O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

Nique

Jasněnka sice nepatří k mým oblíbeným pohádkám, ale čtyři hvězdičky ji nemohu upřít. Pořád se řadí k těm nejlepším, jaké se u nás natočily. Jenom musím pořád přivírat uši před Kuklovou, která jenom brečí, fňuká a vříská : "Jííííro, Jííííro!". ()

lisma

Vrcholné dílo pana Trošky a pro mě jedna z top pohádek posledních zhruba 20 let. Růžičková s Blanarovičovou naprosto rulujou, švec Honza Potměšil vesele poletuje na svých křídlech, Kuklová teda nic moc, ale celkově sou to jasný 4 hvězdy. ()

yarghoul

Blanarovičové čarodejnice je kouzelná, Jasněnka je s prominutím blbá a protivná, Sluneční paní krásně klapou střevíčky a místy je dost strašidelné . A dohromady je to krásná pohádka. ()

Horác

Tahle pohádka je takovej kompilát všeho možnýho, normální marketingová skládačka. Něco jako: přidej trochu Popelky, špetku Pyšný princezny, kapku Mrazíka atd (dosaď dle libosti) a všechno to zamíchej, vono se to bude líbit. ()

miza

Milá pohádka,která si vždy najde místo třeba na Vánoce nebo Velikonoce.Už tímtoje vlastně zařazena do české klasiky tohoto žánru. ()

Skretule

Nejlepší pohádka z tvorby Zdeňka Trošky, která ještě neoplývá kýčovitým dějem a postavami, které jsou trapnější než je záhodno. ()

Tristanian

Ač si to spousta lidí nechce přiznat, tak se jedná o naprosto klasickou troškovinu. Vizuálně zajímavý, ale herecky strašný a ukřičený film. A podle mě je Blanarovičová v převleku nějaký Troškův fetiš... ()

honeysuckle

Nějak mi není jasné, proč všichni Jasněnku tak velebí. Příliš drastické, děj rozvláčný a překombinovaný, příšerná kamera, přehrávající Růžičková s Blanarovičovou... Tuhle pohádku zkrátka nemusím. ()

Veeria

Velice kladně hodnotím čarodějnice v podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové....u Yvetty si jako první vybavím hlášku: ,,švec prťavec" :D Pohádka je to pěkná, nicméně mi nesedí velký výskyt scén, kde Jasněnka opakovaně volá Jíru....:) Tři hvězdy si ovšem ode mne plně zaslouží :) ()

VeraF

Krásná pohádka, která se pravděpodobně povedla pomocí nějakých kouzel či co, za nějaký úpis ďáblu nejspíše apod., protože nejenže to byla poslední role M.Kuklové, v níž byla milá a půvabná (na další její výkony už se vůbec nedá vydržet dívat ani minutu a tady byla vysloveně příjemná na oko i na poslech, jak je to jen možné ?), ale i Troška přesně od této pohádky započal sestupnou tendenci úrovně. Je to zvláštní. Jan Potměšil má zde krásnou vzpomínku na létací mladé časy. ()

v.indruchova

strašidelná věc, nevím zda to dítěti pustit. Ale je to kvalitní pohádka od Trošky, to co točil dál (nejen pohádky) to takovou kvalitu už nemělo. ()

Nugat

Mám pocit, že Troška záměrně dělá z hrdinek blbky a hrdinové vypadají trošku jako hrdinky, ale jinak to lepší z našich pohádek. ()

Johanita

Až na Michaelu Kuklovou, kterou nemám moc ráda, je to opravdu příjemná pohádka. Jako malá jsme se, když se napil toho kouzelneho napoje, děsně bála :-) Pohádka má šťávu a vtip. Baba Jaga z dcerou jsou skvělé! ()