Barbaři

Nemecko, (2020–2022), 9 h 28 min (Minutáž: 42–55 min)

Gaetano Aronica, Jeanne Goursaud, Jeremy Miliker, Laurence Rupp, David Schütter, Bernhard Schütz, Eva Verena Müller, Sergej Onopko, Florian Schmidtke (viac)

Osudy tří postav se propojují v bitvě v Teutoburském lese, kde germánští válečníci v roce 9. n. l. zastavili rozpínání Římské říše. (Netflix)

mala_kea

V dnešní době je hodně odvážné natočit seriál o imigrantovi, který využije vzdělání civilizované říše k jejímu zničení. Z německých seriálů jde rozhodně o jeden z nejlepších. Určitě kvalitativně překonává Doktora z hor i Komisaře Rexe. Barbaři jsou nesympatická směska s výbornými maskami a makeupem, Římani zase machrují v latině. Působí to důvěryhodně. Rupp hraje zrádného Římana velice dobře. A Goursaudová si ukradla druhou nejlepší scénu. Tou první je skvěle provedený přepad v Teutoburském lese. S hořícími Římany (Obelix se raduje) a hlavami napíchnutými na kopí. Vadou na kráse jsou velké časové skoky, zejména v posledních dvou dílech a otevřený konec, který záměrně neuzavírá vstahové linie. Přesto dobrá práce. Danke. ()

Ben Nevis

Bohužel je to odbyté. Římané mluví středověkou kostelní latinou, jejich poslední vojáci jsou našňoření jako legáti a jména si dávají po vzoru Monty Pythona. Naposledy mě dostal oheň v uzavřeném stanu a ve stodole. Historický seriál by chtěl filmaře, kteří zažili alespoň jeden turistický výlet do přírody. Čekala jsem od Němců víc, ale jejich produkce si nezadá s producenty české Ulice. A tímto se omlouvám Hollywoodu, jejichž historické seriály mají méně přešlapů než tato evropská záležitost. Odinovi díky, že tam (prozatím) nenarvali černochy a hlavní postavy jsou pohlavně binární. ()

Hapretor

fakt dobré ... milé překvapení ... rozhodně mě to bavilo víc než třeba dementní House of Dragons nebo vymaštěný nový Lord of the Rings - origin ... za pár chechtáků a jak to bylo v leččems lepší ... ()

AloeB

Již dávno jsem rezignoval nad tím chtít po tvůrcích historických filmů či seriálů alespoň nějakou přesnost, protože je to jednoduše naprosto zbytečné a spousta skvělých historických filmů či seriálů nemá s historií prakticky nic společného. Proto také Barbaren nehodnotím zrovna kladně ne pro mnohdy směšné změny v toku dějin, ale jednoduše proto, že za vším tím pozlátkem římského vojska a Teutoburského lesa se skrývá jen další na sílu napsaný entertainment, který jsme už viděli tisíckrát. Seriál tak nabízí velmi nepravděpodobná řešení situací (Folkwin zná očividně velmi dokonale rozmístění všech stanů v táboře Římanů), nebo tradiční neschopnost postav se jednoduše domluvit nebo si říct tu jednu jedinou informaci, kvůli které se hádají, to vše pro větší drama. Ani záporný Varus s vizání Jeffreyho Epsteina a dokonce ani klaďásek Arminius nejsou schopní vysvětlit, proč je z jejich pohledu Řím vlastně správný, a tak je divákovi nabízen černobílý pohled utiskovaných hodných Germánů. Jistě, archetyp zlého Římana je klasika, která nemusí být špatná, a navíc můžeme být rádi, že se z nich podobně jako v Gladiátorovi nestali náckové. Ale jednoduchý archetyp je použitelný v krátkém příběhu, ne v šestidílném seriálu, který je delší než tradiční filmy právě proto, aby se dostal do hloubky problému, a ne aby se prodíral zbytečně komplikovanou zápletkou, která stejně jen prodlužuje čas do finálního kill zonu. Další neřestí, kterou nemám v oblibě, je promítání současných trendů do oněch ryze hlavních postav, a nechápejte mě špatně, já nechci zábavní seriál považovat za antropologickou prohlídku germánským skanzenem, ale pokud v seriálu Thusnelda aktivně bojuje doslova proti eutanázii postiženého bratra, přestože není důvod jej nechávat na živu, tak nemám jediný důvod to neodsoudit. Tvůrci si tuto podzápletku odůvodnili ve finální bitvě tím, že ten kriplík měl údajně přivolat déšť. Ach, gratuluji, předpokládám, že ve druhé sérii ten klučina pojede studovat černou magii do Kruvalu. Dost ale kritiky, nic z toho neznamená, že je seriál nutně špatný. Jen to prostě není žádné mistrovské dílo. I tak jsem si ho ale víceméně užil, na Thusneldu v podání Jeanne Goursaud se krásně koukalo a jakožto nadšenec jsem velmi ocenil tah, kdy němečtí tvůrci nechali Římany hovořit skutečnou latinou. Už jen proto, že to zdůraznilo rozdíly mezi Germány hovořícími moderní němčinou a Římany, a také to umocnilo atmosféru mnohem líp, než kdyby na sebe všichni pokřikovali čistou britskou angličtinou. ()

JBMAVERICK

Na Vikings to nemá. Asi hlavně kvuli lhostejnosti k postavám, která trvala vlastně celou sérii. Ale poslední díl byl pecka a zvýšil hodnocení. ROMA VICTOR! ()

misbos

Asterix jako Cherusk - aneb - Jak dokurvit solidní látku. Sice můžete mít ambici natočit reálný historický drama a zároveň odlehčenou podívanou pro dnešní nekonfliktní "mládež", ale výsledek nebude stát za moc. Dvě jsou za kostýmy a latinu. ()

kukkik

Latinu hodně oceňuji, to je hodně pěkný detail a myslím, že pro herce to muselo být hodně náročné. Předpokládám totiž, že latinsky nikdo z nich neumí, takže jejich dialogy probíhaly vlastně tak, že recitovali slova, kterým nejspíš ani nerozuměli. Celkově jde o dost věrně zpracované historické drama s jen několika filmovými nepřesnostními klišé (např. pochodně a louče na každém rohu - louče hoří maximálně půl hodiny, takže tábor, kde by bylo několik set pochodní a měly by hořet celou germánskou noc, takže minimálně nějakých 8h..) ale jinak dobře vyladěné a uvěřitelné. Je trochu škoda, že menší rozpočet je na seriálu celkem dost znát a zvlášť bitvy či pochody tím poněkud trpí. To by se mohlo zlepšit v příští sezóně, pokud Netflix usoudí, že se to vyplatí, takže držím palce. Hodně silné čtyři hvězdy. Historicky věrné, nepřikrášlované, politicky nekorektizované a celkově dobře zpracované drama z doby římské říše mi delší dobu chybělo. 4/5 ()

bearmeedek

Velké překvapení od Němců. Dobrá volba - jen 6 dílů. Takže bez umělého natahování, jen nutné "přípravy" na to hlavní v poslední epizodě - Bitvu v Teutoburském lese. Bitva, která se opravdu odehrála, postavy měly stejná jména a ta událost opravdu změnila hranice mezi římskou a germánskou říší. Film je natočen výpravně a poutavě. Ačkoliv jsem to neměl v plánu, dopadlo to tak, že jsem to dal celé na jeden zátah. ()

vikino1

Trochu pomalejší rozjed vyústil v docela zajímavé finále. I když jsem teda germánům moc nefandil, za to z armády Říma šel opravdu respekt. Jinak klasická středověká řezba. Těžkej a hlavně nebezpečnej to život. ()

Franc1s

Na tuhle minisérii jsem se těšil od prvního traileru, přeci jen Vikingové mi začali chybět a nějaký podobný seriál nikde. Ještě když je z Německa. No hned jsem se do toho pustil a musím říct, že samozřejmě jsem se od začátku těšil na finální bitvu, ale i za to pár postav jsem si zapamatoval :D Nějaké chybky to má, ( třeba občas až moc předvídatelný a natahovaný děj) i tak, jako jednohubka na jedno shlédnutí posloužila dobře. 7/10 ()

Shaleman

Obrovským plusem seriálu je počet dílů. Natáhnout to na víc, nedej bože sérií, spadne to velice rychle do průměru. Však co chcete šroubovat za příběh kolem jedné bitvy - bylo by to, myslím, ku škodě věci. Takhle to rychle uteče, dává to hlavu a patu a nijak zbytečně nepadá do emerického patosu. Alespoň ne tak, aby mě to za těch pár dílů nestálo. Z postav nejlepší Jeanne Goursaurd - konečně krásná Němka, já už myslel, že neexistují. ()

Maniik88

Ja zbožňujem historické filmy a seriály, hlave z obdobia Veľkých Grékov a Rimanov. Takže som nesmierne rád, že sa niekto pustil do jednej z najslávnejších bitiek Rimanov a Germánov v Teutenburskom lese. Citát Augustusa: "Vare, Vare vráť mi moje légie" pozná asi každý. Prečítal som aj nejaké historické zdroje a táto miniséria je nimi výrazne inšpirovaná. Hlavné postavy Arminia, Folkwina a krásná a zaujímavá Thusnelda boli fakt dobre vykreslené, ich komplikované vzťahy, osudy. Casting bol veľmi vydarený, kostímy taktiež. Super bolo, že barbari hovorili Nemecky a rimania Latinsky. Občas sa riešilo až moc to vzťahové, to by mi nevadilo, no mrzí ma odfláknutá posledná bitka. Ktorá trvala pár dní a boli úplne zničené tri légie. Bitka na lúke sa podľa zdrojov neodohrala. Barbari čakali, kým budú musieť Rimania zase do lesa. Ten diel ale mal šmrnc a napätie a skončilo sa to zaujímavo. Mohla by prísť ešte jedna séria. Rimania v nasledujúcich rokoch niekoľkokrát zaútočili a našli aj miesto bitky. To sa znovu našlo až v 1987. Pole bitky malo 25x2km ()

