Siréna od Mississippi

• Česko Siréna od Mississippi (viac)
Dráma / Mysteriózny / Romantický
Francúzsko / Taliansko, 1969, 123 min (Alternatívna 119 min)

Mladý pestovateľ tabaku Louis očakáva na tichomorskom ostrove svoju nevestu Juliu, ktorú však počas cesty loďou zavraždila podvodníčka Marion. Luois okamžite podľahne jej kráse a zamiluje sa do nej. Marion však zaujíma predovšetkým jeho peniaze, ktorých sa zmocní a utečie späť do Francúzska. Louis sa vydá po jej stopách, aby získal peniaze späť a pomstil sa... (STV)

LiVentura

Tento film se mi zdál velice působivý.... Bohatý průmyslník si nechává poslat pro svou nastávající, kterou ještě neviděl. Ona skutečně přijíždí a je ještě krásnější, než si ji kdy představoval, jenže co je za omračující krásou, lež a zločin..?! ()

kinej

Pokud chcete vidět, jaké to je být zoufale zamilován do pochybné a nenepravitelné ženy, o které navíc víte, že je absolutní mrcha, pusťte si tento film. Truffaut skvěle ilustruje osud člověka stiženého nezdravou patologickou láskou. Sílu prožitku umocňuje skvostná výprava a úměrně dobrá kamera. Záběry z Reunionu, i ty z Francie působí velice romanticky, což je vlastně tak trošku v kontrastu s tím co se ve filmu odehrává. Neméně zdařilý je i scénář, zejména se mi zapsaly do paměti scény, kdyby Luis Mahé přirovnává tvář své manželky ke krajině, kdy mluví o pětiřádkových seznamkových inzerátech, či kdy svou milou uráží. A klíčové jsou samozřejmě herecké výkony, kdy Belmondo hraje tak, že jeho postavu budete litovat a Catherine Denevue hraje tak, že jeho zoufalství pochopíte. ()

Vančura

Film, jehož vyprávěcí tempo je skutečně úmorné. Prvních 1,5 minuty běží úvodní titulky (v nich zaujme informace, že kostýmy Catherine Deneuve vytvořil Yves Saint Laurent), následně se divákovi v další 1,5 minutě sděluje historie Réunionu, aniž by to bylo pro následující děj jakkoli důležité, další minutu sledujeme jet jednu z vedlejších postav autem... ten film má zkrátka na všechno dost času, a současnému netrpělivému divákovi, který čeká, kdy se tam konečně něco začne dít, to nijak neulehčuje - ten moment nastává až někdy v 10. minutě, kdy do děje vstupuje Julie (Catherine Deneuve). Jak se ovšem děj dále vyvíjí, člověk jen žasne nad jeho krajní nepravděpodobností - Belmondo zde hraje tak neuvěřitelného ňoumu, až to není možné - některé dějové zvraty se skutečně jen těžko dají vysvětlit pouze jeho zamilovaností - postava Julie jako by tuto nepravděpodobnost sama tematizovala, když v samotném závěru pronáší tato slova: "Nikdo mi tě nevezme. Miluji tě, Louisi. Miluji tě. I neuvěřitelné mùže být pravda." - závěr Sirény od Mississippi mimochodem velmi připomíná konec Andersonova snímku Nit z přízraků (normálně bych tuto zmínku považoval za spoiler, ale vzhledem k tomu, že jde zde v "oficiálním textu distributora" v podstatě kompletně vyzrazen děj - což mi osobně přijde hrozné - je to už podle mě stejně jedno). A zmíněné pomalé tempo spolu s velmi nepravděpodobným dějem nakonec u mě převážily výsledný dojem z filmu do polohy "nelíbilo", byť řada scén tam je zajímavých, a něco do sebe to určitě má. Mimochodem souhlasím s Argensonem, že několikeré odhalení ňader Catherine Deneuve je zde samoúčelné, podobně jako Belmondovo kaskadérské lezení po fasádě hotelu, a že relativně otevřený konec se také moc nepovedl. ()

Snorlax

Poněkud nevšední a mírně rozplizlý Truffaut, který vsadil na šarm a herecký um Belmonda a Deneuve, předložil divákovi romantickou krimi plnou předvídatelných a přece zábavných scén. Závěr nebyl ani tak napínavý, jako spíše romantický. A samotný konec plný naděje se mi vryl hluboko pod kůži. ()

Anderton

Radšej byť "parchantem" ako "blbcem". Belmondova postava si myslí bohužiaľ opak a tak nie je ťažké odhadnúť, akým smerom sa bude Truffautov film uberať. Vlastne som mu preto ani nemohol držať palce. Keď jemu nakoniec išlo o úplne iné ciele, ako by normálnej filmovej postave išlo. Zrkadlá a Deneuvkinej cop budú odkazy na Vertigo. Kvalitatívne je ale Siréna podstatne nižšie. Keď Belmonda nedabuje Jirka Krampol, tak to proste nikdy nie je ono. ()

nascendi

Keď som si nedávno pozrel film Nevesta bola v čiernom dúfal som, že nič horšie už od Truffauta neuvidím. Teda nie že by Nevesta bola zlá, ona bola iba priemerná. Veľmi rýchlo som sa dočkal. V Siréne ponúkol ešte neuveriteľnejší príbeh, znásobený zlými hereckými výkonmi (alebo zle vybranými hercami). Nemohol som im veriť mechanicky odriekavané texty. Nemohol som uveriť, že Belmondo je takým zamilovaným ťuťmákom a Catherine takou neľútostnou a chamtivou sviňou. A keďže som im to neveril, veľkú časť filmu som sa nudil. Na to, aby som upadal do vytrženia nad Belmondovými asociáciami pri pohľade na obrázok Snehulienky otrávenej jablkom a nie jedom na potkany, som už dosť starý. Aj na to, aby som veril, že niekto môže milovať ženskú, ktorá mu odkrágľovala potenciálnu nevestu, okradla ho o hotovosť, ušla mu, okradla ho o zvyšok majetku a keď jej už na nič nebol, sa ho pokúsila otráviť. Ďakujem Francois, máš mnoho omnoho lepších filmov. ()

Slarque

Hitchcockovská variace s Belmondem v roli podvedeného a osudově zamilovaného továrníka má sice pár poněkud slabších pasáží, ve kterých je zejména typická femme fatale Catherine Deneuve hnána za horizont uvěřitelnosti, ale jinak je to výborný žánrový kousek. ()

WANDRWALL

Film může zvýšit pořádek v životech některých diváků, tedy občanů, tedy člověk. Peníze je třeba klást nejvýše, protože díky jim mohu poznávat kvalitněji život. Mám-li peníze, jdu tedy nabírat poznatky o sobě a druhých. Jistý čas mohu poznávat co je to láska, u koho ji nalézám, jak se projevuje atd. ()

Willy Kufalt

François Truffaut zde naporcoval slušnou dávku romantiky i thrilleru. Spočátku to nějakou dobu vypadalo na všední romantický film, s prvním větším spádem nicméně začlo fungovat silné napětí jak "venku" v rámci útěku dvou lidí před policií a spravedlivým trestem, tak uvnitř samotného manželství s poměrně divokou historií. Pocitově mi film připomněl tehdejší oblíbené gangsterky a westerny s tzv. antihrdiny. Oba hlavní postavy zde postupně prchají před zákonem, ona je pořádná a pro společnost nebezpečná mrcha, on se díky ní už taky dopustí hříchu... přesto jisté sympatie a vzájemná chemie mezi oběma (anti)hrdiny mne postupně přijměly k tomu, abych jim i v tomhle počínání fandil. Půvabná Catherine Deneuve nemohla ve své době nechat asi žádného mužského diváka chladným a vedle prvotřídního Jeana-Paula Belmonda (pro mne osobně v jedné ze svých nejzajímavějších rolí) vytvořila osobitou postavu plnou kontrastů. Příběh občas měl možná až příliš hodně neúplně důvěryhodných zvratů, ale otevřený konec s nečekaným milostným procitnutím uprostřed tuhé zimy měl pro mne určitě velké kouzlo. 80% ()

dopitak

Po celou dobu sledování filmu máte jen jednu jistotu, a to, že jste celou dobu udržováni v absolutní nejistotě. Alespoň pokud jde o zápletku, která postrádá logiku. Možná vás ale navnadí exotické prostředí Reuninonu, dost možná i dvakrát svlečená Catherine Deneuve. Určitě vás nenavnadí dabing televize Barrandov (David Novotný, Tereza Bebarová). ()

borsalino

Poměrně zvláštní počin režiséra Truffauta. Myslím, že je z té kategorie, kdy divák pořád neví, na čem je a ve výsledku jej buď pohltí nebo jej zcela odmítne. Navíc ani Belmondo v něm neztvárňuje roli v jaké jsme ho schopni vídat - rošťák, sukničkář a lehkomyslný lupič elegán. Musím říci, že až podruhé jsem si film opravdu vychutnal... propad do pečlivě připravené milostné pasti plné pavučin, do kterých se Louis Mahé stále hlouběji zamotává, že si život bez Marion neumí představit. Pohodlně se usaďte, kola se roztáčejí... ()

claudel

Truffaut je můj favorit, z francouzských režisérů patří s Ozonem do mé osobní absolutní špičky. Neznamená to ovšem, že bych měl rád všechny jeho filmy stejnou měrou. U tohoto romanticko-dramatického thrilleru mi je velmi na škodu, že jsem viděl někdy před deseti lety asi třikrát Sedmý hřích, který mě doslova pohltil svojí atmosférou, nádhernou chemií mezi temperamentním Banderasem a osudovou Angelinou, strhujícím dějem a několika mimořádně podařenými, doslova nezapomenutelnými scénami. Já jsem člověk, jenž u filmů především sleduje děj, zajímá mě příběh, vykreslení postav, napětí, zápletka a zde mě zkrátka nic nemohlo překvapit, naopak jsem se cítil ochuzen o dramatickou zápletku s nebezpečným milencem hlavní ženské postavy. Asi to zní filmově barbarsky, ale mně se opravdu víc líbil Sedmý hřích. Nic to však nemění na mém obdivu k Truffautově dílu. ()

mm13

Tuším o čo sa tu snažili, ale tak nedali to práve najpresvedčivejšie. Pritom sa obaja predstavitelia do svojich úloh typovo hodili že až... Zaváhal Truffaut? ()

Kimon

Scénář, a tedy i děj tohoto filmu je jistě zajímavý. Bohužel, nepřesvědčivé herecké výkony Belmonda i Deneuve mi připadali více než podobné výkonům herců z nějakého ochotnického divadýlka někde konci světa. Především Belmondo ztvárňuje svou roli jako by jeho herecká kariéra teprve začínala, přičemž v roce 1969 měl za sebou už nespočet rolí. Zřejmě jeho herecký způsob a vitalitu v tomto snímku někdo úmyslně udusil a nebo se nedokázal či nemohl s touto rolí sžít. Což je podle mého mínění na škodu. Prostě, ... je to jiný Belmondo, než jsme zvyklí. Dialogy těchto dvou postav mi také neseděly. Mnohdy jsem si připadal, jako bych poslouchal konverzaci dvou bytostí z jiného světa. Strohé a odsekané věty spolu s chladným vystupováním postav k Belmondovi nesedí. Milostné šílenství pana továrníka by mělo podle mě být zahráno poněkud žhavěji. A Belmondo na to měl. Byl jsem zklamán. Chladné, studené a odtažité. ()

stub

S odřenýma ušima, ale přece jen plný počet. Stokrát vykradené téma, tentokrát však výjimečně dobře zpracované a neotřele vypointované ()

Tommassi3

"Pánové mají asi skutečně radši blondýnky.." Velká pocta mistru Hitchcockovi, který je mojí blondýnkou, od mistra Truffauta par excellence.. ()

argenson

Jsem příznivcem francouzských filmů obecně, fandou tohoto režiséra i obou herců v hlavních rolích, nicméně Siréna mě jaksi nenadchla. Ano, nevšední road movie na útěku před zákonem, příběh zajímavý, ale ze scénáře se dalo vykřesat víc. Spojení dvou základních témat (romance o spalující vášnivé lásce a kriminální psychologické drama) ve výsledku nějak nedrží pohromadě. Navíc mě mrzí, že Belmondo si neodpustil aspoň jeden kaskadérský skok z balkónu, i když to nebylo nutné. Stejně tak samoúčelné mi přišlo několikeré odhalení ňader Catherine Deneuve, ale umím si představit, že v 60. letech v kinech to mohla být bomba. A nakonec, v návaznosti na doslovnost a předvídatelnost některých scén (třeba ta se snubním prstenem) mě mrzel ten konec bez konce. ()

Pink.Panther

La sirène du Mississippi je klasický detektivní příběh jdoucí ve stopách Hitchcockovského napětí, zároveň také melodrama, mixováno s filosofickými a psychologickými úvahami v ambiciózní filmové umění. Truffautův pokus ztvárnit složitý psychogram jeho protagonistů, který protáhne kriminální zápletkou se nezdařil úplně dokonale, vnímat to ale jen jako milostný příběh by bylo velmi naivní. (Belmondo byl pro tento film špatná volba.) 70%. Produkce Les Films du Carrosse ()

NinonL

Pro mě to byla zkrátka nuda. Nešťastný věčně zamilovaný Belmondo a jeho všehoschopná Siréna Deneuve. Je to sice hodně starý film, čímž se dá pochopit naivita, ale nebavilo mě to. Kdyby ho aspoň otrávila ... ()

Historik

Mám rád, když ve mně film zůstane ještě několik dnů poté, co ho zhlédnu. Siréna od Mississippi (neplést se Sirénou od Marie Majerové) je jedním z příkladů. Přitom jsem od toho čekal něco jiného, větší napínák, více vzruchu. Ale to je vina obsahu na csfd. Stejný prohřešek si ale dovolily i televizní programy v časopisech. Já nevím, proč to dělají - vykecají celý děj a chudák divák je pak ochuzen o plnohodnotný zážitek. To, že Marion zavraždila Julii se ve filmu dovídáme až po třetině filmu. Jenže my to z novin víme už od začátku a tím film přichází o velkou část působivosti. Tentýž problém jsem měl i u předchozí Nevěsty. Ale zpět k Siréně: moc se mi to líbilo a také jsem moc rád viděl Belmonda v jiné, než v jeho pro nás typické roli policajta nebo rošťáka. Mám teď ke svému oblíbenci ještě o trošku větší respekt jako k herci. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo