Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Hellierer

Špatný to nebylo, člověk u toho netrpěl, odsýpalo to rychle a linka se zlodějíčky byla zábavná. Netflix do toho zřejmě napral docela dost peněz, takže to i hezky vypadá. Nicméně kdyby se přeci jen trochu ubralo na té "cukrkandlovosti", tak by mi to asi vyhovovalo více. Plus by se mi rozhodně líbilo, kdybychom více prozkoumali zdejší svět, který je rozhodně zajímavý, ale v seriálu je podán poněkud mimochodem. ()

Sharpooter

Tak tohle byla opravdu fajn jízda. Světlo a stíny je velmi originální seriál s dobrými hereckými výkony, skvělým příběhem a úžasným světem. Fastasy svět tohoto seriálu se odehrává v králoství Ravka, která je rozdělená na dvě části kvůli velké zdi (v seriálu jí říkají vrása), ve které žijí obludy a když chce někdo na druhou stranu, musí být velmi opatrný. A to je to, co je na seriálu skvělé. Takto rozdělené království je skvělý nápad se spoustou možností, teď to jen v budoucích dílech nepodělat. Příběh se odehrává u jedné holčiny, která zjistí, že má kouzelné schopnosti a dokáže přivolat světlo a jednou, možná dokáže zničit vrásu. V seriálu funguje skvělá rovnováha postav, kdy si každá ukousne prostoru tak akorát, trochu jsem měl problém s princem Kaspianem /spoiler!!!/ o kterém už od začátku víte co je zač, nebo alespoň tušíte /konec spoilerů/. Co se týče výběru herců, tak jsem spokojen. Seriál je skvělý a oproti Zaklínači (což je taky fantasy svět, který Netflix ztvárnil) jsem měl pocit, že zde buď tvůrci byly velmi šikovní anebo měli několikrát větší rozpočet. Celý seriál nás provádí skvělý příběh, který však má poněkud hůře provedený konec. Konec má být vyvrcholení, zde to bylo poněkud zklamání, avšak i přes to se těším na další sérii. Každopádně chtěl bych zde zmínit, že tento seriál je podle knižní předlohy a i proto má tak dobře napsaný svět. 8/10 ()

Aleix

Genderově a rasově vyvážený teenage serialy Netflixu poslední dobou vladnou. Vím ,že existuje knižní předloha Přesto tito panslované rasově různorodí jako psí chovná stanice mi přijde docela vtipná. Jeden z mnoha průměrů. ()

Sentax

Ako čitateľ všetkých kníh z tejto série som sa na seriál rozhodne tešil. Trailer a casting postáv vyzeral sľubne. Tvorcom sa celkom zaujímavo podarilo zakomponovať Vraniu šestku (v tejto sérii iba trojku) do príbehu Aliny. (Vrania šestka je totiž dualógia, ktorá sa odohráva samostatne). Kostýmy, lokácie, kulisy či celkovo svet inšpirovaný cárskym Ruskom vyzerali skvelo. Po prvých epizódach som bol nadšený ale každou časťou mi seriál prišiel kvalitatívne slabší. Ak odhliadneme od chovania postáv, ktoré je nelogické aj v knihách, tak hlavným negatívom je tempo. Rýchly presun postáv a snaha všetko vtlačiť do ôsmich častí seriálu vôbec neprospelo. Niektoré zaujímavé postavy nedostali priestor a až do konca seriálu nečitatelia kníh, nevedia prečo vlastne ich osudy sledujeme. Dve, tri časti naviac by seriálu určite neuškodili. Ak sa v ďalších sériách pôjde podľa kníh a tvorcovia sa rozhodnú zadaptovať príbeh Vranej šestky, tak sa máme na čo tešiť. Celkovo sa jedná o ľahký nadpriemer no očakával som viac. ()

E lan

Více než slušný seriál. Obě série jsou tak na stejné úrovni, trikově vynikající, scénář nic mic a herecké výkony vesměs sympatické. Dobře se na to kouká a lehce se to zapomíná😉 ()

Spectateur

Na Carnival Row to nemá ani náhodou. Tohle je možná trochu drsnější "Zlatý kompas". Finále vyloženě trapné a bezduché... Oceňuji zasazení do netradičního slovanského prostředí. ()

sadovsj

Bylo by lepší, kdyby nespojili Vrány a Aliin příběh dohromady a nechali to odděleně jako v knihách. Tohle je snad poprvé, co jsem přečetla všechny knihy před seriálem, jsem trochu zklamaná, ale bylo to fajn. Nejvíc jsem prožívala děj Niny a Matthiase a hlavně kvůli nim se těším na 2. sérii. ()

Arkagas1989

seriálové zpracování knižní série Grisha, kterou jsem i přesto, že jsem velký milovník fantasy nečetla. (Byl kolem ní zase obrovský boom, takže se k tomu časem třeba dostanu.)Jako neznalec knižní předlohy tedy mohu hodnotit pouze seriál a to, jak na mě působil. Fantasy svět inspirovaný carským Ruskem a Asií se mi líbil moc, včetně výpravy a nádherných kostýmů. Obsazení taky sedlo a kupodivu se povedl i dabing. Temné síly, čáry, nadpřirozené schopnosti a Grišové - ti, kteří je ovládají. Alina jako světlonoška, která o svých schopnostech nevěděla a proti ní temný hermetik generál Alexandr, který chce její schopnosti jen pro sebe a pro ničení světů. svižné, napínavé, s nádhernými efekty, smysluplným dějem, který není nijak vycpaný. Komu by snad nestačili větrovládci, smrtiči a další, tak Vás rozhodně dostane mytologický zářící Jelínek, nebo ne? :) Seriál jsem si pustila jen proto, že na mě na Netflixu vyskočil v nabídce a po dokoukání pěti řad útěku z vězení se to může zdát jako divná volba, ale opak je pravdou. Bylo to skvělé, jen bych prosila další řadu dříve než za rok. ()

IZFNP

Z trilógie o Aline som prečítala len dva diely, ktoré ma nijak zvlášť nebavili, takže čítanie tretieho som odložila na neurčito. Som však fanúšik Šiestich vrán (dvojdielnej knižnej série o partičke kriminálnikov z Ketterdamu, ktorá zahŕňa i Ninu s Matthiasom), takže kvitujem Heissererove rozhodnutie skombinovať obe knižné série dohromady. Napriek tomu, že scenáristi robia oproti predlohe dosť zmien, podarilo sa tu fanúšikom ukázať to podstatné z príbehov a motivácií väčšiny zúčastnených, a do toho zakomponovať aj niektoré fan-favourite scény z kníh, a pri tom všetkom ešte aj pekne predstaviť nový fantasy svet. Trikovo sa seriál hanbiť nemusí a kasting je tiež fajn, vsadiac prevažne na neopozerané tváre, z ktorých niektoré naozaj bavia. A Ben Barnes si kradne svoje scény pre seba. Zároveň si myslím, že výsledok je schopný fungovať i na divákov doposiaľ nezoznámených so svetom Leigh Bardugo, autorky predlohy, i keď zo začiatku musí byť náročné pochytať všetky schopnosti, lokácie a názvy. Seriál má vcelku rýchle tempo, ale vďaka za to - tvorcovia do necelých siedmych hodín stopáže narvali kopec vecí a tých osem epizód tak slušne odsýpa. Cielenie na mladších divákov je tu cítiť a chápem teda aj tých, ktorí by ocenili menej cukrový prístup, ale mne to nevadí, nakoľko aj knihy sú také. Jednoducho sa teším, že mi dal Netflix možnosť vidieť obľúbené knižné postavy a príbehy v seriálovej podobe, na ktorej si dal záležať. Grishaverse je zaujímavý svet a seriál má toho v ďalších seriách ešte veľa čo ukázať a Heiserrer si prvou sériou získal moju dôveru. Za mňa spokojno, Shadow and Bone som pár dní od premiéry videla už dvakrát a fičím si na vlne postseriálovej eufórie (a zároveň depresie, že druhá séria nie je hneď k dospozícii). A verím, že mnoho fanúšikov predlohy to má podobne. EDIT: Ukončenie seriálu po 2. sérii a zrušenie spinoffu o Vranách nesiem s ťažkým srdcom. Netflix, tu cítim krivdu, ktorá sa nezabúda. ()

Jogi.1

Slušné, poslední dobou je tvorba netflixu jednou dole a jednou nahoře. Vzniká moc seriálů a jsou většinou horší než lepší, tento kousek je určitě nadprůměrný, zpracování povedené a výprava taky. B. Barnes tomu navíc dodává energii. ()

leafi

Knihu jsem nečetla a 15 už mi není, ale to Young Adult fantasy vážně klesla tak hluboko? Pozitiva - celá linka s "vedlejšími" postavami (Kaz a spol.), které se chovaly přiměřeně svému věku, měly motivaci, traumata, náznak hloubky a psychologie, uměly dělat vtipy a člověk je nechtěl profackovat co pět minut. Triky byly na Netflix velice povedené - ztvárnění Vrásy a veškeré magie patří k nadprůměru. Výprava, lokace (ahoj Maďarsko), hudba, kostýmy, všechno nadprůměrné a k potěše oka.    Vše bohužel kazila hlavní "hrdinka", která byla nudná, hloupá, fňukala, obviňovala ostatní, pardon, ale k takové náně opravdu odmítám cítit sympatie. Mal jako takový trpěl vztahem k Alině, protože všechny chyby pramenily z toho, že jeho postava se chovala jako idiot pokaždé, když šlo o ni. Záporák mě vlastně taky neurážel (ahoj, princi Kaspiane), ačkoliv konec byl předvídatelný. Nakonec tedy doufám v prequel pouze o Vraním klubu, kde se dozvíme víc o minulosti vedlejších postav, a Alina s Malem ať si jdou řešit svá dramata někam na TV Relax vedle telenovel. ()

Elio

Tak tohle bylo milé překvapení. Shadow and Bone přišlo se zajímavým konceptem, který je určitě známý čtenářům knižní série, pro mě byl ovšem novinkou. I když mi bylo předem vysvětleno, na čem je svět postavený, byla jsem ze začátku přece jen trochu zmatená. Nakonec jsem se do tohohle nového světa celkem zažrala a zajímalo mě, jak se to celé vyvine. Fail série Cursed se naštěstí nekonal, takže v žánru teen fantasy jde podle mě o celkem slušnou podívanou. Co se týká vyznění seriálu, do dílu s palácem jsem ani neměla dojem, že se jedná o young adult svět. Potom ovšem nastoupil tradiční trope o tom, jak chudá holka ke štěstí (a novému šatníku) přišla, takže se začaly vyskytovat i nešvary ve stylu ne moc sympatických postav v paláci (hlavně nových "kamarádek" hlavní hrdinky) a vrkání s okouzlujícím tajemným. Jakmile se ale nastoupilo na notu posunu v příběhu, zase byly vidět světlé zítřky, takže tenhle propad jsem v celkovém obrazu nakonec tolik nevnímala. Hlavním tahounem ovšem nebyla Alina (a Mal) spolu se západní provincií, ale naopak trojka Kaz-Inej-Jesper. Kdykoliv se objevili na scéně, prostě jsem nemohla než se usmívat od ucha k uchu. Jejich chemie, fungování a profesionalita byly něco, co jsem nějakou chvíli ve filmech či seriálech neviděla, takže jsem si jejich vloupačky a intrikaření šíleně užívala. To, že každý z nich je tak jedinečnou a hlavně neplochou postavou asi nemusím říkat. Co se týká vizuálu, zaslechla jsem kritiky na digitální efekty. Musím uznat, že to žádná přehlídka dokonalého digitálního řádění nebyla, ale na televizní produkci to myslím ujde. No a ke třem (ze začátku dvěma) rovinám vyprávění: vážně se mi líbilo, jak byla kamerově oddělena, trio z východní provincie mělo svoji crazy zábavnou rovinu vyprávění s rychlými a experimentálními střihy (což možná přispělo tomu, že byli mými oblíbenci), aktéři západní provincie naopak byli snímáni klasicky, s důrazem na napětí a fantasy prvky. Myslím, že takto to pojmout bylo ideální, protože každý si našel to svoje. Třetí rovina vyprávění s Ninou mi připadala ze začátku hodně zajímavá, potom se ovšem překlenula v poměrně vtipnou variaci na cringe romanťárnu. Ale budiž. Závěr byl možná malinko neslaný, nemastný, rozjezd na mě působil hodně svižně a svěže, ale ke konci se to trošku vleklo. Ale abych kolem sebe jen neplivala, za mě to byla dobrá fantasy oddechovka a moc se těším na další sérii. Upřímně doufám, že tam bude mít trio Kaz-Inej-Jesper víc prostoru. Jsou to prostě tahouni seriálu. ()

patrik1177

Len nedávno som si prečítal obe knižné série spracované do seriálu: Shadow and Bone a Six of Crows. Čo ma zarazilo ako prvé, obe knižné série sa síce odohrávajú v rovnakom svete Grishaverse, avšak udalosti Six of Crows sa odohrávajú až po udalostiach Shadow and Bone. Tvorcovia však spravili pre mňa nepochopiteľnú vec, vzali 3 hlavné postavy zo série Six of Crows, konkrétne Kaza, Jespera a Inej a vložili ich do príbehu o Aline. A z toho som ja osobne nebol práve nadšený. Zo Six of Crows sa nám predstavili aj Nina a Matthias, avšak ich prítomnosť v tomto seriáli pre mňa nebola až taká rušivá, keďže mali len minimum priestoru, nezasahovali do príbehu Aliny a ich príbeh sa priamo držal knižnej série (flashback scény v sérii Six of Crows). Čo sa týka hereckého obsadenia, absolútne nikto ma neohúril, niektoré postavy sú podľa mňa obsadené absolútne zle, ale postupom času som si tak nejak zvykol. Efekty, kostýmy a hudba sú solídne. Čo sa týka príbehu, ten aj keď je viac-menej priamočiary a predvídateľný, v knihách fungoval celkom dobre, na obrazovkách pôsobí relatívne jednoducho. Uvidíme, ako sa bude seriál vyvíjať ďalej. Zatiaľ však budem pri hodnotení zhovievavý. Moje hodnotenie: 70%. ()

Kennedy_R

Celkem dobře zfilmovaná kniha. Pro mě první řada ne až tak zajímavá a pomalejší. Druhá se mi líbila mnohem více, zvláště předposlední díl plný bitev. ()

hufnagel

Vyzerá,že dosť na tom robili Madari,hlavne kostými také husárske.Je to pozerateľné,ale pre mňa príliš presladené ako nejaká telenovela.Druhá séria,žiadne zlepšenie,hodnotenie ostáva. ()

jpacuta

Pro mě tedy velké překvapení - na Netflixu jsem zahlédnul trailer, pustil to a valil bulvy na tu výbornou výrobu, kameru, hlavní hrdinku a glorifikovanou kulturu východní provenience. Hlavní postavy jsou velmi dobře obsazeny, jsou charismatičtí, rád vidím využití šarmu Bena Barnese i Kita Younga. Jessie Mei Li je krásná a Amita Suman skvěle ztělesňuje zakuklenou asasínku. Freddy Carter má zase výbornej kukuč na ty jeho pochmurný pohledy. Má to velice slušně nakročeno do druhé řady a já se budu těšit na pokračování. Škoda, že tehdy nezpracovaly s takovouhle grácií Ságu Meče pravdy. Velká škoda. ()

Veeria

Nádherný seriál po všech stránkách. Obsazení, lokace, kostýmy, hudba, příběh. Jsem nadšená. Snad se dočkáme 2.série. :-) Děkuji za titulky Ludmile Vodičkové. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)