Světlo a stíny - Série 2

(séria)
USA, 2023, 7 h 59 min (Minutáž: 55–64 min)

Po střetu s Kiriganem se Alina a Mal snaží nepozorovaně vyhledat další umocňovače. Najdou sice nové spojence, ale čeká je bolestivé rozhodnutí. (Netflix)

IZFNP

Stále pomerne kvalitná fantasy a jedna z mojich akuálne bežiacich srdcoviek, čoho dôkazom nech je to, že som obe série v ďnoch od premiéry dala ešte dvakrát. Svet a postavy sú pre mňa totiž splnený fanúšikovský sen. Napriek tomu tento raz nemôžem dať plné hodnotenie. Seriál žongluje s množstvom loptičiek, takže tempo má, žiaľ scenár pôsobí menej koherentne. Uznávam, že sa scenáristom podarilo predstaviť nové postavy i prehĺbiť story charakterov z prvej série, avšak niektoré linky sú uponáhľané a mnohé momenty, logika a dejové línie tým trpia. Nejde o zmeny proti predlohe, proti tým nič nemám a vlastne ich vítam, ale občas nám toho Heisserer chce ukázať a povedať prosto priveľa. Oproti prvej sérii, kde v knihách samostatne stojace linky do seba krásne zapadli, je cítiť, že tento raz sa šilo horkou jehlou. ()

Draconian

Druhá série byla epická. Moc se s tím nepárala a rozjela se na plný pecky už od začátku. Vlastně mi přišla lepší než prví řada. Zejména "prostřední" díly byl prostě vynikající. Děj byl temný, dobrodružný a nechyběl ani dobrý humor jako koření. A ted trochu spoiler. . .                                                                                                                                                                                                                                                         Idylka skončila v posledním díle. V tom po deseti minutách vše skončilo a následovala tři čtvrtě hodina scénáristické tryzny. Jako proč? Na jedné straně ocenuji, že tvůrci nesáhli k nějakému lacinému happy endu, ale tolik negativních věcí jsem nečekal. Postavy se začaly chovat úplně jinak. Jedna dějová linka (z vězení) vyůstila do slepého ramene - prostě totálně zbytečná a k naštvání. Po závěru tedy zůstala jistá pachut. Nicméně celkově to bylo velmi intenzivní. Dějová linka s Vránami skvělá a opět zábavnější než ta s Alinou. Je to pěkné fantasy. Chyby tu byly. Některé scény velmi přehnané, jiné kostrbaté. Ale to vlastně nevadilo, protože jinak to bylo napínavé a třeba já osobně byl moc rád za chytré dialogy (krom posledních dvou dílů). Znovu tedy 80% I když mě konec docela na*ral, na třetí sérii juknu. Ta předpokládám bude sledovat děj okolo Nikolaje. ()

jjjerry

O hodně slabší než první série. Změnilo se to ve vztahovku. Bavila mě linie "Vran" tak do páté serie než se ke zvtahům začli řešit i gay vztahy. Mall absolutně nefunguje, možná je to jen hercem, ale irituje hodně. Do pátého dílu celkem šlo, pak to jde hodně dolů. To finále bylo hodně trapné asi jen nalákání na pokračování. ()

Koreangirl

Celá série na jeden zátah, hned jak mi vyskočila na netflixu, že už je přístupná. Jsem příjemně překvapená, že se drží knižní předlohy, tedy alespoň, co se knih Griša týče. Protože jsem sérii o Šesti vranách nečetla, tak nedokážu posoudit, jak se drželi knih. ()

ElleMcDee

Druhou sérii hodnotím hůře, než první. Bavila mě pouze dějová linka okolo Vran. Alina vůbec, ačkoliv právě její příběh by měl být nosným sloupem celého seriálu. Mezi ní a Malem je však naprosto nulová chemie. Jediní, kdo Ravku zachraňují, jsou Temnyj (Ben Barnes) a Nikolaj (Patrick Gibson), který byl prostě zlatíčko! Takže ty tři hvězdy patří především jim a Vránám - ty nezklamaly. Kaz je úžasně napsaná postava a Freddy Carter se jí zhostil bravurně. Jack Wolfe jako Wylan mezi Vrány perfektně zapadl. Škoda, že jsme nedostali víc Niny a Matthiase. Snad se dočkáme ve třetí sérii, která, jak to tak vypadá, by měla zhruba následovat děj Šesti vran. ()

sarulefilm

Bohužel mi druhá série připomněla, jak moc jsem trpěla u 2 a 3 knížky Griši. Některé motivy jsou vyloženě k naštvání, bože, ten Mal, to je vážně jak pohádka pro děti, je to tak strašně hloupý. Šesti vranám se zde dostává více pozornosti a i se dozvídáme víc o jejich charakterech, což je dobře, ale je to trochu na poslední chvíli a otočení o 180 stupňů od 1 série. Tentokrát se opravdu hodně liší předloha od knížek a jsem zvědavá, jak se jim pak podaří navázat, protože spousta čtenářů je teď trochu zmatených. Upřímně si užívám mnohem víc Behind the Scenes scénky než ty v seriálu. Ale zase je to návykové, dobře to odsýpá a vtáhne vás to na pár hodin do toho světa. ()

