Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

AngelG

Kdo by byl řekl, že svět šach může být tak napínavý a fascinující. Ovšem to není to jediné, co má tahle mini série nabídnout. Je to skvělé psychologické drama, kdy se vše točí kolem velkého talentu a potenciálu, který jde ruku v ruce s arogancí, egem, návykovými látkami, odmítání učit se ze svých chyb a zároveň snažení se o vyproštění jak ze zmíněného, tak také z opuštění a pochopit, že člověk může příjmout pomocnou ruku, nemusí být na všechno sám a sám nést své břemeno. A to se myslím dokázalo skvěle vyobrazit a vejít do 7. dílů s pomocí skvělých výkonů, samozřejmě hlavně Anya Taylor-Joy, která je fantastická snad ve všem v čem jsem jí viděla. Dlouho jsem váhala se na to podívat, jelikož mi šachy nic neříkají, ale tohle je mnohem víc než to. ()

Krisglas

Vynikající a zcela okouzlující hlavní herečka a její poutavý příběh. Úvodní scéna mě velmi navnadila, ale nakonec v seriálu bylo příliš mnoho šachů a málo rokenrolu :( ()

ER

Feel good podívaná s excelentní hlavní postavou (tady se casting povedl). Nemusíte ani rozumět hře jako takové a přitom si děj užijete. Protože to je o vášni a pohlcení, o životě a překážkách. Vše zrežírované s noblesou, která se málokdy vidí. Jako by se tvůrci inspirovali skvělou Korunou. ()

Anayka

Minisérie o něčem, co mě vlastně nikdy zvlášť nezajímalo, a já se nemůžu odtrhnout od obrazovky? Tak ta si plné hodnocení zaslouží. Šachy jsem nikdy nehrála. Teď chci. ()

radeckator

První čtyři díly velmi skvělé, dobová atmosféra sirotčince, přesvědčivý autistický výkon mladé představitelky Beth, posedlost šachem v kombinaci s drogami, napínavé, temné, chytré. Druhá polovina seriálu ovšem už chytla móresy současné tvorby pro teenegery, no a závěrečný díl v komunistické Moskvě byl přes čáru už zcela. Celkově ale velice kvalitní série a především nejlepší reklama na šachy jakou lze udělat. ()

Dave Lister

Netflix má mnoho klenotů, ale tentokrát přišel opravdu s vybroušeným diamantem a to ve všech ohledech. Příběh mladé dívky Beth Harmonové (Anya Taylor - Joy), která je vychovávaná v sirotčnci a která v sobě pomocí místního správce, objeví geniální šachový talent . Beth nemá jednoduchý život, ale její houževnatost a cílevědomost, je právě tím hnacím motorem, který ji žene vpřed. I přes rány osudu, pády a karamboly,, se mladá Beth dokáže postavit osudu čelem. Také její cesta za úspěchem je opravdu hrbolatá, ale právě díky pohnuté minulosti a za pomoci svých blízkých, nemůže Beth nic zastavit. Dlouho jsem neviděl tak esteticky dokonalé dílo, kde vše hraje naprosto precizní dokonalostí. Od úžasné dobové výpravy, přes dokonalou hudbu, kterou složil Carlos Rafael Rivera, až pro naprosto bezchybný a poutavý scénář. Této miniserii se opravdu nedá vytknout nic, snad jen, že těch sedm epizod, nebylo dvouhodinových. Jedinečný herecký výkon mladého talentu, Anny Taylor - Joy (Morgan), byl odzbrojujcí a já pevně doufám, že tuto mladou herečku, budeme vídat častěji. Seriál The Queen's Gambit, je to nejlepší v seriálové tvorbě, co jsem za letošní rok viděl a to bez nadsázky. Nejen Beth Harmonová, ale také Anna Taylor - Joy, předvedla svůj naprosto dokonalý Dámský herecký gambit. Dámský gambit je šachové zahájení spadající do skupiny zavřených her. Ve skutečnosti se však o pravý gambit vlastně nejedná, oběť pěšce je totiž pouze zdánlivá. ()

Mouchal

Takřka bezchybná šachová jednohubka. Mám rád tento typ děl, které ve mně probudí zvědavost po látce, která by mě jinak absolutně nezajímala. A mezi tyto látky šachy bezpodmínečně patří. Snobská zábava a inteligenční "měření pindíků" mě osobně nikdy zvlášť k srdci nepřirostla, ale Dámský gambit mi ukázal, že je to možná škoda. Dokázal šachové partie podat tak poutavě a s takovou lehkostí, že i úplný šachový analfabet jako já si celý seroš neskutečně užíval. A je mi celkem jedno, že nemám absolutně tucha, co je to Sicilská obrana, jak chodí jednotlivé figurky nebo bůhví jaká jiná srajda. Seriálu možná i pomohlo, že se nejednalo o příběh dle skutečnosti a nemusel se tak držet žádných mantinelů co se reálií týče a mohl nám podat příběh Beth Harmon přesně tak, jak podal. Dokonale... 90% ()

bearmeedek

Když před měsícem na mě začal vyskakovat tento titul a žadonil: "Vem si mě ...", stačila suchá věta o jeho obsahu a obrázek loutky s vyvalenýma očima, a hned jsem běžel dál. Jenže Gambit žadonil bez únavy dál a z batohu se mu sypala procenta až na zem. Tak jsem se nechal ukecat a byl to ten nejlepší filmový omyl tohoto roku. Užíval jsem si každý díl a každou minutu. Seriál je perfektně vymyšlený, poskládaný a hlavně natočený. Poctivě vymazlené retro a atmosféra, která držela smyslové buňky v pohotovosti, i když nešlo o akční film. Jo a ta loutka fakt umí hrát. ()

Trias

Na Dámský gambit se nejlépe kouká první tři díly, paradoxně když se v seriálu tolik nejedná o šachy. Druhá polovina je v mnoha motivech repetitivní, dost možná je to také asi dáno charakterem sportu. Tvůrci se snaží udělat šachy zábavné - a snad se jim to daří - přesto nelze hru reálně sledovat, neboť by to vyžadovalo výrazné zpomalení a tím pádem ztrátu atraktivity. Navíc brzy se nemůžeme vyhnout dojmu, že tady sledujeme klasickou šablonu, kdy se hlavní hrdina (tady hrdinka) dostává po vážných klopýtnutích na vrchol. Představme si místo šachové velmistryně třeba Rockyho a dostaneme víceméně stejný průběh, být tady možná lépe zahraný. V závěru mě také silně vadil fenomén, který si pro sebe nazývám kolabující obrana (mám to z hokeje), kdy se k hlavní postavě "stahují" všechny hlavní postavy z celého seriálu, až jsou všechny v podstatě na jednom místě. Možná tak vzniká dojem "všichni ti to přejeme", ovšem na druhou stranu to působí lacině. ()

Maximilianus

Seriál, ktorý začal výborne a napínavo, v piatej časti trochu zmenil tempo a venoval sa viac problémom hlavnej hrdinky, šiesty diel bol prepitý a v siedmom Beth bojovala so svojimi problémami, aby celý príbeh mohol skončiť tak, ako bolo jasné od prvého dielu. Dobrý seriál, umne natočený, určite to lepšie, čo sa dá nájsť na Netflixe, ale zasa až taká bomba to nebola. 8,4/10. ()

DarthFailord

Wow. Nečekal jsem že letos bude něco až takhle dobrýho. Queens Gambit má naprosto všechno. Dokonalou výpravu, nádherný soundtrack, naprosto odzbrojující styl vyprávění, uhrančivou hlavní hrdinku a takový kotel emocí, až to snad ani není možný!! Děkuju svému děděkovi Bedřichovi za to, že mě naučil šachy a já se teď díky tomu mohl naplno ponořit do tohoto mistrovského díla. Klobouk dolů. Kdo neviděl, vřele doporučuju! Pravděpodobně nic lepšího v roce 2020 na obrazovkách neuvidíte. DOKONALOST!!! ()

kukkik

Kvalita každým dílem silně kolísá ale po zhlédnutí celé série a pár dnech na odležení se ohlížím zpět a zjišťuji, že si vlastně ani pořádně nepamatuji o co v tomhle seriálu šlo. Žádná postava ani zápletka se mi v hlavě neusadila a původní 4 hvězdy tím pádem měním na 3, jelikož takto strávených 6 a půl hodiny života je jen další podpásovka od Netflixu. A ono je to všechno vždycky natočeno tak pěkně, že člověku ani nedochází, že je to vlastně o ničem. 3/5 ()

rublik05

Na televizní produkci naprosto fantastická záležitost, plná výjimečných chvil, silných momentů a naprosto odzbrojujících situací. V životě by mě nenapadlo, že mě tak zaujme a doslova pohltí drama z prostředí šachových turnajů. Hlavní postava Anya Taylor-Joy podává vskutku neuvěřitelné výkony, povedly se však i skvělé vedlejší postavy, zejména Harry Melling a Thomas Brodie-Sangster. Překvapilo mě, že každá epizoda má něco do sebe, každá posune diváka dál a okryje další část příběhu, délky epizod jsou tak akorát, nepostřehl jsem žádné zbytečné scény a ani sebemenší náznak nudy. Dále oceňuji perfektní atmosféru, pozvolné budování děje, slušný spád, plno různých nečekaných zvratů a událostí, dokonale promyšlený scénář, kvalitní dialogy a ve finále i úžasnou hudbu. Opravdu neuvěřitelný zážitek, ze kterého se budu dlouho vzpamatovávat. Pro mě osobně se jedná o nejlepší počin Netflixu v roce 2020 a o jednu z nejpovedenějších dramatických minisérií vůbec. 10/10. ()

Pilník

Po dlouhé době zase kvalitní kus filmařiny, kvalitního obsazení a i trochu té politické hašteřiny. Těch 7 epizod bohatě stačilo, neni to roztaháné, ale zase ne kratké. Vše je tak akorat a i nezaujatý člověk musí uznat, že se to povedlo, i když zrovna šachy nezná, nebo nemusí. Hodnotím jen kladně a určitě doporučuji. ()

BDMarty007

Absolutně fantastická režie, casting, výtvarná stránka filmu, kamera ... Prostě dokonalost! Tak moc se tam vlastně ani neděje, ale přitom u toho sedím připoután a hltám každou vteřinu. Je to neuvěřitelná vizuální pastva, zejména 3-4 díl. Proč je to tak napínavé? Protože hlavní hrdinka je velmi zvláštní, uhrančivá, naprosto nevypočitatelná a nikdy nevíte, kam se bude děj posouvat dál. ()

Jonatána

Netušila jsem, jak mě to vtáhne a jak napínavé můžou být šachy. U posledního díllu jsem drtila palce a místy pobrekávala. :-) Skvělá záležitost. Anyu Taylor-Joy jsem neznala a jsem ráda, že jsem to tímto seriálem napravila. ()

255085349

Pro mě nejlepší věc, kterou jsem za pár posledních let viděla. Perfektní feministické drama o klasické cestě na vrchol přes překážky by mohlo trochu vypadat jako klišé, ale i kdyby! Je to boží! A Anya Taylor-Joy má po produktivním roce našlápnuto stejně jako její Beth a já jí to moc přeju. Doporučuji kudy chodím. Bez dalších komentářů. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby