Pěsti ve tmě

Dráma / Športový
Československo, 1986, 98 min

Píše se rok 1936, nervozní atmosféra z nacistické hrozby proniká i do sportu. Šampión v boxe Vilda Jakub se utká s Němcem Kurtem Schallerem. Nacisté jsou rozhodnutí použít v zájmu vítězství svého mistra i ty nejšpinavější prostředky. Vilda prohlédne jejich hru a soustředí se na přípravu životného utkání. Příběh graduje vítězstvím jedné ze dvou lásek, mezi nimiž se Vilda v napjatých okamžicích rozhoduje. (oficiálny text distribútora)

xentrixx

Za pět - řečeno žargonem do vysílačky, když je perfektní signál. Rocky mě nikdy nebral, Zuřící býk - přes nesporné kvality - také ne, na tohle se však podívám kdykoliv znovu. Elegická jemná trubka, citlivě vybrané exteriéry (poznal jsem nuselské Spytihněvovu a Křesomyslovu, donedávna existující holešovickou hospodu U vody a ulici Na Zbořenci na Praze 2), výborný Marek Vašut (uvědomíme-li si, jaký trénink musel postoupit, aby v roli působil věrohodně), to vše dohromady ladí a nechává v divákovi hluboký dojem i po několikerém zhlédnutí. Zajímavosti : Marek Vašut měl před natáčením nadváhu způsobenou nicneděláním u vojenského uměleckého útvaru, tvrdým tréninkem se však dostal do takové formy, že si údajně v Polsku, kde se také natáčelo, mysleli, že je skutečný závodní boxer, zatímco Josef Nedorost prý měl zkušenosti s boxem již od žáků. Pavel Nový, představitel Tonyho, v době vzniku filmu točil zároveň seriál Velké sedlo a měl tak možnost denně v přírodě běhat několik kilometrů, aby se na roli dobře připravil. Za pozornost stojí filmová sparringová konfrontace mezi M. Vašutem a R. Osičkou, velmi názorně ukazující rozdíl mezi box trénujícím člověkem a skutečným (velmi dobrým) závodníkem. Sám režisér Soukup mimo jiné o filmu řekl, že jím bylo dokázáno, že i český herec se může bez obav ukázat jen v trenýrkách před kamerou... ()

Cesty timem

Další film, kterému jsem zvedl hodnocení díky tomu, že už po několikáté jsem měl na něj při repríze velkou chuť. Ač jsem dost antisportovec, tento film patří mezi několik málo ze sportovního prostředí, které opravdu můžu. Vynikající hudba Zdeňka Bartáka a asi životní nepřekonaná role Marka Vašuta. ()

smalda

Vynikající herecký výkon Marka Vašuta,který kvůli tomuto filmu ohromně zapracoval na své fyzické kondici k tomu přesvědčivá atmosféra hrozby nacismu a máme jednoznačně nejlepší sportovní snímek v dějinách naší kinematografie a jeden z nejlepších filmů osmdesátých let vůbec. Skvělý film. ()

Liya

Opravdu pěkný film. Ačkoli filmy se sportovní tematikou nemusím, tenhle mám moc ráda. Má skvělou atmosféru, kterou výborně podbarvuje dobře zvolená hudba. Herecké výkony výborné, Marek Vašut exceluje. Pěsti ve tmě jsou svým ztvárněním docela unikátní, nezaměnitelné, mají jaksi jiný "obraz", nebo jak to vyjádřit... prostě vynikající film. ()

pelegryna

Jednoznačně nejlepší sportovně histrorické drama.Skvostná dobovost, výborné herectví , kamera, střih, prostě vše na jedničku a 5hvězdiček. ()

romariost

Sportovní prostředí není v českém filmu obvyklé a je to škoda.Před válečná doba v které se příběh odehrává, byla zde dobře zachycena.Český boxer Vilda v podání Vašuta je skvělý, kam se na něj hrabe americký Rocky. ()

mourek1000

Jednoznačně nejlepší Soukupův film a Vašutův nejlepší filmový výkon. Vcelku jednoduchá zápletka je okořeněna dobře vykreslenou atmosférou v předvečer 2. světové války. Některé detaily, které režiséru unikly, bych omluvil. Přes zjevnou inspiraci Rockym vznikl film, na který se lze bez duševní újmy podívat klidně znovu i dnes. ()

Mirischka

Pro mě srdeční záležitost. Krásný Marek Vašut a okouzlující Eliška Balzerová, sportovní prostředí, atmosféra 1. republiky s nacistickou hrozbou a nádherná hudba. Dokonalá kombinace. A ještě nesmím zapomenout na parťáka Maxe :) ()

vhorky

Životní role Marka Vašuta. Sportovní tématika fimu je zasazena do období předválečného Československa, která umocňuje celé pojetí filmu, kdy na jedné straně stojí český boxer, na druhé německý, který je protlačován tamním režimem. Děj je střižen milostnými vztahy a paličatostí hlavnáho hrdiny. Jaroslav Soukup se nechal inspirovat vynikajícím Československým boxerem předválečné éry Vildou Jakšem, který pak byl za druhé světové války sestřelen nad Biskajským zálivem, kde letěl jako střelec v bombardéru Liberator BZ780. ()

sharik002

film mi opakovaně doporučoval trénér na boxu. když jsem zjistil, kdo to režíroval, dostal jsem opravdu strach. o to víc jsem byl překvapen, jak skvělý je to kousek! děj je sice dost obšlehnutý od Rockyho, ale zároveň je podle všeho na motivy skutečného boxera Vildy Jakše (ačkoli !!!SPOILER!!! Jakš bohužel svůj titul nezískal)... no nic, děj je super, zápasy vypadají skvělě a Vašut snad lépe nehrál! za mě plný počet! ()

cluge

Ten film je hodně dobrej,Ale pro mě má ještě něco navíc,to jak se ten holešovickej frajer(který se sice narodil kousek od Brna)postavil k okupaci. No,a ta Bartákova hudba..co dodat?Chandler v jednom příběhu trubku přirovnává k andělské peruti,tak tahle se ji rovná. A ještě něco,před léty vyšla i knížka. ()

Lonelybiker

Do dnešního dne jsem netušil, že jsme dokázali natočit československého Rockyho. Tenhle je ale snad ještě lepší o to, že se odehrává v předválečné Praze a do příběhu jsou zapleteny i gestapo a podobné fašistické hnusy. Velmi povedený film s výbornými herci, sportovní zápletkou a téměř unikátními a velmi uvěřitelnými záběry z ringu. ()

Widlicka4

Další z příkladů kvalitní československé kinematografie druhé poloviny osmdesátých let a film, který určitě stojí za vidění. Inspirace Rockym je sice až příliš zřejmá, ale není to zase až tak na škodu, ostatně proč znovu vynalézat kolo? Pravda je, že Vašut v kožené bundě moc do prostředí třicátých let nepasuje (příměr s Patrickem Swayzem je geniální, viz NinadeL) a i to boxování se mi zdá ne moc realistický (viz Sonnery), na druhou stranu atmosféra nacistické rozpínavosti je znázorněna opravdu bravurně. Zobrazit jeden z klíčových okamžiků čs. dějin na pozadí boxerského zápasu byla rozhodně trefa do černého. ()

huspenina33

Dobrý, dobrý, víc se mi líbil Josef Nedorost jako boxer, ale ijnak dobrý, působivé jak ve sportovní rovině tak v těch ostatních ( nacisti, Ema Gabrielová, promotér Krakovski atd. ) ()