Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiálny text distribútora)

Almásy

kniha patri u mna k vrcholom ceskoslovenskej poezie a film zasa k vrcholom moderneho ceskeho filmu. hudba genialna, skvela zazvorkova, skvele svatebni kosile (u mna vrchol knihy a filmu) proste nadherny umelecky zazitok. ()

IMPAIRED

Nádherný zpracování a co se hudby týká tak bomba. Z některých příběhu leze mráz po zádech, hlavně u svatby a mateřídoušky... Průvod byl prostě úžasnej mindfuck. Erben dal našemu národu krásnou kytici. ()

Braddy

Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice, Vodník a pak ten zbytek. Tak nějak bych seřadil jednotlivé balady podle toho,jak se mi líbily. S Karlem Rodenem bych rozhodně na procházku nešel:-) ()

widla

Úplně nádherné ztvárnění Erbenova díla!! Přesně takhle sem si to představovala, když sem sama Kytici četla! Bravo!! ()

ondrech

Kamera: F.A. Brabec.... K.J. Erben je master a FA Brabec taky, co se kamery týče... a režírovat pod vodou není žádná sranda, proto komu čest, tomu čest... uznávám, že to není pro všechny.... a docela se trefili i lvi, teda ještě výprava byla skvělá, ale to nevadí. ()

Rousse

Ty, co se pozastavují nad tím, že tohle není Erbenova Kytice nechápu - tohle je film, který se jí inspiroval a to je vše. A je to velmi dobře - režie F. A. Brabce je nádherná. Je to pastva pro oči - nádherná kamera doplněná nádhernou hudbou. Soundtrack je opravdu skvělý. O tom, kdo po shlédnutí Vodníka prohlásí, že film nestojí za nic, si myslím své. Mou nejoblíbenější básní z Kytice jsou Svatební košile - v tomhle úseku byl špičkový Roden (jako vždy) a skvělý Schmitzer, ale musím uznat, že nejlepším úsekem je opravdu Vodník a Dceřina kletba. Výkon Mihulové je obdivuhodný - ty její oči jsem viděla ještě hodně dlouho po shlédnutí filmu. Je to opravdu zážitek tenhle snímek. ()

fruitbueno

No dobře, studentka bohemistiky naprosto uznává, že balady dostávají nestejný prostor, že se místy atmosférou vskutku vzdalují od svých předloh, že se některým může zdát, že hraničí s parodií na Erbenovo životní dílo.. ale také musí zcela bez mučení přiznat, že podobný vizuální nářez v českých vodách působí jak živá voda. A nedá mi podotknout na adresu těch, kteří ve svých komentářích trhají výběr herců: není to, milí zlatí, tak trochu váš problém, že v Polednici nejste schopni vidět nic víc, než pitvořícího se Polívku..? ()

Thurin

Pro mě stále jeden z nejzajímavějších filmů porevoluční české kinematografie. Myslím, že to chtělo i kus odvahy se do něčeho takového pustit. I kvůli tomu rozhodně smekám. ()

Cejny

Tak tady se F.A. Brabec hodně představil. Jedno z jeho mistrovských děl a to rozhodně nebylo jednoduché převést na filmové plátno balady jednoho z nejvěších českých literátů. ()

Zemi11

Utahané, ale některé pasáže se tak hluboko vryjí, že se stanou zcela nezapomenutelnými. Hvězdu srážím za nepřesnosti... "Stavení skrovné, bez oken, měsíc lištami šeřil jen; stavení pevné jako klec, a v něm na prkně - umrlec." Je podle mne nemístné, aby Roden ve stavení bez oken rozbil okno. ()

herr_carter

Ale jo, změním to na double-full-full hodnocení, v českých luzích a hájích se totiž nadstandardní počiny musí náležitě oceňovat a tato série klasických povídek českého kulturního dědictví si to zaslouží. Oceňuji především Rodena a jeho mrtvého vojáka, Rybovou, jakožto vodníkovu nastávající a především Jirku Schmitzera jako umrlce, on měl asi obecně výhodu v tom, že ho v maskérně moc dlouho nezdrželi a proto to bylo všechno tak přirozeně děsivé. Hudba se v tomto filmu povedla na výbornou, líbí se mi, jak celým snímkem provází starý pán s vnukem, hrajícím na flétnu....................moje hodnocení = 9 z 10. ()

hudryhudry

Velmi umělecky laděný film, který velmi povedeným vizuálním provedením prezentuje Kytici K.J.Erbena. Všech 7 básní je provedeno jasně, srozumitelně, s velkým důrazem na vizuální dojem a celkový chmurný pocit. Části básní jsou ve filmu odrecitovány a zahrány, části jen zahrány, avšak umně a velmi dramaticky. Velmi dobrý film. ()

velkyvezir

Nádherná vizuální podívaná, škoda, že to není na dva díly, aby byly zachyceny všechny balady. Jen ten Štědrý den je dějově krapet upraven... jinak výborné. ()

bari68

Krása tejto filmovej básne spočíva najmä vo vytriebenej poetickosti a Českým levom ocenenú hudbu a zaujímavú avantgardnú kameru ,ktorá vďaka F.A. Brabcovi si si drží pojem originálna.Sedem balád = sedem výborným snímkov, ktoré ale nechcenou zásluhou prepáleného finále, v ktorom sa snímky mali svojou stránkou spojiť do jedného ,film mierne pohasol.Avšak aj navzdory tejto väčšej vade je ,,Kytice,, filmom ,ktorý si zaslúži potlesk za svoju atmosféru a kreativitu prenášanú do filmu. ()

Madluska

Tento film působí tak, jako by si jeho tvůrci nemohli vybrat: upřednostnit myšlenku nebo obraz? Erbenovy básně jsou syrové, ponuré, stručné - hned jdou k věci. Film takový není - hýří barvami, všude zní smích a chichotání (i když jej v závěru většinou vystřídá bolest a pláč), bujaré veselí hostin a maškarád. Přesto, ačkoli režisér posunul předlohu jiným směrem, mám tenhle film tak nějak ráda. Proč? Tady jsou důvody: 1. famózní hudba - soundtrack se člověku vryje do mozku (Jan Jirásek odvedl opravdu skvělou práci a třeba "Vyvalily se vlny zdola" lze poslouchat stále dokola a bez dechu.), 2. bravurní nápad s rámcem v podobě zhasínání svíček - o tom v knížce sice nic není, ale právě tímhle poetickým detailem dokázal Brabec alespoň trochu sjednotit dějový i vizuální guláš do jakžtakž kompaktního celku, 3. výběr herců (Jiří Schmitzer, Dan Bárta nebo Karel Dobrý mají charizma na rozdávání), 4. barevné hrátky (líbila se mi hlavně myšlenka ladění do nějakého odstínu podle nálady a barevné zvýraznění důležitých motivů), 5.vůbec snaha zpopularizovat dílo, o němž se učí ve školních škamnách tak, že se žáci naučí nazpaměť jednu baladu (díky filmu možná mnozí studentíci spíš pochopí, že Erben by se mohl podílet na tvorbě hororů). ()

see_sawandrew

Brabec patrně nepochopil ani jednu z geniálních balad, které se rozhodl adaptovat do filmu, takže hutná erbenovská atmosféra a silně náboženský kontext se vytratily do neznáma. Nicméně je znát, že Kytici natočil výborný kameraman, a tak je každá balada osobitě stylizovaná, vždy v rámci jejího obsahu. Vodník ani ve scénách nad hladinou neztrácí nádech zelené, typické právě pro temný svět podvodních monster, hrůzyplná noc Svatební košile využívá zase modrý filtr, se zneklidňujícím vzezřením Polednice kontrastuje žlutá výheň českých luk a ve Zlatém kolovratu dominuje podzimní oranžová a krvavě rudá, Dceřina kletba barvy naopak utlumuje, atd. I hudba se okázale mění - u jezera slyšíme piáno, u hřbitova dechové nástroje a v Pánově sídle znepokojivou elektrickou kytaru. Stylizace je tedy dotažená téměř k dokonalosti a je tedy ještě větší škoda, že není tak úplně co stylizovat. Navíc Jirásek ve svém nejznámějším Vodníkově motivu ošklivě vykradl práci vynikajícího klavírního virtuoza Joaquína Rodriga, a to pouhý rok po jeho smrti. 60% ()

ryba443

Problém Kytice je ten, že je zde mnoho potencionálně velmi kvalitních scén, které jsou tak špatně realizované, že je to celé místy nechtěně směšné. Bohužel ani po dalším zhlédnutí po delší době jsem nezměnil názor. A přitom takový námět.. škoda. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)