J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

helrohir

Chce to naozaj kus scenáristického a réžijného majstrovstva, keď film založený len na dialógoch a monológoch, preplnený množstvom postáv a roztiahnutý do troch hodín nedokáže človeka nudiť čo i len chvíľu. Stone tento film nakrútil tak, ako to všetci očakávali, teda rozohral osudovú konšpiračnú hru, ktorej skutočné pozadie je stále nevysvetlenou záhadou. Filmu JFK sa dá vytknúť máločo, keďže všetky momenty vo filme vzbudzovali u diváka to, čo skutočne mali, teda vyvolávali buďto pocity stiesnenosti, smútku, ale aj hnevu nad nechutnou politickou hrou. Taktiež herecké výkony sú špičkové, takže nie je o čom, jasných päť hviedz. ()

kubilov

Oliver Stone po téměř třiceti letech znovu otevřel vlastně nikdy neuzavřenou otázku, týkající se vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho a natočil film o vyšetřování toho zřejmě nejslavnějšího atentátu, jaký kdy byl spáchán. Vrhl se do toho s vervou a kontroverzí sobě vlastní, a jelikož byl JFK demokrat, stejně tak jako Stone, bylo nasnadě konečně o této záhadě natočit film. Stone si na ohromné filmové délce zlehka připravuje materiál, který nakonec vyústí ve strhující "závěr", který se vlastně táhne skoro od poloviny filmu a nedělá to, že by pozvolna gradoval, on jeden na plné obrátky celou dobu. Celý tento kolotoč výslechů, důkazů, teorií o spiknutí, nařčení těch nejvyšších míst, vražd a odhalování pak skončí více než třicetiminutovým monologem Kevina Costnera alias Jima Garrisona, jenž je sám o sobě dechberoucí, jenže Stone touto zuřivou dorážkou diváka nešetří, a proto je tento monolog doprovázen úžasným obrazovým materiálem, který nutí nehnout se z místa a upřeně a fascinovaně odhalovat další a další zákoutí promyšleného plánu a jeho následků. Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Gary Oldman a především Joe Pesci, ti všichni svými výkony velmi zdatně sekundovali genialitě Stoneovy režie a neméně skvělého scénáře. Ke Stoneovu řešení případu JFK lze jen říci, že je o mnoho věrohodnější a uvěřitelnější než oficiální verze. ()

smatana.sk

Veľmi sugestívny film. Len postupne sa vkrádajú pochybnosti a vynárajú filmárske manipulácie. Ako by sa asi vyvíjali dejiny studenej vojny, keby Kennedy presadil svoje predstavy o oslabení vojensko-priemyselného komplexu? ()

darthvader77

Třihodinový politický thriller, který utekl jako voda a já se ani minutu nenudil. Překladád nám zajímavou a asi nejrealističtější verz jak to asi s atentátem na Kennedyho bylo. Výborné herecké výkony Kevina Costnera(závěrečný projev), Kevina Bacona, Tommy Lee Jonesa a v neposlední řadě Garyho Oldmana jsou vynikající stejně jako hudba, která doprovází scény z nich přechází mráz po zádech. ()

Hawaj

Dechberoucí, i když to není zcela podle faktů stále je to dechberoucí. Jedna z mála rolí kdy mi Costner neleze na nervy, ale doslova ho hltám. Stone měl koule, že znovu rozštoural to hnízdo sršáňů a tohleto natočil. Amerika mu musí bejt vděčná, že to udělal. Klidně bych dal i 10 hvězd. ()

Guran

Režisér Oliver Stone nám tentokrát přináší příběh odehrávající se po atentátu na Kennedyh. V hlavní roli Kevin Costner. Určitě je to lákavé téma s dobře obsazenými herci, ale děj o délce tří hodin zaostává za scénářem a příliš postav ve filmu vše jen zamotala. Celý film se vlastně nic nedě, nuda od začátku do konce. Snímek s lehkou předvídavostí a zdlouhavými nezajímavými dialogy rozhodně nezaujme. Konec jedině stojí za zmíňku, ale jinak bych film rozhodně nehodnotil nějak vysoko. ()

bohhous22

Určitě jeden z nejlepších filmů o politické zvůli.Vlastně ten vůbec nejlepší.Oliver Stone předkládá horu faktů a konspirací,nad kterými zůstává rozum stát,ale nic do diváka nehustí.Líbí se mi ,že v takové smršti informací zůstává prostor pro vlastní názor.Vlastně ze snímku doslova sálá záměr,aby tak divák přemýšlel a film tak chápal.Téma je dost citlivé a už kvůli němu zemřelo spousty nevinných lidí.Stone se toho ovšem nebojí a předkládá famozní skládačku,která nenechá vydechnout.Státní převrat v přímém přenosu,to vážně dokáží jen v Americe. ()

adamix

Nikdy som si nemyslel, že nájdem ešte nejaký fantastický film. Stále som si vravel, že tie najlepšie som už videl všetky a ostáva zhliadnuť si už iba tie ostatné. Ale dnes som svoj názor zmenil. Zmenil ho J.F.K. Zo začiatku som si myslel, že to bude len dalšia nudná naťahovačka, keď som zistil, že to má 3 hodiny. Ale od samého začiatku, ako tam ukázali zábery samotného Kennedyho a potom ten obrovský ošiaľ okolo atentátu na prezidenta sa mi film hneď zapáčil. Áno, je pravda, že je tam strašne veľa dialógov, že je scenár strašne rozvitý, veľa mien a udalostí, ale toto všetko robí tento film fantastickým a zaujímavým. Ukázal mi, aká môže byť história odporná (možno je to aj súčasnosť), ukázal mi, aká môže byť politika zradná a fašistická, ukázal mi, že možno ani dnes si nemôžme byť istý bezpečnosťou, ktorú nám ponúka naša vláda. Aký je vlastne rozdiel medzi vládou, CIA, FBI, mafiou, terorizmom ? J.F.K. mi otvoril oči a vnúkol mi ponaučenie, aby som svojmu okoliu nikdy neveril a aby som neveril ani žiadnemu človeku, ktorý sa tvári, že je tvoj ochranca, no v skutočnosti je to len podlý zradca (ako napr. vláda). Samozrejme, nemusí to tak vždy byť, niekde poznajú slovo menom ,, spravodlivosť ", ale človek nikdy nevie. Film je úžasný samo osebe svojou témou (vyšetrovanie atentátu), herecký výkon hlavného hrdinu Kevina Costnera , ktorý hľadá vo svete pravdu, si tu užijete a uvidíte ho v najplnšej forme, v akej kedy bol (a to hlavne na súde). A samozrejme aj hlavný záporáci hrajú super, a to Pesci, Lee Jones, Oldman. Hudba Johna Williamsa je pekná, tá sa do filmu hodí najviac. Scenár je perfektne spracovaný a to isté aj réžia. Vživote som nevidel lepší scenár od čias veľkého Pulp Fiction. Obrovskú poctu dávam Oliverovi Stoneovi za to, ako si dal záležať na spracovaní scenára a hľadaní faktov. Tento projekt musel trvať celé roky, kým sa všetko pozbieralo, schválilo a nakoniec zhotovilo do suprového filmu. A KAMERA, to je z celého filmu asi to najlepšie, a to isté je aj strih. Čiernobiele zábery, ktoré poukazujú na temnú minulosť (tak tomu vravím) odhaľujú temnú atmosféru z celého filmu, a tak vlastne máte aj väčší zážitok z filmu. Najviac som bol zhrozený z tej pásky, kde zabili Kennedyho, ktorú verejnosť nevidela celých 5 rokov. Ide o tú pásku, ktorú ukazuje Costner na súde. Chudák Kennedy sa najprv chytil za krk, potom za ucho a nakoniec sa mu posledná rana vpálila rovno do hlavy. To boli fakt hrozné zábery, ako keby som ten atentát videl priamo pred očami na tom mieste v roku 1963. Z celého filmu som mal veľký zážitok, dialóg som hltal za ďalším a bude trvať fakt dlho, kým sa rozhodnem, či si tento film dám k svojim TOP 10, asi by som si ho musel pozrieť viackrát, aby som sa skutočne rozhodol. Atentát na J. F. Kennedyho sa riešil celé roky a záhadou to ostalo aj dodnes, ale na vylúštenie tejto záhady si do toho roku 2029 asi počkám. Porovnám si, aká bude pravda tam a pravda v tomto filme, aký bude medzi nimi rozdiel alebo podoba. U mňa je toto film s veľkým F a skláňam klobúk pred Stoneom. Dávam veľkých 100%. () (menej) (viac)

mh825

Neuveriteľne dlhý film, hraničiaci s dokumentom. Zručne spracovaný pohľad na nadvládu korporácií nad americkou vládou. ()

TonyStark

S tímhle megafilmem si Oliver Stone pořádně naložil. Ten chlap má fakt odvahu. A zvládnul to skvěle - plísnění amerického politického systému je přesně jeho parketa.Nutno předem zdůraznit, že film JFK je režisérova verze událostí, které se tehdy seběhly - nikoliv učebnice o tom, jak to opravdu bylo. To se běžný smrtelník nejspíš nikdy nedozví a vůči "slibům" o odtajnění dokumentů z vyšetřování v roce 2029 jsem dost skeptický. Nicméně Stoneova verze je jedna z těch možných (...) a velice zdařilých. Maestro to dokáže tak přesvědčivě podat, že člověk, který se o tuhle látku nikdy nezajímal mu bezmezně uvěří a "má jasno". Scéna ze soudního procesu ke konci filmu a Costnerovo popisování dráhy "superkulky" mluví za vše... Je to tříhodinová záplava faktů a teorií,ovšem tak zručně sestříhaných, že to všechno zapadá do sebe jako dobře promazaný stroj.Herci hrají bezvadně - v rámci možností,kterých k vlastnímu hereckému projevu v rekonstrukci skutečných událostí a postav, zase tolik není. Snaha o detail, s jakou Stone zrekonstruoval a natočil průjezd kolony s prezidentem Kennedym je obdivuhodná.To musela být fuška. A ve střižně to muselo být doslova peklo. Tady je Oscar v těch správných rukou. ()

Maxwell28

Strašně nudnej začátek(to znamená tak prvních 45 minut). Nic se neděje, jen se žvatlá o "blbostech", který začnou dávat smysl až za dalších 45 minut, ale to už buďto spíte nebo si řeknete, že kdyby to tam nebylo tak vám to ani nevadí a pochopili byste to i tak. Jinak výbornej film, všechny postavy jsou skvěle zahraný, hlavně Tommy Lee Jones (jako vždycky). Oldman se až neuvěřitelně hodil na roli Oswalda. Jediný co mi na tomhle filmu vadilo byla fakt extrémně nudná první třetina filmu. ()

subic

Kevin Kostěj ve svých 36 letech na absolutním vrcholu kariéry. Mě se ten film líbí, protože ukazuje na zatajování informací různými organizacemi, které se Jim Garrison se svým týmem pokoušel zjistit a historicky jako jediný podal žalobu na některého z viníků na strůjce atentátu na JFK. Jestli to bylo po pravdě nebo ne, to se dozvíme po roce 2029, až se zpřístupní archivy a jako viník bude pravděpodobně odhalen další prezident Johnson a jeho vazby na CIA. ()

zubrik66

Pre milovníkov konšpiračných teórii je to isto veľdielo. Stone to však prepískol z dĺžkou. Udržať diváka pri tejto téme takto dlho je skoro nemožné. ()

Berty00

J.F.K. je preto tak skvelý pretože je pravdivý...Skutočne pravdivý...Pri J.F.K. som pochopil že Oliver Stone je JEDINÝ americký režisér ktorý chápe americkú históriu a svojim spôsobom aj jediný ktorý má rád Ameriku a dáva to najavo....Film je aktualitou aj dnes,stále sa nevie kto stál za Kennedyho smrťou...Asi pri žiadnom filme som nevyslovil toľko nadávok a to asi z jediného dôvodu...Kôli tej pravdivosti vo filme,kôli tomu aká skorumpovaná vláda je všade vo svete,Oliver Stone je jediný ktorý ma guráž vysloviť svoje myšlienky naplno... ()

pestak

Film upozorňuje na některé znepokojivé skutečnosti ale nepřináší k tématu nic nového. Přesto Stoneovo film je zajímavou lekcí z amerických dějin jako předchozí Salvador. ()

horor2

Mistrovské dílo Olivera Stonea, ve kterém kraluje Kevin Costner společně s dalšími velikány. Jestli to tak doopravdy bylo nebo ne, se možná nikdy nedovíme. Každopádně toto bylo silné! ()

PlayEasy

Těžko říci, jestli je Oliver Srone lepší režisér nebo scenárista. Ale ať už je to jak chce, v obou profesích je výborný a tenhle film to zapečetil pečetí J. F. Kennedyho. Velmi zajímavý opus o dosud nevyřešeném případu a společně s vraždou Abrahama Lincolna nejstrašnější události amerických dějin, který se obdivuhodně prolíná s realitou a se Stoneovými myšlenkami. Gradaci a následný soudní proces skvěle dokresluje inspirativní a zároveň úplně nová hudba Johna Williamse (takový žánr hudby tu ještě nebyl, ale ty bubny jsou dokonalé), skvělý herecký výkon Keva Costnera a z vedlejší rolí T. L. Jonese, J. Pesciho a potěšili i Lemmon a Matthau! 100% ()

mrclTV

Tento film je taký dlhý, že na jeho plnohodnotné pozretie by bolo najlepšie si zobrať dovolenku, ale oplatí sa to. Výnimočný film (napríklad 31 minútový monológ na záver!), ale miestami sú tam príliš znateľné názory režiséra a z filmu samotného cítiť propagandu - 4,5*. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)