Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

Pavlosos

Nejlepší film o závislosti na drogách a nejlepší Evan McGregor (až odsud jej považuji za jednu z absolutních hereckých špiček; jeho herectví a především ztělesnění drogově závislého se všemi projevy deprese a halucinací při odvykání byly naprosto fenomenální!!!!!). A i Robert Carlyle si nevedl špatně, jeho ztvárnění a projev vyjádření agresora zde byly víc než přesvědčivé. Pecka jak hrom!!!!!!!!!!!!!! 100% ()

ProfiDivak

Drogy bývajú náhradou poriadneho života. Ale niektoré životy sú náhradou poriadnych drog. Welsh poukazuje na nedostatky paušálnosti aj tam, kde by nikomu nevadila. Postavy sú tiež toho výrazom: Renton sebavedome balansuje na hrane, Tommy nenájde miesto ani na slnečnej, ale ani na tej odvrátenej strane, Beggbie nevedie poriadny život a zároveň ani neberie "poriadne" drogy a Spud na poriadny život nemá, ale ako sa ukazuje, nie je vybavený ani na drogy. ()

KasaK

Irwin Welsh byl jedním z mnoha spisovatelů, které tlumili ale i (a v tomto případě) burcovali mé teenagerovké nasrání na celej svět a můj "všude byl, všechno znal" postoj, kdy mi naprosto nikdo nerozuměl, a já všemu ano. Snímek, který se stal okamžitě kultem, který ti říká, že heroin je super, ale bude fakt dobrý, když se na to vysereš a ani nezačneš. Takže jeden jediný šleh ("no řekněme si, jsou poslední a poslední šlehy") jsem si dovolil dát formou tohoto filmu. Naprosto skvělý a intenzivnější zážitek (než tehdy poprvé) jsem však zažil, když jsem si (po zvládnutí AJ) dal hutnou dávku v původním znění. Musím podotknout, že český dabing je u tohoto filmu téměř bezchybný ("Řekni něco Marku. Tak už kurva něco vyblej!"), ale jakmile umíte AJ a poznáte Skotštinu, snímek získává další rozměr, který je vám do této chvíle upírán. Jinými slovy: film je stále skvělou zábavou ale přeci jen zůstává tou naředěnou břečkou z ulice. Díky bohu, že jsem to nejdřív četl. Jinak bych se knihy asi nedotkl. Nemusel bych. Výborně zpracovaná adaptace stejnojmenného díla a dnes už, jak jsem již napsal, kultovní snímek. ()

tetraedr

Z počátku trochu utahaný, ale od chvíle kdy se Ewan vylodí z hajzlu, kde asi hledal celou série Babovřesky, to nabere leší spád a nakonec celkem překvapivou zápletku. ()

TonoM

Dobrá atmosféra, hudba, výkon McGregora po knižní předloze trošku zklamání někdy až přehnaně humorné, nic méně toto jsou ty filmy co ti udělají radost. 65% ()

joejoe

Spolu s Requiem za sen je toto pre mňa drogová klasika ktorú si kedykoľvek rád pozriem..and reasons? Who needs reasons when you've got heroin? ()

karnifex

Když jsem ten film viděl poprvé, líbil se mi moc! Vzpomínám si, jak při scéně, kdy se Renton stane "úspěšným realitním makléřem", zazněl jakýsi dobový DUC-DUC typu Dr. Alban nebo 2unlimited - celé kino se začalo smát, protože každý poznal rozdíl mezi tehdy frčící kvalitní elektronikou (která zněla ve zbytku filmu) a tímhle! Za pár let jsem v sále zasmál jenom já. A když jsem si to teď pouštěl na DVD, už jsem ten rozdíl pořádně nevnímal ani já.. ()

Arriane

Tento film patří bezpochyby k mým nejoblíbenějším. Od samého začátku bylo jasné, že v sobě bude mít víc, než se zdá. Jakési kouzlo, či co. Chvílemi napínavé, emotivní scény, pak zase scény vtipné. A i když se jedná o vážné téma, musela jsem smát. Nic víc k tomuto filmu nemám, předčil všechna má očekávání. ()

Cazzysvjet

„Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi.Vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. (…) Na konci toho všeho pěkně zplesnivět. Pochcávat se v ubohym domku a bejt jenom na obtíž sobeckejm, zmrvenejm spratkům, který jsi splodil, aby tě nahradili.“ :D ()

Naghavi

Dávají tomuto filmu odpad jen lidé bez špetky nadhledu ? Ne... Rozumím kultovnímu statusu tohoto snímku, ale neztotožňuji se s ním... Velké plus ode mne za hudbu, která filmu dost pomohla. ()

Gregor_Samsa

No tak jasně že jsem o tomhle filmu věděl, viděl jsem různé scény, znal muziku a příběh. Jenže nikdy mě to smažkové heroin zoufalostní téma jako celek nelákalo, takže jsem počkal až do teď, pár dnů před premiérou pokračování, kdy jsem si sosl HD kopii pro vlastní potřebu a udělal si hezkej večer s Ewanem McGregorem nad lahví červeného Valpolicella Ripasso. No. Takhle. Téma je stále smažkoidní a tudíž jaksi vzdálené, ale jako výlet do devadesátek to funguje bezvadně, skoro i nostalgicky. Všichni jsme bláznili a tihle týpci asi trochu víc, ale když jim Ice MC zahraje tu o přemýšlení o cestě, tak se snad dají do kupy a s tím (mini)balíkem Renton něco vymyslí. Podzemní svět kapelka not for me a pár dalších ikonických věcí mě taky minulo a míjí, ale jinak cajková generační záležitost. Uff, jeden dluh splacen. [80%; 2017-01-30 Home sweet home] ()

HellsAngel

Úžasná satirická sonda do života drogovo závislých a iných "živlov" žijúcich na okraji spoločnosti. Fantastické herecké výkony, podporené skvelou hudbou, robia z tohto filmu niečo, čo proste musíte vidieť (a možno si z toho odnesiete aj ponaučenie, že drogy sú svinstvo). ()

Anetulicek

Kultový film, tak mi aspoň hovorila moja drahá polovička... A napriek tomu som ho videla na sklonku svojej 30-ky. Bláznivé, surealistické, zároveň tak pravdivé ako sa len na 90 roky patrí. Niekoľko dní som si v hlave film prehrávala a mala som pocit, že by som ním nemala byť tak uchvátená, ako som bola. Film vypovedá o zvrátenosti mladých ľudí, drogami posadnutých individuí, prázdnych dušiach... Ewan McGregor (Renton) ešte ako mláďa, ale už evidentne talentom presiaknutý, ukázal ako jednoducho môže človek, niekto bez škrupulí zradiť tzv. priateľov narkomanov a jedného psychpata. Samozrejme scéna, kde letia ekskrementy po celej jedálni je na zdvihnutý žalúdok. Na druhej strane, keď Sick Boy - Simon (Jonny Lee Miller) stojí nad kolískou svojho mŕtveho dieťaťa, pričom za to v podstate môže sám, bol pre mňa najsilnejší moment.5* ()

Ziriath

Hrozný film o hrozných lidech, nuda. Scéna s Nejhorším záchodem ve Skotsku byla aspoň absurdně fekálně vtipná, řemeslné provedení dobré, ale postavy mě nezajímaly a nehnulo mnou ani mrtvé děcko těch odporných lidí, kteří vypadaj, že dokáží přenášet pohlavní nemoci pohledem. Nezájem. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu