TheDarKnig

Druhá sezona adaptace Kirkmanova velebeného počinu na pomezí láskyplné pocty superhrdinským klasikám z velkých stájí a vlastní, o kus cyničtější a reálnější interpretace toho, jak by asi skutečně vypadal náš svět, kdyby se v něm pohybovali jedinci se superschopnostmi, měla už od začátku mírný problém v tom, že měla za úkol navázat na šokující, explozivní a energií nabité finále první řady, kde došlo k opravdu masivnímu vyvrcholení úvodní části příběhu; k velkolepému, brutálnímu i osobnímu uzavření střetu dvou rozdílných kultur, ideálů a moralit. Kirkman nicméně doopravdy pojal v rámci snahy o vlastní příspěvek do tohoto žánru s obrovskou historií svoje dílo jako dlouholetý, nekonečný, v lecčems vlastně až staromódní komiks od Marvelu/DC, jen se dvěma rozdíly. Zaprvé, ten jeho měl napříč celým svým během jednu jasně danou, ústřední, zastřešující dějovou linii a zadruhé, jeho komiks měl jistý konec (k němuž se autor a spolu s ním čtenář dopracovali po 15 letech a 144 číslech, mezi lety 2003-2018). Tomuto přístupu byl logicky přizpůsoben celý narativ, ve kterém se tak nikam nemuselo spěchat. Díky tomu se mohl např. autor o to důkladněji a detailněji věnovat všem důležitým postavám během různých odboček, vedlejších příběhů, problémů, invazí, "jednorázových" padouchů (kteří ale mívali nepříjemnou tendenci vracet se... přesně tak, jak to v tomto žánru vždy bývalo a vlastně stále bývá) a samozřejmě vypjatých vztahových dramat, důležité to součásti procesu dospívání, vyrovnávání se se změnami v životě a celkového osobnostního vývoje. Od toho se odvíjela celá struktura vyprávění - příběh většinou po nějaké zásadní události nebo vrcholu na určitou dobu do jisté míry vydechl, zpomalil, někdo by možná řekl i zařadil zpátečku, aby se po nějaké době "odpočinku" zase vrátil k těm vážnějším, nebezpečnějším hrozbám. Některé z těchto "vedlejších" hrozeb měly na příběh a postavy větší dopad a byly zajímavější, některé jiné působily i v předloze spíše jako taková trochu zastaralá a zbytečná výplň. No a tím se dostávám k druhé sérii, ta se po zlomových událostech, zmíněných na úvodu komentáře, zcela záměrně a v duchu předlohy zaměřila na komornější, osobnější téma traumatu. Téměř všechny postavy zde buď řešily trauma, způsobené Omni-Manem a dalšími padouchy v první řadě (a později i v řadě této) nebo na traumata, které si způsobili navzájem v návaznosti na to svými problematickými, nedostatečně empatickými rozhodnutími a podceněním jejich psychických dopadů na kolegy, rodinné příslušníky, přátele. Jestli je v něčem Kirkman opravdu mistr (kromě schopnosti nepříjemně překvapovat a šokovat), tak je to jeho um psát komplexní postavy pod tlakem a bylo to vidět i tady, nejlépe samozřejmě u hlavní postavy, která zde měla přímo brilantně udělaný dramatický oblouk, postavený na osobní i "profesní" konfrontaci vztahu s přítelkyní, otcem, viltrumitským dědictvím krve a nakonec na nezapomutelném, pro Marka opravdu zlomovém střetu s hlavním padouchem sezony, který byl tematicky naprosto perfektním a přesně tím nejobtížnějším problémem k vyřešení kvůli vzájemné minulosti a psychickému rozpoložení obou postav. Na těchto základech se pak stavěla celá hlavní dějová linka, ve které došlo k slušnému rozšíření světa a jeho potenciálu. A samozřejmě také k několika opravdu nekompromisním střetnutím, ikonickým sekvencím a zvratům, kde si Invincible/Mark a ostatní hrdinové tentokrát ještě více než minule sahali nejen na dno svých fyzických, ale i mentálních sil. Problém ovšem byl, že velkou část sezony chyběla oproti předchozí sezoně nějaká silnější, zastřešující, pomalu gradující zápletka a vše relativně dlouhou dobu stálo pouze na docela roztříštěném průzkumu zmíněných emocí, vztahů a traumat postav, přičemž mezi tím se ve většině případů řešily zrovna ty méně zajímavé krize (ale nutno říct, že se docela úspěšně pokusili tvůrci tyto pasáže oživit humorem a jednou dokonce kreativně pojatým "spinoffem" pro jednu z postav, která si na chvíli ukradla seriál pro sebe). Nicméně ironicky, v druhé polovině sezony se tvůrcům na pár epizod snaha překonat pomalejší, méně záživné pasáže vymkla z rukou úplně a začala se jim rozpadat uvěřitelnost interakcí postav, jmenovitě hlavně dialogů mezi nimi. Mnohé z nich působily opravdu hodně nedopečeně a zkratkovitě, prostě odbytě. Když se k tomu přidalo omezení viditelně slabšího rozpočtu, bylo to jako bych náhle sledoval o dvě třídy horší seriál. Naštěstí byl tento problém dost rychle prakticky úplně eliminován jak kvůli tomu, že se vzápětí v závěru sezony začaly velmi hezky zúročovat všechny nadhozené osobní linky, tak kvůli návratu plnokrevného dějového dramatu. V tu chvíli se ukázalo, že i přes menší soudržnost měli tvůrci seriálu přesně promyšlenou dramaturgii a opravdu věděli již od první epizody, co vše v této sezoně prozkoumají, co vše vyřeší a co vše rozšíří a nadhodí do budoucna (a mimochodem, dokonce se tady někdo nad sebou zamyslel a přestal velmi nepříjemným, energii scén likvidujícím prostřihem mezi scénami nepřirozeně kouskovat dění, jak se to dost často dělo i v těch lepších epizodách první poloviny série). Suma sumárum, osobně si myslím, že tahle sezona prostě musela kráčet, aby ty další mohly už (téměř) neomezeně běžet. A věřte mi, pokud náhodou scénáristi během přestávky úplně neztratí svoje schopnosti a budou správným způsobem adaptovat to, co nás čeká, bude to opravdu zatraceně uspokojivá, neomezená jízda. No, neomezená. To samozřejmě jen v případě, že Amazon zase svým antispotřebitelským přístupem nehodí do snažení talentovaných tvůrců několikeré vidle. Hlavně doufám, že se už nebude opakovat žádné pitomé dělení kraťoučkých sezon na dvě části s několikaměsíční mezerou, díky čemuž sezona ztratí veškeré momentum. 8/10 () (menej) (viac)

