi a kódmi na PODRAZ. Ďalší film na tému, ako veľké spoločnosti kašlú na ľudí a ide im iba o zisk. Podstatné je usmievať sa a stáť si za svojím! Téma mostík/navigačný systém, piloti/autopilot nie je až taká otrepaná a napriek tomu, že tam bolo veľa technických informácií, bolo to veľmi dobre pozerateľné. ()

Danikaa

Veľké prekvapenie tento film. Očakávala som niečo okolo 60%, no dostala som 100%. Však ako by už len mohol byť film o vyšetrovaní pádu lietadla zaujímavý a ešte aj dramatický. Dokumenty na túto tému totiž pravidelne  sledujem. Všetko je tu výborne spracované, úžasná hudba, perfektný casting, napätie od začiatku do konca, prekvapivý záver. Najradšej by som sem dala poriadny spoiler, ale budem ohľaduplná. Naozaj vydarený thriller. ()

Autogram

Thriller, ako sa patri, ktorý dostal svojmu menu a napínal ma po celý čas. Neobyčajné prostredie analytikov čiernych skriniek až príliš úzko prepojených so schvaľovaním a certifikáciou nových lietadiel naznačuje, kam sa to má odvíjať, ale stále si zachováva moment prekvapenia z nasledujúcich udalostí. Nevýhodou takýchto filmov je, že je problém ich pozerať opakovane so znalosťou záveru. A ten bol tiež prvotriedny. –––– Ale prestaň, to sú halucinácie. Systém tam je, aby im pomáhal, nie ich nahradil. ()

herr_carter

Asi přehnaně, nicméně nutně hodnotím plnou palbou. Film, kvůli kterému zapomenu na realitu všedních dní (a tím myslím zcela zapomenu), je podle mě top film. Oceňuji také, že jsem mohl sledovat neokoukané herce a poslouchat hezkou francouzštinu. To jsou samozřejmě jenom nutné detaily, které ale bezvadně doplňují tenhle napínavý thriller o korupci na nejvyšších místech, absolutně popírající lidský faktor a nějaké zásady morálky, všechno je to jen o penězách.....................moje hodnocení = 9 z 10. ()

xLIGHTx

Dosť veľký "nervák". Napomáha tomu aj relatívne originálna téma, taktiež hudobné podkreslenie a celé to divákovi nedá veľmi vydýchnuť. Paranoidná atmosféra ako sa patrí. Len možno je to trochu zbytočne dlhé (129min.). Ale kvalitu treba uznať, snímka po takmer celú dobu diváka udržuje v tiesnivom, nepríjemnom pocite plnom dosť vysokého napätia ;) a tak to má byť pri takomto type filmu. Imho Pád letu A800 by som neradil medzi drámy, skôr to vnímam ako čistokrvný, pomerne nepríjemný thriller (v dobrom zmysle slova). K filmu som sa len tak, akosi náhodou dostal, takže mi to príde ako taká nenápadná pecka. (Možno mohli distribútori ponechať pôvodný názov - Čierna skrinka, mohlo to byť atraktívnejšie, aj stručnejšie.) Za štyri a pol čiernej skrinky, ehm, za štyri a pol hviezdy. ()

kolemjdouc

Tak to se tedy  frantíci vytáhli.Jsem absolutní hluch na IT ale tohle mě strhlo.Spíš děj obecně .Co se týkalo IT šlo bohužel mimo mě.Ale i tak jsem nadšená.Tvůrci se vyhnuli podbízivým scénám aby divák jakože sedl na zadek.Drželi se při zemi a vše působilo velmi reálně.Na film se musím podívat ještě jednou a klidně skousnu novácké reklamy = ani nepřeskočím :-) Za extra zážitek :-)Nestává se mi často abych něco chtěla vidět ještě jednou i když jsem třeba dala vysoké hodnocení .Ale tady oceňuji  natočení po "evropsku".To fakt můžu.A ocením i kvalitní práci herců.100 ze 100! ()