Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Boylina

Moje pocity a dojmy z tohoto filmu téměř přesně vyjádřil ve svém komentáři Ajantis. Tak dobře, jak já bych nesvedla. Já jen dávám o jednu hvězdu navíc, vzhledem k tomu, jak náročné téma to je a jak náročný musel být vznik tohoto filmu. Nijak tím nechci snižovat jeho výpovědní hodnotu a je dobře, že tu má takové hodnocení. Ale v té hlavní myšlence mi něco chybělo. I přes tak závažné téma, které v každém vzbudí emoce samo o sobě na mě dýchl chlad. Bylo tam něco, čemu jsem nedokázala věřit. Něco, co mě nepřesvědčilo. Takové prázdné místo. Nejen v postavě Schindlera. Film ukazuje, že Židé byli výborní obchodníci, dokázali tvrdě pracovat a během celého toho nátlaku a vyvražďování drželi při sobě, uklidňovali se, aniž by propukla nějaká davová panika. Což zaslouží velkou úctu. Přesto pořád to byli jen lidé a vedle mnoha realistických záběrů mi chyběl pohled do jejich psychiky, do toho, co se odehrávalo za myšlenky v jejich hlavách. Nedokázala jsem porozumět ani tomu, co se odehrávalo v postavě Schindlera, kde nastal ten zlom, kde v sobě našel jiného člověka ani kdo vlastně byl. Výsledek toho všeho bylo, že mě to až tak nezasáhlo, což je velká škoda. ()

Jeffo8

Konečně si dokáži představit jak to museli mít židé těžké a co si všechno museli prožít. Žít v podstatě z ničeho, neudělat sebemenší chybu a stejně zemřít, protože si to prostě usmyslel nacista, tohle bych opravdu nechtěl zažít. Jednoznačně nejlepší film Stevena Spielberga. Ve filmu jsem neviděl sebemenší chybičku, herecké obsazení bylo skvělé.100% ()

PanBlack

Neuvěřitelně emotivní film, který zasáhne Vaše srdce, způsobí mrazení po vašem těle a donutí Vás přemýšlet o největší tragédii našich dějin... Skvělá režie Stevena Spielberga, další úžasný hudební doprovod od Johna Williamse a vynikající herecké výkony. Tento film si rozhodně nenechte ujít! ()

Turtle

Jeden z nejlepších filmů vůbec. Natočit v roce 1993 černobílý film o holcoaustu a následně navíc odmítnout veškeré peníze, co by mohl dostat, to dokazuje že Spielberg má koule. Úžasné zpracování ve všech ohledech ať už jde o kameru, střih, herecké výkony nebo hudbu. Při sledování filmu mnohokráte zamrazí v zádech a to je správně. Samotný příběh Oskara Schindlera a 1100 židovských vězňů je jeden z nejinspirativnějších jaké znám. Schindler měl totiž ke světci a filantropovi daleko, ale když přišlo na lámání chleba tak udělal tu správnou věc i za velkého osobního rizika a finanční ztráty. A to je asi největší poselství filmu. Dobro je v každém člověku. ()

reno112

Než jsem se na film začal dívat, nedokázal jsem si představit jaký potenciál může mít. Film ukáže během 3 hodin život židů od počátku války až do jeho konce takovým způsobem, že to ve vás vyvolá tolik emocí, protože tohle není jen film, ale tohle se stalo a způsobem jakým to Spielberg stvárnil je užasný. Nesmíme však vůbec odepřít slávu hercům kteří své role zahráli "Schindlerovsky" skvěle. Tak upřímná slza mi dlouho neukápla. Velice emotivní podívaná, ktetou doporučuji každému. Je to sice minulost, ale právě díky minulosti a Oskaru Schindlerovi si uvědomíte sílu lidského ducha. Naopak se můžete přesvědčit o tom, že situace (válka) dokáže z lidí udělat vraždící monstra. Dobro i prohnilost je v káždém z nás a je jen na nás jak silnou a zdravou mysl si vypěstujeme, protože nikdy nevíme kdy bude právě na našem rozhodnutí zda zachráníme nebo zničíme. Kdyby šlo dát více než 5* tak je dám. O tomto filmu bych dokázal napsat dalších několik řádků, ale mé nadšení je v mé hlavě a tam si ho nechám a tam s ním budu spokojený. Musíte se podívat sami a věřím že pochopíte. ()

LuckyCZ

Teprve tento rok jsem shlédla Schidlera poprvé a vůbec toho nelituji. Kdybych film viděla jako puberťák asi by na mě tolik nezapůsobil jako nyní a já bych asi ještě měsíc po té nepročítala články na internetu. Síla filmu je neuvěřitelná, holčičku v červeném kabátku nikdy nevymažu z paměti ani Ralpha Finnese jak střílí z balkónu. Jestli byl nebo nebyl Oskar Schindler hrdina je na delší debatu a asi každý ví, že obraz jak ho Spielberg vykreslil není úplně tak pravdivý. Mě osobně to v případě tohoto snímku nevadí a možná jsem i radši, že se Spielberg nedržel reálné charakteristiky hlavní postavy a udělal ze snímku hlavně poctu všem lidem, kteří za války pomohli a zachránili tak spousty lidem životy. Nebyl to jen Schindler nebo Wintton, ostatě najděte si to na wikipedii a ten seznam lidí kteří riskovali svůj život pro jiné vás možná překvapí. ()

bigsoul

No bol som trosku sklamany, ze sa film snazi klamat vsetkych naokolo a vykresluje Schindlera ako hrdinu, ktorim nebol!!! To ze vyuzil system a ked islo do tuheho sa schoval za to, ze niekomu pomohol je az dost zvratene. Rezia a herecke vykony na jednicku. ()

Binkys

Na film jsem se začal dívat s velkým očekáváním vzhledem k jeho „pověsti“. A očekávání bylo téměř naplněno nebýt, na můj vkus, někdy zcela zbytečně natažené stopáže filmu. Skvělý herecký výkon a perfektní ztvárnění hlavních postav, hrůzu nahánějící a dechberoucí scény nafilmované „syrově, bez obalu“, kdy černobílé zpracování a tíživá hudba jen dokresluje kolikráte i zdrcující pohled na děj a události. A je to opravdu film, nikoliv dokument. Proto si Spielberg mohl dovolit vykreslit Schindlera téměř jako dobroděje, přitlačit na city diváků, ikdyž skutečnost byla trochu jiná. Berte to jako film, inspirovaný skutečnými událostmi, skutečnými postavami, a budete ohromeni. Historická fakta si dohledejte poté ()

MarwiN4

Nedá sa to ani slovami opísať čo tento film v človeku zanechá....scéna s dievčatkom v červených šatách ma dostala..filmárske veľdielo..dal by som tých hviezd aj viac keby sa dalo..Geniálne!!! ()

sedmdevet

K tomuto filmu snad není potřeba ani komentář, sugestivní, pod kůži zalézající snímek, který vyobrazuje cosi co se nedá ani obsáhnout, užívá k tomu takových výrazů, která z něj dělají neuvěřitelnou mozaiku lidí a skutečnosti. Opravdu potáhne vás to neuvěřitelným pocitem, který jen tak nezmizí, zmizí li.Vrcholné, dílo, které jen tak něco nepřekoná. A znovu sugestivní. ()

pajapeta

Jasně, že ten příběh je děsně silnej a černobílá kamera tomu dodá. Hvězda dolu je za plačtivou scénu ke konci, to mu přece nikdo nemoh věřit, pro mě vyloženě iritující... ()

Martineq15

Co k tomu dodat, jde o velmi emotivní film, ale abych pravdu řekl, byl bych raději, kdyby nikdy nemusel být natočen, respektive aby NEEXISTOVALA předloha pro tento film. A doufat, že už se nikdy nic takového opakovat nebude. ()

swedsko

Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal. Ani nevím proč. Dnes jsem na to ty tři hodiny vyšetřil. A bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsem za dlouhou dobu udělal. Syrovost tohoto snímku mě naprosto dostala. Nejlepší možný způsob jak i dalším generacím připomenout svinstvo, které se tady dělo. Běhal mi mráz po zádech... 100% ()

eyeskiller

Nemám rád filmy z vojnového prostredia. Ale ani tento fakt nezaváži na tom, že tento film je určite jeden z najlepších filmov aké som v mojom živote videl. Jednoducho poviem asi toľko, kto nevidel, nech okamžite vojde do prvého obchodu, kúpi si to a pozrie si to! Nebudem klamať, keď som to zapol, nečakalo ma žiadne prekvapenie. Staré kulisy, ktoré dotvárala atmosféra druhej svetovej vojny ma veľmi nenadchli. To čo ma nadchlo, bolo, ako sa príbeh vystupňoval po asi 20 minútach, a potom už som nestrhol oči z obrazovky až do konca. Oskara Schindlera tento film opisuje ako úporne snažiaceho sa človeka, niektoré písomné zbierky z minulosti hovoria niečo iné. V každom prípade, ak bol Schindler ako v tomto filme, patrí mu moja všetka úcta. Presne tak ako Spielbergovi za tento film. ()

Indio

Nejdříve-Nejdůležitější funkcí filmu je, že navždy zachycuje to, že se tyto nepochopitelné hrůzy staly. Člověk ktery točí Indyho, E.T. Mimozemštana nebo Navždy přece netočí kurvakrutopřísněvážný filmy, ne? ALE TOČÍ? I Kritikove, kteří spochybnovali zobrazitelnost masového vraždění na platně a ktomu ještě režizérem filmových pohádek se museli později poklonit snímku který vyrazí dech i ZÍTRA. Spielberg zde porušuje (vědomě) vyloženě i své konvence komerečního filmu, tím, že neheroizuje své protagonisty. Krom závěru kde si Hollywod žádá svou dan kdy se kapitalista , přerozen v humanistu objimá se "SVÝMI ŽIDY". Neklidná, černobílá ruční kamera na autentických místech odlišuje film od ostatních filmů z "tovarny na sny". Zvláštní podobnost se záběry z dokumentů a smotným filmem je jedna ze sil které dávají hrůzostrašnost příběhům na plátně plus jediná barva v celém filmu. Režizér se navíc odvážil inscenovat každodenní život v ghetu i když o něm není žádný obrazový materiál. Selekci už v tak brutálnim (realistickym) díle naštěstí neukazuje i když scéna ve sprše kde nakonec opravdu teče vode je na omdlení. Film dal obětem tváře a jména což je víc než písmena na papíře nebo v kameni.....A tyhle tváře, na konci staří lidé kladou kamínky na Schindlerův hrob. A na závěr citát nevimodkud- VÍTĚZTVÍ JAKÉKOLI TYRANIE, LZE POVAŽOVAT ZA NEZVRATITELNÉ, POKUD JE AKCEPTOVÁNA JAKO NORMÁLNÍ. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)