Hlavným hrdinom rozprávky je silný a odvážny mladý kováč s dobrým srdcom. Volá sa Mikeš (Pavel Kříž) a presne tak,  ako jeho otec i on zatúži vydať sa do sveta na skusy. Cestou sa spriatelí s dvoma mladými silákmi, mlynárskym pomocníkom Matejom (Ján Króner ml.) a drevorubačom Ondrom (Jiří Knot). Keď sa dopočujú o troch krásnych princeznách, ktoré záhadne zmizli, Mikeš presvedčí svojich lenivých spoločníkov, aby sa vydali stratené kráľovské dcéry hľadať. Po dlhej ceste plnej prekážok zistia, že princezné uniesol zlý Čierny kráľ. Mikeš oklame ohyzdnú starenu a výmenou za jej odtrhnutý fúz získa jej služby. Mládencom sa podarí oslobodiť dve z troch krásavíc. Boj o záchranu tretej, najkrajšej princeznej však bude omnoho náročnejší... (TV Markíza)

Danulinda

Když se umí napsat scénář tak, že se co nejvěrohodněji dodrží originální psaná podoba, a když se k Tomu přidají tak věrohodní herci jak pan Müller, Čepek apod., tak z toho vznikne mistrovské dílo. Pro mě je tato pohádka jednou z nejlepších, které jsme kdy měli, a to nejen pro svou skvělou hudbu, jež výborně podkresluje už tak úchvatnou a do děje vtahující atmosféru. ()

weasel.p

Obsazení téměř podvýživeného Kříže jako nadlidsky silného kováře beru jako fór...oproti podobným pohádkám s "hororovými" prvky (Nebojsa,O Janovi..) poměrně slabé. ()

Gig

Hudba: Petr Ulrych, krásný příběh přatelství a ono "A nedáte si říct"... Vždy, když vidím film Díky za každé nové ráno, si vzpomenu na tuhle pohádku. Čimto asi bude? :) ()

swinevenca

Další klasickej kus, na kterej se nemůžu podívat, aniž bych se netlemil u zprzňujících poznámek z minulýho sledování. Možná proto ji nikdy nevynechám. ()

zzzzzjjjjj

Tato dobrodružná pohádka se vzkutku povedla,ale když se Matějovi změnily jitrnice v hady,tak mi běhal mráz po zádech.Herec Kříž mi nevadí obzvlášť v tomto filmu.Dávám 70% zasloužených. ()

tsatsiki

K těto pohádce se kritika těžko píše. Výborně napsaná,natočená a zahraná pohádka,která patří k těm srdcovým. Jedna z nejlepších pohádek doby minulé,která otevřela cestu Pavlu Křížovi k jeho legendárním rolím.Bohužel Knot a Kroner jsou dnes trošku zapomenutí. ()