Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

oveckaoa

Tohle je velký průser dokonce bych se nebál to přirovnat k českému Janovi ŽIížkovi od Jákla , ale zatímco Jákl si vybral nezmapovanou část Žižkova života a může se na to vymlouvat tady Ridley pohořel přitom téma je to dobré.  Pokud na to jdete jako na historický výplach a neřešíte to můžete být spokojeni si myslím (proto je to asi v červeném) pokud u toho začnete přemýšlet případně něco o Napoleonově víte budete trpět. Film nám ukazuje Napoleona co stoupá po žebříčku hodností od smrti Marie Antoinetty pak je povolán ,aby potlačil Angličany někde v Toulonu za to ho povýší na jednoho ze tří konzulů a pak začíná svou kariéru. Pokud se těšíte na nějaké ty bitvy zklamu Vás většinu filmu sledujeme ženskou (Josefínu) co si to rozdává minimálně s 3 jinými chlapy a Napoleonem a  jejich sexuální problémy. V jedné scéně on sám řekne, že jeho žena je kurva ačkoliv ona sama mu řekla, že před ním měla x jiných chlapů a pokud mu to vadí ať s ní není on jí řekne, že měl  x jiných žen a taky jí to nevadí. Mimochodem tahle ženská od vztahu s Napoleonem asi opustila své děcko jelikož se objeví poté až na konci. Rozvede se s ní jelikož mu nedala dítě , ale nikde není vysvětleno jestli byla plodná nebo ne Napoleon si to rozdá s neznámou ženskou zjistí, že je plodný , ale u ní žádný test neproběhl.   Dále  jde vidět , že se hodně stříhalo hodně věcí se nevysvětlí scény na sebe nenavazují (Napoleon opíchá nějakou neznámou ženskou , aby zjistil zda je plodný střih dojde za ním jiná ženská řekne mu , že je plodný domluví mír s Rakouskem střih v další scéně už je s ním ve válce )   a často se objeví jen text  postavy kromě Napoleona a Josefíny jsou nezajímavé zmizí a už se neobjeví (Napoleonův bratr co se s ním stalo půlku filmu tam je jako důležitá postava půlku úplně chybí nějaká královská dcera se vdá za Napoleona má s ním dítě a pak už ji neuvidíte to se s ní rozvedl a sebral děcko a nikomu to nevadilo?) . Kapitolou samo o sobě je humor pamatujete si jak v Bathory Bathory s kýmsi souložila ve zpovědní kapli a byl tam záběr jak se ta kaple jakoby hýbe a lidi na to čumí  tak tady je něco podobného Napoleon dojde za Josefínou u jídla řekne Mamama podleze stůl po čtyřech ona podleze stůl a rozdají si to před nějakým sluhou.  Scéna kdy Napoleona chce nějaký koncil sesadit on utíká i s bratrem zakopne a spadne vyběhne ven tam čekají vojáci on jim řekne, že probíhá vzpoura oni tam naběhnou on tam vběhne a řekne, že bude dále vládnout je taky trapná o tom, že zde řekne, že píchat 15 letou holku je normální radši pomlčím (Fanoušci Ondřeje Vlčka přihoďte si za to libovolný počet hvězdiček navíc) .Scéna kdy si dělá Josefína vlasy přijde tam nadržený Napoleon a chce sex ona nechce jelikož si dělá vlasy on chce pořád ona mu nastaví prdel a on se udělá a ptá se jí hned jestli je těhotná je to samé.  Jinak k bitvám v Egyptě zničí děly pyramidy díky tomu se Egypťané vzdají on si prohlédne mumii a střih je v další bitvě (To tam šel jen kvůli té mumii?) V Rusku táhne na Moskvu  je tam záběr na kozáky jak mu tam zabíjejí muže on je stovky kilometrů u Moskvy střih je v Moskvě střih Moskva hoří to vše stihl za den? Ujde jen bitva u Slavkova a u Waterloo zbytek je nezajímavý. 40 procent je možná ještě i milosrdných. P.s. jeden chlap v kině to 30 minut před filmem vzdal a odešel a minimálně 4 se dívaly na mobily kdy to skončí  P.s. 2 Tady to asi nezachrání ani režisérská verze jelikož si myslím , že tam bude více scén s Josefínou. () (menej) (viac)

DJ Rocco iNc

Môj celkový dojem po zhliadnutí tohto "veľkofilmu" Ridleyho Scotta je taký, že som rovnako, ako Napoleon, odkvecol zo stoličky. Ale ako dlho bude trvať, než sa postavím zo zeme, netuším. Budem zrejme otrasený ešte veľmi dlho. ()

Tosi

Rozpočet filmu byl nejspíš astronomickej, jen těch komparzistů co tam bylo a určitě ne zadarmo. A nebýt titulků, který oznamovaly, jakou bitvu právě sleduju, ani bych nevěděl s kým Napoleon bojuje a proč. Až někdo natočí o Napoleonovi dojemnej a lidskej příběh trochu dopodrobna, rád se mrknu. Tady šlo hlavně o přelidněný válečný scény. ()

Stegman

[zhlédnuta 2,5hodinová verze] __________ Přes tu stopáž vlastně dost uspěchané. Jednou dám určitě i tu 4,5hodinovou verzi. ()

JimmyII

Scottova Napoleona je těžké hodnotit. Nemusíme se bavit o tom, že je natočený jistou rukou, ačkoliv někdy působí trochu moc ošklivě digitálně. Nemusíme se bavit o tom, že je Joaquin Phoenix skvělý herec, i když občas vyvolává dojem, že moc neví, jak Napoleona hrát. Ale měli bychom se bavit o tom, že je Scott rozkročen někde mezi historickým eposem, ale přitom absolutně a vědomě kašle na skutečnou historii, a satirou skoro ve stylu seriálu Veliká. V druhé poloze to pak funguje, Phoenixův neurotický, dětinský a urputný Napoleon funguje. Jenže těch momentů je šest do tuctu, zatímco převládá spíše nelogické skákání od jedné události k druhé, často bez jakéhokoliv dobového či politického kontextu nebo motivace postav, které se náhodně objevují a zase mizí. Zůstává takový nedodělek, který sice může bavit, ale chybí mu hloubka. ()

Koocik

Leč má Napoleon 158 minut, je nesmírně krátký. Pozitivem je, že film uteče hrozně rychle. Negativem jest ale to, jakou formou uteče. Musím se přiznat, že když jsem to viděl v kině, neměl jsem ani tušení o tom, že je i nějaká rejža verze. Snad ta bude skutečně odpovídat tomu, co od toho filmu očekáváme a chceme vidět. Jakožto jeden z největších, nejslavnějších vojevůdců a zejména stratégů by si zasloužil značně lepší zpodobění. Snímek je tak sestříhán opravdu hrozně moc a řada těch zásadních údalostí a faktů buď je zmíněno pouze okrajově a nebo vůbec. Napolen byl třeba znám tím, jak se bavil se svými muži a jak si pamatoval jejich jména. To ve snímku nebylo k vidění vlastně vůbec. A o historických událostech a bitvách raději ani nemluvě. Škoda. Škoda. A zklamání. Nebýt hereckého umu Phoenixe (za mě jasný výherce Oskara), tak je film jedna velká bída. ()

Pavlínka9

Jelikož je film spojen s mnoha nepřesnostmi, rozhořčenými historiky apod...Já sama říkám ano Phoenixovi jak ztvárnil Napoleona :) Ta bitva u Slavkova s tím ledem - to bylo tak nádherně ztvárněno - nejlepší část celého filmu. Napoleona zná mnoho lidí a myslím si, že ať se zasloužil o mnoho situací - každý si ho pamatuje jako taktika a vojenského vizionáře :) ()

hroubek

Hodně moc jsem se těšil, a bohužel jsem z kina odešel zklamaný. Po technické stránce filmu nelze nic vytknout, protože film vypadá a zní fantasticky (kostýmy, rekvizity, výprava, skvěle natočené bitvy atd.). Režisér Ridley Scott odvedl parádní práci, bohužel pro nás nám servíruje verzi, která není vůbec uspokojivá. Je to chaoticky sestříhané a fakt mám pocit, že mi chybí tak minimálně hodina děje a smysluplných dialogů, které by tomu daly nějaký tvar. Neustále se skáče v čase, z místa na místo, a jediný kdo zůstává je Napoleon a Josefína. Je smutné, že takhle velký film, nemá ani jednu výraznou vedlejší postavu. Joaquin Phoenix znovu převádí, že je moc šikovný herec a snaží prodat svou komplikovanou postavu, ale bohužel v této podobě to není tak úplně ono. Vanessa Kirby je dobrá herečka a tahle role pro ní byly výzva a Kirby jí zvládla. Hodnotit výkon Phoenixe a Kirby se mi moc nechce, jelikož vím, že v rozšířené verzi bude jejich výkon o dost lepší a propracovanější. Napoleon v kinoverzi neoslnil, snad rozšířená verze bude lepší a napraví tyto dojmy z kina. ()

fabecc1222

Viděna kratší kino verze, stejně jako to mají všichni ostatní v době psaní tohoto komentu, a je dost možné, že následná režisérská verze ještě může celkové hodnocení značně změnit. Na první pohled je totiž patrné, že tady toho muselo jít pryč opravdu hodně. Film má reálně jen dvě postavy, Napoleona a jeho manželku, ostatní jsou vykresleni jen jako šachové figurky, kterými Napoleon hýbe v rámci svého úspěchu, ale chybí jim nějaká větší hloubka. Což je právě něco, co by delší verze filmu mohla obsahovat. Hodně se tak skáče v čase, není čas vše vysvětlovat, takže spíš jen tak kloužem po povrchu. Jakmile se dostaneme do doby Napoleonových tažení, tak se začne skákat ještě více, tentokrát mezi bitvami, u kterých také očekávám, že se jich dočkáme více. Takhle se omezujeme jen na úvodní přepad, v době ještě před samotnou vládou. Slavkov si dáme poměrně zrychleně a v pro nás značně nevěrohodném velehorském prostředí. Největší prostor tak dostane samotné Waterloo, které je natočeno velmi poctivě a epicky, že by si o tom mnozí jiní tvůrci mohli nechat zdát, jak to má Scott stále v malíku. Nechávám si tu tak prostor na případné zlepšení hodnocení na dobu, až výjde Scottova vysněná verze. Je vidět, že ve filmu je skrytý značný potenciál, který ale v rámci dvou a půl hodin nedokáže prodat, protože na to prostě není prostor. ()

zigíš

Letem Napoleonovým světem. Odškrtneme všechna důležitá data a za dvě a půl hoďky máme hotovo. Pravda trochu chladně a odtažitě, za to s překvapivou dávkou humoru. A za pár týdnů na streamu -v režisérské verzi- dostaneme zbytek. Což je dost zásadní problém. Nějak té rovnici nerozumím. Ridley dostane od Applu budget na čtyř a půl hodinový film, do kterého mu nikdo nezasahuje. Žádné ´zlé´ studio na něj nevezme nůžky. Udělá to on sám. Pokud jde o ceny, mohl uvést DC na festivalech. To snad stačí. Pro koho tady ta verze je ? I člověku neznalému Napoleonova života (mě) dojde, ža tam toho spousta chybí. Budu pečlivě přemýšlet, jestli obětuju čtyři hodiny života na něco, z čeho už jsem polovinu viděl. I když ta polovina byla hodně fajn. ()

Honzox

V poslední době se pořád mluví o tom, že filmy mají zbytečně přepálené stopáže (což je pravda), Napoleon je ale snad z nedávna jediný případ toho, že i dvě a půl hodiny můžou být málo. Z pochopitelných důvodů se dost krátilo a na výsledku to určitě je znát. Tažení do Egypta a Ruska jsou redukována do opravdu nutného minima a ne všechny vedlejší postavy se dočkají smysluplného rozuzlení. Tak jako tak si ale dovolím tvrdit, že jde stále o filmařský nadstandard, který si mě svoji výpravností a velkolepostí vlastně získal. Stále si však myslím, že je hodně ošemetné hodnotit film, který jsem vlastně neviděl celý. Plnohodnotné hodnocení si tak asi pošetřím až na director's cut, jehož předpokládaná délka mě upřímně trochu děsí. ()

Ementaler86

Letos se to kvalitními filmy na motivy skutečných událostí jenom hemží. Měli jsme tu Oppieho, indiány a teď se k nim ještě přidal tento malý cvalnatý frantík. Opět bych si dovolil říct, že nominace na Oscara je zde prakticky jistotou, protože po stránce zpracovaní to nemělo chybu. Možná to bylo místy trošku uspěchané, ale to jistě napraví skoro o dvě hodiny delší režisérská verze. Pan Ridley Scott prostě ví, jak udělat pořádný velkofilm a tento snímek je toho důkazem. A mimochodem, už jsem zmínil naprosto úžasného Joaquina Pheonixe? ()

Dr.Okamura

Skvělý Phoenix a velkolepá bita u Waterloo v dvou a půl hodinovém traileru na očividně zkrácenou původní vizi příběhu. Ať už za rozhodnutím, že film nebude rozdělen na dvě části a radši půjde do kin ve značně okleštěné verzi, stojí sám Ridley, anebo do něj byl dotlačen hlavouny z "epl-týví-oridžinls" (kteří se nijak netají tím, že snímek má pouze navýšit zájem o jejich streamovací platformu), výsledkem je značná roztříštěnost příběhu na jednotlivé segmenty, které sice samy o sobě dávají smysl, ale v celku působí jako série jednotlivých minipříběhů s mizivou návazností. A to je škoda, jelikož potenciál je zde značný. Nezbývá než čekat na slibovanou 270ti minutovou verzi, která se (doufejme) na jabku objeví co nejdřív ()

blackJag

Pro mě jde o film tří vynikajících bitev... a toho zbytku. Bitvy jsem si užil, zbytkem jsem se prozíval. Chtěl bych věřit, že důvod, proč mě všechno kromě válečné vřavy nebavilo, byly zásahy při krácení, přeci jen, režisérský střih má o pořádnou (!) porci minut navíc a doufám, že se k němu jednou dostanu, protože Phoenix jako Napoleon je perfektní. Zatím s odřenýma ušima 60% ()

ghatos

Bitva u Slavkova byla skvěle natočená. Joaquin samozřejmě topovka + také něco málo také o ruské povaze a to se vždy hodí že ;) ? 77%. /Kino Lucerna s Růženkou/ ()

Vitoraz

Mno, nečekal jsem dějepis. Jsem obdivovatelem Napoleona. I přes to všechno co ve své době byl a že zničil jednu mladou generaci v Evropě. Myslím že jsem toho o něm i dost přečetl. Stejně tak mám rád tvorbu R. Scotta. Ale mám po tom všem takovou zvláštní pachuť. Ze začátku nás to v táhne do startu jeho kariéry. Z ničeho nic to sleduje milostný život. Pak se začneme válčit. Slavkov je Sibiř   a myslím si že bojiště i ta taktika co udělal je známá a o to více si tohle vítězství cenil nejvíce. Kdyby mě někdo posadil v půlce bitvy před plátno tak neuhodnu o jakou bitvu jde. Stejně tak Waterloo - kde hlavní záměr Napoleona bylo přes statek  Hougoumont napadnout anglo-batavské. To se samozřejmě neděje. A zcela upřímně. Pod pojmem epické si určitě představuji něco jiného - (Waterloo 1970 Sergej Bondarčuk). Je zde také velká absence osobnosti jeho armády nebo dvora ... Caulaincourt to nezachrání. V případě jeho maršálů jde o významné a výrazné osobnosti. Takže vás to v příběhu nikam nepustí. Prostě je to takové nemastné neslané. Celkově snaha vcucnout tak obsáhlou historickou stopu kterou napoleonské války jsou je absurdní. Uvidíme co ta prodloužená verze. ()

remy

Je to epic, ale to je prd platný, když je to ve vyprávění nesoustředěný až běda. Skáče se tu od desíti k pěti, budování a vedení příběhu je tristní a to vede k tomu, že to emociálně prakticky nefunguje v žádné rovině. Když si tady postava něčím projde, tak jí to absolutně nevěříte, protože z toho necítíte žádný dopad na ni, a tím pádem ani na vás. Působí to leckdy až komicky. Dramaturgicky fakt skoro průser. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům