Nelítostný vrah Charles Sobhraj, známý také jako Bikini Killer, si v 70. letech bere za cíl západní turisty v jihovýchodní Asii. (Netflix)

Pawlisman

Příjemné, a to i herci, prostředí i akorát napětí. Trochu mě nudila linka se zrzounem, ale což. Herci dle závěrečných skutečných fotografií teda moc neodpovídají, ale což, pěkně to graduje a budu věřit, že je skutečně na 95% na reálném základě. 8/10 ()

Chundys

Po trochu rozpačitém začátku to nasadilo tempo brutální a krásné i když občas to bylo až vtipné, že vše na poslední chvíli se vyřešilo, nebo se zrovna v tu stejnou dobu potkali ti a ti lidi. Bylo to hezky přehledné to skákání v čase a řekl bych, že to bylo i dost srozumitelně vysvětlené. V životě jsem o tomto sériovém vrahovi neslyšel, ale byl to dost dobrej manipulativní magor teda, respektive je že jo ()

yvona

Prvních 5 epizod za moc nestojí a děj je jednotvárný a předvídatelný. Přesný komentář má mokelembembe. Souhlasím s tím, že paruka hlavního hrdiny působí jak z minulého století a vůbec nechápu, proč ji vlastně má. A napětí fakt nulové. ()

montongery

Po dlouhé době seriál, který si mě dokázal, díky kombinaci nádherné, ale naschvál zavádějící dobové stylizace a svým stylem (pomalé a nechronologické) vyprávěním, doopravdy dostat a to hlavně v první polovině seriálu. Zážitek ještě podporuje skvělej a neokoukanej casting, exotické prostředí, kde se děj většinou odehrává a skvělé kamerové záběry. A i když se poslední dobou vedou dohady, jestli je takovéhle masové 'popularizování' těchto lidí v populární kultuře v pořádku, tak za mě, pokud to je natočeno tímto způsobem, kdy daný jedinec z díla nevychází jako nějakej typ rebelujícího hrdiny, ale vyniká pouze jako ".. little cheap con man. Thoughtless street fuck.", což doopravdy byl, to je ok. ()

strikeman

Přitažlivý námět, brutální sériový vrah, atraktivní exotické prostředí, neotřelý příběh, co ještě tvůrci chtěli? Tohle mohl být kulervoucí erkový nátěr jak vyšitý. Místo toho dostáváme slušnou porci uzívaného vypravování, které začne jakš takš v posledních třech dílech akcelerovat. Nemůžu si pomoci, ale "hipís" bez sexu a sériové vraždění v náznacích mě prostě v roce 2021 už z křesla nezvedne. Nevyužitý potenciál, nuda - tohle by stálo za celovečerní remake ... 50% ()

anatheman

Začátek seriálu je možná poněkud těžkopádný a musel jsem se trochu přesvědčovat, abych tomuto počinu věnoval další pozornost. Nicméně tato skutečnost byla dána spíše osobními důvody, jelikož mě tehdy zřejmě zaujala jiná audiovizuální díla, která jsem považoval za důležitější. Každopádně jsem velice rád, že jsem se k The Serpent vrátil, jelikož se jedná o opravdu fascinující minisérii. Jistě, primární motivací byla Jenna Coleman, která je v roli "Monique"/Marie-Andrée snad nejnádhernější za svou celou kariéru. Ano. Nemohl jsem si odpustit tuto mírně chlípnou poznámku. Zkrátka jsem blel duhu při takřka kterémkoli záběru na ni. Ale dobře, seriál má spoustu dalších kvalit. Především oceňuji, že působí vskutku velmi výpravným, takřka "mezinárodním" dojmem, jelikož se děj odehrává na mnoha světových místech, zejména tedy v jihovýchodní Asii a v Paříži. Tomu napomáhá i poměrně široké časové zasazení , což je podpořeno užíváním několika časových rovin. Rovněž sedmdesátková atmosféra na vás dýchne takřka okamžitě díky kostýmům, automobilům a psychedelické tématice. Což je tedy opravdu obdivuhodné. Děj samotný je velmi nahuštěný a po zhruba třetím díle se razantně zvyšuje jeho tempo, díky čemuž se ze seriálu stává i ona příznačná droga. Zároveň se mi velice líbí, že postavy mají patřičnou hloubku a jsou skvěle herecky ztvárněné.  Opravdu je vidět, že si tvůrci dali na seriálu záležet takřka ve všech jeho rovinách. Zkrátka skvělé - Uděluji tedy 5 falšovaných cestovních pasů z 5. ()

Rockerman

Z vlastních zkušeností vím, že had slizký není. Charles Sobhraj však slizkým hadem byl. Je až neuvěřitelné, jak mu všechno vycházelo a procházelo. Souboj na dálku zatvrzelého "detektiva" z nizozemské ambasády s mimořádně nebezpečným zločincem nakonec končí tak, jak si snad každý přeje, ale nebylo to vůbec lehké. Výborný, četnými flashbacky zdramatizovaný seriál o jednom bezcitném a jen na sebe myslícím vrahovi lze jen doporučit. Skvělý výběr představitele Sobhraje. ()

Jajar

Vynikající historická rekonstrukce příběhu Charlese Sobhraje. Mnohonásobného vraha a obchodníka s drahokamy, který v první polovině 70. let okrádal v jihovýchodní Asii mladé turisty ze Západu. Z dílny Netflixu vyšel skvělý doku krimi thriller, který potěší jak realisticky věrným pojetím, tak neobvyklým, nechronologickým vyprávěním. Zhlédnuto na jeden zátah. ()

DAPDO

Hodně slušná podívaná, ve které jsem se nakonec přiklonil ke čtyřem hvězdám. Seriál podle skutečnosti o sériovém vrahovi, zloději a podvodníkovi, který trávil a zabíjel turisty po celé jižní Asii. Není to seriál pro každýho, ale já mám rád časový osy, kdy člověk musí přemýšlet. V několika dílech jsem na konci změnil svoje hodnocení, protože děj do sebe perfektně zapadl a všechno dávalo smysl. ()

hanibal73

Trochu zklamání. První půlka bylo doslova retrospektivní peklo. Před šesti lety,před dvěma měsíci,po půl roce,před jedním rokem a tak probíhaly celý díly....ztrácel jsem se v tom. Druhá půlka seriálu už byla trochu lepší a poslední díl opravdu zajímavý. Byl to fakt pošuk a ten jeho pomocník by s fleku mohl hrát ďábla. ()

ER

Psychologicky vystavěný seriál s výborným hereckým obsazením. Prolínají se tu případy okradených a zavražděných lidí, kde detailně vidíme, jak k tomu došlo. Zároveň dochází ke konfrontaci úředníka ambasády, který se věnoval odhalení vraždy holandského páru, s okolím a nezájmem něco řešit. Punc kvality tomu dodává, že jde o skutečný příběh. ()

bearmeedek

Tak v první řadě jsem rád, že jsem se hned do této novinky pustil. Ne každý pokus zabere a tady to vyšlo. HAD měl upoutal jak atraktivním prostředím, tak dobou sedmdesátek a záběry na hippíky. Alespoň v první epizodě to stačilo na další výdrž. První půlka určitě není klasický a svírající thriller, ale celou dobu jsem věděl, že to bude u mě za 4*. Každou epizodou lítají flashbacky s neobvyklou frekvencí a i to má v tomto konkrétním podání svou originalitu. Avízo, že se jedná o skutečné události ve mě vzbuzovalo jemné pochybnosti o naivitě tvůrců, protože to, jak Charlesovo okolí naprosto podléhalo jeho požadavkům, bez toho že by používal sílu nebo působil hrozivě, na mě působilo dost zjednodušeně. Ale ještě před koncem jsem si našel celkem dost údajů na: https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Sobhraj. A zíral jsem, že ve filmu je vše podáno hodně autenticky, včetně toho jeho chování a jeho zvláštního vlivu na druhé a dále jsou uváděna pravá jména z jeho okolí i pravá jména všech zavražděných. A výstižnost názvu HAD - Charles byl plíživý (nikoliv úlisný), dovedl neuvěřitelně kličkovat, velký manipulátor a také se rád předváděl. Po těchto zjištěních jsem musel svůj pohled ještě navýšit v hodnocení. ()

kukkik

Většina seriálu ubíhá slušným a velice záživným tempem, až v posledních dvou třech dílech ztrácí dech ale vzhledem k předloze zcela pochopitelně. Obsazení výborné a povětšinou věrné, jak se na drama dle skutečných událostí sluší a patří. Moc se mi líbily prostřihy ve stylu dobových záběrů 4:3 prolínající se do širokoúhlých záběrů, to byl moc pěkný detail. Seriál jsem si užil a můžu doporučit, je to zkrátka další kvalitní drama mapující životní dráhu, tentokrát (ne)známého, sériového vraha a kdo má tenhle styl seriálů rád, s Hadem neudělá chybu. 4/5 ()

Maximilianus

Pútavý seriál plný napätia a výborných hereckých výkonov. Posledné dve tri epizódy v tempe mierne poľavujú, ale stále ide o vynikajúci seriál. 8,4/10. ()

Stillborn83

Áno, príbehy masových vrahov fascinujú mnoho ľudí a ja nie som výnimkou. O Charlesovi Sobhrajovi som nemal ani potuchy a neurobil som tú chybu (ako zvyknem), že by som si načítal niečo dopredu (ešteže tak). A tak táto osemdielna miniséria bola v podstate jednohubkou. Niekedy vám zastane rozum, že síce je to podľa skutočnosti, ale predsa takto jednoducho mu to nemohlo ísť. Podľa tvorcov sa miniséria drží reality na 80 – 90 percent. A to je už vskutku dosť. O tom či mal Charles psychickú poruchu sa baviť asi netreba, otázne je, kde a prečo sa to v ňom zlomilo. Nechcem však dávať spoilery. Istotne trreba vyzdvihnúť aj herecké výkony, najmä dvoch hlavných protagonistov – Tahara Rahima (môj druhý kontakt s týmto hercom – prvý bol vo filme Mária Magdalena), hral to tak uveriteľne a slizko, že ste ho jednoducho museli neznášať. A taktiež aj Jenu Coleman, pri ktorej ste potom nevedeli či ju ľutovať alebo nenávidieť tiež. Takže, tentokrát po dlhšom čase u mňa zabodovalo aj niečo z Netflixu :) A zdá sa, že sa to môže stať novým seriálovým hitom tejto streamovacej spoločnosti. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD