Barbaři - Série 1

(séria)
Nemecko, 2020, 4 h 40 min (Minutáž: 42–52 min)

kenkaku

Seriál je jedna velká lekce historie. Takže pokud chcete vědět jak finální bitva “devátého devátý roku devět” (historie má smysl pro pořádek :) dopadla hned, máte možnost. To ale není vše. Historicky sedí i postavy. Minimálně ty 3 zmiňované v popisu výše :). Varus, Arminius (ten má dokonce na i pamatník) a samozřejmě Thusnelda. A nutno přiznat, historie se seriál drží celkem dost. Díky tomu třeba “svině roku” (a celého seriálu) prudí a hýbe dějem celou sérii. A místo toho, aby ho vykuchali po prvním průseru zůstane až do konce (protože další historická postava). Snad díky tomu je na 6 epizod tempo dost vlažné a děj nepřekvapuje nečekanými zvraty. O drama se tedy starají jen vedlejší postavy a celkem stupidní scény (připravit se před bitvou dobrovolně o prostorové vidění může jen debil). Po stránce zpracování je to dokonalé. Mluví se dvěma jazyky (tak jak to má být a dává smysl) a ani jeden z nich není angličtina. Atmosférou vše sedí na maximum. Evidentně to stálo hodně peněz a práce. Na puritánství se tu nehraje. Série nakonec zcela logicky “končí jen aby mohla pokračovat” (viz Wikipedie). ()

Lachtaan

Po Hře o trůny přišli s bojovými scénami v televizi Vikingové, těm se už ale také ve velkém krátí čas a já úplně prahnu po dalším obdobném projektu. Naštěstí vytasili naši němečtí sousedé na Netflixu zčistajasna pro mě doposud neznámou historickou událost v podobě extrémně skvělé minisérie s výborným gradováním napětí a naprosto dechberoucím finále. Nemyslím tím, že by se celých 40 minut řezaly zdejší znepřátelené strany na onom bojišti, to tady lze prozradit i těm, co tu čest s Barbary ještě neměli. Mám tím na mysli dokonalé propojení bitevních sekvencí s promluvou hlavní postavy. Všem zdejším hnidopichům doporučuju si nejdříve zjistit informace o bitvě v Teotoburském lese, až poté nadávat, jak údajně je seriál nepřesný. [viděno na Netflixu] ()

rublik05

Strhující historický seriál, ve které nám Netflix servíruje masakr v Teutoburském lese a bezprostřední okolnosti, které k němu vedly. Hned od začátku mě neuvěřitelně zaujaly postavy, z nichž nejvíce vyniká samotný Arminius, neméně pak sympatická barbarka Thusnelda a všichni ostatní, kteří působí velmi přirozeným dojmem a výrazně tak napomáhají atmosféře v jednotlivých epizodách. Každá epizoda má něco do sebe, všechny však mají výbornou atmosféru, skvělé herce a příjemné prostředí. Filmařům se také povedly zajímavé exteriéry, mlhou zahalené temné lesy působí velmi děsivě. Nemohu nezmínit skvělé kostýmy, vizuály a různé efekty. U tvůrců samotných oceňuji snahu o co největší autenticitu (samozřejmě v rámci možností) a dobrou práci s kamerou. Celkový děj je velmi poutavý, napínavý a v každé epizodě je plno nečekaných zvratů. Co mi však docela chybělo, bylo lepší hudební podbarvení, které by celému seriálu hodně prospělo a vystřelilo by ho zase o třídu víš. S Barbary jsem však velmi spokojen, tvůrci zde odvedli kus poctivé práce, což je samozřejmě v každé epizodě vidět a nezbývá než doufat, že nám Netflix v budoucnu nadělí další, neméně povedený historický seriál. 8/10. ()

Spiker01

Historické filmy z kin v posledních letech takřka vymizely, takže jsem rád za ty seriály, ač jsou na nich občas znát kompromisy související s rozpočtem; například římské zbroje si pamatuji z jiných filmů trošku jinak, ale tady je to možná akurátnější. Což souvisí i s jazykem, kterým obě soupeřící strany hovoří, Germáni ještě nepoznali hochdeutsch a pochopitelně převážně italští herci, kteří hrají Římany si prý museli celkem pracně nacvičovat latinu. O to víc zamrzí, že ačkoliv se jedná o další spolupráci Netflixu s evropskými filmaři, tentokrát německými, mi přišla většina příběhových zvratů až příliš hollywoodsky dramatických. Honba za šokujícími cliffhangery je asi má největší až potažmo jediná výtka Barbarů, výprava, kostýmy a bitvy jsem si moc užil a už teď se těším na již potvrzenou a doufejme ještě dražší druhou řadu (ačkoliv jsem původně z nějakého důvodu předpokládal, že jde o minisérii). A Laurence Rupp je neskutečně cool a velké překvapení...8/10 ()

vodkasesemte

Vubec bych nepoznal, že jde o německý seriál - nehrál tam totiž žádnej Arab. Nvm, jak si to v dnešní multikulturní době mohli dovolit zpracovat. Jinak vaše schizofrenní komentáře stojí za vyliž piču. Římanum muže fandit snad jen nějaký cigoš! Na Vikingy to samozřejmě nemá, ale určitě to zaslouží nějakou hvězdičku navíc. ()

• Během scény, kdy jde římský důstojník oznámit germánským žoldákům, že budou nasazeni v boji, má na sobě vůdce žoldáků roucho, které mu splývá přes rameno. Během celé scény se ale vlivem střihu několikrát změní, které rameno zůstává odhaleno. (kukkik)