Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiálny text distribútora)

lucascus

Souhlas s Ninadel; teprve nyní tento film zdomácněl, dostal se do povědomí diváků a je sledován s náležitým respektem. Pro mě je velice zásadní Svatební košile (a perfektní Roden), jinak velmi vysokou kvalitu si drží i Vodník a Polednice, ovšem ani ostatní balady příliš nezaostávají. ()

Brain-D

Vodník hned ze začátku je skvost a na tom si trvám. Svatební košile a mrtvej lítající Roden byl taky úžasnej. Polednice jsem se ze začátku trochu bál, ale jak jsem viděl obličej Bolka Polívky tak to bylo k smíchu. Zlatý kolovrat je masochystická šílenost a to se mi líbí. Dceřina kletba je krátká a nic moc neřekne. Štědrý den se mi taky moc nelíbil. Když to shrnu jsou to slabší 4*. ()

LEGACY

Knize se film nemůže rovnat bez ohledu na to kolik snahy, píle, úsilí a důmyslnosti do toho tvůrci vloží. Pán Prstenů je jen jeden a stejně tak je jen jediný formát Kytice, který u mě má nějakou hodnotu - a je to zejména kniha, o které mluvím. Je to rozkvetlý kvítek v zemi nikoho, kam slunce nesahá, přesto se v naší literatuře, pár takových kvítků najde, bohužel né vždy je varianta převedení na film tou nejideálnější, pár vyjímek je -zde to ovšem neplatí. ()

nevermore

Kytice se prostě nemůže dát dobře zfilmovat, neumím si to představit. Navíc tady v té inscenaci se přídavkem navíc, každý směje jak totální idiot. ()

romajz15

Velmi povedené zpracování Erbenovy kytice, kterému dost pomohl výběr zfilmovaných básní. Bez Svatební košile a Vodníka by to za moc nestálo. ()

Eleanor05

Vizuálně zřejmě nejopojnější český film s nevídaně výrazným, strhujícím soundtrackem. Natočen podle jedné z nejvýznamnějších básnických sbírek (pokud ne úplně nejvýznamnější), které u nás kdy vznikly. Mnoho českých snímků můžete srovnávat mezi sebou navzájem, ne tak Kytici. Je natolik odlišná, že stojí úplně mimo rámec drtivé většiny české filmové tvorby a i z těchto důvodů si zaslouží nejvyšší hodnocení... ()

lykan9

Docela slušné zpracování povinné četby. Obzvlášť začátek je povedený. Tím myslím Vodníka a Svatební košili, kdy jedna je úžasně brutální a druhá temně strašidelná. Herecky jsou tyto dvě skvěle obsazené. Škoda, že takto vysoký nadprůměr nemají i ostatní povídky. Ostatní povídky o poznání nudnější, ale nevím jestli je to zpracováním nebo tématem. ()

cross

Co naplat, i když toto zpracování Erbenovy Kytice není úplně bezchybné, lépe snad ani natočit nešlo. Kytice-film je nenáročnou přehlídkou sedmi balad, s krásnou kamerou, velmi dobrou hudbou a kvalitními hereckými výkony. Řemeslně skvěle udělaný film, jemuž však chybí zábavnostní potenciál a zůstává tak pouze filmovým přepisem národní klasiky. ()

Koryntos

Kytice je krásně zpracovaná a drží se věrně předlohy od Erbena a splňuje základní tezi, že kdo se vzpírá svému osudu, bude potrestán. Z toho důvodu dopadne dobře jen balada Zlatý kolovrat. Trochu mě mrzelo, že se do filmu Kytice, dostalo jen sedm balad a nepropracovaly se do tohoto výběru i balady Holoubek, nebo Lilie. Škoda, že nevzniklo pokračování Kytice, právě se zbývajícími baladami, zrovna u tohoto filmu bych pokračování docela ráda uvítala. Jinak se mi v Kytici líbila barevnost scén, sice někde byly barvy o hodně sytější, než ve skutečnosti jsou, ale to právě působilo zajímavě. Jen se mi, když jsem film viděla poprvé, nelíbil kostým matky v baladě Vodník a kostýmy matky a dcery v baladě Zlatý kolovrat, protože mi přišly jako kostýmy z ruských pohádek, ale po několikátém shlédnutí filmu, jsem si na ně zvykla. Největší uznání zaslouží scény ve vodě v baladě Vodník, vlastně si ani nepamatuji, jestli jsem v jiném filmu někdy viděla podvodní scény. Film má podle mě i krásný hudební podklad. ()

Autogram

Nikdy by som si nepomyslel, že ma budú baviť hororové balady od Erbena. V tomto prípade boli dotvorené úžasným vizuálnym spracovaním, krajinkami, priestormi, farbami, aké si nepredstavoval asi ani sám autor. Herci podali všetci do jedného bezchybný výkon vrátane malého chlapca v Polednici. A v Kolovrátku Aňa v 24 rokoch, jednoducho mňam. Na konci v smútočnom odchode s dychovkou, to už bol typický Jakubiskovský prvok, akoby autorský podpis. Milovníci Erbena budú možno všeličo namietať, ale ja nemôžem inak ako za plný počet a očakávam reprízu. ()

Death

Vizualne dokonale zpracovani 7 Erbonovych balad. Hodne me dostala hlavne kamera a hudba. Nejlepsi balady jsou jednoznacne Vodnik a Svatebni kosile. Bohuzel misty se mi uz ta barevnost a vizualni stylizace vcetne zpomalovani nekterych zaberu (ve stylu Matrix:)) zacinala trochu zajidat. Parkrat je to pekne, ale ceho je moc, toho je prislis-podobne jako treba v Hrdinovi. Take jsem uplne nezkousnul Zlaty kolovrat. Jinak si ale myslim, ze je to jeden z nejlepsich ceskych filmu. ()

Styxos

"Nad topolem nad jezerem, seděl vodník pod večerem!" znamenitý film, který sice není dokonalý, ale v české kinematograffi by se dal zařadit ke stříbru. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)