Trojuholník smútku

• Česko Trojúhelník smutku (viac)

Model Carl a jeho partnerka, modelka a influencerka Yaya, sú pozvaní na plavbu luxusnou loďou. Spoločnosť im na nej robí vybraná smotánka: bohatý starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník či britskí manželia obchodujúci so zbraňami. A všetkému vládne kapitán, ktorý je večne opitý a cituje Marxa. Spočiatku ide všetko podľa plánu. Ale počas prichádzajúcej búrky a sedemchodovej kapitánskej večere sa všetko začína komplikovať a charaktery cestujúcich sa postupne začínajú ukazovať v pravom svetle. (ASFK)

hazdrova

Toto bola jízda! Uplne brutal sa mi to páčilo, malo to myšlienku, satiru, vrstvy spoločnosti ako na dlani. Len pre inteligentného diváka. ()

maramashi

Už dlho som nevidel tak zvláštny no zároveň nesmierne zaujímavý film. Celý film je ako vytláčanie bolestivej vyrážky, nikomu to nie je príjemné no každý chce vidieť výsledok. Film je rozdelený na 3 kapitoly, 1. je dosť zbytočná ale beriem je to úvod a predstavenie našich dvoch hlavných postáv, ďalšie kapitoly opisovať nebudem aby som nič nevyspoiloval. Film rozoberá veľké množstvo sociálnych problémov a rôznych pohľadov na ne, je ich toľko že ešte stále keď si film rekapitulujem stále nachádzam ďalšie a ďalšie. Taktiež musím spomenúť pekne kinematograficky spravené scény a taktiež dlhodobé, nehýbajúce bezstrihové zábery. Taktiež pár nezabudnuteľných humusáckych scén ako napríklad prenesenie z dialógu do sračkovej apokalypsy na lodi s metalovým doprovodom, to bola scéna kedy mi padla sánka na podlahu. Množstvo čierneho humoru a množstvo satiry na úrovni Parazita alebo Rytierov spravodlivosti. Záchvaty smiechu, zdvihnutý žalúdok aj husia koža, kolotoč emócií počas dve a pol hodiny zbehne príjemne rýchlo. Aj napriek otvorenému koncu som nadmieru spokojný, možno za to môže perfektne spravená bežiaceho Carla cez džungľu, možno trochu zamrzí malý screentime Woodyho Harrelsona ale vpodstate je všetko ako má byť. K plnému počtu chýbalo naozaj málo 85% ()

Arrow odpad!

Tady mě hodnocení navnadilo, na film jsem se těšil, ale větší nudu jsem v poslední době neviděl. Ztráta času. ()

papadoce

Vedeli ste čo znamená trojuholník smútku a že je to miesto na ľudskej tvári? Ja som nevedel. Film o nerovnosti medzi ľudmi z rôznych sociálnych vrstiev. Film o tom, čo hriešne bohatí ľudia môžu a čo tí obyčajní musia. Film o zneužívaní moci, o snobizme, o nadradenosti. V podstate film, ktorý by mal každému súdnemu človeku zdvihnúť žalúdok a mal by si povedať nie, toto nie je správne ani normálne. Pripravte sa na drámu plnú kecov, práve na nich je to celé postavené. Atmosféra je vybudovaná na absurdných situáciách do ktorých nechutní boháči dostávajú personál lode, či dokonca tých menej bohatých hostí a neskôr po katastrofe tí životaschopnejší zase zneužívajú tých slabších a sociálne zázemie už nehraje rolu. Tempo je pomalé a na podstatu si treba riadne počkať. Film ale nie je pre každého. Kto nechce vidieť dva a pol hodiny kecov, nech to ani nezapína, iné totiž po väčšinu času ani nedostanete. Mne sa to nepáčilo, ale videl som. “Musíte bojovať. Keď ju milujete, musíte bojovať. Ak nebojujete, budete len jej otrok.” Verte mi, že ju milujem ako nikoho na svete a že bojujem na hrane možností, možno aj za ňou. Nikdy ju milovať neprestanem. Vie to, ale nevie či miluje ona mňa. Miluje. Filmu dve hviezdy. ()

celticek

Hodně zajímavá sonda do charakterů lidí. Popis drama/komedie tu sedí skvěle. Nejvíc asi zapsala Abigail. Ale i ostatní postavy jsou dobré. Woody tentokrát slabší. Divím se, že mě to minulo. Pobavilo mě to. Stále se to točí kolem mladého páru, který mi také mluví z duše. Hned úvodní řeč o penězích/manipulaci. Jak ze života. Určitě doporučím. ()