Isuzu

Po prvej sérii, ktorá sa verne držala predlohy a ktorá dokonca vylepšila niektoré slabšie momenty knihy, prišla druhá séria, ktorá ale na celej čiare sklamala. Snaha nakombinovať dve knihy do jednej série namiesto dvoch, aby sme ich rýchlo preleteli a dostali sa k prvému dielu vrán, sa tentokrát naozaj nevyplatila. Momenty, ktoré boli v knihe postupne vybudované a boli ozaj silné, tu buď úplne absentovali, alebo boli tak zrýchlené, že to vôbec nemalo ten dopad (asi najsilnejší je príklad Davida). Celá linka medzi Kiriganom a Alinou nedosahuje ani zďaleka tú osudovosť a intenzitu prvej série, jeho nie tak úplne "čierny" charakter bol nevyťažený a ten záver...asi radšej nekomentujem. A násilné zmeny, len aby sme mohli pokračovať ďalej, tak to tiež nie je podľa mňa cesta dobrým smerom. Veľmi sa čudujem, že toto Leigh Bardugo schválila... ()

jarmil8

První sérii pozvedaly sympatické postavy, když už ne děj. Druhá série je užvaněný, postavami zahlcený blábol, kde jen doufáte, že to má nějaký smysl. Nemá. Je to vata pro čtenáře knížek, pro nečtěnáře je to úmorný zážitek. Bylo jasné, že po úspěchu Pána prstenů či Hry o trůny budeme zahlceni všemožnými fantasy filmy a seriály a s tím přijde i neumětelský balast jako jsou Světlo a stíny a mnohé další. ()

lusst

Výrazne okresný rozpočet zmaril všetky pozitíva pravej série. K tomu tragické akčné scény a neostáva nič iné len gúľať očami... A zabudol som na grišov - tí sa zmenili na "ohýbačov" vetra/vody/ohňa... 😁 ()

winterhaze

Já nevím...nacpat druhou i třetí knihu do jedné série mi přijde až moc urychlené. Šla jsem do toho s tím, že to bude jiné od knih - ale i tak mi některé změny až nedávaly smysl. Ale nakonec jsem si druhou sérii docela vychutnala. Crows klasicky lepší a zajímavější než samotná Alina, ale to mě nepřekvapuje. A Kaz Brekker je prostě babygirl <3 ()

3anitram

Oproti první sérii, která byla plynule eskalující, mi druhá tak pěkně "nefungovala". Zbytečně přibylo nových postav, první polovina se nějak planě táhla a samo, že se objevili jak lesbičky, tak gejové. Navíc ten kluk vypadal snad na 13, což mi přišlo až zvrhlý. Nejvíc se mi líbil Alexander, jeho záporák byl vlastně i sympatický, plus jeho chemie s Alinou měla mnohem větší koule, než s Malem. Kaz Brekker byl taktéž boží, jeho linka mě bavila hodně! Obecně byli kluci vybráni skvěle, břišáky každý jeden z nich -pěkné pokoukání. Z dam nevidět kousek holé kůže a až na nového krále to byla hoodně dámská jízda. Netflix jak vyšitý. Každopádně si to určitě ráda přečtu!! ()

Tom10000

2.série se obecně vydává na mnohem krutější, temnější a dramatičtější cestu. Kirigan, temný Heretik, ač se zdálo, že zemřel, ve skutečnosti nabírá ztracené síly a shromažďuje armádu Grišů, ochotně se přidávajících na jeho stranu. Alina, mocná Světlonoška, zase hledá způsob, jak nalézt dašlí umocňovače, s nimiž by dokázala jednou provždy zničit Vrásu, v podstatě Kiriganova "potomka". Genya skončí v Alexandrově zajetí, navíc tvoří pro ostatní vzbouřence odstrašující příklad, když ji Temnyj zohaví tvář svojí magií. Sám mág má však nyní potíže, s nimiž si ani on sám neporadí: aby přežil, musel se spolčit se stvůrami nacházejícími se uvnitř Vrásy. A ty s nim nemají nejmenšího slitování. Spojení s Alinou se tím pádem stává ještě důležitější. Kaz Brecker a jeho "Vrány" Inej Ghafa a Jesper se spojují s Ninou Zenikovou, aby se dokázaly dostat za Peccou Rollinsem, kterému se mezi tím vším podařilo získat všechen Kazův majetek. Mattias mezitím končí v Morně, kde s ním všichni zachází velmi nelidsky. A proč to vše? Inu, když se ocitla Nina v nebezpečí, když ji totiž našly její Grišy, jediným východiskem ze situace se stal právě on (...). Mohl bych vyprávět dál, ale myslím, že ke shrnutí série postačí vlastně pouze jediná věta: "Počkejte na konec seriálu, a jistě nebudete litovat". Právě tam se totiž vše náhle zvrátí a získá dobrý potenciál ke třetí sérii. Snad vyjde. Jinak by u mne dokonale rozjeté dílo velmi pokleslo. 95 - 100 procent, nechávám si ještě rezervu pro další díly. ()

Lukkas99

V některých ohledech horší v některých zase lepší. Příběh mi tu přijde mnohem rychlejší a zkratkovitější než v předešlé řadě. A právě ona zkratkovitost seriálu značně ubírá. Na druhou stranu některé dialogové a akční pasáže fungují skvěle. K tomu tu máme jeden zásadní zvrat, který jsem vůbec nečekal, ale ke konci působí daná věc, jako téměř nepodstatná a ubírá na své důležitosti. Druhá série se sice snaží rozvíjet některé původní charaktery, ale ne vždy se jim to uplně daří, např. v případě mého oblíbence Kaze Brekkera (Freddy Carter), kterému se zde najednou z nepochopitelného důvodu zjevují vidiny/vzpomínky na svého zesnulého bratra, které mu navozují úzkostné stavy, které jsou až moc na sílu vtlačené do příběhu. Dalším z těchto (za mě) ne moc dobře rozvedených charakterů je třeba Inej Ghafa (Amita Suman), pobočnice Kaze, která sice z části svou linku rozvíjí dobře, na druhou stranu, co se týče milostného prvku s jistou osobou, to celkem dost selhává. No a do třetice, ústřední postava Alina Stark (Jessie Mei Li). Její linka kolem nalezení posledních dvou umocňovačů, zničení vrásy a zastavení generála Alexandra Kirigana (Ben Barnes), je až moc uspěchaná, zkratkovitá a nemá to takovou váhu a důležitost, jakou bych od hlavní dějové linky čekal. Co se týče nových postav, tak skvěle tu fungují např. sourozenci Tolya Yul-Bataar (Lewis Tan) a Tamar Kir-Bataar (Anna Leong Brophy), kteří mezi sebou mají skvělou chemii a je vidět, že si účast v 2. sérii užívají a určitě patří k té pozitivní stránce seriálu. Dalším nováčkem je tu Nikolaj Lantsov alias "Sturmhond" (Patrick Gibson), který do příběhu vnáší další charakterový element, bez kterého by některé věci nepůsobily tak dobře. A jak se zdá, nejspíš bude ještě dost důležitý do snad budoucí 3. série. Když to tak shrnu, tak 2. řada je takový mix kladů a záporů, ale vůči předchozí řadě se nejedná o nijak zvlášť výrazné zlepšení a kvalitně se s tou první téměř shoduje. Celkem: 78%          Pro srovnání: Shadow and Bones (Season 1.) / (2021) / (77%) ()

momomoo22

Páčilo sa mi to viac ako prvá seria a to kvôli Vranam,ktoré mali zaujímavý pribeh a dostatočný priestor. Co uberalo na hlavbom príbehu. Do toho sme videli hlavný príbeh Aliny z 2 kníh, ktorý sa posuval rýchlosťou blesku každou scénou, takže mu chýba hĺbka. Len zrazu s každým je kamarátka a je koniec. Musím priznať, že väčšina vedľajších postáv sa mi páčila a boli zaujímavé, klasika Vrany a aj korzáry boli fajn. Lepší ako Alina. Najnezaujímavejšia postava bol Mal, ani ten herec nebol extra. Ten princ bolo zaujímavejší. Ku koncu série mal problém aj scenár, ktory bol slabší.  A trošku mohli ubrať a keď mame jeden gej pár, tak nemusí  byť aj lesbicky pár. ()

Gamora

Jakožto velká fanynka knih a první série, jsem docela zklamaná. První série je adaptace první knihy z Grisha trilogie a v ní tvůrci vytvořili vlastní dějovou linku s Vrány které tam původně nebyly, protože mají vlastní knihy které se odehrávají po Grishe. Jenomže druhá série má adaptovat obě zbylé knihy z trilogie, a ještě k tomu jsou zakomponované Vrány které by tam být neměly. Kvůli tomu se tam toho děje až moc na to aby se to v osmi hodinách dalo odvyprávět, a tím pádem museli tvůrci něco z knih upravit a něco úplně vyškrtnout. Proto tu jsou třeba postavy které než stihneme pořádně poznat zemřou a nám to může být jedno, protože k nim nemáme žádný citový vztah (viz. Dominik). Ještě víc mě znejlidňuje třetí série, na kterou se sice velmi těším, ale pokud ji dostaneme tak to bude dost možná stejná slátanina jako ta druhá. ()