Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Jaro_slav

Proč vidět The Queen's Gambit: Anya Taylor-Joy si to zjevně užívá a je radost se na ni dívat. Kamera je někdy překvapivě nápaditá. Mj. Las Vegas 60. let., resp. celkově fajn výprava. Má to jen sedm cca 50minutovejch dílů. It’s a Bulova. ()

Klajnik

Bylo to vychváleno do nebe a tak jsem si pustil první díl a působilo to na mě jako klišoidní sračka o zázračném dítěti. Už v prvním díly mi některé momenty skřípaly a scénář tedy není tak hladký a věrohodný. Začal jsem pochybovat a brilantně vystavěném příběhu, když už první díl za moc nestál. Z formálního hlediska nebylo předvedeno nic, co by mě mohlo zaujmout. Nemastné nesmané. Musel jsem si seřadit komentáře na CSFD a překliknout se na konec, jinak bych negativní ohlasy ani nenašel. Poté jsem zjistil, že ti, co tomu věnovali dalších 6 hodin zjistili, že se jedná o podprůměr prezentující jedno klišé za druhým a v samotném závěru ještě zklame. Doukoukávat tedy nebudu a hodnotit taky ne. ()

cingi.t

Jeden z najlepších seriálov poslednej doby. Bezkonkurenčne kvalitné po každej stránke. Má to malé nedostatky, ale tie neboli spôsobené tvorcami, skôr tlakmi zo strany Netflixu, ale pomaly si na niektoré nevyhnutné aspekty Netflix Oiginals zvykám. Ako takmer úplný šachový amatér, som bola v takom napätí, ako keď si OJ naťahoval inkriminovanú rukavicu. Bez výčitiek 5*. ()

Mikino00

Klasicky vyprávěný hollywoodský film o geniální slečně, která překoná všechny nástrahy svého života a dojde až na samotný vrchol. Pohádka klasického střihu. Nikdo snad od začátku nemůže pochybovat, jak to dopadne. ()

Kamas

Vždycky jsem se seriálům vyhýbala velkým obloukem, nicméně co čert nechtěl. Karanténa a s ní Netflix na zkoušku, kde jsem náhodně zabrousila na minisérii Dámský gambit. Zaujala mě už ukázka svým retro nádechem, ale po letmém přečtení obsahu jsem si říkala, že šachy, to nebude nic zajímavého. Leč bylo. Tuto miniserii jsem zhltla za jeden den a dostalo mě to. Krásnou kamerou, bravurně zvládnutou atmosférou 50-60 let, kostýmy, citlivým soundtrackem, který podtrhl emotivní scény a hlavně přirozenými hereckými výkony, kdy mě nejvíce překvapivě zaujala představitelka malé Beth a její kamarádka Jolene. Tleskám vestoje.. ()

WayDott

A jestli se neuchlastala k smti, hraje šachy šťastně do dnes :-) Naprosto fenomenální seriál. Více asi netřeba psát, musí se vidět. ()

Yardie

Nesdílím všeobecné nadšení nad tímto seriálem. Mě to zase tak nechytlo. Nedokázalo mě to vtáhnout, nějak se sžít s postavami, vytvořit si k nim nějaký vztah. Hodně postav mi přišlo takových pro mě negativních, rozčilujících. Celkově tomu něco chybělo, nebralo mě to. Možná to chtělo jít více do hloubky - ani to sebezničující chování nebylo nějaké fatální, hrůzostrašné, prostě jsem to přešel. Asi to mělo být o něco více psychologické, tvrdší, temnější, s více karamboly, s více napětím. Ale abych jen nekritizoval, protože to není až tak špatné. Téma je výborné, zajímavé, doba taky, hlavní postavy (malá a velká hlavní hrdinka) to zahráli dobře, pár zajímavých záběrů, kulisy. Ale prostě tomu chybělo něco, co by mě vtáhlo. Howgh! ()

zelvicka.

Dejte mi hrdinku, co je chytrá, ale trochu mimoň, sexy a alkoholička a já shlédnu každou minutu, co se objeví na obrazovce. Naprosto jsem se zamiloval do vnitřní energie Beth, která vypadá, že pokud se uvolní to jedno poslední lanko, vyvraždí všechny v okolí 64 metrů... ale protože je aspoň trochu domestikovaná, bude stačit šachovnice. ()

Untentrauer

Existují ženské mistryně ano....Ale chlapům se nevyrovnají. Nevím proč to tak je. Přejme ženám tedy aspoň tento seriál. Protože se o šachy nezajímám myslel jsem si, že by to snad mohlo být podle skutečné události - nebo jen lehce inspirované, ale kdepak. Což mě velice zklamalo a já tedy nevím v čem všem autoři lhali - co je možné a co není. Jak šachysté skutečně uvažují, jak se připravují na soutěže, co vše je povoleno apod. Prostě to pro mě ztratilo ten lesk a zajímavost. Stala se z toho vymyšlenost nějakého autora...O to vše mě tento seriál připravil tím, když jsem zjistil, že žádné takové ženy bojující s muži o mistrovský titul prostě NEJSOU. Nechci tady útočit na ženy, ale kvůli tomu, jak to pojali mi to celé přijde, jako nějaký sen. Kdyby scénář psala žena měl bych větší pochopení. Seriál je jinak kvalitní a dobře zpracovaný. Herci sympatičtí. Otázkou ale je, jak se na tento seriál koukají lidé, kteří této hře opravdu rozumí. Pro mě je to ale stejně nudné, jako šachy samotné a rozumím tak hlavní hrdince pouze v šoustání, chlastání apod......Dal bych 2* , ale asi měknu a hlavně ono to fakt není tak zlé, jen mě to nebaví a nenutilo mě se dívat na další díly (nejlepší je 1,6 a 7 díl). ()

Garch

Skvělé. Prakticky každým záběrem precizní, promyšlené do detailu. Včetně výpravy, kostýmů nebo zvuku,(např. šum konce desky, po poslední bleskovce v suterénu) PSV přirozené šachové genialitě Beth, porážení mistrů a cestě do Ruska je patrná inspirace mládím Bobby Fishera a Very Menchikové, mistrovské šachistky, která se narodila v Rusku, soutěžila ve Velké Británii od 20. do 40. let a stala se první ženskou světovou šachovou šampiónkou. PPS...Poslední epizoda je, no, holt napsaná jako finále. Ale jako celek je The Queen's Gambit perfektní. Anya Taylor-Joy je... nemám slov. ()

Matixed

Ano, vzal jsem do ruky šachy po dokoukání seriálu, abych zjistil, jak špatný hráč jsem. Ale určitě nejsem jediný, koho Queen's Gambit okouzlil. Realistický příběh byl svižný, dojemný a pořád se dělo něco zajímavého (Netflix mě překvapil. Čekal bych, že bude šachy ždímat několik sérií). Užíval jsem si i scény, kde se zrovna nic důležitého neděje: Díky kostýmům, hudbě a celkovému zasazení to byl bonbónek pro oči. Ve snímku je i velké množství metafor, myšlenek a skrytých významů, kterých si divák ani kolikrát nevšimne. Jedním z hlavních důvodů úspěchu seriálu je samozřejmě sebevědomá hlavní postava. Ta i mimo svojí krásu má velice složitý a rozmanitý charakter a neustále jsem přemýšlel, co se jí zrovna honí hlavou, nebo proč udělala určité rozhodnutí. Všichni, kdo váháte, protože vás šachy nezajímají, se nebojte. Šachy jsou jen nástroj pro vytvoření tak dokonalého dramatu. ()

Oyer

Jen těsně pod absolutní elitní sešlostí pěti hvězd. Parádní od začátku až do konce ! Dynamické a napínavé bez nudných pasáží. Tak jak by to mělo být. ()

mira007

Máte seriály s miliardovými rozpočty, hvězdami první velikosti, CGI efekty budoucí generace, dechberoucí velkolepou výpravou, bombastickými náměty a nějakou oduševnělou filozofií a výsledek je nicotný filmový zážitek. A pak přijde v roce 2020 Netflix se seriálem s jednoduchou story o sirotě, která hraje šachy a mně to rozseká, že jsem toho plnej i pár dní po shlédnutí a dokáže mi to, že stačí brilantní poctivá práce se scénářem, výbornými hereckými výkony, zajímavý casting ( neznámou Taylor-Joy si začínám všímat i jinde Menu (2022), Seveřan (2022)), přesvědčivým dobovým vizuálem, vykreslenými vztahy a společnosti, zejména postavení žen a hlavně na několika místech výborná práce s emocemi a výsledek je nejlépe natočený seriál, co jsem viděl za poslední roky. Normálně jdu po tématu nebo hereckém obsazení, tady je čistá kvalita, která nějakým nečekaným způsobem chytne. První díl rozjezd, šestý trochu natahovaný, ale jinak 100%. ()

Muel

| Netflix | Instantná srdcovka podložená krásnou hudbou, komplexnou hlavnou postavou a neskutočne talentovanou Anyou Taylor-Joy. Emočný zásah do srdca. Ďakujem Netflixu za takéto zážitky. | Hodnotenie: 10/10 | ()

Trakot57

Perfektný seriál s dokonalými farbami, kamerou a najlepšie obsadenou hlavnou postavou za posledné obdobie. Až som sa divil, že réžiu, respektíve aranžmá scén nerobil Wes Anderson. ()

xxxvodnikxxx

Naprosto parádní dílo z dílny Netflixu, perfektní kamera, příběh i atmosféra celé minisérie jí dělá tím, čím je. Jsou zde naprosto úchvatně zaznamenány emoce a pocity postav. Samotný příběh zachycuje vývoj, jakýkoliv- vývoj v mikroměřítku, co se týká hlavní představitelky Elizabeth, ale stejně tak v makroměřítku vývoj okolí a světa. Je zde zachycena cesta od zmatenosti, přes tvrdý trénink až k uvědomění se, což je smícháno na profesionální a osobní rovině. ()

TheSpearCZ

Napsat tady něco špatného by byl hřích. Jeden z nejlepších dobových seriálů a momentálně těžko překonatelný vrchol Anyi Taylor-Joy. Krásně se na to koukalo. /100%/ ()

poet

Vynikajúce otvorenie a slušná koncovka :). Akurat ta stredná hra ma moc nezaujala ak to mam povedať šachovou terminológiou. Aj keď hrávam občas šach nešiel som z tejto serie nejako do kolien. Povedzme si úprimne natočiť o tejto hre zaživný filme nie je lahka uloha... ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby