Malcolm a Marie

• USA Malcolm & Marie (viac)

Filmař Malcolm (John David Washington) a jeho přítelkyně Marie (Zendaya) se po premiéře filmu vrátí domů a očekávají reakce kritiků. Jenže v průběhu večera začnou vyplouvat na povrch tajemství jejich vztahu a jejich láska projde tvrdou zkouškou. (Netflix)

Dzeyna

Na jednu stranu je to geniální, nicméně na tu druhou nechcete být po zhlédnutí tohoto nikdy ve vztahu. Tedy, pokud jste taky tak trochu psycho. Je tady krásně vidět, jak je člověk sobecký a potřebuje uznání. John a Zendaya předvedli oba super výkony, i když ona o něco lepší a uvěřitelnější. Ale má to taky dost nedostatků, nicméně pokud od toho moc nečekáte, tak zklamaní nebudete. ()

silentname

Pre mňa "Malcolm & Marie pôsobí ako film zo života. Ako keď sa pár dokáže niekoľko hodín hádať ohľadom niečoho, čo je možno v jadre maličkosť, no v skutočnosti má veľmi veľký význam. A nech to znie akokoľvek hlúpo, väčšina hádok takých skutočne je. A záleží na tom, ako dlho v nich vieme zotrvať, ako sa snažíme argumentovať a istým spôsobom možno aj ako veľmi toho druhého v tom momente chceme zraniť. Pretože v takom stave si často ani nemusíme uvedomiť, že povieme niečo, čo by sme normálne ani povedať nechceli, lebo už zachádzame do celkom krutých urážok alebo poznámok, no v tom momente použijeme proste všetko čo máme. A nad ostatným nepremýšľame. A potom príde moment, kedy si už myslíme, že je to za nami a všetko je v poriadku, no človek si to spojí zrazu s niečím iným a pokračujeme ďalej. Musím priznať, že tie dialógy, ktoré sa tu vedú (alebo miestami dokonca aj monológy) sú vynikajúce a majú charakter. Pri filme som sa rozhodne nenudil. To mu musím uznať. Rovnako kamera vo filme je vynikajúca. Hudba je skvelá a vie miestami dosť dotvoriť atmosféru. Okrem toho pochválim aj Johna Davida Washingtona za jeho výbuch keď si prečíta kritiku na svoj film. Postupne som už akosi nechápal čo hovoril, no bolo to tak fascinujúce a vtipné zároveň. Keď sa niekto rozčuľuje na niekoho iného, tak je to vždy vtipný pohľad. Bolí to len v prípade, ak je ten hnev adresovaný vám. A film to dobre zachytáva. Možno by mi miestami bolo bližšie keby sme sa tak nemotali v kruhoch, no taký je život. Nenudilo ma to. Pre mňa dobre spracovaný film. No musíte mať radi veľké konverzačky. Hodnotenie: A- ()

Arsenal83

Neviem, prečo sa černosi sami nechcú vzdať tej mantry, pretože v každom filme musí byť zmienka o rasizme. Teda minimálne zmienka, v tomto filme bol na začiatku o tom takmer traktát. Ich kecy o tom, ako za všetko zlé v ich živote môže farba ich pokožky je už príliš opakovaná a pokiaľ film nemá v sebe samotnú podstatu rasovej problematiky, nerozumiem, na čo to vkladať do pomaly každého scenára. Inak ide o slušnú konverzačku, ktorá by mala byť hlavne divadlom, ale tu je prezentovaná vo vhodnej čiernobielej forme. No neprekročilo to cez svoje hranice a vlastne celý čas sledujeme len dvojicu, ktorá rieši svoje problémy striedavo hádkou, mazlením, plačom a tak sa to opakuje až do konca. Po istom čase to začne byť únavné. ()

SeBig

Nešlo mi ani tak o příběh, který mě absolutně nechytl, ale bavila mě Zendaya.. mám pro tu herečku slabost a tak mě film z části bavil jen kvůli ní. ()

Marze

Ona je typ zeny ,ktera nikdy nedela nic, na co nema naladu. To je problem alkoholismu,drog ,ktere ona bere. Prestoze je je talentovana, nedokateze sebrat motivaci chodit na konkurzy. On dela i to, do ceho se mu nechce coz mi vytvorilo uspesnou identitu.Jak by rekl vynikajici rodinny psycholo Jeronym Klimes,pak je ve treti,zatim neviditelne fazy rozchodu.Nedokazi zit spolu, ani se rozejit. Mnoho temat v tomto snimku neni rozvedeno do hloubky.On je trichu narcis, rad se posloucha a s o 12 let mladsi pritelkyni manipuluje. Jeho ego je ale slabe plne pochybnosti, coz se ukazuje jeho psychotickou reakci na kritiku profesionalni kriticky.Filmu v nichz se dva lidi hadaji v byte je mnoho. Oba si casem reknou vsechno podstatne a pak se jen prepinaji do kyble lasky a nenavisti bez argumentu. Je to film pojednavajici o muzskem ega, moci,zavislosti. ()

mcb

Černobílé konverzační drama odkrývá rozpad vztahu a způsoby nahlížení na filmové dílo. Autorská sebereflexe od režiséra Euforie. ()

Flakotaso

Kritika kritiky za konformní, dobově podmíněné přednázory, se kterými snaží interpretovat či v horším případě hodnotit umění, mě příjemně překvapila. I já jsem si tento film pouštěl s předsudkem, že je to umělá sračka a v podstatě to tak i je. Ale má vděčnou základní premisu o chlápkovi, který si chce užít večer a uvolnit hlavu a místo toho je ženou zatažen do hádky a když už je do ní zatažen, tak se nahecuje a opravdu hodně se snaží vyhrát. Těžko říct, jestli napumpovaný testosteronem s prohrou počítá či ne, ale očekávaně a nevyhnutelně prohraje, neukope remízu ani v prodloužení a na závěr si musí vyslechnout partnerčinu představu o ideální podobě děkovné řeči po premiéře filmu. It is what it is, nic nového a 35 mm tomu dalo navíc asi jen to, že se Levinson mohl pochválit v úvodních titulcích a následně postavám vkládat do úst Wylera a Pontecorva, aniž by zařídil jejich zrychlenou rotaci v hrobě, ale na netflixovský pokus o intelektuální komorní drama mi to stačí. ()

claudel

Divadelní a komorní forma mi vůbec nevadí, naopak díky své lásce k divadlu takové filmy vítám a pokud v něm hrají kvalitní herci a herečky, mohou poskytnout výjimečný zážitek. Zendaya hraje skvěle a neméně skvělé jsou šaty, do nich je během první poloviny stopáže oděna. Washington junior se také nenechal zahanbit. Oba dokáží utáhnout film, jenž sahá téměř ke dvěma hodinám. Já bych jim do scénáře přidal zásadně jiné repliky, bohužel se do jejich dialogů příliš promítají témata, jež rezonují v USA a v Holywoodu, a jež považuji za absurdní a přemrštěná. Slušné tři hvězdičky. ()

luka4615

Nezajímavá a dle mého i tak nějak zbytečná konverzační záležitost, která zaujme snad jen černobílým spektrem kamery, duem herců a několika údernými dialogy. Mimo tyto atributy je to ale extrémně repetitivní a nudný snímek, který s klidem v duši můžete vynechat. (Netflix) „And that, Malcolm, is what authenticity buys you.“ ()

ancientone

Pokus o trochu "oldchoolové" konverzačné indiečko, ktoré v skutočnosti postráda drive a dôvtip "oldschoolových konverzačných indiečok", a tak skôr pripomína iba cvičenie na tému "moje režisérske vzory". ()

ScarPoul

Pseudointelektuálna konverzačka, ktorá to hrá na autenticitu, pričom je po čase zrejmé, že si len režisér potreboval vyliať srdiečko a prednášať pritom obrovské postrehy. But Why? Nemám rád deštruktívne vzťahy. Nemám rád, keď hádka, ktorá je uzatvorená sa recipročne vracia v priebehu jedného večera, aby zraňovala a následne ošetrovala srdce, ego, hrdosť. Zendaya a Washington sa snažia ukázať obrovské spektrum svojich hereckých schopností, ale vyznievajú nedospelo a fádne. Nie sú nositeľmi žiadnych hodnoverných emócií, postrehov alebo názorov. Rozprávajú príliš odborne, správajú sa príliš deštruktívne a neustále menia tempo príbehu. To má ale za následok skôr nudu. Niekto to tu prirovnal k Linklaterovým opusom. Nedá sa mi nepovedať, že Linklater hovoril o vzťahoch a základnú myšlienku postupne budoval. Levinson ju prezradí v expozícií a potom sa k nej neustále vracia, aby nám, hlúpym divákom, pripomenul, o čo sa vlastne jedná. Nie je to o veľkom odhalení, ani o zamyslení a už vôbec nie o autenticite. Fakt strašne dúfam, že takýto ľudia neexistujú. Toľko protirečení, klamstiev a znechutenia vo mne dlho takto spravený film nevyvolal. Oceňujem formálnu stránku a hudbu. Ale pozerať to bola naozaj strata času. Aspoň toho môjho. ()

berny2468

Malcolm & Marie je jedním z dalších filmů na Netflixu, které pobaví, ale nenadchnou. Přesto se musím přiznat, tak na tento film jsem se dost těšil. Po BlackKlansman a TeneT jsem naplno propadl charismatu Johna Davida Washingtona a Zendaya také patří mezi ty zajímavější mladé herečky současnosti. A syn Barryho Levinsona sliboval kvalitní zábavu. A to se naplnilo tak nějak napůl. Po technické stránce nejde nic vytknout. Kamera i herci výborní (ikdyž překvapivě nevládne filmu Washington jr., ale právě Zendaya). Ale po příběhové stránce (pokud tu tedy nějaký je) je to už horší. Film je Malcolmovi, mladému režisérovi, který se po premiéře svého nejnovějšího filmu (na motivy života jeho přítelkyně) vrací se Zendayou (jeho přítelkyně) domů. A právě po premiéře filmu se u páru objeví doma problémy z nevyřčených křivd párů. Jejich zdánlivě idylický vztah se rychle změní. Film sází především na dialogy, které nejsou moc zajímavé a až na pár výjimek spíše nudí. Retro vizuál však vypadá skvěle a filmu více než padnul. Ve výsledku je to dost průměrný film. Ale až na pár delších scén jsem se moc nenudil a film relativně utekl. Ale z hlavy se vypaří mnohem rychleji než by bylo zdrávo. 5/10 ()

maddy

Vynikajúci scenár pretavený do nie až tak vynikajúceho filmu. Malcolm & Marie totiž povie všetko čo chce povedať za prvých 50 minút a zvyšných 50 minút už iba repetetívne opakuje to isté bez toho, aby sa k čomukoľvek dopracoval. Stále to však aj v tej druhej polovici má vynikajúcu hudbu, kameru, čiernobiele prevedenie tomu pridáva na atmosfére, a Zendaya a (obzvlásť) John David Washington sú skvelí, i keď vzhľadom na mierne psychopatickú povahu oboch nefandíte ani jednému z nich. Vo výsledku však film, ktorý keď uvidíte do polovice, tak ste prakticky videli všetko čo v ňom je. CELKOVO: 6/10 ()

Bakllazaan

Vsichni tu pisou jak se to hadka mezi Malcolmem a Marii opakuje a je to pravda, ale kazdym opakovanim se odkryje dalsi vrstva. Prestoze tu chybi vetsi katarze, je to dobre natoceny nahled na jeden vztah skrze film, ktery jedna z postav natocila. Zendaya je bohyne, to uz si klidne muze dat pred jmeno, Washington mi tady potvrdil, ze hrat taky umi. ()

ArsenalEagle

Černobílý herecký koncert hlavně Zendayi s atmosférou a chováním postav jako na houpačce. Velice zajímavý nápad s řešením nově vzniklého filmu v kombinaci se vztahovou krizí. Člověk si tak trochu připadá jak v divadle, jak kdyby se díval na jeviště. Pro jednou se mi dokonce líbilo i zakomponování "bílých názorů" na momentální tmavší filmovou tvorbu a hlavně JDho monolog na dané téma byl naprosto výstižný. Dialogy celkově nejsou nějak špatné, ale už každý z nás zažil lepší. Příběh více není, než je, ale pokud ho mám brát jen a pouze jako art inscenaci dvou herců na dané téma, nemůžu si moc stěžovat. Jako plnohodnotný film jde MaM brát dosti těžko. ()

ABLABLABLA

"Fuck you! Twice! With a sick cactus d*ck!" Jo dobrá konverzačka, skvělá kamera, černobílá atmosféra. Ale prostě po půl hodině si upřímně řekli všechno, a pak už to jen opakovali jinými slovy a internějšími záběry do jejich postav. Krásný průměr. ()

Lucjen

Levinson postavil svoj film na konverzácii, vizuáli a dvoch hercoch; prvé dve zložky fungujú výborne, tá posledná je 50/50; Zendaya je tu jednoznačne uveriteľnejšia než jej mužský protiklad; otázne je, či za to môže J. D. Washington alebo scenár... Scény s individuálnymi výstupmi sú trošku preafektované, snažia sa až príliš zaujať, vo výsledku vás trochu otravujú; na divadelnej scéne by boli ľahšie odpustiteľné. No samotné hádky sú bravúrne napísané aj zahrané. Okolnosti, v ktorých sa postavy nachádzajú a problémy ktoré riešia sa plynulo, zrozumiteľne odkrývajú a posúvajú prostredníctvom ich rozhovoru. Aj ten čiernobiely vizuál má svoj zmysel; určite nie je samoúčelný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Na záver treba povedať, že takýto typ filmu nie je úplne pre každého; ak očakávate zápletku a rozuzlenie. budete trochu sklamaní. Ja mám tieto "konverzačky" veľmi rada, neočakávala som zvrat, ktorý niektorým chýbal. Trochu menej žmýkania námetu a faktu, že sú tu iba 2 herci a nemala by som výhradu. ()

M.i.k.e

konverzačka,která se, jak už tu bylo několikrát popsáno, celou dobu motá v kruhu hádka-usmíření-hádka-usmíření a chvílemi je to lehce ubíjející.Přesto ale u mě nakonec převládá pocit,že mě tohle divadýlko bavilo sledovat a ty nedostatky dokážu s klidným srdcem přejít.Velkým plusem je hezká kamera a samozřejmě oba dva herci,kteří tuhle kulometnou dialogovou smršť ustáli se ctí...70% ()