Spiker01

Člověk na tom hltá každou minutu, každý dialog, nepřestává ho fascinovat do jakých směrů se ještě seriál rozvine a kdy konečně posune tu nejhlavnější zápletku. A nejbolestnější je na tom to čekání. Dva a půl roku na první část dvojky a další 4 měsíce na ty zbylé 4 (!) díly. Nebude to prdel animovat, ale s takovou tady ten seriál bude tak 15 let než se ho podaří dovyprávět. A já věřím, že budu furt u toho a bude ho bavit ten nespočet brutalit a totálně nezfilmovatelných bitek. A doufám, že se tvůrci budou pevně držet komiksů ať zas neslyším brblání. :) PS : příště by mělo být zase více J.K. Simmonse, tak snad se to neprotáhne na tři roky. ()

Davies182

Už je to bohužel mírně přes kopírák, a moc tomu nepomáhá ani náhodné umírání ve spojitosti s ještě nahodilejším zmrtvýchvstávání všech možných postav, ale tak budiž, tohle bychom klidně mohli stokrát vyčítat sešitovému Marvel universu. Oproti těmto menším výtkám je totiž Neporazitelný i nadále zdaleka nejbombovějším animovaným akčňákem v celém širém vesmíru, a spousta šokujících twistů nedá spát nejednomu fanouškovi Comic Conu. Kirkman je bůh hrdinského dramatu a uvěřitelných dialogů v neuvěřitelném světě, a já se pořád divím, proč to sakra už dávno nevychází v žádném českém komiksovém nakladatesltví! [Amazon Prime] ()

Colby Sawyer

Kdyby Amazonu netrvalo vyprodukovat 8 dílů dva roky (animace je pěkná, ale S-tier to teda není) a pak je ještě tak pitomě nerozděloval na dvě půlky, tak by druhá série byla lepší zážitek, alespoň jsem si mohl druhou půlku bingenout, protože Invincible je opět velká pecka. Druhá série už nemá ten wow efekt první sezóny, kdy byl divák zaskočen, jak dobré to je, ale kvalita neklesá, právě naopak. Tentokrát je to sevřenější a intimnější jako třeba druhá série Vinland ságy, ale není to méně záživné, právě naopak. Postavy si člověk oblíbí ještě více a proto mají drsnější momenty váhu. Navíc tu jsou krásné reference na ostatní komiksy a vtipná práce s multiversy. Jediná škoda, že to nevychází anime tempem, protože tenhle příběh se hltá sám. ()

M.i.k.e

Invincible udržel laťku hodně vysoko a hlavně druhá polovina série, která přišla po poměrně dlouhé pauze je výborná a to že se finále naladilo na vážnou, osudovou notu mi vůbec nevadí. Celkově mi přišlo, že se druhá řada spoléhá méně na akci (ne že by tu nebyla a opět slušně brutální) a šokující zvraty a naopak se ještě více soustředí na práci s postavami a ono to vyšlo skvěle. Kostky pro další pokračování jsou vrženy...80% ()

Remivsremi

U Invincible mám zásadní problém s tím, že se hlavní linka, kterou bych chtěl primárně sledovat, neustále ředí s podřadnými příběhy ostatních. Nepřináší to posun v ničem a ve výsledku se jen získá řada o osmi epizodách bez nějakého výraznějšího posunu. Přitom je vidět opravdu potenciál na neskutečně vážné, tíživé okamžiky. Nedokážu se nějak bavit u toho, kdy se najednou musí řešit krtčí lidi, marťané atd. Proč se nejel ve větší míře Angstrom. Více přitlačit na jeho touhu o odplatě, nějaký skutečně promyšlenou linku, jak oslabit Marka a pak do toho zakombinovat tu největší hrozbu. Čas se plýtvá na zbytečnosti a kvůli tomu si nedokážu seriál užít naplno. ()

Kopi1

Druhá série je za mě o něco horší než první. Některé epizody už mi nepřišly tak kreativní oproti první sérii a hlavně velká absence Omni Mana tomu přidává. Takže veškerou pozornost dostává Mark se svým životem, který mě moc nebaví. Epizody už jsem nehltal tak jako dříve. Stále tam jsou parádní momenty a brutální fighty jak známe, ale co na mně emočně zanechalo třeba finále první série, tak se tomu zde nic nepřiblížilo. Třetí sérii určitě zase zkouknu, protože Invincible nemá konkurenci se svým originálním zpracováním. ()

Azurovydrak

V mnoha směrech epičtější, grandióznější a zároveň emotivnější a srdceryvnější než první řada. Vylepšená animace (vč. punu v předposlední řadě) je už víceméně samozřejmostí, ale nejvíc mě překvapil příběhový posun. Každá postava se vyvíjí, scenáristé nikoho nešetří, krev stříká na všechny strany a není dne, aby někdo z hrdinů neměl pořádné PTSD z toho, co zažil či provedl. Sice se zase seriál moc soustředil na vztah Marka s Amber (nejmdlejší postavou seriálu) a jejich problémy ve stylu "nemáme na sebe čas" silně nudily, naopak potěšil úplný závěr, který snad konečně naznačil romanci s tou pravou. Nezlobil bych se za víc Omni-mana, ale na druhou stranu ho skvěle zastoupili další Viltrumité (a pokud jsem slyšel správně, tak s touto borinkou se má Mark ještě na co těšit). V poslední epizodě jsem čekal pořádný prison-break, no nestalo se, ale nevadí, i tak byla druhá řada naprostá bomba a těším se na třetí. Celkově se nám značka Neporazitelného pořádně rozrůstá a má obrovský potenciál být v příštích letech animovaným eRkem číslo jedna. 95% PS: Angstrom Levy byl zajímavý, ale jsem rád, že je (snad) po něm. Multiversum je na papíře poutavý koncept, který se ale v praxi může ukázat být hodně nudným, jak mimo jiné předvedla čtvrtá fáze MCU. ()

Recenzon

Druhá série má víc božských dílů než první a to hlavně druhá polovina ( i když čtvrtý díl této série byl kulervoucí a brutální). Série posouvá postavy a děj giganticky dopředu a člověk se nenudí, protože tu je furt nějaká akce a hrozba. Čekat na to se neuvěřitelně vyplatilo a člověk se strašně těší na třetí sérii, která bude brutálnější než první a druhá série dohromady. ()

studiobadguy

Okey, dávám automaticky jednu hvězdičku dolů za ten naprosto idiotskej nápad sérii rozdělit na 2 části a jednu část vydat v prosinci a druhou až v březnu. Nevím, koho v Amazonu to napadlo, ale je to blbost. Když už tenhle nešvar máme vyřešenej, jdem k seriálu. Po 2 letech nás opět Robert Kirkman probouzí do reality toho, jak by nejspíš doopravdy vypadal superhrdinský život osmnáctiletého kluka a proč by člověk chtěl být cokoliv, jenom ne superhrdinou. Do toho za těch 80 korun dostanete skvěle vybranej Soundtrack, brutální a nápaditou akci a hlavně kvalitní dialogy doplněné excelentním dabingem (Simmons mi po těch 2 letech opravdu chyběl). Další bomba je animace, která opět vypadá svěží, nešetří se krví a ani  originálními nápady při akčních scénách. Za mě asi nejslabší místo je bohužel scénář a celý téma seriálu. Invincible se totiž z akční první série přetavil na jakousi telenovelu o vztazích (především Marka a Amber). Bohužel tahle tragikomedie se celou druhou sérii točí v jakési smyčce, která vypadá asi takhle. Mark se chce víc věnovat Amber a omezit superhrdinský život, a víc se věnovat škole. Mark tohle skutečně udělá, ale najednou se objeví nějaká obrovská hrozba a Mark musí třeba i na měsíc pryč a na všechno kašlat. Mark se potom začne omlouvat, slíbí, že se víc začne věnovat škole a Amber. Aaaaa… dostáváme se zpátky o pár řádků nahoru na začátek. A celou druhou sérii se tahle zaseklá gramofonová deska točí, a točí, a točí, a točí, a točí, a točí…. Až to teda na konci vypadá, že je tohle téma vyřešený (rozchod, jinak to ani asi dopadnout nemohlo). Přitom víme, že Markovi vyhrožují Viltrumiti a že to by měla být ta globální hrozba a to hlavní téma druhé série (záchrana Omni Mana a budovat půdu pro válku s Viltrumem). Jedinej, kdo to tu poradně řeší je mimozemšťan Allen, kterýmu může být nějaká země úplně ukradená (na rozdíl od Marka). Já na druhou stranu chápu, o co tvůrcům jde. Jde o to ukázat tu Markovu nezkušenost a jakýsi syndrom vyhoření. To je super téma na začátek (třeba 2 díly) ale ne na celej seriál. Tohle celý snad bude definitivně rozhodnutý ve třetí sérii, kdy snad už konečně uvidíme výsledek tohohle vývoje a jestli celé tohle divadlo mělo nějaký význam. K závěru napíšu, že druhá série je výborná a užil jsem si jí. V dnešní době to i přes vady působí jako velkej nadprůměr a něco, co superhrdinskej žánr potřebuje (stejně jako The boys). Když pominu to rozdělení na 2 části, tak je to krásných 8/10 a těším se na třetí sérii. ()

adamix

Najlepšia komiksová adaptácia, aká tu dlhé roky nebola a po ktorej mnoho komiksových fanúšikov túžilo, pričom  počítam aj výbornú prvú sériu. Cit je výrazne zaostrený na emocionálnu stránku postáv a na ich charakterový vývoj naprieč všetkými epizódami. Akcie je tentoraz pomenej, ale keď k nej dôjde, je veľmi intenzívna a brutálna a postavy pri nej skutočne bojujú o holý život. Po príbehovej stránke dokonalé, rovnako tak aj jednotlivé piesne dobre pasujú do udalostí a vnútorného pochodu postáv. Na tomto seriály pracujú ľudia, ktorí majú rešpekt voči predlohe a takýto v dnešnom MCU-čku už skoro vymizli. Poprosím tretiu sériu IHNEĎ! ()

Rebel24

Invincible 2. séria je stále nadupaná akčná brutal bomba od začiatku do konca no zrážajú ju nadol 2 veci - nezmyselne dlhá odmlka po prvej polovici časti z Vianoc 2023 (nedávala zmysel marketingovo a ubrala na dynamike celej série) a až príliš osudovo vážne sa tváriace finále. Taktiež jednotlivé časti mali pomerne kolísavu kvalitu - ak sa podarilo vyvážiť akciu, humor a dramatický oblúk, mame vo výsledku geniálne časti 01, 03 a 05. Epizódy, ktoré mali byť ale highlightom jednotlivých polovíc série - teda 04 a finále 08 - sa brali až príliš osudovo vážne a paradoxne boli viac predvídateľné, taktiež dejovo a charakterovo sme sa posunuli minimálne od záveru prvej série. Ak by som hodnotil prvých 8 časti, bolo by to za 5*. Takto naozaj žiaľ iba za 4*. 86% ()

matous20063

2. série je prakticky skoro stejná jako ta první, takže dost dobrá, místama i lepší, ale máme zde dva velké problémy za které tentokrát dám jen 3 hvězdy. První je absolutně debilní nápad rozdělit sérii na dvě části. A ten druhý je finálová epizoda, nejen že je Mark absolutní fumble goat ale taky to není to co od finále čekám, záporák je takovej rozpačitej píčus kterej neví co chce. Co se týče zbytku jako jsou postavy, reference a příběh tak je to dokonce i lepší než první série, ale bohužel jakožto celek mě to trošku zklamalo/nasralo :-D. 70% ()

Maxtrix

Jestli první sezóna začala koncem první epizody, tak druhá sezóna začala tak okolo epizody čtvrté a to jen kvůli tomu, že neustále sleduje vedlejší příběhy, víc kecá a ultimátně i zpomaluje tempo. Přestože to je hlavním tématem kritiky, já musím bojovat i za tuhle formu, protože reflektuje přesně to, co Mark prožívá - nejistotu a těžké rozhodování. Na druhou stranu tak uplynula celá série a já jsem si vlastně uvědomil, jak málo se odehrálo. Tohle dávám za vinu falešným zvratům - když se odehraje něco, co má příběh extrémně změnit, ale přijde deus ex machina a hned jsme tam, kde jsme byli na začátku dílu (třeba SPOILER - když ta klonovací asiatka chcípne a pak se vrátí nebo když je Mark opuštěn v alternativní dimenzi a minutu na to ho zachraňujou Guardiani). Hrozně rád bych dal 2. sérii 4 hvězdy, protože to vlastně bylo fajn a díky tomuhle způsobu jsme zahlédli ty stejné postavy jinak, ale teď to má 88% což je fakt moc. ()