Paralelné matky

• Česko Paralelní matky (viac)

Dve ženy, Janis a Ana, sa ocitnú v rovnaký čas v nemocničnej izbe, kde čakajú na pôrod. Obe sú slobodné a nečakane otehotneli. Janis, je v strednom veku, neľutuje, že je tehotná a teší sa. Druhá, dospievajúca Ana, je vystrašená, kajúcna a traumatizovaná. Janis sa ju snaží povzbudiť, zatiaľ čo sa pohybujú ako námesačné po nemocničných chodbách. Niekoľko slov, ktoré si v týchto hodinách vymenia, vytvorí medzi nimi veľmi úzke prepojenie, ktoré sa rozvinie a skomplikuje tak, že im zásadným spôsobom zmení ich životy. (Magic Box)

F.W.Colqhoun

WE SHOULD ALL BE FEMINISTS Těžko lze přijít s random almodóvarovštějším titulem, než Madres Paralelas, a to i když si odmyslíte, že ho známe od Rozervaných objetí. Přesto jakoby se Almodóvar pokoušel dělat všechno i trochu jinak: Natočil film o matkách, v němž je nositelem klíčové rodičovské intuice heterosexuální muž. On, který kdysi diváka freneticky doslova mrdal  okázalými nápady od titulků k titulkům, nechává dnes filmařskou náruživost prýštit pozvolněji a erupcemi typu lesbické vzplanutí za tónů Summertime od Janis Joplin spíše šetří. Ať už jde o promyšlenou umírněnost nebo symptom nastupující filmařské impotence, výsledkem je společně s neobvyklým akcentováním politických a historických motivů něco velmi nečekaného - příjemně tlumená divácká zkušenost. ()

Rozjimatel

"Nie je to povolanie pre snobov. Všetci herci sú ľavičiari." "A čo si ty?" "Som apolitická. Moja práca spočíva v tom, že sa snažím vyhovieť všetkým."     Typická pestrofarebná almodóvarovská dráma, ktorá už ale nemá veľmi čím prekvapiť. Spočiatku, predtým ako sa hlavná zápletka konečne rozbehne, dej ubieha akosi splašene, útržkovito. Samotná zápletka je síce zaujímavá, ale dosť stojí na nelogickom konaní hlavnej hrdinky Janis (Penélope Cruz), ktorá namiesto jednoduchého riešenia si veci zbytočne a hlúpo komplikuje. Tá druhá dejová linka, ktorá je len na začiatku načrtnutá a na konci sa rozuzlí, je do hlavného príbehu napasovaná tak trochu nasilu. Medzi najväčšie klady filmu patria výborná (a stále pôvabná) Penélope Cruz, hudba Alberta Iglesiasa a výborne zvládnutý emotívny záver.     "Odoberieme vám vzorky." "Pichnete ma? Ak ma musíte pichnúť, pichnite ma. Som už ako ihelníčka." ()

fredisek

Almodóvar vyčpěl. Paralelní matky jsou dalším důkazem, že to nejlepší Almodóvar natočil v nultých letech. Teď zůstávají jen barvy a Penélope Cruz. Zbytek je těžko uvěřitelná spletenina motivů jen s náznakem dramatu. Zatímco dřív musely Almodóvarovy postavy čelit problémům, teď mezi nimi proplouvají. V Paralelních matkách se střetávají dva nesouvisející příběhy a jeden krade prostor druhému. Julieta mě zklamala, Bolest a sláva znudila, Paralelní matky mě donutily koukat na mobil s otázkou: "Tak kolik ještě zbývá do konce?" Chce to zase syrová, krvavá, ukřičená dramata nebo pitomé komedie. To je Almodóvar, tohle je reklamní video na nestárnoucí Penélope a kabelky od Vuittona. ()

Vesecký

Pro Almodóvarovu tvorbu mám slabost, je to v současnosti zajisté nejvýraznější postava světové filmové režie. Zůstává osobitý, ale hluboce realistický. Pak mám taky slabost pro Penelope, kolikrát ta už hrála matky s malými dětmi, je prostě skvělá. A pak nejošklivější herečka současnosti Rossy de Palma - jak si ji nezamilovat? Samotný příběh evokoval dojem, že je opsaný z českého seriálu Kukačky, nějak se tohle téma záměny dětí v porodnici objevuje v současnosti často. A od začátku také bylo jasné, k čemu po narození děvčátrek dojde. Naštěstí se Almodóvar z předpokládané cesty včas uhnul a připravil tak příběh neotřelý, navíc posílený svědectvím španělské občanské války. Moc pěkný film. ()

godycz

dobre zahrany, fajn zapletka, zbytecna stopaz natahnuta rozmelnenim scenare o vesnici ve valecnem kontextu. jo a zase tam musela bejt lesbicka laska. nikdy mi tyhle veci nevadili, ale vseho moc skodi. tohke genedrove lbgthcgrdt...je to v kazdym, ne v kazdym druhym, ale v kazdym artovym filmu. ()

theSaint

Já nového Almodovara vždy vyhlížím. A vždy s nadšením. Zklamaný nejsem, ale nadšený také ne. Druhá "válečná" dějová linka zbytečně rozmělnila tu první, která je silná. Rozumím, že pro Almodovara je to zřejmě osobní záležitost.. ale v příběhu dvou matek a jejich osudů působí rušivě/zbytečně/nezáživně až uměle. Obzvlášt pro diváka mimo Španělsko. Kdyby se celý film držel pouze té první, tak by to dalo prostor pro hlubší psychologii a drama. Škoda. Ale Pedro je Pedro. Těším se na příště. ()

Rockerman

Nevím, jestli se Pedro nechal inspirovat našimi Kukačkami či dokonce přímo třebíčským případem? Také si nejsem jistý, jestli bylo dobré do děje zakomponovat tu druhou rovinu ze španělské minulosti? Jisté však je, že Almodóvar natočil velmi silný film v obou rovinách. Jen za čtyři, protože ta historie tam vůbec nepasovala. I tak je to asi jeho nejlepší počin od Kůže. ()

BOURQUE

Režisér Pedro Almodóvar sa v tomto filme dotkne príliš mnoho tém (napr. príbeh bábätiek, „moderný“ vzťah medzi mužom a ženou, prípadne medzi ženou a ženou, vysporiadanie sa so krutou minulosťou), z ktorých nakoniec ani jeden nedokáže poriadne vypracovať. Tým pádom, „logicky“, ani v jednom z nich sa nedočkáte emocionálne prelomovej scény. Herecky to drží dohromady jeho dlhoročná herečka Penélope Cruz, ktorá jak herecky tak aj vizuálne stále dokáže diváka očariť. P.S.: Milena Smit so svojou postavou a frizúrou strašne pripomínala Kristen Stewart. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

John80

Ďalší  Pedra Almodovara-autora životných príbehov  zo života dvoch žien, ktoré sa  spoznajú na pôrodnici a zistení trpkej pravdy o ich narodených deťoch 3* ()

Likan7

Od začátku jsem čekal Kukačky, jenže po setkání v kavárně to šlo úplně jiným směrem, a pravda, dost nečekaným. Almodóvar si dokáže pěkně utáhnout režii, aby bylo i na první pohled divácky nezajímavé téma zajímavým, ale nebýt skvělý Penélope Cruz, šel bych nejspíš níž. Rozpolcenost filmu dost ubližuje a vlastně i po jeho konci nevím, jestli chtěl Amodóvar vyučovat španělskou historii, nebo sociální drama dvou žen. Dohromady to jde jen velmi těžko dohromady. ()

Caa

Almodóvar mě opět nezklamal. Velmi silný příběh podkreslený paralelním příběhem na pozadí. Moc se mi líbilo, jak se na závěr dostal do centra dění paralelní příběh, zatímco hlavní byl upozaděn. Brilantní závěrečná scéna. ()

MaxForValue

Film o zmierení. Téma zmierenia prestupuje celým filmom. Hlavná hrdinka (Penelope Cruz) sa zmieruje s minulosťou, súčasnosťou a len vďaka tomu, že nájde mier, nájde budúcnosť. Lepšie než predchádzajúci film s Banderasom, ale za mňa o trochu horšie, než Julieta. ()

SAINTS

Almodovar sa pohráva s prahom pozornosťi a ked dosiahne svoj vrchol presunie ho zo ústredného príbehu k otázke,ktorú chcel najviac zdôrazniť v historickej a politickej rovine.Aj Španielsko má svojích kostlivcov v skrini a svojím výberom nám režiser ukazuje že prostrednistvom príbehov jednotlivcov sa možno doknuť kolektívnych rán ,ktoré sú ešte čerstvé a časovo nie tak vzdialené.Vo filme je znova ústrednou postava matky,silné ženy ktoré sa radšej riadia emociami ako chladným uvažovaním. ()

iz67

Nepochopitelný slepenec 2 rovin. Takže nakonec ani jedna nedává smysl. Je to menší průser než perly předcházející, ale stejně to nestojí za to?! ()

Hrabovo

Bramboračka umíchaná z temné španělské historie a zřejmě malého osobního příběhu, který se vyřeší tak  snadno, že ani není třeba brát ohledy na dítě samotné. A ta neustále bombasticky melodramatická hudba! Zlaté české citlivé a realistické zpracování stejného námětu! ()

PlysovyMacko

Výborná dráma o vzťahoch a materstve. Film vôbec nešetrí rôznymi zvratmi. Lesbický vzťah bol navyše. Nemastný neslaný koniec zamrzí. Herecké výkony super. ()

blondboss

Penelope Cruz sa dala nahovoriť na akúsi celovečernú verziu španielskej telenovely, ktorá sa dostala do kín, aby vzbudila aké-také emócie u toho nežnejšieho publika. Nemôžem povedať, že by to dejovo nebolo zaujímavé a celková pointa príbehu so zámenou bábätiek určite splnila svoj účel, avšak stále mám pocit, že podobných filmov (najmä televíznej produkcie) sme tu už mali a neprinieslo mi to tým pádom žiadnu novú emóciu alebo zážitok. Každopádne musím pochváliť Almodovarov cit pre réžiu, ktorá tu vynikla. 65 % ()

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)