Crosshair

Kostymy a atmosfera je super. Postavy mluvi odpovidajicim jazykem, coz na atmosfere jen pridava. Jinak bohuzel zklamani, kde pet a pul dilu cekate na bitvu z traileru, ktera nakonec neni nic extra. Napr. takovi Vikingove maji bitvy o uroven vyse. ()

celticek

Po chabé Britanii konečně lék na mé srdce. Líbí se mi, že Germáni mluví německy a Římané latinsky. 6 dílů je tak akorát, všechno směřuje k bitvě v Teutoburském lese, ikdyž to zpočátku tak nevypadá. Opět se podařila hlavní ženská postava. Bylo by fajn, kdyby se další série (pokud přijde) znova aspoň trochu držela historie a nestala se z toho ždímačka otřelých schémat. Nebo si producenti můžou vzít na paškál tentokrát jiné kmeny. Dobrá výprava, bavilo mě to i s těmi cliffhangery na konci některých dílů. ()

windows

Za mne zklamání, otřesné kostýmy. Někteří barbaři žijící v lese oholeni v každém díle. Čisté košilky a kalhoty na denním pořádku. Ženská dokonce oholená v podpaží. No na 9 století... Dialogy naprosto příšerné. Podprůměrný tv seriál... ()

fandadofilmu

Jsem v rozpacích. Na tuto sérii jsem se dlouho těšil a zpočátku jsem byl i víceméně nadšen. Poslední díl ale znamenal velké rozčarování. Několik docela zásadních věcí jsem totiž nepochopil. Germáni zničili v lese jen nepočetný římský předvoj. A pak zaútočili ze všech stran na seřazené římské oddíly na volném prostranství. Ale jak, když jich bylo tak málo, jak několikrát zdůrazňují? Římané se nechali dobrovolně zmasakrovat, nepoužili ani jednou třeba želvu, lukostřelce, dokonce svá kopí (obávané "pillum") ihned odhazovali a bránili se jen krátkými meči. V dokumentu o bitvě v Teutoburském lese (rekonstrukce události na základě archeologických nálezů) to bylo úplně jinak. Na otevřeném prostranství přece Germáni vyhrát nemohli. Zadruhé Varus spáchal sebevraždu. Vestoje se propíchl širokým mečem, až jím projel skrz naskrz. To by bylo neskutečně fyzicky náročné, jestli ne přímo nemožné. Římská vojenská sebevražda byla vždy popisována jako "nalehnutí" na meč, opřený o zem. Zatřetí hlavní hrdinka se celou dobu prezentuje jako vesnické děvče koketující s bylinkářstvím a věštěním. O vojenském výcviku nebo boji nepadne ani zmínka. Ale v posledním díle se pomaluje, vrhne se do boje se zuřivostí berserka (jako jediná žena!) a hravě poráží zkušené, v mnoha bojích zocelené Římany ze severních legií. Tak tohle jsem opravdu nějak neskousl. Odporný slizký Segestus byl na místní poměry velice civilní a připomínal nejvíc ze všeho naše politiky. Jo a mimochodem - kde byla ta římská jízda, které Arminius velel? To mělo být těch osm jezdců? Škoda. ()

alldo.raine

Člověk je zhýčkaný seriály jako Posledni království, či začátky Vikingů. Není to špatné, ale prostě ta nízkorozpičtovost na tom vidět je. Rozhodně ale neurazí, kór když to filmově známe jen z druhého pohledu. ()

PaulCZE

Üüüüber Scheisse, jak by řekli staří Germáni. Naprostá ahistorická patlanina s retardovaným scénářem, kterou režíroval matlal patlal od Vikingů. Postavy tam jsou věrohodný jako kdyby se staly Germány nebo Římany před pěti minutama, jako kdyby je tam někdo vystřelil z 21. století, když si zrovna lakovali nehty a dělali fotky na instagram, ani to nemá cenu rozebírat. ()

Zam

Škoda, že celá série není v duchu posledního dílu. Nemá to kvality prvních sérii Vikings ani jako Last Kingdom, ale podobně jako u Britannie přidávám hvězdu, protože mám filmy z tohohle prostředí rád. ()

ACDCKL

Začátek seriálu pomalejší tempo, což lehce škodí, naštěstí poslední dvě epizody to velmi urychlily. Poslední epizoda je lahoda a mistrovsky zvládnutá. Je vidět, že naši západní sousedé poslední léta zásobí trh kvalitními seriály a tento seriál by si zasloužil pokračování druhou sérií. 4*. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů