Světlo a stíny - Série 1

(séria)
USA, 2021, 6 h 53 min (Minutáž: 45–58 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Tom Weston-Jones, Dean Lennox Kelly, Andy Burse, Sujaya Dasgupta, Tony Mašek (viac)

Spiker01

Výprava je na seriálové poměry výborná, herci obstojní a prachy jsou na tom vidět a Netflix z toho dokázal udělat hit, takže se další sezóny dočkáme. Stejně mám ale pocit z toho feelingu celého seriálu, že se jedná o naprosto generickou fantasy bez tváře, kterých na Netflixu jenom přibývá (například nedávný Sweet tooth) a prakticky mizí ty vyloženě strhující a v budoucnu kultovní, které by měl každý vidět. Klasicky mi trvalo mnoho měsíců těch 8 dílů dokoukat, ale když už jsem koukal, tak jsem se vlastně víceméně bavil, hlavně v druhé půlce řady. Rozhodně by mě ale nemrzelo, kdyby to utnuli a nasypali prachy do něčeho, jehož zrušení jsem oplakal (Daredevil, Mindhunter). ()

Tom10000

1.série nás seznamuje nejprve se dvěma, a nakonec se třemi příběhy. Alina, mladá dívka zabývající se kartografií, se společně se svými kolegy vydává na frontu, kde má mapovat takzvanou Vrásu. Jedná se o velikou temnou překážku, skrz níž nelze projít, aniž byste riskovali svůj život. Zde se nadějná tvůrkyně map setkává se svým kamarádem z dětství, Malem. Ten patří ke Druhé podřadné armádě, jež má hlídat černou stěnu a pomáhat První armádě složené z Grišů. Jedná se o mágy složené ze silných žen a stejně odvážných mužů, schopných například vytvářet oheň, pracovat s větrem, případně hojit zranění nebo zklidňovat, případně usmrcovat své protivníky/přátele. Občas se stane, že Griša dostává do vínku i kontrolu nad Temnotou. Kdysi dávno údajně existoval Temný mág, jenž právě stvořil onu Vrásu. Jediný, kdo by ji mohl zničit, je Světlonoš, mohoucí vytvářet Světlo. Jenže nikdo takový neexistuje. Nebo ano? Druhý příběh pojednává o Kazovi, muži toužícím po moci, a jeho dvou věrných kumpánech. Inej, jež umí nebezpečně rychle vrhat nože a rychle a nepozorovaně se pohybovat, a Jesperovi, schopnému zasáhnout svůj cíl zcela přesně a bez chyby. A třetí příběh zase vypráví o osudu Niny, Smrtičky, jež se zamiluje do svého nepřítele, Fjorda Mattiase, jenž má odvěký úkol najít a zavraždit kadého Grišu, jenž mu vnikne do cesty. Jak všechny tři kusy dom sebe nakonec zapadnou, uvidíte v tomto báječném seriálu. První série se mi moc líbila, snad se kvalita udrží i v té druhé. 90 procent, zatím si nechávám rezervu. ()

rublik05

Vizuálně je seriál přímo skvostný, na efektech se rovněž nešetřilo. Problém však mám s příběhem, ten na mě působil velmi nepřehledně, nepůsobil vlastně ani nijak zvlášť poutavě, postavy mi přišly hrozně nevýrazné, prakticky jsem ani neměl komu fandit. Tempo je spíše pomalejší, ve vícero dílech se víceméně vůbec nic neděje, závěr mě zklamal maximálně. Chybělo mi mnohem více akce, kterou těžce upozadilo drama a city. Také mi přišlo, že tvůrci úplně nevyužili potenciál, jaký dané téma nabízí. Jak již bylo avizováno, chystá se další série, která by měla vyjít příští rok. Já se asi budu hodně dlouho rozmýšlet, zda jí vůbec dám šanci, jelikož první série mě zatím nijak zvlášť nezaujala. 5/10. ()

sahi

Nepamatuji si snad žádnou fantasy (kromě poslední série His dark materials), kde bych si tak moc přál, aby "padouch" zvítězil, a ty "hrdiny" činící jedno hloupější rozhodnutí než druhé, konečně sprovodil ze světa. Ani jeden z "hrdinů" mi k srdci nepřirostl. Zato generála by si člověk zamiloval hned (nevím jestli je to tím, že už sem starší a nějak již s těmi roztržitými, uřvanými a největšími ubožátky teenagery, nedokážu soucítit) Jedná hvězda za generála, jedna za výpravu ()

warrenur

Par viet k epizodkam - V "otvaraku" nam predstavili niekolko zaujimavych povolani, par magickych zamerani a par stran v nejakej rivalite a vacsom konflikte. Predstavitelia, ako inak, mladucki, bojuju proti nepriazni osudu. Zapletka moc originality nepobrala, je na klasicky motiv, dostatocny k tomu, aby aspon prvy diel/dva vzbudila zaujem. Herci ma neiritovali a i magicke skoly a priserky, ktorych je ako safranu, nevyzeraju zle. Zial scenar, dialogy a mnoho "nahod" a zbytocnych "cool" a "vtipnych" hlasok ozaj bije do oci a mna otravovali. Naviac, mate pocit, ze to vychrlila podla standardneho navodu nejaka lacnejsie produkcna agentura pre fantasy serial. Zial, moje naroky na fantasy serial su vyssie. Co som postrehol, zopar scen, ci kratkych dejovych linii, ktore sa mi pacili, boli akoby copy-paste z GoT. 45% Slaby priemer. ()

• Leigh Bardugo, autorka knižní předlohy, si zahrála v této epizodě, kde jako první po audienci objímá Alinu – má na sobě fialovou keftu materiálčiků, kterou si vybrala sama. (psychoJoa)
  • Scéna, kdy generál Kirigan (Ben Barnes) přiběhne k Alině (Jessie Mei Li), aby jí dal ještě jednu pusu, původně ve scénáři nebyla. Ben závěr scény zaimprovizoval. (psychoJoa)