Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

petikacka

Kde ty vtipné české pohádky jsou? Poslední moderní, která mě nadchla je "Anděl Páně 1,2" a to už je je pěkných pár let. Na vánoční hvězdu jsem byla zvědavá už jenom pro plejádu oblíbených herců. Ovšem pak přišlo NIC. Bylo to tak stupidní a blbé, že jsem to dokonce musela přepnout. A pak si s pokorou, radostí a chutí opět přepla na "Tři oříšky" a užila jsem si to plnými doušky s úsměvem na tváři a dobrým pocitem v duši. Takže udělat opravdu dobrou a vtipnou pohádku není žádná sranda. Za mě 20% vánoce nevánoce. ()

arcticsky

Velmi krásná princezna, v dobrém slova smyslu srandovní Sokol a - asi nezamýšleně (??) Geislerová. Standardně dobří Hádkové, Ramba (dobře napsaná role) i Kotek (až na tu podivnou hučku nebo co to nosil na hlavě). Celé je to moc pěkné na oko. Nakonec...co více by mělo být k vidění na Štědrý večer? ()

Pawlisman

Na to se asi v klidu dá koukat, je tam sníh a pěkná vesnička, jednoduchý příběh, myslím, že akceptovatelná moderní pohádka s dobrou produkcí.Lehce naprůměrné a palec nahoru. ()

majec4

Celkom mila rozpravka. Princezna bola sympatacka. Svet hviezd bol vykresleny celkom zaujimavo z hladiska detskeho divaka. O dost lepsie ako ta druha tohtorocna rozpravka o liecivej vode. ()

MiniMinion

Tuhle pohádku vyloženě utáhlo skvělé obsazení, a to hlavně duo Tereza Ramba a Vojtěch Kotek, a s nimi Lucius Malfoy, tedy... chci říct Ondřej Sokol. První polovina mě bavila, dialogy kupodivu docela vtipné, Denička si kradla scény pro sebe. Pak bohužel pohádka ztratila tempo, a zdálo se, že všechny postavy jsou vlastně naprosto nezaujaté a znuděné. Princ s princezna byli zamilovaní, protože to měli ve scénáři. Bezejmenný miloval Deničku, protože to měl ve scénáři. Deničku nakonec lásku opětovala, protože to měla ve scénáři. No a královna... strachovala se o dcerušku, Vašek se usmál, a strach byl rázem pryč... No, poslední hodina by se dala odvyprávět za 15-20 minut, i s titulky. No a když se tohle u filmu stane, je to problém. Pohádka prostě nebavila. Vyzdvihnout můžu technické provedení, vypadalo to hezky, kostýmy nápadité, vizuální efekty na české poměry dobré. Zavřu oči, a v duchu Vánoc přidám jednu hvězdičku, 60%. ()

Jeremiah

Občas mě příjde, že čeští režiséři se bojí, aby svým eventuálně originálním přístupem někoho neurazili, a proto kopírují všechny strany - to je špatně ! Pohádka zase až tak zlá nebyla - hudba se mi líbila, někteří protagonisté lepší, jiní horší. Dlouho jsem váhal mezi 2 a 3 *. Dávám tři, a to hlavně pro skutečně hezkou Leonii Brill :-) Jinak průměr .... P.S. V této pohádce mi chybělo jiskření mezi hlavními postavami. Taková láska, jakou předváděli by mě asi nerozsvítila ... ()

Brusíček

Velmi příjemné, vánoční překvapení. Je to netradiční pohádka, která svým pojetím lehce zahrnuje i žánr Fantasy. Všem se nám moc líbila. 75%. ()

zdeny99

Koukatelná pohádka, která překvapí především svým vizuálním pojetím. Znázornění nebeské říše bylo fantastické. K tomu Tereza Voříšková coby spadlá hvězda je fantastická. Celou pohádku rozjasňuje v tom nejlepším možném smyslu. Jí dokonale sekunduje zákeřná svině Aňa Geislerová coby Proxyma, která byla taktéž výborná. Kotek hlavní roli ustál také a jako mladej učitel z ladovské vesnice vypadal dobře. Ten zbytek herců už byl o něco slabší, což je ale způsobeno menší porcí minut, kterou dostali. Z nich si tak nejvíc zapamatuji staršího Hádka coby trpaslíka s dlouhými bílými vousy. A pak především Ondřeje Sokola, který mi svými dlouhými rovnými zlatými vlasy připomínal Luciase Malfoye. Samotný příběh není nic extra světoborného, ale taktéž to není žádný průser, stejně jako celá tahle pohádka. Určitě se na ni nezapomene, ale klíč do zlatého fondu českých pohádek rozhodně neobdrží. Na to jí chybí více zábavy. Vždyť nejvtipnější a zároveň nejlepší scénou bylo to, jak Hvězda Denička spadla z nebe rovnou do šopy u Kotkovy chalupy. To byla ale pořádná šupa! Pak dobrými scénami jsou ty, kdy se Denička rozzáří na zemi jakožto Hvězda. Dál už ale nic světoborného není. V klidném ději nakonec učitel Kotek okouzlí zdejší princeznu. Ano, tentokrát je to obráceně, kdy si princezna vybere obyčejného chlapa. Tu hraje nějaká neznámá Němka. Nevím proč to musela hrát zrovna Němka. To tu copak už žádnou herečku nemáme? Moc prostoru zřejmě i kvůli řeči nedostala, tak se k ní moc vyjádřit nemohu. Krásy ovšem moc nepobrala. A tak nad celou pohádkou jasně vyniká její originální pojetí z Ladovských obrázků, grafické zpracování a dokonale filmařsky odvedená práce. Stejně i tak potěší, že je tu konečně pohádka, kde už není žádný šišlavý čert, ubrekotaný vodník, plesnivá čarodějnice a mnohem horší zrůdnosti z fantasy světa, které v poslední době byly do českých pohádek tak moc včleňovány. [2232. hodnocení, 144. komentář, 61%] ()

Mlle

Návrat do studiových normalizačních osmdesátek, zbývá už jen, aby mluvily vánoční řetězy z právě nastříhaného alobalu (synťáky už jsou „included“). Ani rušivé elementy v kulisách se „profesionálové“ v UPP nenamáhali vyretušovat. Trapné dialogy, scénář jak ze zvláštní školy – fádní, nenápaditý, stokrát opakovaná klišé snaživě zpestřovaná rádoby soudobou mluvou, která ovšem z těch viditelně papundeklových kulis trčí jak kapří kost z krku. Ta naše průměrná herecká třída, přítomná v každém filmu, by ani nevadila (s výjimkou Terezy Voříškové, která je fajn, ale jinde než v pohádce), kdyby aspoň příběh stál za to. Nuda, nuda, nuda. Jsem si ovšem zcela jista, že v Čechách žijí kvalitní autoři, schopní poutavého scénáře i vtipné pohádky, která by obveselila malé i velké, jen by se přes ten zamrzlý skelet českého filmařského kamarádšoftu, pro nějž už v Národním muzeu určitě vyčlenili místo velikostí odpovídající plejtvákovi myšokovi, museli nějakým hvězdným kouzlem probojovat. A to je patrně stejně nereálné jako to, že hvězda spadne a začne chodit po zemi v laciném polyesterovém kožíšku. Takže jednu vánoční hvězdu – za hezkou princeznu především. ()

Lapacka

Nástup filmu celkem dobrý, jenže zápletka se po sestupu "čarodějnice" Proximy na zem začala jevit dosti plytká. Nakonec tam toho děje prakticky moc nebylo, jaksi příliš rychle se to celé odbylo ... sice trochu napětí, to zase ano, jenže zasloužil si vůbec ten vesnický učitel tu princeznu, když mu stačilo předvést 1-2 písničky s dětmi z Kühnova dětského sboru... ? To mi přijde, že k tomu přišel jaksi dost "lacino" ... :-) V žánru "pohádka" obvykle uchazeč získává přízeň princezny jelikož něco umí, vykoná nějaký hrdinský skutek... tady mu v podstatě stačí zvednout se a přijít na hrad, tož taky dobré, invenční. Prostě námět velký, rozjezd slibný, ale celkově asi jen na ty tři hvězdičky. ()

Mallinali

Klasický Janák. Vybere si originální námět, skvělé herce, ucházející výpravu, dobrou hudbu a příběh poutavě uvede a rozvine...aby to na konci zazdil kupou nesmyslů a děr ve scénáři. Stalo se mu to nejen tady, ale i u Princezny a písaře nebo Princezny a půl království, částečně u Nejlepšího přítele. Bez ztráty kytičky finišoval snad jen Dvanáct měsíčků a Korunního prince. Zajímavé je, že se mu to děje s různými scénáristy, ať je to on sám, Hudský nebo Mrkner. Tady rozehrál opravdu skělou pohádku (scény kmení zvířátek, dvojí vysvětlování principu vesmíru dětem ve škole, ale i efekty hvězdného nebe byly vynikající) až do doby, kdy na zem sestoupila Proxima s trpaslíkem a od skvěle napínavé scény návratu do už očarované vesnice to začalo. Nejdřív bez problému dojedou do zámku (královská rodina byla do té doby pro normální lidi něco nedosažitelného) odradit princeznu, když se jim to nepodaří (přitom se u nich vztah teprve rozvíjel) tak jí Proxima kupodivu neočaruje mlhovinou jako ostatní, ale rozhodne se jí milého učitele zošklivit. Při tom jí opět nelogicky pomáhá Adamovské královna (že nějaká neznámá osoba chce stejně jako ona rozdělit milence těžko vysvětlí, že jí nechá dělat na zámku všechno co chce) a finální rozuzlení se odehraje na parketu, kde osazenstvo zámku jen čučí, až si to pro ně více či méně neznámé osoby, včetně kupodivu zrovna včas a na správné místo přišedšího Sokolova Siria, mezi sebou vyřídí... A místo rozhodování mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami přemýšlíte, proč nejít na tři... Ale budu hodnej jako vždycky. No škoda, takhle se Janák mezi současnou tuzemskou pohádkovou režisérskou elitu (Strach, Svěráci, pokud to ještě potvrdí, tak možá i Nellis a Kubík) nedostane. ()

Bozvav

Tak já nevím, úplný průser to nebyl, ale že bych byla nadšená, tak to také ne. Za prvé mi vadilo takové to až dysneyovské pojetí nebe, za druhé hnusná Gaislerka, které sice mrchy jdou hrát naprosto přirozeně, ale tady jako by její pstava nebyla dotažená do konce, dále děsně přehrávající Sokol, jenž se díky scénáři musel pitvořit více než je zdrávo. princezna nemastná, neslaná. Jedině Vojta Kotek a Kryštov Hádek a Denička to celé drželi nad vodou, ale celé to prostě utáhnout nemohli. Scénář nablblý, dialogy pitomé, snad jenom pár vtipných momentů. Za mne docela zklamání, čekala jsem podstatně více. Hudba dobrá. Za mne 40% max. ()

misa_laska

A tady to je zase velká banda kritiků, kteří ani na Vánoce prostě nedokáží vypnout. Po dlouhé době jsem zase s nějakou novou pohádkou velmi spokojená. Vtipná, hezká a milá. Bujarý slovník hvězd byl náhodou moc super. A další komentáře už radši nečtu. Evidentně lidé už necítí o čem mají být pohádky ;) achjo. Jediné co mi teda hodně chybělo je nějaká hezká písnička díky které by si člověk pohádku mohl připomínat při každém poslechu. Teď abych nekecala, tak loni nebo předloni jsem u štědrovečerní pohádky doslova usínala, jak nezáživná byla. Tohle bylo vydařené. ()

Rockerman

Karel Janák natočil spoustu pohádek a řečeno sportovní terminologií podává stabilní výkony bez výkyvů. Bohužel jeho laťka je nastavena na průměr až podprůměr a tak překonat ji není velký problém. Nutno říci, že tato novinka patří určitě k tomu lepšímu a tu pomyslnou laťku lehce překonává. Nicméně ty dialogy jsou na jedné straně ozdobou, to když se spolu baví hvězdy. Na druhou stranu je tu zase příliš mnoho slov, které nemusely být vyřčeny. Oceňuji hezký nápad zamíchat do lidských osudů hvězdy, které pak ty osudy ovlivňují. Moc dobrá Tereza, Aňa a také Ondřej v roli sebestředného Síria. V porovnání s hrůzou vánočních pohádek posledních let je tato pohádka velmi solidní. ()