J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

andrwa

4* za prve pozretie. Asi si to v buducnosti zopakujem a snad mi neunikne tolko veci, ako sa mi zdalo, ze som stratil teraz. V kazdom pripade, bravurne natoceny film, perfektny scenar a vyborni herci. Pozor, hodnotim film, nie jeho historicku relevantnost! ()

PRASÁK

Až na pár výjimek patří filmy Olivera Stonea mezi špičku světové kinematografie. A nejinak je tomu v případě jeho snímku "JFK", ke kterému společně se Zachary Sklarem napsal scénář. Tito dva pánové se nechali inspirovat dvěma knihami, první "On the Trail of the Assassins" (1988) sepsal americký právní zástupce Jim Garrison a druhou "Crossfire: The Plot That Killed Kennedy" (1989) americký novinář a romanopisec Jim Marrs. Děj vychází ze skutečných událostí, kdy byl spáchán politický komplot a 22. 11. 1963 následný atentát na 35. amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Tato událost značně otřásla nejen americkou, ale i světovou veřejností. Pokud jde o film samotný, je třeba jej sledovat velmi pozorně, musí se hodně přemýšlet a hlavně sledovat jednotlivé postavy. Thriller "JFK" se mísí i s dobovými záběry oné události, čímž příběhu přidává na autenticitě. A navíc zde divák uvidí celou plejádu známých hereckých osobností, jako třeba Kevin Costner, Gary Oldman, Sissy Spacek, Jack Lemmon, Joe Pesci, Walter Matthau, Tommy Lee Jones, Kevin Bacon nebo Donald Sutherland. Velice napínavé drama, které až do svého konce nedá divákovi vydechnout. Prvotřídní film mistra kontroverzních filmů z nepříliš slavných údobí amerických dějin. Do roku 2017 by měly být odtajněny všechny informace, týkající se atentátu na prezidenta Kennedyho. Kdo si počká, ten...věří americké vládě. ()

Vaughan

Naprosto bravurně natočená rekonstrukce všem známého atentátu na J.F. K, která se opírá sice o konspirační teorii, ale působí tak autenticky, že velmi silně nahlodává mysl diváka o pravdivosti oficiálního vyšetřování. Z filmu navzdory předlouhé stopáži nelze spustit oči a at už je pravda kdekoliv, tak alespoň pro mě je film absolutní vrchol celého žánru politické drama. ()

Dodge-I

Pro mne je JFK legenda, zajimava osobnost a doufam, ze se dockam otevreni archivu po 50 letech - jak to teda sakra bylo! Stone natocil film s velkym F! ()

Monco

Viděl jsem režisérskou verzi a musím uznat, že je to jeden z nejlepších filmů od Olivera. Po Narozen 4.července a Četě opravdu můj nejoblíbenější film od něj. Zasloužený oscar za kameru a střih. Costner na začátku 90.let měl jeden hit za druhým, Oldman zvládl opět na jedničku. ()

The Count

Dlouhý jako tejden před výplatou, ale vůbec to člověku nedojde a to nejde o žádnou akčňárnu. Jestli se věci ve skutečnosti staly tak, jak je ukázaný ve filmu nevim, ale jak to bylo podaný, tak bych tomu byl schopnej z fleku uvěřit. Tady asi vážně není moc co vytknout. ()

xJevgenijx

Mít moc znamená bez problému si usurpovat pravdu. Úžasná rekonstrukce a poukázání snad na všechny důležité otazníky, které při tehdejší "konstrukci pravdy" byly "přehlédnuty". Filmy s konspiračním nádechem všeobecně nemusím, ale tohle ANO! ()

Fraktální

ty dve hodiny průměrné nudy byli opravdu dlouhé než se film dostal ke strhujícímu závěru stačil bych přečíst nějakého toho Dostojevského... celá ta pohádka do sebe nádherně zapadá jak stavebnice LEGO... a to je právě to. na mě to působilo, že ten film byl propaganda podobná té vládní ve filmu... zajímalo by mě jak moc dokumentární to vlastně bylo a kolik si toho scénáristi vymysleli, upravili a zaonačili... nicméně i kdyby strana mince ležící na chodníku nebyla tak špinavá jak filmaři tvrdí, tak určitě neni tak naleštěná jako ta na kterou se díváme. zajímavý pohled na ameriku ... V01-mn ()

Kactaa

Skvěle rozehraná konspirace. Samotnou mě Kennedy hodně zajímá a tak znám různé konspirační teorie. Oliver Stone předložil působivý thriller, který bohužel trochu ztrácí tempo v polovině. Proto taky místo pěti hvězdiček dávám čtyři. Závěrečná pasáž filmu - přelíčení u soudu - zase film zvedá do původních obrátek a je jeho skvělým zakončením. 80% ()

babuca

Môj názor je, že túto tému filmovo Oliver Stone zvládol maximálne ako sa to len dalo, aj napriek tomu, že miestami sa človek môže utápať v rýchlom slede rôznych údajov, neznámych pojmov či mien. Ale je to hlavne film kde sa očakáva, že divák /ten americký určite/ má aspoň základné vzdelanie z amerických a svetových dejín. ()

benji66

Můžeme jen spekulovat o tom, jesti se někdy dozvíme, jak to doopravdy bylo. Podobně jako s jedenáctým zářím však máme jednu stoprocentní jistotu. V žádném případě to nemohlo proběhnou tak, jak nám podsouvají šílené konspirační teorie označované jako "oficiální verze". Filmu samotnému těžko co vytýkat. Rozhodně si ho však nepouštějte, když máte chuť se bavit. Napřed vyřaďte všechny rušivé elementy v okolí (zejména děti a partnery), kopněte do sebe něco taurinu a kofeinu, velmi pohodlně se usaďte (189min) a nechte si vyprávět příběh... V oněch třech hodinách jsou klíčové především dvě scény: Zaprvé zpověď "generála", která nám řekne PROČ a pak Garrisonova výpověď u soudu, ze které se dozvíme JAK. JFK rozhodně řadím mezi filmy, ketré je třeba vidět, podobně jako je třeba umět jezdit na kole. ()

Cermi_CZ

Naprosta pecka! Po shlednuti tohohle majstrštyku uz si snad nikdo ani nemuze myslet ze to bylo jinak! Chvilema sem ani nedychal Kevin Costner super a vsichni dalsi herci taky ()

joffreydepeyrac

Už jsem od té doby shlédl jiné, přesvědčivé rekonstrukce toho, jak to bylo s "kouzelnou kulkou". Takže to, co nám tu nutí O.S., je nejspíš kravina. Problém je, že jsem mu věřil každé slovo :-D Čistých pět. ()

StarFsh

Film, ktorý priniesol viacej otázok, ako odpovedí. A to je len dobre. Vyzdvihovať tu nejako zvlášť Stoneovu filmársku prácu hádam ani nemá zmysel. Bolo by to nosením dreva do lesa. ()

lordofrvhp

Hodně těžký film na sledovàní-je tu příliš mnoho postav,příliš mnoho se vysvětluje,příliš mnoho se konspiruje a navíc se tu často prolínají dobové záběry s těmi natočenými,což se daří ve velmi proměnlivých kvalitách.Na druhou stranu,s některými teoriemi bych možná i souhlasil a ani na chvíli mě to nenudilo.80% ()

Gattolino

Propracované dílo, klobouk dolů, výborní herci, působivé prokládání dokumentárními snímky. Co se týče pravděpodobnosti nastíněné verze události, možná to tak i mohlo být. JFK byl určitě kontroverzním politikem, dodnes těžko odhadovat, jak by se jeho prezidentování vyvíjelo a zda pozitivní legendu z něj neudělala právě předčasná tragická smrt. Nevím. Ani o CIA a zbrojních lobby si nelze dělat iluze. Samozřejmě, v kontextu s dnešní chorobnou antiamerikanistickou vlnou, vyvolanou bolševickou propagandou a šířícími se různými konspiračními nesmysly třeba o soše svobody jako symbolu lucipera, o nainscenovaném útoku na WTC, apod., se člověk na taková "odhalení" dívá s pochybami. A konec konců, možná to nejlépe odhalil Mick Jagger, když zpívá, že "Who killed the Kennedys? When after all It was you and me." ()

macherano

Konecne som sa K tomuto filmu dostal A vôbec neľutujem pomaly sa stupňuje až to vygradovalo grandiozne A dĺžka filmu až tak nevadí lebo vás necháva V napätí A ku koncu ten proces A dlhocizny monológ costnera nemá chybu K tomu rekonštrukcia Z dallasu A zo zabitia oswalda nemala chybu top film a podľa mňa je to dosť pravdepodobne... ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)