O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

jfaba

Jasněnka, Chamaré, Melichar a jahody (i Jak rodí chlap, dejme tomu), tak to je asi to "nej" od Z.T. Ostatní už jsem ani neviděl. Viděl, ale ne celé. Kameňák asi 5 minut a nevím, který díl to byl. Je to celkem jedno. Proč to ale píšu do Jasněnky? Ono to na chuděru vyšlo. Není to rodinné stříbro našich pohádek, ale rozhodně lepší než ta ze mlejna s tím malým, ale šikovným; debilem..! Z toho se mi zvedá kufr. ()

Enelya

Asi i ve svých 22letech budu stále v hloubi duše dítě a budu milovat lehce kýčovitou, uřvanou Princeznu ze mlejna než dle zdejších komentářů tuto kvalitní českou pohádku. Jasněnku od dětství nemám ráda a ani s věkem se bohužel můj vztah k ní nezměnil, dle mého názoru podprůměr mezi českými pohádkami. ()

Gig

To byla doba, kdy ještě Troška točil FILMY. Přitom taky imfantilni postavy jako v dnešních jeho pohádkách a přesto měly něco navíc, měly co říct a měly duši a vřískali tam, kde museli vřískat.... Co však dnešním pohádkám zůstalo, tak to je výpravnost a barevnost. To ostatní se bohužel vytratilo. Jedná se možná vůbec o jednu z posledních "krásně českých" pohádek. ()

xpaja

Pro menší děti spíš uřvaný horor než pohádka, ale i tak nejlepší Troška. Raději než "nejlepší" bych měl použít výraz "nejméně špatný". Dávám --- == 50% == --- . ()

martins

Ano jeden z vrcholů tvorby Zdeňka Trošky. Dvorní herečka Helena Růžičková v roli zlé čarodějnice. Yvetta Blanarovičová jako její dceruška. Též výkon dua Kuklová(dabing ovšem Sylva Sequensová) a Jan Potměšil velmi dobré. ()

Fíma

Před dávnými a dávnými časy byly doby, kdy Troška uměl točit filmy. Když jsem byl ještě malé Fímátko, patřila tato pohádka k mým nejoblíbenějším, takže nemohu jinak než za plný počet. ()

ZHODNOTITEL

ZÁHADNÉ PŘEKVAPENÍ, KDY MÍSTNÍM HODNOTITELŮM ASI NEVADÍ TROŠKA a nebo někteří škarohlídi ani ještě dodnes nevědí, kdo tuto pohádku režíroval, a možná se díky tomu stala kultem jako Slunce, seno... Dnes by ten film možná nebyl tak krutý, jak je místy zde, ale za těch pár let se pohádka přehoupla do kategorie národních filmových pokladů A JISTĚ TO ČEKÁ I NĚKTERÉ DALŠÍ FILMY PANA TROŠKY ()

jungewolf

I když je to nejlepší výplod páně Troškův, tak jen 3 - 3,5 * a 60 %, víc ani omylem a to jen za skvělou čarodějnici H.Růžičkové a její dceru Černavu (Y.Blanarovičová) . ()

Víteček

Jestli tohle je Troškův nejlepší film, tak tedy potěš koště. Teatrální a hysterické, divně natočené a s natahovaným příběhem a s absolutně tragickou rolí Yvetty Blanarovičové. Potměšil tam není špatný, ale tu roli co má, no nevím. Ze všeho nejlepší jsou asi použité hrady a zámky, ale to na dobrou pohádku rozhodně nestačí. Než tuhle pitvořivou infantilnost prznící i jazyk, to raději jakoukoliv ze TV pohádek v kartonových kulisách. 30 %. ()

Simako

Mám strašně rád pohádky, ale hlavně ty české!!! Tato patří k těm nejoblíbenějším. Troufnu si říct, že je to Troškův nejlepší počin!! Za pět!! ()