Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

agassi68

Rukopis del Tora je tu zrejmý od začiatku. Atmosféra odľahlého miesta kdesi ďaleko od civilizácie je správne pochmúrna a tu rozohráva svoj dej. Chlapec ponechaný znenezdajky v sirotinci, spočiatku nepriateľský kolektív, kladní aj záporní obyvatelia a navyše duch. Z klasického béčkového koktailu del Toro namieša prvotriedny drink, ktorý si vychutnávate až do poslednej kvapky.. ()

Rockerman

Del Toro točí hodně zvláštní filmy. Tento přechází od dramatu přes mystiku až k hororu. Dřív než tento film, jsem viděl "Faunův labyrint". Přesto, že oběma filmům dávám 4*, přece jen se mi zdá, že Labyrint byl lepší, tajemnější a ze silnějším příběhem. I tento film však přináší pěkný zážitek a milovníci tajemna, ale i dobrodružných příběhů si příjdou na své. ()

Olík

Lehký předkrm před hlavním chodem, který nám del Toro naservíruje v podobě Faunova labyrintu (r.2006). V Ďáblově páteři Del Toto teprve piluje svůj osobitý rukopis, ale už na plno ukazuje, jakým je výjimečným režisérem nebo to, že jeho mexicko-španělská tvář mu sluší víc než hollywoodsky hellboyovská. Působivost, atmosféra nebo vyzrálé výkony mladých herců dávají zapomenout na lehčí vizuální chudost i zbytečnou duchařskou linii příběhu. Pokud Vás toto téma dotklo a ještě jste neviděli Faunův labyrint, tak neváhejte – budete slintat blahem :) ()

Majkak

Skvělá vizuální stránka, působivá atmosféra. Všichni ti dospělí si vlečou svoje stíny, ale film by byl podstatně působivější, kdyby se dotknul motivů jednání jednotlivých protagonistů. To fakt ta postarší paní ředitelka tak nutně potřebovala k životu sex s tím největším zmetkem, kterého tam měli. A také jsem si představovala o něco efektnější závěr, když si duch přichází pro svého člověka. ()

Heroine

Nechápu ten názor, že by měla být Ďáblova páteř ten stejný příběh, jako Faunův labyrint. Je to jiný příběh, jiná situace, jiný žánr. Pro mne je tedy labyrint nesrovnatelný favorit, ale je znát že Del Toro umí napínat. Umí natočit scénu děsivou a dojemnou zároveň, a to je to, co většině hororů chybí. Emoce. Nikdo se nebude bát, když mu ukážete jak do sebe navzájem řežou bezcharakterní kusy masa. Ale dejte stejnému příběhu ducha, (a teď nemyslím strašidlo), a diváka začne zajímat co se děje, začne se bát. ()

Hapretor

Horor pro mě ani náhodou. Jeden duch mě nevytrhne, i když je hezky ztvárněn. Drama na pozadí války, kde hlavní roli hraje chamtivost. Ten chlápek byl totálně nemožnej. Dostal, co zasloužil. Pro morálně více vnímavé diváky je tento počin vyloženě encyklopedický příklad. - "Pomsta je mokrá". ()

boul

Spíše 3* záležitost mírného Drama/Soft Hororu s pěkně vizuální stránkou, del Toro má svůj styl a jede si v tom a jestli tohle byly jeho sny, tak by měl přestat kouřit :) ()

Qeo

Atmosféra filmu by se dala krájet mačetou. Stejně tak mistrná práce pana režísera i kameramana. Vůbec šechny elementy do sebe krásně zapadaly. Tempo je pomalé a vláčné jako táhnoucí se krev. Nicméně všechna ta krása je bohužel na úkor děje, který vlastně nepřináší žádnou inovaci, žádný zvrat, prostě cokoliv co by odlišovalo film od ostatního bahna v žánru drama - horror. Je to chvilkama nuda k zbláznění. ()

GOREGASM

Jedna z nejlepších duchařin ever a možná nejlepší Guillermo del Toro ever. Ďáblova Páteř má velmi osobitou atmosféru i díky prostředí, ve kterém se odehrává. Opuštěný statek (nyní škola), v němž není o tajemství nouze je dokonalým jevištěm pro postupně a pomalu budované napětí a ponoření se do hlubin duší jednotlivých postav. A že ne všechny jsou čisté jako lilie, to asi nemusím ani psát. Skoro nechápu, že tady nepřišla nominace na Oskara za nejlepší scénář, protože ten udržuje napětí diváka až do poslední vteřiny na hranici klinické smrti. Vynikající herci (všechny děcka jsou ve svých partech perfektní) pak jen zapadají do této brilantní audivizuální kompozice, která alespoň v mých očích jasně válcuje taky vynikající Šestý Smysl. 100% ()

figliar

Rukopis Guillerma je vo filme jasne poznať. Ale ani dobrý režisér nedokáže každý film vytiahnuť do výšin. Aj napriek tomu, že film nie je až taký dlhý, má v sebe veľmi veľa hluchých miest. Atmosféra a prostredie je síce kvalitné, ale celú dobu som čakal na nejaký zásadný zvrat. Namiesto toho som sa dočkal priemerného a predvídateľného konca. ()

Blaogranas

Není to rozhodně první duchařský španělský film, ktrerý jsem viděl. Bohužel tady je ale duch, v podání Santiho, silně opomíjen a kdyby tam nebyl, vlastně by se ani nic nestalo, a to je veliká škoda. Nakonec tak vícěméně musí všechno vzít do svých rukou samotné děti. Film, ve kterém je jen velmi málo hororových prvků je pro mě v téhle oblasti jen lepším průměrem. ()

Torgal

Del Torova ruka sa nezaprie, režisérska práca je aj v tomto jeho filme brilantná, problém je v tom, že tento film sa nevie rozhodnúť čím chce byť. Je tu duch mŕtveho chlapca a horrorové prvky, no je ich príliš málo na to, aby sa mohlo povedať že je to horror. Sú tu vykresľované osudy čerstvej siroty, ale opäť príliš povrchne. Deja na tú stopáž nie je veľa, ale tento nedostatok je nahradený vynikajúcimi filmovými obrazmi a atmosférou. Pod kožu sa mi to ale nedostalo. 6+/10 ()

anitae

Horor a drama - dva žánry, kterým se raději vyhýbám- ale někdy stojí za to udělat výjimku...sirotčinec s nevybuchlou bombou uprostřed dvora, dřevěná noha, duch mrtvého chlapce a spousta lidského zla... ()

Kadas97

Toto nie je úplne taký film, na aké som od Guillerma del Tora zvyknutý, ale malo to atmosféru a malo to rozumnú dejovú líniu bez zbytočných naťahovaní. Pri filme som sa nenudil, ale nejako mi nesadol. Film je natočený na veľmi vysokej technickej úrovni ale nemôžem si pomôcť 7 z 10. ()

Ondr@932

Tak jako horor mě to vůbec nepřišlo. Ale jako velmi dobrý mysteriozní drama thriller to bylo skvělý. Napínavá atmosféra, dobré herecké výkony. 70% ()

Kingjiri

Jakoby Del Toro nevěděl, jestli chce točit spíš drama, horor nebo mysteriózní thriller. Natočil prostě málo dramatickej, málo strašidelnej a málo mysteriózní snímek, na kterej za pár dní zapomenu. Škoda takovýho výsledku, protože Del Toro je podle mě právě ten typ režiséra, kterej dokáže zajímavě natočit kdejakej rutinní námět (což pomstychtivej duch určitě je). Ani vizuál mě tentokrát přiliš nezaujal. Aspoň, že se občas povedla napínavější atmosféra, tři slabší hvězdy. ()

AloeB

Jubilejní 666. komentář - jo i mně přijde šílené, jaký jsem to magor, co toho již tolik stihl vidět, nicméně ke snímku. El espinazo del diablo, film s poetickým distribučním názvem Princ bez království od mexického režiséra, která se rád zavrtává do španělské občanské války. Jak už upozornili mnozí, víc než horor je to možná drama, ale tísnivá a magická a snad i "černoromantická" atmosféra z toho přímo čiší, což je fajn a zasahuje mě to u srdíčka více než kdejaké vážné super dramatické počiny. Přeci jen vděčné téma střetu dětského svět s drsným dospělým na pozadí nepěkné historické události a ještě méně pěkného sirotčince je prostě vděčné téma. ()

Razzor_82

"Co je to vlastně duch? Povedené drama s nádechem tajemna. Nevlídná atmosféra sirotčince a výborná hra s nápaditým vizuálem. Prvky hororu jsou střízlivě namíchány. Zajímavé postavy a někdy strašidelná atmosféra. Scénář ale první půlku dost drhne. Finále je už poctivě zakončeno. Začátek velkého rozjezdu del Tora. 6/10 ()