Meandr

(festivalový názov)

Lisa (Gaia Weiss) se probudí v podivné trubici plné smrtících pastí. Její jedinou možností je jít dál. Ale není jasné, jak daleko se může dostat. (JasonCZ)

CheeseFigure

Námet aj trailer ma zaujali, tak som si tento francúzsky počin pustil.  Zo začiatku to bolo zaujímavé, nepríjemne klaustrofobické a človek čaká, čo ďalšieho sa v danej rúre nachádza. Hlavná postava bola v pohode, nevzbudila u mňa nesympatie, čo je len a len dobré. Čím viac film pokračoval, nadobúdal som pocit, že aj 90 minút je viac, ako by bolo dobré. A potom sa to stalo. Začali sa zjavovať nejaké sci-fi veci, ktoré by som ešte odpustil (i keď, prečo pomáhali?), zombíci a príjemný pocit z tohto filmu ma začal opúšťať. Keďže už od začiatku som mal pocit alá Cube, tak som čakal podobne divný koniec. A (bohužiaľ) dočkal som sa. Možno tú myšlienku aj chápem, prípadne si aspoň myslím, že ju chápem, ale i tak nie som spokojný. Prečo sa autori nedržali viac pri zemi? Prípadne sa mohli držať toho jemného náznaku sci-fi prostredníctvom tých hláv na hadici. Ten film mohol dopadnúť omnoho lepšie. Takto sa jedná o snímok, ktorý ma sklamal.  A to začiatok vyzeral fakt dobre. Za neho nechám tie 2 hviezdy. ()

Holly_Molly

Nejenom zajímavá únikovka s pohlednou hrdinkou v neoprénu, jak by se mohlo ze začátku zdát, ale i film s óbr uměleckym přesahem kterýmu sám hovno rozumim 🙃 ale ten přesah tam je a společně s nim i král Harald Haraldson jako cameo a jedna konkrétní pasáž fungující jako instantní továrna na slzy pro emočně nestabilní jedince mě nevyjímaje. 😭🖤 ()

vinducha

Nehledě na to , že 1. Kostka tu byla před 26 lety , a to nemluvím vlastně třeba o Raningmenovi , který nabídl v rámci žánru též něco sice akčnějšího , ale zápletkou podobného ještě 10 let předtím. Tak jsem se vůbec necítil při sledování tohoto díla napálen či ošizen. Stačí sympatická herečka v hlavní roli a scenarista / režiser , který není úplný ňouma a o zábavu je postaráno. ()

Zagger

stupidni vyvar z kosti, ale zabavne.. btw. tolik prace si dali s tunelama a ledkama a picovinama, a pak ma po potapeni za par odpocitanych minut suche vlasy.. aha. Jako bonus uplne debilni end. Tak se jdu mrknout, co na to druha zavrena blbka, tentokrat v obytnaku (Mind Games (2021)) ()

DyingAngel

Celá táto planéta a život samotný zúžené do prostredia tunelu.. nebo je len snovým prianím a ilúziou, čas akýmsi strážcom otrokárov a poddaných. Raj sa proste nachádza v každého mysli, je iba dôležité nájsť správny kód. Neskutočne napínavé, kreatívne, perfektné. Je tu veľmi veľa doslova nepríjemných momentov, z ktorých mi bolo bytostne úzkostlivo. Patrilo by sa natáčať viac takýchto podmanivých a nápaditých snímkov. ()

ilegal1983

Do prvej polovice je to velmi solidne aj ked par veci nemusi davat zmysel.Rad by som vedel ako dlho tie svietiace naramky vydrzali s baterkami ked mrtvolna tkan vyzerala na hodne dlhu dobu rozkladu.Kazdopadne mi to pride akoby tvorca uz nevedel ako to uzavriet,aj ked ako celok to nejaku pointu ma.Vypada to ze i po smrti si musime svoje miesto vybojovat.Dobry priemer nikdy neurazi. ()

roflmao

Jedna hvězda za to, že mám rád únikovky. Jinak zbytečná zkurvená nuda. Ta kráva 50 minut z 90 jenom brečela. Nehledě na retardovanej a přeslazenej konec. Fuj. ()

Meraxes

Nepríjemne klaustrofóbické, vlastne ešte viac než The Descent, s množstvom rôznych pascí. Tie sa bohužiaľ časom stávajú dosť stereotypné, je to niečo ako voda, oheň, kyselina, oheň, zombí, oheň, voda, zombí, oheň, ... Ale niektoré pasce vyložene potešili (ostnaté drôty), iné dosť prekvapili (žalúdok?). Napätie je tu po väčšinu času dosť dobré, ale miestami upadá a práve tie stereotypné pasáže sú dosť fádne, našťastie ich nie je veľa. V celom filme sa moc nerozpráva, fakt sa tam povie len pár viet a hrajú tam len traja herci a nejaký ten zombí. Čiže so scenárom ani kastingom sa moc nenatrápili, ale efekty sú na úrovni, tie tunely vyzerajú fakt dobre a sci-fi. Záverečná pasáž je psychologicky celkom dosť silná, ale ukončenie veľmi predvídateľné. Na druhú stranu, ono sa to ani nedalo moc ináč vymyslieť. Ani myšlienkovo nie je Meandre úplne prázdny, nemali by sme sa trápiť pre to, čo nemôžeme zmeniť a mali by sme si užívať život, ktorý máme. Vlastne by som ten záver nazval jednoznačne pozitívnym. Ako celok to moc nedáva zmysel, nič sa tu nevysvetľuje, ale vlastne to nie je treba, lebo je otázne či sa to deje naozaj alebo len v jej hlave (ja by som sa priklonil k tomu druhému), celé sa to dá chápať aj ako jedna metafora. Méandre je presne taký ako množstvo hororov v poslednej dobe, mierne nadpriemerne dobrý, príjemne potešil, ale nenadchol. 4* 74% ()