Světlo a stíny - Série 2

(séria)
USA, 2023, 7 h 59 min (Minutáž: 55–64 min)

Po střetu s Kiriganem se Alina a Mal snaží nepozorovaně vyhledat další umocňovače. Najdou sice nové spojence, ale čeká je bolestivé rozhodnutí. (Netflix)

liquido26

Protože jsem první sérii viděl už před delší dobou, plno věcí mi zezačátku unikalo a nedávalo smysl, respektive jsem si vůbec nemohl vzpomenout na některé souvislosti. Nicméně nakonec jsem se do toho dostal a druhou sérii si taky užil. Škoda, že ten poslední díl byl spíš jen prodlouženou "upoutávkou" na případnou třetí sérii. ()

LND

Gang pouličních zlodějů usiluje o pomstu a obnovu své zašlé slávy, zatímco dvojice hlavních hrdinů se vydává na epickou výpravu za nalezením mořského biče a ptáka ohniváka. Mezitím temný pán Kaspián osnuje svůj triumfální návrat tentokráte za pomoci stínových přízraků, které (samo sebou) nelze zabít, jelikož jsou stínové! Stejně jako v první sérii obsahuje příběh několik zajímavých zvratů. Na to, jak je seriál celkově nenápadný, tak velký palec hore. ()

Anet21

⚪Priemerná fantasy pre dospievajúcich, čo sa potvrdilo v tento sérii, kedy scenáristi radšej spojili príbeh niekoľkých kníh do jednej, aby dej vôbec ako-tak dynamicky vystačil na 8 dielov. Áno, vystačil, ale keďže sa v úvode a v priebehu vytvorilo asi 6 rôznych vedľajších zápletiek, väčšinu času všetko pôsobí unáhlene, nielen rozhodnutia postáv, ale i ich nadväzovanie kontaktov, vzťahov atď.⚪Iba subjektívne - nesympatickejšieho muža ako herca v úlohe Mala by človek len ťažko pohľadal, ten výzor, tá nulová chémia s hlavnou hrdinkou, uff.⚪Za to scenáristi absolútne odignorovali veľmi silné odozvy publika po minulej sérii, kedy diváci na internete tlačili na tvorcov, aby scenár pozmenili a konečný pár vytvorili z Aliny a Darklinga, vďaka ich prirodzenej chémii a silnej charizme Bena Barnesa. Od Netflixu diváci dostali absolútny ignor, čiže aj veľkú premrhanú príležitosť. Prečo, mi je záhadou.⚪Inak, dejovo veľmi rozťahané, často opakujúce sa v nosných myšlienkach, cgi efekty občas fajn, občas horšie, niektoré nočné scény vo vráse vyzerajú ako z Hry o tróny, slabo nasvietené, nútiace diváka zvyšovať jas. Keďže i knižná predloha je skôr slabá fantasy romantika pre mládež, aj scenár trpí nešvarmi tohto žánru - postavy sú čiernobiele, vyslovený záporák je záporák bez toho, aby divák (či iné postavy v priebehu deju) plnohodnotne nazrel do jeho osobnosti a pochopil, že niektoré kroky robil za určitým účelom, chce zničiť svet len preto, že ,,on za tým vidí logiku," kladná postava je zas len kladná postava, svätá, ktorá prenáša hlboké monológy typu: ,,Nebudem taká ako ty" či ,,Zachránim sa sama."⚪Pre zažratých netflix divákov (nechýbajú klauzule snáď na všetko) a fanúšikov knihy asi fajn, pre nezaujatého diváka zbytočná, vraj epická fantasy, ktorá väčšinu času skôr nudí než baví.⚪ ()

MoiJe

S Malom chémia proste nefunguje. Snažili sa teda prihodit tú fungujúcu s Kiriganom, lenže kedže do príbehu nijak nepasuje, pôsobí to hrozne nasilu a teda chémii prvej série to nesiaha ani po členky. S vranami je to tiež komplikované, z ničoho nič pretláčajú ich charakterovú backstory a nováčka do party, ktorý prehráva, aj keď má dookola 2 výrazy tváre. Celá story z väznice je úplne o hovienku, stačilo v pár sekundách ukázať, že týpek je tam a je stále rovnako natvrdlý, netreba to toľko rozmazávať. Tak aspoňže korzárske trio je záživné a krásne. ()

ER

V podstatě se jede ve vyjetých kolejích první série, ale přesto o něco hůře. Alina mnohdy vystupuje jako pouťová atrakce, banda Kaza tentokrát bojuje za ovládnutí svého teritoria a motivace postav je tentokrát hůře uchopena. Celkově utrpěla konzistence děje, který obsahuje dost méně podstatných scén, ale naštěstí zůstává napínavý střet Aliny a Alexandra v boji o zničení Vrásy.. ()

• V epizodě Wylan (Jack Wolfe) obdivuje opilování jedovatého durmanu zlomocného, ve skutečnosti se ale nejedná o durman, nýbrž o ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis). (TurinMormeg)
  • Scény v knihovně byly natočeny v knihovně Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti. (mikki089)