O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

marien1039

Nevím, v čem je tohle o tolik lepší něž ty Troškovy děsy jako Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo ta jedna z nejnovějších hrůz pojmenovaná Nejkrásnější hádanka. I přestože se jakoby Troška zde snažil o trochu umělecký dojem, stejně je Jasněnka a Létající švec uřvaný, praštěný, děti kazící kekel. ()

ajfelka

Uznávám, že je to klasická pohádka se vším, co by měla každá pohádka obsahovat, filmové řemeslo je taky na celkem dobré úrovni, ale mě prostě nesedí. A stačilo k tomu velmi málo - ta pohádka je prostě moc UŘVANÁ. ()

lvi_psouk

Super Růžičková, praštěnej Čejka, výbornej Potměšil. Ale to je asi tak všechno. Divná atmosféra, na druhou stranu asi nejmíň uječená Troškova pohádka. Že bych z ní byl odvařenej, se rozhodně říct nedá... ()

dave91

Nic naplat,holt jsme prostě dlouhodobě pohádková velmoc.A Troška pohádky umí a měl šťastnou ruka při obsazení hereckých rolí. ()

Lady Marcy

Helena Růžičková a Yvetta Blanaričová byly fakt skvelé. ,, Švec prťavec" :D Tuto pohádku ale jinak moc nemusím. První půlka ještě docela jde. Ale když pak zajmou dvě zlé čarodějnice princeznu Jasněnku na svůj hrádek v lesích je rázem z pohádky skoro horor. ()

Bodega_Bay

Troška před lobotomií. I když, řekněme si upřímně, ty uřvané čarodějnice v jeskyni nám měly leccos napovědět. Každopádně nad průměr to skvěle táhne Honza Potměšil se svými křídly (čéééért) a jeho plechová slepice produkující vejce. ()

nudlis

Jó, to bylo tenkrát, když měl ještě Troška relativně zdravej rozum a netočil "filmy" jen pro prachy a pro dementy. Protože jeho následná tvorba je otřesná a hrajou v ní jen opravdový trosky. Ale dementi rádi sáhnou do peněženky a zaplatěj nekřesťanskej peníz za lístek do kina a popadaj se smíchy za vyžraný panděra. To jsou holt dementi. A Troška tímhle filmem skončil svoji režijní kariéru. ()

zeleznak

Opakovatelne koukatelne a to uz je vzdy na 3*. O zivotnim vykonu vsech protagonistu treba nemluvit. A hlavne naprosto mimo klasicke pohadkove... Fabule i syzet velmi dobre. ()

soukyd33

Zde jsou nejlepší herecké výkony u čarodějnice a její dcery. 😄 Atmosféra je temná, a pohádka rychle uteče. Hudba není špatná. Kostýmy TOP. Triky super. Poznámka: Pohádka může menší děti i vyděsit. Vše ale nakonec dobře dopadne. Poznámka: V pohádce jsou krásné záběry na různá místa. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Thalin

Odmala mi tahle pohádka přišla zbytečně tmavá a Jasněnka hrozně uječená. Ale pořád to patří mezi ty lepší pohádky od Trošky a vcelku i obecně. ()