Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

BMW12

Tohle je divnej film. Na začátku mě to nebavilo, přišlo mi to hodně zvláštní ten scénář. Ale pak po nějaké době mě to zaujalo a doukoukal jsem to. Ale stejně mám z toho filmu rozpoluplné pocity. ()

Ivoshek

dobrý příběh, moderní klipovitý střih, výborná hudba, skvělé herecké výkony, vydařené černohumorné špílce. A tohle všechno dává dohromady jeden z nejlepších filmů devadesátých let. ()

Othello

94 minut vyprávění ve zkratkách, které obsahuje celých pět záběrů, které nestojí za to zarámovat. To vše v devadesátkovym podhoubí punkového Edinburghu. Neskutečně miluju, jak Boyle v tomhle filmu na všechno sere (mrtvý dítě, dost ostrá šukačka s Kelly Macdonald et cetera et cetera) ()

Deschain

Úprimnému dávam úprimne za 5. A pamätám si, že som soundtrack poznala skôr ako film. A často sme z neho v rádiu hrávali. A teraz si už navždy budem spájať Perfect Day s heroínom. A tie úvodné tóny Born Slippy. No nádhera. A ich pokecy o filmoch/hudbe a to dieťa ako z Exorcistu. A blabla. Boyle dal dobre. [Projekt 100] (kino Lumiere - 13.9.2012) ()

eraserhead666

Úplně stejně energicky, jako jsem tehdy ten film nesnášel, teď ulítávám na té úžasné vizuální a vyprávěcí formě. Ta je prostě skvělá. Absence výborného soundtracku k takovému filmu by snad byla neodpustitelným hříchem a Boyle to věděl. Ano, je to skvělý film a fakt, že mi to zjištění trvalo docela dlouho, považuji jen za velké plus. protože to bylo silné zjištění. ()

Pítrs85

Drogy jsou pro chcípáky, co nedokážou žít vopravdickej život a fetkama pohrdám, tak kurva jak to, že díky tomuhle filmu být feťákem je tak zatraceně cool?! Carlyle životní, těžko kdy překonanej výkon, Skotsko fuckin' awesome, Born Slippy fajné, ale starej pes Iggy je starej pes Iggy. "Who needs reasons when you've got heroin?" ()

ad-k

Jeden z největších britských, po skotsku znějících, filmových kultů. Bezpochyby. Trainspotting je výjimečný především díky svému přístupu k hlavním hrdinům (šílená jízda) a také drogovému tématu, které nikdy předtím nebylo vyobrazeno v tak opojném a přeci tolik odpudivém pohledu. Mně osobně Trainspotting učaroval hlavně svým soundtrackem, kde Underworld, Bedrock či Brian Eno znějí naprosto fantasticky. Přesto zůstávám na kofeinu! Lust for life! 80% ()

Janek

Britská filmová revoluce. Stoprocentní snímek, který nikoho nevykrádá, Boyle je svůj a Trainspotting natočil neuvěřitelně stylově. Originální nápady se skloubily se všemi filmařskými elementy počínaje herci a konče hudbou. ()

Thomick

"Some hate the English. I don't. They're just wankers! We, on the other hand, are colonized by wankers! Can't even find a decent culture to be colonized by! We're ruled by effete assholes! It's a shite state of affairs to be in, Tommy, and all the fresh air in the world won't make any fucking difference!!" --- Uplně někde jinde než Requiem, který tady - k mýmu údivu - ze srovnání prakticky každýmu vychází jako vítěz. Ne, to TAKHLE vypadá zábavnej, kontroverzní, odpornej a po umělecký stránce hodnotnej film o smažkách. ()

ARI50

Vyhybal jsem se filmu a dvakrát mě nelákal ale na konec mě šokoval a hlavně celý příběh dostal, zlost a zábava byla znát dobře natočeno. ()

Ištván87

Tak takhle to vypadá, když si člověk zničí život a schopnost normálně uvažovat. Danny Boyle prostě umí. Stejně tak Ewan McGregor, který ani nedokáže hrát špatně. ()

JASON_X

Sakra, já jsem ještě neokomentoval Trainspotting? Sakra... co k němu napsat? Určitě jeden z nejlepších filmů o drogách, jaký jsem kdy viděl. Film minimálně stejně dobrý, jako byla dobrá knížka. Spousta skvělých gagů a vtipů. Skvělá hudba... Sakra, tohle nikam nevede, tak jinak - moje nejoblíbenější scény: "Nejhorší záchod ve Skotsku", Spud na přijímacím pohovoru, scéna se Spudovým posraným prostěradlem u snídaně, výlet do skotské přírody, vize předávkovaného Rentona a vize abstinujícího Rentona (mrtvé děťátko s překrouceným krkem bylo poprvé fakt síla). ()

veru_needy

Tak tohle je opravdu mazec. Film u kterého nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet. Naprosté selhávání zodpovědnosti nesoucí své poselství. Prostě v drsnější formě ztvárněná realita. Neuvěřitelně výstižně a realisticky popisuje život 'narkomany okupovaného' Skotska. Než jsem viděla Trainspotting poprvé, znala jsem jen filmy o drogách, které byly brány jen šíleně vážně. Tenhle snímek přišel jako zjevení, kde je většina věcí brána s nadsázkou. Líbí se mi, jak jsou skvěle skloubeny dramatické chvíle s komediálními prvky. A že je v tomto snímku humoru opravdu přehršel. Všechny postavy okolo hlavního protagonisty Rentona, jsou popsány tak, jako byste je dlouho znali ze svého okolí. Např. totální psychouš Begbie s alergií na lidi, nechutný ztroskotanec Spud nebo Tommy, kterému se podělal vztah s holkou a později i celý jeho život. K tomuto filmu neodmyslitelně patří i více než zdařilý soundtrack. Naprostý extrém představovalo mrtvé batole, to mi úplně naskakovala husí kůže a místama mi bylo i špatně. Fakt síla. - "I chose not to choose life." ()

Bauer

Moc dobrej film se skvělýma hereckýma výkonama docela dobrou hudbou.Film kterej vám ukaže jaký jsou drogy svinstvo zasraný. ()

becki_tu

Těžko hodnotitelný, hodně zvláštní a neméně zajímavý snímek o drogách a o problémech s nimi spojenými, podaný působivou formou i díky skvělému výběru doprovodných songů. A jeden z filmů, který uvedl Ewana McGregora do velkého světa Hollywoodu. Ani vlastně nevím, zda jsem viděl hořkou komedii nebo spíš psychologické drama, ale to je vcelku jedno. Hlavní je, že ve mě Trainspotting zanechal opravdu zvláštní, ale vcelku pozitivní dojem. ()

MeanWhile

Danny Boyle "začal" kariérku s tímto perfektním filmíkem. Musím říct, že jsem se na film těšil i zároveň netěšil. Byly zde klady jako režisér Danny Boyle a dobře vypadající příběh, a také zápory-drogy. Toto téma mě samotnýho nikdy nějak neosvítilo, to taky proto, protože to nemám rád. Ale Danny Boyle ukázal že prostě režírovat umí, a v tomto případě to byla veliká paráda, a to nejen z režisérského pohledu, ale i z pohledu postav filmu, jak Ewana McGregora, tak dalších. Celý film doprovází skvělý soudtrack a ukáže se, že drogy dokáží být jak největší svinstvo, tak nejlepší věc na světě (pro určité osoby). ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu