noriaki

Největší síla Don't Look Up leží v jeho univerzálnosti a přístupnosti. Adam McKay se snažil do nikoho nekopat a nikoho nevyloučit, takže nakládá bez rozdílu Republikánům i Demoktratům - prezidentka Orlean nese znaky obou stran, a nešetří ani obyvatele sociálních sití, samozvané spasitele lidstva a dokonce ani vědce. Za tuhle vlídnost mu progresivní média film strhala, jenže svět nepotřebuje další agitku typu Americká elegie. Na onu blížící se hrozbu jde napasovat téměř cokoliv. Covid, globální oteplování, plíživý nástup komunistické totality, příchod fašistického diktátora. Jenže film je hlavně komedie, takže sociální apel klouže sotva po povrchu. Koneckonců kdyby se zápletka rozebrala do důsledků, tak s takovou výzvou by si lidstvo neporadilo, ani kdyby jeho politici byli kompetentní a akční jako Winston Churchill skřížený s Augustem. Pochválím ještě herce. Cate Blanchett má parádní roli, Johan Hill si své lidstvé hovado vyloženě užíval a od Meryl Streep jsem takovou energii nečekal. ()

elanius

(1/2022) / Herecky úžasný film, tu nie je na čo si sťažovať. A som rád, že Netflix priniesol objektívne kvalitný a originálny kúsok. Už bolo načase. Problém čo mám je ten že ten satiristický až absurdný štýl sa veľmi rýchlo vyčerpá a to čo zostane nie je nič prevratné či hlboké. Od takej polky filmu, keď opadlo prvotné nadšenie som začal byť trošku unavený a znudený. A záver zrazu na sentimentálnu nôtu, no neviem, moc sa mi to nehodilo. Kolem dokola, film odporúčam, chápem, že film si našiel množstvo fanúšikov. (6/10) ()

Kmotr76

Filmy jako Don't Look Up! mě jen utvrzují v tom, že si tato civilizace nic lepšího než zánik nezaslouží.  Jsem jasná cílovka filmu ("městský liberál" trpící občasným klimatickým žalem) přesto mě film nejen zklamal, ale dost nudil. Jako by tvůrci nevěděli, zda chtějí natočit politickou satiru, sci-fi, dokumentární agitku á la Attenborough nebo rodinné melodrama, a pro jistotu se (naneštěstí!) pokusili o kombinaci všeho. Nakonec nefunguje ani jedna rovina, dialogy šustí papírem až to bolí a celý tenhle spektákl vyšumí do ztracena. Hvězdné obsazení činí dílo ještě méně věrohodné (pokud by to případný skeptický divák bral jako další důkaz "ekoteroristického" spiknutí globálních elit, ani bych se mu moc nedivil).  V téhle podivné roztříštěnosti (navíc je to neúnosně dlouhé; hlavně ke konci bych proškrtal půlku scén) ve mně počin zanechal nepříjemnou pachuť, pocit falešnosti a křečovitě zoufalé snahy o agitaci (v bezesporu bohulibé věci). Tvůrci nakonec spíš přilévají olej do ohně, dostávají očekáváním určité názorové skupiny (čti cílovce seriálu), než aby ukázali něco nového (nebo aspoň inteligentntím způsobem pobavili). Promarněná šance, přitom stačilo zůstat nohama na zemi (pun intended). Zahraju si tu na závěr na staromilce... To, co se naží říct Adam McKay aspol. se povedlo mnohem líp dávno Kubrickovi v Doctor Strangelove (satira sebedestrukce lidstva) nebo Sidney Lumetovi v geniálně prorocké Network: banalizace veřejného prostoru komerčními médii, kritika kapitalizmu ("The world is a corporation") - made in 1976! a vyhýbající se dělení na "my a oni" soudtřeďujíc se spíš na obecnou neurózu a vyšinutí společnosti, což může mít (na rozdíl od přepolitizovaného kalkulu Don't Look Up!) terapeutický a sjednocující účinek. PS: Sledoval jsem v rodinném kruhu. Po dokoukání ostatní členové rodiny prohodili pár hodnotících komentářů, aby hned přepli na další a další poklady "quality TV". Žádná reflexe se nekoná, ubavme se k smrti. ()

Pavlínka9

Nemám ráda filmy s happyendy...Film je podle mě zajímavým pohledem na svět ve chvíli, kdy se snažíte ostatním říct fakt něco safra důležitého a oni Vás neslyší....To mě nervovalo první hodinu z celého filmu nejvíc :D Jj - mě se to líbilo svojí různorodostí, určitým nadhledem, humorem, satirou a nadsázkou...Takových absurdit, co tam daly a přitom jsou skutečné :D Za mě super a ráda se na to podívám znovu,protože je to zároveň dost děsivé.... ()

venison

Přiznám se, že jsem to čekala ještě kapku lepší. "Něco" tomu chybělo na plný počet hvězd. Jinak opravdu fajn ačková komedie. Hvězdně obsazeno. Příběh odráží aktuální náladu ve společnosti. Za kometu se dá dosadit jakýkoliv globální problém. Nakousne spoustu témat, co lidstvo aktuálně trápí, ale nijak hlouběji se jimi nezaobírá. Scénář je svěží, příjemně odsýpá, ale asi to nená tak moc inteligentní a cool, jak by to asi chtělo (a mělo) být. Na komedii mi tam v závěru přišlo i relativně málo humoru. Ale jo, příjemná jednohubka. ()

_DAVE_

Satira na celou na konzumní západní civilizaci, kdy jsme si všichni tak jistí bespečím které máme, že dokonale přehlížíme i devítikilometrový kámen, co nám zrovna padá na hlavu :) ()

hroubek

Hodně povedená satira na katastrofické filmy, politiky a politiku, světové podnikaní, bohatství a novinařinu. Chápu, proč to lidem tolik nesedne, ale já se hodně bavil. Je tam krásně ukázané, jak to dneska funguje, jen je to vyhnané do největší absurdity, přesto se pointa neztrácí a krásně dokáže rezonovat. Adam McKay odvádí parádní práci a jeho scénář je plný skvěle napsaných dialogů a má v něm zajímavé postavy. McKay si sehnal velké herecké hvězdy a skoro každá dostane prostor, aby zazářila nebo si ukradla nějaký moment pro sebe. Někteří parádně přehrávají (Meryl Streep), někdo tlačí na pilu a jeho výkon je přepálený  a absurdní (Mark Rylance) a někdo se královsky baví (DiCaprio, Lawrence, Hill nebo Blanchett). Ve výsledku jde o dost chytrý film, který má co říci. ()

ondraondra

Neuvěřitelně chytrá a zároveň vtipná sociální kritika, která skvěle ukazuje demenci lidské rasy. Budete se smát a zároveň vám bude do breku z toho, že kdyby tahle situace nastala, budeme všichni v totální prdeli. Skvělý herecký ansábl je jenom třešnička na dortu. Je to zážitek, který se nedá popsat, to prostě musíte vidět. Tenhle film přišel ve správnou chvíli a bude ve mně určitě ještě dlouho rezonovat. 10/10. ()

Timak

Jako super nápad, super herci, super provedení, ale pro Boha, proč taková nuda?! Fakt jsem se snažil vydržet, ale tohle je opravdu děsná nuda. Na DiCapria jsem byl hodně zvědavý a jak již bylo řečeno - nuda. Xanax vtip dobrý, záchvat paniky taky, ale jinak … NUDA … ale samozřejmě si uvědomuji důležitost toho filmu a bohužel i smutnou realitu dnešního života. ()

JohnSmith

Trochu mě tu mate to vysoké hodnocení. Nápad na satiru dobrý, první polovina filmu celkem ušla, ale zbytek jsem fakt už nedával. Nudné a stupidní a k tomu extrémně dlouhé. A závěr? To se snad všichni sjížděli na nějaký bílý lajně? Tohle nemohl napsat a natočit normální člověk ()

Eleanor05

Neříkám, že je to úplně špatný film, ale je jen na jedno podívání. Na komedii to není dost vtipné, na drama to zase není dost úderné a slušela by tomu tak o půl hodiny kratší stopáž. Jako alegorie na dnešní tupou a povrchní dobu plnou sociálních sítí, memes, fake news a blbců, kteří jim věří, to fungovalo velmi dobře. Škoda, že po dobrém startu to byla celkem nuda a ne úplně využitý potenciál dobrého nosného nápadu. Herecké osobnosti byly fajn, obzvlášť Leonardo DiCaprio, ale na Vrtěti psem, s nímž to spousta lidí srovnává, to prostě nemá. 2,5* ()

nevermore

Nevím, mě to bavilo. Po mnoha stránkách je to aktuální, i když s paralelama na současnost bych byl opatrnej. Ale ukázaná síla influencerů mě přišla realistická a smutná zároveň. Občas jsem se i zasmál. ()

Antek

Kdo by to byl čekal, že se z Adama McKaye stane časem přední americký satirik, kterému je z aktuálního životního stylu očividně šoufl? Během první hodiny jsem to musel několikrát stopnout a rozdýchávat, protože mě rozčilovala ignorance a tupost postav, které ve svých rukách soustředí veškerou moc světa. Tahle kritika dnešní společnosti míří do černého a dokonale vystihuje, proč to s námi může dopadnout špatně (globální oteplování). Dvě a půl hodiny je moc, určitě se dalo stříhat, ale to už je na Netflixu ohraná písnička, která stejně nenachází potřebného adresáta. Lawrence je výborná (svým hereckým projevem až k nepoznání), ale hlavním králem je DiCaprio, který si svého vědátora (na způsob Leonarda z BBT) dává s takovým gustem a mistrovstvím, že na plátně nemá konkurenci. Takže za mě na konec roku nečekaná pecka, kterou jsem si skvěle užil, i když mě její premisa před pár měsíci ještě vůbec nezajímala. ()

bizz_mjc

Plno odkazů na události posledních let a obraz světa v satirické komediálnosti a ohlodaně přímém sdělení filmu vyznívá místy až parodicky. Videoklipový ráz a některé postavy též ubírají na vážnosti, ale třeba hvězdné obsazení s knockout podáním dokáže 'pracující třídě' s červenými kšiltovkami napomoci sejmout šátek z jejich očí a alespoň na chvíli je odlepit od země (a falešných model) a nehledět k ní. ()

VanTom

Brilantní katastrofická satira ostře řeže do současné zmedializované reality / politiky / společnosti, která je tak svobodná, až může slepě následovat každého prospěchářského blba, popř. prostě nevidět (či rovnou popírat), co má přímo před očima. Nezachází do vyloženě zkarikovaných extrémů, vlastně se dá chápat i protistrana (sám nevím, jestli bych pár nervózním vědcům hned uvěřil – natož jak bych pak reagoval). Velmi dobře navíc vykružuje charakterový oblouk u důležitých postav, aby osud planety dojemně zpečetila u rodinné večeře. Za mě plný zásah… (i za toho bronteroka :)). ()

VasaX

Kvalitní herecká sestava, kvalitní výkony a skvělý příběh. Tohle je to satirické zrcadlo nastavené dnešní společnosti, které tu tak trochu chybělo. Krásný. Bohužel tahle satirická facka je příliš táhne a snaží se místy apelovat na emoce úseky, které jsou spíše ve výsledku vatou. Zbytek je ale dobrý, komediální prvky jsou občas trošku hyperbolou, aby podtrhly absurditu toho, co se snaží reflektovat, ale i tak si film zachovává spíše napínavou notu. Kvalitní záležitost ale ne toho druhu, kde bych měl chuť si to pustit znova. ()

lucascus

Koukni na nebe!/K zemi hleď! Nejvíce korespondující film s rokem 2021 a 21. stoletím vůbec. Satiricko-dramatickou formou nastavil film zrcadlo celé společnosti. Věříme buď všemu, nebo už nevěříme v nic. Snadno podléháme davu, přijímané názory za své, jen abychom byli in. Vlastně jim ani nevěříme, volíme buď elitářsky, nebo opozičně. Jsme intelektuální kavárnou, nebo hlasitou lůzou. A nebo zastáváme korektnost - takže si na klopu kabátu připneme placku s šipkou nahoru i dolů. Vytratil se polopatismus a selský rozum. Zdravý nadhled i zdravá pokora chybí. Film je vlastně hodně úsměvný, ale zanechává sakra hořkou pachuť. A trochu bolí. DiCaprio, Lawrence, Streep a Blanchett vytvořili majstrštyk s velkým přesahem. Uf. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD