Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

Jimmy15

Další film o narkomanech do sbírky. No, popravdě jsem byl první půlku úplně znuděný a každou chvilku jsem to chtěl vypnout. Vůbec mě to nebavilo, ale aspoň pak se trošku rozjelo, ale i tak hodně slabý průměr. V některých částech mi to dost připomínal Requiem za sen. ()

Renfield

Danny Boyle ve více než první polovině míchá (nebo snad vaří?) parádní koktejl žánrů! Z kámošské komedie, kterou je film například ve scéně "seznamování na party", se brzy stává drogové drama, vlastně krásné (geniální Perfect Day), přesto odpudivé a silně varující drama. Vždyť následky všech těch radovánek jsou tu v té nejsilnější podobě, ať už jde o zase fantastickou odvykací scénu uvnitř Rentonova pokoje, nebo dítě. Tato spíše klipová část, jak je u Dannyho Boylea často zvykem, je tou silnější částí, má výborný spád a hlavně dokonalou spolupráci hudby a kamery! K výběru hudby se netřeba příliš vyjadřovat, je známý a naprosto bezchybný. Za to takové kamerové kompozice, obzvlášť ty interiérové a ideálně přímo v jedinečném Swanneyho hnízdečku, ty jsou opravdu úchvatné. Kamera navíc perfektně využívá všemožné barvy a světlo vůbec. Zase by se dalo napsat už tady, protože tohle všechno je pro mnoho pozdějších filmů Dannyho Boylea typické. Druhá část je řekněme výpravnější, nebo filmovější... což mi připomíná ještě jednu veledůležitou věc z té první, Sick Boy a jeho filmové dialogy, či hovory o filmech, naprosto perfektní! Tak tedy ještě krátce k té filmovější části, v ní se koktejl žánrů ještě více zamíchá, máme tu totiž britskou gangsterku. Takže samozřejmě nemůže chybět humor, to když přijedou na krátkou návštěvu kamarádi... ono vyústění i díky těmto scénám nemohlo být jiné a také je dokonalé, dokonalý závěr! Herecky potom platí to stejné, přesto není možné nezmínit alespoň dvojici Ewan McGregor a Robert Carlyle, oba již zde v životních rolích, i když, to zdaleka nejen tito dva. 85% ()

dan4815

Jak tak koukám, tak buď jsem už přefetovaný, nebo naopak moc dlouho abstinuji a vše se mi zdá hrozné, stejně jako tento film, který byl pro mé divácké oko utrpením. Jakožto filmový poloprofesionál jsem se začal cítit až po tomto filmu, jednoduše jsem neporozuměl, o čem film byl. Obvykle pochopím, že se na něco zaměřuje a chce nám něco sdělit, nebo naopak, že je to celé o hovně, ale tady... tady jsem nejspíše pochopil o čem to mělo být, ale neshledal jsem na tom absolutně nic zajímavého. Přišlo mi, že jsem se více bavil u reklamních spotů a velmi mě mrzelo, když jsem po letech na to koukal na PC, kde žádné reklamy nebyly. Až jsem si schválně chtěl pustit Novu, abych se alespoň na chvilku zabavil a zpestřil tak ukrutný boj s nudou. Averzi jsem měl snad ke všemu - ke stylu vyprávění až k přízvukům postav. Feťácké filmy jsou fajn, ale jenom do chvíle, dokud se nesjede samotný režisér. Nepřišel jsem tomuto na chuť, dokonce mě to ještě více nebavilo, jako Mechanický pomeranč, což už musí být extra trash. Což, nějaká proměna postav je zde zřetelná, ovšem hloubka vyprávění není přílišná - prostě mi nesedla kombinace divné komedie s drama. ()

Oralfabet

Danny Boyle natočil film o partě feťáků, který je neskutečně zábavný, ale přesto ani na chvíli nepůsobí nevkusně a člověk nemá pocit, že by tématika drog byla zlehčována, některé scény jsou dokonce přímo mrazivé. Unikátní záležitost. ()

jilda

Nemám rád filmy o fetu a feťácích, ale tenhle mě dostal. Písnička Perfect day ke scéně, jak ho předávkovaného odváží sanitka, je opravdu černý humor. ()

hell_boy

Jak se tak dívám, tak ať napíšu cokoli, budu se opakovat. Skvělý, ne-li nejlepší film s drogovou tematikou. Chvílemi zábavný, chvílemi vážný, chvílemi nechutný, ale jako celek geniální. Ewan McGregor je vynikající, ale ještě více se do paměti vryje Robert Carlyle, který svoji postavu vyšinutého cholerika zahrál nadpozemsky. Soundtrack je špičkový a scéna při které hraje Perfect Day byla pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků posledních let. Bez dalšího uvažování 100%. ()

Kingpin

Snimek? Dokonaly => kamera, soundtrack, herecke vykony. Smysl? Hodnotit to nebudu => fetovat nebo abstionovat, mit pratele nebo byt materialne zajisteny, a tak to jde dal...Proto, udelejte si obrazek sami ;) ()

Oxymoron

Trainspotting byl, je a bude kult. Ale kdybych teď seděl u přehrávače a v ruce držel DVDčka od Boyla, podívám se radši na Mělký hrob (i když je úplně o něčem jiném). ()

wampire23

Heh. Drogy sou špatnéééé. Anóóóóóó?:D. Asi toľko by sa dalo k tomuto snímku povedať. Táto čiernohumorná tragikomédia ukazuje, že drogy človeka musia vždy zničiť a že najlepšie je s nimi nikdy nezačínať. Cesta späť väčšinou nie je možná. Po tomto filme by som snáď ani neuveril, že Ewan McGregor nie je feťák:D. No a Begbie je kapitola sám o sebe:D. Najlepšia bla ale scéna s posteľnou plachtou:D:D:D. 90% ()

zdenur

Skvělý pohled do světa feťáků. Děj si udržuje tempo od začátku do konce, a to hlavně díky parádnímu obsazení, které hraje naprosto uvěřitelně a špetce černého humoru. Nezapomenutelné scény jako absťák a předávkování jsou zpracovány úžasně. Po shlédnutí se vždycky cítím tak dobře jako bych si vytřel prdel dosucha. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu