Po neúspešnom a komplikovanom obchode s heroínom príde drobný drogový díler Frank o peniaze aj o tovar a ocitne sa vo veľkom dlhu u balkánskeho narkobaróna Mila. Ako čas plynie, tlak narastá, keď sa Frank snaží splatiť peniaze napriek narastajúcej Milovej frustrácii. Dealer je dánsky kriminálny triler z roku 1996, ktorý vo svojom filmovom debute napísal a režíroval Nicolas Winding Refn. Zároveň je to aj herecký debut známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena. (Film Europe)

kinghome

Milionkrát omleté téma, které je ale natočeno úplně jinak. Chvílemi jsem se cítil, jakoby fakt někdo stál za dealerem a prostě točil co se opravdu děje. Bylo to strašně realistický. Herci to zahráli úžasně a už se těšim až zkouknu dvojku. Těšil jsem se hlavně na Madse, ale ten tam moc nebyl, tak snad ve dvojce má větší roli. Škoda, že nejde film sehnat v originále, ten českej dabing je k zblití. Jediné co mě naštvalo byl otevřený konec. Společnice se hezky vybarvila, ale nedivím se, že to udělala. Jen škoda, že to neukončili brutálně. Frank byl kokot a zasloužil by si to. Celkem mě štve, že jsem na film narazil až teď, ale tak i to se počítá. 80% ()

Lachtaan

Rozehřívačka trilogie, která tak trochu netradičně disponuje vzestupnou tendencí a já jí hlavně díky tomu odpouštím spoustu neduhů, kterými překypuje ve svém začátku a ze kterých se, doufám, vymaní v dění následujícím. Je radost vidět Kima Bodniu očima člověka, co ho tak zbožňoval v seriálovém Mostu. [viděno v Edisonline 4.7.2023] ()

ywo666

Trošku sklamanie. Hlavne ten začiatok mi dlho trvalo kým sa na film "aklimatizoval". Hodnotenie zachraňuje až následný boj o život, ktorý naberie slušné tempo. Ako už niekto povedal Frank sa správa často totálne nepochopiteľne, ale čo čakať od narkomana a kriminálnika, ktorému sa rúca svet a ide o život. Nakoniec je to na nejakých 70-75%. Verím, že dvojka sa mi bude páčiť viac. ()

elanius

(154/2012, DVDRip) / Wow, toto je akože prvotina režiséra? Chlapec rozhodne umí. Hneď vo svojom filme Refn vedel presne, čo chce natočiť, ako to má vyzerať. Ten film si ide jednoznačne a sebavedomo za svojim cieľom. Autentické, drsné, jednoduché, účinné. Film Drive je dokonalou evolúciou toho čo načal Pusher. Tu sa začal rodiť Drive! (8/10) ()

Yoshimitsu

Dealer č.1 - je příběh o dealerovi Frankovi, kterýmu se nepovede jeden kšeft a začne lítat ve velkým průseru, dluží kam se podíva. Půjčí si od Mila a to není úplně nejlepší nápad. Dávám 80% ()

Pavlínka9

Ukázka života, kterého nechci být nikdy součástí. Hezky ztvárněné, skvěle zahrané a ukázaná bezmoc a každodenní hon se za tím, abyste přežil... Nejlepší za mě byly ty scény, kdy postava stála a přemýšlela...a opravdu na ní bylo vidět, že se jí honí myšlenky hlavou a vybírá variantu, jak dále postupovat, co udělat dál... ()

noriaki

Pusher je film který udělal z Nicolase Refna jednoho z nejnadějnějších režisérů Evropy, ale zpětně viděno je stěžejní hlavně z toho důvodu, že šlo zároveň o první role pro Zlatka Buriče a Madse Mikkelsena. Zvlášť první jmenovaný byl tak skvělý, že ze své vedlejší postavy udělal jednu z hlavních. Když už jsem u herců, musím pochválit i sympatickou šlápotu s mizerným vkusem na chlapy, zahranou Laurou Drasaek. Zbytek kouzla obstaral sám Refn, protože scénář neoplývá nápaditostí ani výjimečností. Jeho režijní styl ovšem ano. ()

fefee

Celkom fajn krimi dánsky snímok, ktorý je vo svojej podstate tak jednoduchý a účelovo natočený, až je zaujímavý a zábavný. Tu sa uplatnilo staré známe porekadlo "V jednoduchosti je krása." (3,5*) ()

J.Lajner

Dealer, to je týdenní cesta do pekel lemovaná špínou kodaňských ulic, kde vypjaté momenty drtí metalové laufy řízných kytar. Tam, kde se legendární trilogie Kmotr honosí vznešeností starých časů, leskem a elegantní uhlazeností svých mafiánů, nabízí jeho dánský ekvivalent pohled na póvl nočních barů, prohnanost bezpáteřních sviní a smutek dětí, které nevinnýma očima sledují své šňupající matky. Pokud vám současná tvorba režiséra Nicolase Windinga Refna nevoní, tak dejte určitě šanci téhle nekompromisní jízdě o třech dějstvích. Více. ()

klima777

Vytahané tepláky, zakouřené pajzly a prachy, které nikdo nikdy neuvidí. A uvidí-li, ne(u)žije. Dealer, ten těžkej úděl má... V podstatě velmi hořká komedie o loserech a zoufalcích (2,5* – protože Bodnia je přesvědčivý a jeho výkon se stává úhelným kamenem tohoto poněkud přeceňovaného filmu). ()

Autogram

Dvaja týpci v mikinách sa zdajú viac sympatickí, ako by sa na ich profesiu a celkovú vypatlanosť slušilo. A viac ako ich „činnosť“ sú zábavné ich debaty o ženách. V poslednom čase je to už druhý film, kde sa snúbi dílovanie s kulinárstvom. Film je skvelý v tom, ako dokáže vyvolávať dojem, že hlavný hrdina za svoje problémy vlastne ani nemôže, a všetko sa na neho sype len tak samo od seba. Keď neskôr už ide do tuhého, je to aj slušne napínavé, nepredvídateľné a chvíľami až hypnotické. –––– Nemám fet ani prachy. Matroš je v jezírku. ()

BuryGol

Dánský podsvětí. Drogy. Kšefty. Kurvy. Mafie. Kim Bodnia jako dealer, kterýmu se stane menší průšvih. Když přijdeš o zboží, buď ho zaplatíš nebo sežeň jiný. Pokud ne, rozluč se se životem. Boj s časem začíná, protože mafián Milo nerad čeká. Pokud jsem si někdy myslel, že jenom na Ostrovech uměj takhle syrový filmy, tak jsem se očividně splet. ()

zsn odpad!

Asi jsem koukala na jiný film, neboť tohle mi přišlo jako špatně nastřelená rána, první film počínajícího režiséra, počínajícich herců a špatné módy evropských devadesátek. Zatím nejhorší film z filmografie Madse Mikkelsena. ()

Jello Biafra

Kodaňský dealer drôg Frank sa po nevydarenom kšefte zapletie so srbským mafiánom Milom. Ostane mu dlžný veľké peniaze a má len pár dní na to, aby mu ich vrátil, inak príde o hlavu. V tomto momente sa roztáča drsný thriller, kde exceluje herecká trojica Kim Bodnia, Mads Mikkelsen a Zlatko Buric. Film vyniká aj explictným zobrazením násilia. Zaujímavosťou je aj to, že tu nenájdete jedinú kladnú postavu. Kultová záležitosť. ()

blackkocour

Hmm, tak smekám Refnovi, že jeho režijní debut si zachoval nějakou svou autentičnost jak by se na devadesátkové thrillery hodily. A taktéž je zajímavé vidět, kam se pozdějš posunul na Drajv, který doteď zůstává na pozicích jeho nejlepšího filmu. Režisér nemá velké ambice, a neprojevuje svůj čirý pohled na svět, ale sází na zmíněnou autentičnost, brutalitu a syrovost. Což využívá do své práce i výborný režisér S. Craig Zahler [blok 99, na špatné straně], ale Refn není Zahler, a to je tak jediný problém, protože do postav se vůbec neumíme vžít, což napomáhá i tomu, že obsadit vocasy z ulice místo opravdových herců, je razantní problém. Ano, je tu Mads Mikkelson, což v roce 1996, kdy ho prozatím nikdo masivně neznal, jako například teď, a jeví se jako špatný meme na Ali G Indahouse, co potřebuje čtyři kurvy aby mu kouřily lofasa, a jeví se jako totální vymaštěnec, ale on je kurva dobrý herec, hlavně do dramatických rolí, ale i přesto zahrál potetovaného debila přesvědčivě. Zatímco hlavní vošoust, neboli Dealer nemá žádné charisma, a chová se jak namachrovaný pikolík, pokud nemá dojít k lámání “kostí”, a vyplacení lichvářovi je jak střelená hus, zkrátka pes který štěká, nekouše. Nu ale pak dojde místo na Zlatka, kurva on je tak výborný herec, a opět jsem se dozvěděl, že jsme ho nedávno mohli vidět v Trojúhelníku smutku jako Krále hoven. Dobře, film není sice potřeba vidět ještě jednou s kumpány, co mají stejný vkus na filmy jako já, protože by mě to ani dost otravovalo, ale přesto je film fajn. Dánština je hodně kousavá. Nu nic, ještě číhnout jak se s tím popasovali britští koloniálové, s jejich rymejkem. Mám speciální koření z Jugoslávie. Vegetu. ()

sedm.1

Dalo by se říci dějově neoriginální,amatersky zahraný,s rušivě naturalistickou kamera,uspěchaným závěr a bez atmosféry.Dalo by se ale zároveň i říci dějově našláplé jak 100kg dynamitu,přirozeně a věrně zahrané,s originální živočišnou kamerou,obsahující spoustu silných scén,napínavé a nekompromisní.Dealer je skutečná kultovka,která na jednu stranu šokuje,baví,drtí,zároveň je ale i strašně umělá,bez života,bez nápadu.Prostě jde o film narvaný až po okraj protiklady,kde ta samá věc stejně jak funguje,zároveň i škodí.Já Dealera beru spíše pozitivněji,ale až přílišný nátlak na diváka mi přišel prostě dost zbytečný.Zapůsobil na mě zkrátka až příliš amatérsky a nízkorozpočtově a autoři si toho byli jasně vědomi a snažili se z toho vytřískat co nejvíc autentismu,ale ve výsledku toho bylo více než zdrávo.Každopádně já si Dealera budu pamatovat jako jednu z nejdrsnějších a nejsyrovějších gangsterek vůbec a jako nezávislou tvorbu ho mohu klidně všem doporučit. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)