Mkartaylas56

Důmyslná a velmi zábavná satira, ve které tvůrci našli v podstatě ideální balanc právě mezi zábavností a (mnoha) předkládanými tématy, mezi kterými asi nejvýrazněji vyčnívá nerovnost mezi sociálními třídami dnešní společnosti. No a je vskutku úžasné, že scénář ani na chvíli neuhne ze svého záměru tyto témata probírat, což lze perfektně vidět v samotném závěru. Vrcholem filmu je pak samozřejmě večeře a její následky, což byla jedna z nejlepších a především nejzábavnějších scén, co jsem nejen tento rok, ale i za poslední léta viděl. Mezi další klady patří určitě kamera, výběr a práce s hudbou, herecké výkony a mnoho dalších dílčích faktorů, které dělají z Trojúhelníku smutku tak dobrý film, kterému je po právu veřejností přikládán titul jednoho z nejlepších filmů roku. Jen je škoda, že si nedrží krapet vyrovnanější tempo po celou stopáž, což je ovšem asi jediný výraznější mínus a ani ten mi nebrání v pětihvězdičkovém hodnocení. ()

TheDavid

Skvěle zrežírovaná, překvapivě zábavná a absurdní sociální satira demaskující povrchní svět nabubřelých boháčů. Film nepředstavuje nutně žádné světoborné teze, ale jako sociální dekonstrukce funguje na jedničku. ()

RigorMortis

Pri čítaní tej hromady nadšených komentárov sa pýtam sám seba, či som videl ten istý film ako dotyční. Pre mňa osobne bol toto prípad, kedy bol trailer omnoho lepší, než film samotný. Jediné dobré scény boli "I sell shit" a namol ožratý kapitán marxista čítajúci do mikrofónu duchaplné preslovy, zatiaľ čo sa loď topila v sračkách a zvratkoch. Prvá časť filmu bola ešte relatívne vtipná, od druhej to už skĺzavalo k čoraz väčšiemu WTF a uťatý koniec som teda nepochopil. Film vo mne zanechal viac otáznikov, než odpovedí. Úžasná satira? Prirovnávanie k Orwellovej Zvieracej farme alebo Parazitovi? Ani náhodou. Navyše, pri pohľade na to, ako sa kinosála rehotala pri záberoch na zvracajúcich pasažierov lode alebo záchod pretekajúci sračkami som mal  pocit, že sledujem nejakú Troskovu "akožekomédiu". Opäť som sa presvedčil o tom, že ak je niečo oslavované a vynášané do nebies, mám sa mať na pozore. Na pochopenie takýchto pseudointelektuálnych sračiek s prepálenou stopážou, kde sa polovicu filmu nič nedeje asi nemám tie správne drogy. ()

MyrnaAlec

Parádní satira. První část se věnuje genderovým stereotypům placení večeře, druhá je přehlídkou prázdných životů boháčů v nadsazeném stylu ožralého kapitána a třetí socio studií dynamiky lidského kolektivu na ostrově. ()

hrumsrt

Každoročně se mezi nejlepšími snímky toho roku umístí takový, od kterého by jste to nečekali a letos se jím stává Trojúhelník smutku. Že má severská kinematografie svoje osobité kouzlo a neotřelé přístupy, se jasně podepisuje na její rostoucí popularitě v posledních několika letech. Přirovnání k Parazitovi asi nakonec bylo na místě, když mě to možná sedlo ještě o kousíček více. Šel jsem do toho s absolutně čistou hlavou, že jediné, co jsem o filmu věděl byly tři věci - potenciál kvality, pětiráže od Torena a Wade Wrighta a že příběh bude na lodi. Někdy se vyplatí se zkrátka na nic se nedívat ani nic nečíst. A výsledek? Letošní největší překvapení a moc povedený zážitek z kina. Název není úplně náhodný, jelikož snímek by se dal zcela viditelně rozdělit na tři části (tuším, že to je i v rámci filmu nakonec rozděleno na jakési kapitoly). Úvodní part zahrnující např. večeři našich hlavních představitelů je brilatní. Kombinace společenských otázek, genderových rolí utváří poměrně inteligetní humor, který mi díky vyspělým hereckým projevům sedl na výbornou. Následuje druhý part, tedy přesun na loď, který řekl bych bude po chuti nejvíce lidem. Soustředění se na obraz společenské smetánky a pečlivě nastavovaný humor, který postupně graduje do okamžiků, které si budu ještě dlouho pamatovat. Okázalé snobství v mžiku přejde v hutnou porci zvratků a sraček, kdy je všechno podáno s takovou nadsázkou, že se ne a ne přestat smát. V tuhle chvíli si mě snímek získal takovým způsobem, že když zabrečelo dítě, já nevěděl, jestli to není v kinosále. Absurdní, odvážné ale zatraceně povedené.. Ale tvůrci chtějí jít ještě dále a celou tuhle šlechtu přenese v mžiku na ostrůvek a spouší svůj finální part. Změnou prostředí se prostřídají sociální role, materiální bohatství nemá význam, a tak se do popředí dostává zase nejnižší vrstva - manuálně zručná a světaznalá uklízečka, která si umí chytit ryby a udělat oheň. No a jak tomu bylo v pravěku, kdo umí tyhle dovednosti je přirozeným vůdcem kmene a náleží mu patřičná odměna - větší porce a právo nejatraktivnějších jedinců. Přestože mě tahle třetí část bavila nejměně a ubrala na chytrosti, pořád jí nemůžu upřít, že má svoje kouzlo. Vynikající snímek vítězící na tolika vrstvách, a který po právu patří mezi to nejlepší z letoška. /viděno v kině/ 90% ()

Mr.Ward

F*CKIN MASTERPIECE!!! Nemám slov. Vážně ne. Nepamatuji si, kdy jsem se za posledních třeba 10 let tak nasmál! Boží komedie, boží drama, skvěle vypointované, top herecké výkony, kamera, všechno, VŠECHNO! Miluju to! 🖤 ()

stephano

Začátek nabudí na sociální sondu, prostředek jsem nepobral a konec to jakš takš zachraňuje. Bohužel film neni pro každého a já asi nejsem cílová skupina. Nejspíš chápu co je smyslem vyprávění, bohužel forma a režie mi uplně nesedla a dokužu si představit, že v rukách někoho jiného by měla větší dopad. ()

Mamlas odpad!

Do konce jsem se proklikal asi za 20 minut. Barevný užvaněný bordel o ničem, samé dlouhé bezobsažné záběry, samé zbytečné kecy, nic komediálního jsem nezaznamenal, jen absolutní nudu. (3%) ()

Paatej

Já tady sedim už asi tejden a přemejšlim, co k tomudle filmu napsat, jestli jsem to třeba nějak špatně nepochopil, nebo jestli jsem to prostě neměl vidět spíš někde na festivale, kde bych za podobnou hříčku festivalovejm hlavounům utrhal ruce, že nemusim koukat na to, jak někdo v jedný scéně přechází ve statickym kamerovym záběru z levý strany na pravou a trvá mu to třeba 10 minut, aby na to navázala uplně stejná scéna, jen s jinym umělěcky načančanym keřem. Jenže i tam bych bohužel plesal nadarmo, protože se pak (prej jen tak z plezýru) rejža rozhodne, že do filmu přidá v očích mnoha tak strašně báječně uměleckou, totálně zbytečnou haha k popukání scénu o blití a sraní, která ale stejně jako váš průjem po úplavici nemá konce. Po slibnym začátku, kdy to vypadá jako docela fajn vztahovka s peprnejma dialogama se ale film rozhodne zahodit slibnou vztahovou pointu a vesele se vydá (prej) rejpat do smetánky. Jenže grotesknost a epizodicita způsobuje, že film působí opravdu spíš jako divadelní hra, nebo komix s vtipnejma postavičkama, kde ale bohužel každej fór má o dobrejch dvacet okýnek víc, než by mít měl. Možná že to prostě jenom nechápu, ale mnohdy nevim, kam tim Ostlund mířil. Jestli vůbec někam. Třetí část filmu, co strašně zadrhává, kdy možná na papíře brilatní fóry s lovkyní chobotnic, oslem nebo třeba finální pointou (asi jedinej nespoiler) vypadal chytře a úderně, v reálu pokulhává daleko za očekáváním. Když ani ve finále nemá autor koule na to film opravdu ukončit, kdy po dvou a půl hodinách v písku máte konečně pocit, že vytrpět to tady stálo za to a že společenskejm satirám přeci jen nikdy neodzvoní, tak vám zbyde na čele jen zasraně vyschlej trojúhelník smutku. Přes to přese všechno má film moc světlejch momentů, než abych mu narval dvě hvězdy, takže se skřípáním zubů prozatím tu třetí narvu a jdu se vyčistit zázvorovym bombonem, protože to prej na nevolnost pomáhá. ()

Pete

Satira současné lidské společnosti, zrcadlo těch povahových vlastností, za které nejsme zrovna hrdí. Na této rovině nový Östlund funguje, byť hodnotí všechny ty malé lidi ze svého snobsky povýšeného pohledu. Bohužel je však forma natolik rozbředlá, a scénář obsahuje tolik zbytečně hluchých místeček, že mě to většinu času nebavilo sledovat, a také můj trojúhelník smutku zůstal zcela v klidu. Na jednu stranu oceňuji originalitu, kdy nelze opravdu předem odhadnout, kterým směrem se bude děj vyvíjet, jenže režisér jde v honbě za artovým pojetím přes mrtvoly, a pro mě se v rámci své tvorby příliš neposunul. Sans filtre je rozhodně snímek, o kterém rád popřemýšlím, ale znovu bych se na něj koukat nechtěl. ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (viac)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace