Malcolm a Marie

• USA Malcolm & Marie (viac)

Filmař Malcolm (John David Washington) a jeho přítelkyně Marie (Zendaya) se po premiéře filmu vrátí domů a očekávají reakce kritiků. Jenže v průběhu večera začnou vyplouvat na povrch tajemství jejich vztahu a jejich láska projde tvrdou zkouškou. (Netflix)

vydumnica

Nechápem, čo je na tom filme romantické, vôbec nič, je to čiste len dráma. Jednu hviezdičku dávam za herecké výkony, druhú za kameru. Film sa mi videl uťahaný, pridlhý, miestami nudný a úplne ma až unavil, ich navzájom-sa-zničujúci vzťah ma unavil. Priala som si buď, aby sa čím skôr rozišli alebo, aby už bol koniec. To všetko svedčí o tom, že Malcolm & Marie nie je dobrý film, aspoň pre mňa. Kto to nevidel, o nič nepríde. Pozrela som si ho len zo zvedavosti kvôli Golden Globes nomináciam (tento rok sú dosť zvláštne), druhýkrát nehrozí, žeby som to znova zapla, už na prvý raz som si nebola istá, či dopozerám!!! Až mi v hlave duní a toľkokrát fu*k snáď nie je ani v mafiánskych filmoch! Zendaya pôsobí tak mladistvo, že sa mi do tejto "príliš dospelej" roly ani veľmi nehodila, hoci bola naozaj dobrá. Škoda, že to nemôžem povedať aj o filme. ()

Aljak odpad!

Podľa popisu ma film nezaujal, no keď som čítal jednu recenziu, že to je "jeden z TOP filmov roka", tak som dal tomu šancu. No mohol som zostať verný radšej svojej intuícii... Konverzačky mám celkom rád, je to v poslednej dobe stále populárnejší žáner, a tak som bol zvedavý, čo predvedú Malcolm a Marie. No úprimne, ktorý z dvojice vám svojim afektovaným správaním sprevádzaným alibizmom a mrnčaním išiel viac na nervy? Mne obidvaja! 100 minút trápnej hádky, ktorá nemala konca kraja. Ale zo zvedavosti som to dopozeral až do konca, že veď možno nejaká pointa to celé napokon zaklincuje. Ale kdeže... P.S. Dať film do čiernobiela ešte neznamená, že to bude umenie. ()

David.Darco

Škoda škoda. Malcolm a Marie od režiséra Euphorie vo mne prebudilo obrovské očakávania. Bohužiaľ tie naplnilo iba vizuálne. Scenár je príliš repetetívny, v istých momentoch predvídateľný a bohužiaľ často krát umelý (neuveriteľný) až je človeku smutno. Najmä keď sa v ňom vyskytujú tak perfektne napísané momenty ako scéna pri vani či na koberci v ľahu a pod. Washington prehráva až hrúza. Zendaya naopak potvrdzuje svoj obrovský herecký talent. Škoda, veľká škoda. Ale aj napriek tomu som rád že Netflix púšťa peniaze na podobné projekty. Len tak ďalej. ()

UhLee

(3/10). Mám hrozně rád artové filmy... Zvlášť od A24, proto nechápu jak se mi herecký koncert v podání Washingtona a Zendayi nemohl líbit. Jejich dialogy jsou plné emocí a fakt se to dobře poslouchá. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že to byl tak trochu zbytečný film. Chápu některé slovní obraty a jakési poselství režiséra, ale tohohle je všude plno a je o tom každý druhý americký film. Tenhle byl ale zatím ze všech nejslabší. Nejde o to, že by ten film nudil. Jako trochu jo, ale nic hrozného. On se prostě TOČÍ V KRUHU. Hádka, vášeň, odpouštění a zase hádka. Připadalo mi to takové prázdné. Za herecké výkony, které mě u filmu udržely dávám alespoň dvě hvězdy, ale film nikomu doporučovat nebudu. ()

drella_lover

Zajímavé téma, které však mohlo být daleko lépa zpracované, přeci jen se film nějak hýbe pořád dokola ve stylu: hádka-umíření-vyčítání-hádka, což na skoro dvouhodinovou stopáž opravdu nevystačí. Herecké výkony jsou však na velice dobré úrovni, i když Zendaya by mohla první polovinu filmu se pokud tvářit jinak, než jen jako namyšlený hipster a Washington by mohl znít daleko méně ve vyhrocených scénách, jako kdyby natáčel komedii. Snímek má také zajímavé přesahy o tom, jak neoliberalismus nakazil pohled mnoha kritiků na dnešní filmy, s čímž částečně souhlasím, ale přeci jen je trošku urážlivé, aby bilý Američan psal, jak je černochům jedno zda film je či není o rase. ()

DaUr

"Dva rozhněvaní lidé." - Vzhledem ke své délce a monotónnosti prostředí překvapivě svižná záležitost, která stojí a padá na perfektních výkonech obou protagonistů. - V rámci "pandemické produkce" ukázka toho, že i za ztížených podmínek lze vytvořit film, na který se nezapomene s koncem koronaviru. - 85 %. ()

VanTom

Že se nakonec dostanou k meritu věci a smířlivé katarzi, hodně vymazává nekomfortní dojem z ukřičeného vztahového či „intelektuálského“ hádání často o ničem, kdy se zjevně milující osoby opakovaně urážejí a vytahují podpásovky s cílem ublížit… zatímco divák přemýšlí, proč tolik vyhroceně a nejsou-li to jen přecitlivělé primadony, které si jeho „voyerskou“ účast u nich doma (na komorním divadle) nezaslouží. ()

hroubek

Komorní černobíle dialogové vztahové drama. Režisér Sam Levinson (seriál Euforie) napsal a natočil tento film v době pandemie. Rozhodl se film vystavět jako divadelní drama o dvou hercích. A do jisté míry to funguje, protože má výbornou hereckou dvojici – Zendaya a John David Washington. Dialogové výměny jsou dynamické, drsné a docela dost dobře vypovídají o povrchnosti lidí. A tady se ukáže největší problém filmu. Dialogy jsou napsané zajímavě, herci to v pohodě odehrají, jen je to celé tlačené na sílu, aby vznikl nějaký konflikt. Bez těch hádek by to byl dost prázdný film a byl by o ničem. ()

ZeroCZ1233

Souhlasím s ostatními, Malcolm a Marie by mohl být skvělý film, ale… hlavní problém je samotný režisér a scénárista Sam Levinson. Na snímku je strašně vidět, že Samova ambice je se zařadit do síně autorských filmařů, jejichž tvorba je snadno rozpoznatelná jen při vyřknutí jejich jména, ze současných tvůrců příkladem budiž Robert Eggers, Ari Aster nebo z druhé strany pomyslné kvalitativní barigády Tomáš Magnusek či Neil Breen. Tyto snahy a ambice mě ale udivují vzhledem k tomu, že Levinson je právě ten člověk, co svou výjimečnost ukázal na vynikajícím seriálu Euforie, který se po všech stránkách nebojím zařadit mezi nejlepší a nejzásadnější seriály tohoto století. Ale i přesto Levinson tu potřebu stále má a právě kvůli tomu film působí víc než cokoliv jiného jako filmařské cvičení, kdy v několika chvílích přebírá otěže parametrická narace, která sice může vypadat i působivě, ale v drtivé většině případů z ní lze cítit pouze ta Levinsonova touha ukázat, že on je ten filmař, co točí ty moderní artové filmy s nějakým smyslem a poselstvím, které nejsou jen tuctovou zábavou, nejsou to ty páteční filmíky, ty rychlokvašky, které se zhlédnou jednou a hned se zapomenou. Bohužel právě to poslední Malcolm a Marie celkem je, člověk to zhlédne jednou a zapomene, jelikož to přes tu velkou sebezahleděnost a snahu mermomocí se vůči něčemu vymezovat a zároveň definovat svou vlastní tvář rozpadá a devalvuje ostatní prvky, které jsou na filmu dobré. Tím mám na mysli hlavně skvělé herecké výkony, které tu Zendaya a John David Washington předvádí, je vidět, že ždímou ze scénáře maximum, i když ani ten není tak dobrý a strádá na úplně zbytečných rovinách. Levinsonův scénář je hybrid dialogové dravosti a živelnosti ze Scén z manželského života a krátkého časového úseku, ve kterém pár sledujeme z Before trilogie. A nebyl by to ani špatný nápad, kdyby do toho sáhla dramaturgická ruka a autorskou pýchu trochu stáhla k zemi, místo toho máme sice na začátku skvělou konverzačku, která má vyřešenou temporytmiku a dynamicky střídá mezi klidnými a vyhrocenými scénami, ale to se přibývajícími minutami zhoršuje, a nakonec se z toho stává jen repetitivní záležitost, která sahá až do roviny nechtěného absurdna. Malcolm a Marie je ve své podstatě dobrý film a stojí za zhlédnutí, avšak mohl by být mnohem lepší, kdyby si tvůrce přestal čuchat svoje prdy, postavil se zpátky na zem a své tendence se umělecky vyjádřit zkonstruoval způsobem, který funguje, ne způsobem, který chvíli oslňuje, ale nakonec nudí. ()

Jaro.Krafcik

Toto bolo zas čo? Netflix už fakt nevie čo pridávať. Chápem hodnotenie na databaze, nie každému sadne. Ale aby sa dvaja celkom dobrí herci rozprávali a hádali v jednnom dome a ešte v čiernobielom kabáte. Ako inak sa tam musí riešiť rasizmus. Oproti tomuto bol aj taký Mank zaujímavým filmom. A to aj beriem ohľad že sa to točilo počas lockdownu. 2* ()

vyfuk

Nekonečná plácanina sem a tam. Zřejmě snaha o jednoduché připodobnění vztahu muže a ženy, ale spíše to je autenticita irelevantnosti a nicoty. Po asi čtvrtině toho, co se ve filmu nic nestalo nemohu jednoduše pokračovat. ()

sedm.1

Stominutové konverzační vztahové drama o dvou hercích. K něčemu takovému, aby fungovalo, musí mít tvůrce k dispozici dvě zásadní podmínky. Jednak dva, ve všech ohledech opravdu výjimečné herce a jednak vážně ojedinělý scénář. No a za mě první podmínka klapla tak na půl, a druhá, podle mě ještě důležitější, vůbec. K těm hercům. Tím rozhodně přesvědčivějším a výraznějším z oné herecké dvojice je tu určitě Washington junior, a to i díky tomu, že Zendaya očividně hraje druhé housle a po většinu času spíš jen svému parťákovi přihrává, nicméně pro oba platí, že především ve vyhrocených a dramaticky vypjatých scénách jak John David, tak Zendaya, předvádějí až moc afektované výkony, které příliš nepřidávají na věrohodnosti všech těch dialogů, ve kterých jinak převažují hádky v podobě výčitek, obviňování a urážení, pravidelně pak prokládané muchlovacím usmiřováním, čímž se dostávám ke scénáři, o jehož (ne)kvalitě jsem se již zmínil. Veškerý obsah všech těch diskuzí je totiž v rozhodně větším množství prázdný, nezajímavý a nepoutavý. Při pár scénách sice tedy zafungují i emoce, většinou se ale ústřední pár skutečně jen ohání filozofickými bláboly, které se snaží působit strašně inteligentně, ovšem ve výsledku budí jen nezáživnost a těžký nezájem. Závěr pak navíc nepřinese prakticky naprosto žádné rozuzlení, žádnou pointu, a tak celý film působí vlastně jen jako dvouhodinová, nepřirozeně hlučná výměna názorů dvou snobáckých individuí o úplným hovnu. Pro většinu jen těžko dokoukatelná záležitost. ()

sQelle

Není moc filmů, kde bych se tak moc vžíval do emočních scén a veškerých grimas a projevů mimiky jako tady, Připomíná mu to zápas dvou boxerů, kde každý má svou taktiku a pravdu, ale už tak trošku vymlacený mozek z hlavy. ()

borec999

Neuveriteľne nudný a dejovo zabrzdený film. Tak ako píše v komentári jeden z užívateľov: dej sa dá zhrnúť jednou vetou- poďme sa pohádať, udobriť, pohádať, udobriť, pohádať a nakoniec zas udobriť. Film je čistou konverzačkou medzi 2 hercami v jednom byte a neprinesie za 106 minút žiaden záver ,pointu ani prelom vo vzťahu hlavnej dvojice. Neverím, že u nejakej dvojice na svete prebiehajú hádky, tak ako je to ukázané vo filme. Herecky síce nie najhoršie, no pomerne veľkým problémom u hercov bola u mňa uveriteľnosť toho, že sú manželia, keďže Zendaya vyzerá na 17 a JDW tak na 35. Dúfam, že Sam Levinson si nezoberie z tohto filmu príklad a nenatočí v podobnom duchu 2. sériu Euphorie, pretože tento film bol pre mňa skutočne stratou času. 10% ()

Vajonek

Nápad udělat takovouto vztahově-dialogovou záležitost, navíc s propojením do filmového prostředí, je určitě zajímavý. Snímek má poutavou černobílou kameru, která mu dokáže dodat zvláštní kouzlo. Jenže když ty dva lidi chvíli posloucháte a pozorujete, uvědomíte si, že to bude celé prostě z extrému do extrému, chvíli láska, chvíli nenávist a až extrémně kruté zraňování. Po kterém ale nepřijde nějaká větší katarze např. v podobě dlouhodobějšího odchodu, rozchodu atp., ale klidně se to zase vrátí do té "láskyplné roviny". Na mě jsou ty přechody asi až moc rychlé, mám trochu problém jim věřit. A taky mě to tím točením se v kruhu bez nějaké větší koncovky, kdy je nám čím dál jasnější, že je vlastně jedno, co si ti dva řeknou, prostě se nějak prodiskutují až do konce, trochu přestane bavit. Ale oba dva herci jsou dobří, takže se na to dá podívat, aniž by vás to přestalo bavit úplně. 60 %. ()

Tristaver

Film pouze tvářící se chytře. Očekával jsem dialogy, ale dočkal jsem se pouze...monologů! Postavy si zkrátka vyměňovaly jeden dlouhý monolog za druhým. Tragédie. ()

Klajnik

Mám rád vztahové sondy působící jak divadelní hry. Díky Levisone, že to neni přeromantizovaná sračka, jak se z traileru zdálo. Malcom s Marií jsou chytré postavy, které v otřesné Euforii tak chyběly. Líbí se mi, jak ty postavy řeší sebe i to, jak se jejich povahy promítají do jejich vztahu. Líbí se mi, jak řeší filmy a filmovou kritiky. Líbí se mi, že Levinson dokázal svou vnímavost a ve scénáři promluvil o řadě neočividných proudů, které se ve vztahu můžou vyskytovat. To je přínosné. A tvrdit, že je ten film uzamknutý v nějaké smyčce, která se vyčerpá během první půl hodiny a ve zbytku se jen opakuje, je spíše důkazem o nedostatku divákovi vnímavosti než objektivní pravdou. ()

TheSpearCZ

Tak mám takový pocit, že se po tomhle filmu zvýší procento domácího násilí a sebevražd. Člověk by řekl, že se ti hlavní herci také poperou, ale ono pořád nic a najednou závěrečné titulky. No, čekal jsem od toho více, takhle to má jen super hudbu.... ale teď mě omluvte... musím si vzít paralen... nebo raději dva. Lepší 2* ()