Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Koreangirl

Tři hvězdičky za obsazení. Zbytek seriálu hodnotím velmi vlažně vzhledem k tomu, že se v seriálu promítají dvě knižní předlohy. Série Shadow and Bone a Six Crows. Pochopila jsem z komentáře tvůrců, že museli spojit obě předlohy, aby vůbec měl seriál nějaký potenciál. Řekněme, že jen děj Shadow and Bone série není dostačující, aby udržel diváky. A samozřejmě Netflix opomenul spoustu velmi důležitých scén z doby, kterou trávila Alina v Malém paláci a je nutno podotknout, že jsou velmi důležité pro pozdější děj. Uvidíme, co nám přinese druhá série, ale velké naděje si nedělám. ()

Thalin

Kdyby se to celé mělo točit čistě jen okolo Aliny a děje ze série Griša, tak to nebude žádný zázrak. První sérii by to ještě utáhlo, protože i první kniha je vcelku akční, ale druhá série by se táhla jako chcíplý šnek, protože druhá kniha, z které na začátku vychází, je ze rozhodně neutahanější a nejslabší. Ale přidáním linky Šesti vran se příběh dost oživil. A upřímně mě místy bavily právě Vrány mnohem víc, než Alina a její boj. Trošku mě sice mrzí, že se tím pádem musel příběh Šest vran překopat a nedostaneme tak původní děj knihy (která je za mě lepší než série Griša) ale i tak to kvalitně oživili a pořád se tam objeví dost i z jejich knih. A z konce druhé série to i vypadá, že se na děj knihy Šest vran přeci jen nějak naváže. Sice to mírně narušovali místy na sílu vložené korektní hovadiny a úpravy, ale přimhouřila jsem nad tím oko. ()

RoyBatty444

Kniha. Jednoduchý príbeh s upriamením na lásku a nenávisť. Herecky väčšinou slabé inscenačne to újde. Väčšina postáv je nesympatických a ich pohnútky prízemné. ()

rostsoft

Opět skvěle natočené fantasy. Knihu jsem bohužel nečetl, a tak nemohu porovnat autentičnost předlohy. Ale musím říct, že toto je opravdu výborně natočeno. Skvělá zábava a spousta zvratů. Zároveň sympatické postavy tomto seriálu dodávají spolu s prostředím tu správnou atmosféru. Těm, co mají rádi fantasy jako já, mohu jen vřele doporučit. Moc se těším na další řady, a doufám, že další budou, a že budou také skvělé jako tato. ()

EricNor

Kdybych byl teenager, tak to asi žeru. Leigh Bardugo píše YA, která má trochu úroveň a není to nebetyčná sračka jako většina produkce, ale tak to prostě je, že toho dobrého je pomálu. Svět je hodně zajímavý, jakési alternativní Rusko. Četl jsem Šest vran, kde se vyskytuje několik postav ze série, jemnovitě Kaz a Inej, co si pamatuju. Nedočetl jsem, protože mě tam nejvíc štvalo, že sedmnáctiletý chlapec Kaz to tam všem dává jako protřelý zločinec a všichni ty teenageři mají nad ostatními navrch, chovají se ubercool a nikdo na ně nemá, včetně zkušených zločinců s dvacetiletou praxí. Podobně to je i v seriálu a já se snažím od těhle věcí oprostit, protože to je docela dobře natočeno, má to atmosféru a líbí se mi i to zasazení. Kaz Breker tady vypadá o dost startší, než je popsán v knize, tak mě to tak neirituje a hlavně jeho linka je na celém seriálu to nejzajímavější. K hlavní hrdince mám od prvního dílu odpor kvůli tomu, jak je sobecká, protože aby mohla být se svým gorilákem, tak sebou vezme na smrt svoje ostatní kamarády. Chápu, že jí tvůrci potřebovali dostat do té temnoty, ale mohli jí tam poslat samotnou. ()

F_Sanchez

Je to spíš pro holky, nic moc extra se tam neděje, ale všechny nedostatky zatím vyvažuje neokoukaný a hodně zajímavý nový svět, který kupodivu není založen na středověku. Zatím to byla jen taková představovačka hrdinů a světa, ze kterého jsme ale doposud moc neviděli. Dobrý podklad pro další řady. Potenciál to má, uvidíme, co bude dál. ()

mapar

Občas je opravdu hodně poznat, že je to adaptace hodně rozvětvené předlohy, takže děj a vývoj postav občas probíhá až nechtěně komicky rychle. Na to, že je to čistokrevná fantasy, je tam toho fantasy pozlátka až zoufale málo. Co ovšem musím dvacetkrát podtrhnout, je casting. Jedna každá postava sedí jak prdel na hrnec a divák se do ní může okamžitě vcítit. A myslím, že takovou sestavu opravdu krásných a sympatických hereček jsem neviděl ... no snad ... od Firefly? Pastva pro oči. Je co zlepšovat, ale doslova mě těšilo se na to koukat. ()

Dr.Gogo

Měním z odpadu na 1 hvězdu pouze za výpravu. Po 15 minutách sledování jsem nabyl dojmu, jako bych koukal na nějakou fantasy sračku od Uweho Bolla ve stylu Ve jménu krále . ()

abigael

Konečne fantasy so zaujímavým svetom a vnútornou logikou, ktorej nejde o šok faktor a nahotu. Z hlavného zloducha charizma priam kvapká, zároveň je jasne vidieť, prečo si o sebe myslí, že je hrdina. Bavila som sa výborne a už sa teším na druhú sériu. ()

Geon

Fantasy seriál od Netflixu, který má nové sehrané jak hlavní tak i vedlejší postavy. Nový, hezký originální fantasy svět s příběhem, který má potenciál. Scénář má své chyby, které by se dali přehlédnout, bohužel žádné nečekané zvraty se nekonají a finále je průměrné (asi nechává prostor pro případnou druhou řadu). Objevuje se vtip (který dopadá na úrodnou půdu) i dechberoucí scény (které už tak dechberoucí nejsou, což je škoda). Výprava a efekty jsou na vysoké úrovni, to asi ale není překvapení. ()

YugoBoss

Bezpochyby zajímavý fantasy seriál, jenž se opírá o romány Griša: Světlo a stíny a Šest vran. Knižní předlohy jsem sice nečetl, přesto si tento fiktivní svět získal mou pozornost i mé sympatie. Vizuálně se jedná o velmi atraktivní počin, atmosféru carského Ruska člověk doslova nasává plnými doušky po celou dobu sledování. Chválím rovněž herecké obsazení. Ben Barnes exceluje v roli mysteriózního generála Kirigana/Darklinga. Plný počet hvězd bohužel nedám z důvodu nudné dějové linky a vztahu mezi Alinou a Malyenem. Místy to seriálu opravdu ubírá na kvalitě a ničemu tím nepřispívá (stejně jako "Malova" neschopnost podlehnout salvě z kulometu či několikačetnému pobodání). ()

j.a.nika

No, tak prvně musím říct, že jsem četla jak trilogii Griša, tak duologii Šest vran a knihy jsou nesrovnatelně lepší než tento seriál. Seriál se drží knih jen tak rámcově a i psychologie postav je jiná, nemluvě o vzhledu. Tak prvně Alina ani Mal nebyli míšenci a nikdo si je proto ani nemohl pořád dobírat. Jen tak pro zajímavost - v knížce jsou neustále opěvovány Malovy modré oči a Alina má světle hnědé vlasy a šedé oči. Snad jediný, kde se mi docela líbí obsazení, je Kaz, Inej a Jesper. Jinak v seriálu jsou i fjerďané tmavovlasí, ačkoliv v knize byli všichni blonďáci. No, ale nejhorší je, že Alina je v seriálu hrozně nesympatická a hned v prvním dílu pošle své kamarády kartografy na smrt (takto to v knížce nebylo) a ani jí to příliš netrápí. Je to škoda, knihy se mi líbily, ale seriál je pro mě velké zklamání. ()

Falanx

83% ... ROZHODNĚ SE NA TO NEDÍVEJTE. VE TMĚ KTERÁ NÁS OBKLOPUJE NEMÁ  HLEDÁNÍ SVĚTLA SMYSL :-( ***Hlavní  postava není krásná, není ošklivá. Je milá a má zjizvené srdíčko. Kdo ne.***Nu što.  Pagadi.***Autorka knihy nezapře své kořeny, migrant z Ruska v druhé generaci - inspirace. Pak to nemůže být jiné než krapítek rusácké. Ale zde nevystupuje dnešní imperátor Puťka putinoff. Je zde Temnyj a potřebuje Světlonošku... Milou, příjemnou holku, malou kamarádku z Keramzinu -  a kluka co jí má rád. Takový obyčejný příběh. Občas naivní. Pak přijde pecka, pár matěrjebců co  idylku pokazí....a začne to žít... ()

JasiraEk

Mám ráda seriály s nadpřirozenými bytostmi a tenhle se dle mého názoru povedl. Možná, že mladší generace z něj bude ještě více nadšená, ale i já jsem si tam našla své. Svět, ve kterém se seriál odehrává je pěkně postavený, postavy mají zajímavé charaktery a děj dobře odsýpá, nadpřirozené efekty jsou dávkovány postupně a finále láká na další sérii. Vřele doporučuji, 75%. ()

ArchAngel_

Líbilo se mi to více, než by asi mělo :) Zajímavé zasazení i příběh, i když hlavní hrdinka málo overpowered :) Snad to napraví v další řadě. 80% ()

DonSpaghetti

Tak zajímavě vymyšlenej svět do té doby, než se kouknete pod pokličku. Kvalitativně strašně kolísavé, je z toho strašně cejtit produkce Netflixu, a z poměrně zajímavého rozjezdu se stává romance, která ve finále totálně ničí jakékoliv pocity (z té předsexovské scény s kontextem se mi dokonale zvedl kufr). Musím říct, že Ben Barnes je výbornej záporák, správně manipulativní, slizkej a zákeřnej parchant. Ale kromě heist partičky jsou herecký výkony přinejmenším pochybný, a scénář prostě zabijí vše, co by jste si chtěli a mohli oblíbit.  Škoda. ()

HeRoS.Au

Tak tohle mi i pres pocatecni skepsi zatim sedi. Ma to spad. Po rusku (v tomto pripade pozitivne mysleno) zadny velky srani a zbytecna diplomacie (plna huba kecu), ale pekne z vostra na vec. Nejsem fanda soucasne situace, ale historicky se jim musi priznat mnoho prinosu. Knizni predlohu neznam, ale z reakci se zatim zda, ze spokojenost. Co se tyce vizualu, tak to je docela slabota. Triky jsou obcas fakt dost bida, ale zase to kopresponsuje s realitou v soucasnem Rusku. Tak doufam, ze stupidni vedeni Netshitxu neda treti serii svoji oblibenou stopku. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)