Proč?

Réžia:

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Jiří Langmajer, Jan Potměšil, Martin Sobotka, Daniel Větrovský, Pavel Zvarič, Daniel Landa, Pavlína Mourková, Markéta Zmožková-Zahradníková (viac)

Film z roku 1987 inšpirovaný skutočnou udalosťou. Český spoločensko-psychologický film vznikol na základe skutočnej udalosti. V roku 1985 zdemolovali vlajkonosiči Sparty Praha cestou do Banskej Bystrice na rozhodujúci zápas o titul majstra republiky niekoľko vagónov. Film sa pokúša vystopovať korene agresivity, vandalizmu a deštrukcie morálnych hodnôt. Na osudoch niekoľkých "hrdinov" chce poukázať na príčiny a dôsledky zvráteného chovania niektorých skupín mládeže. Tvorcovia zvolili metódu "fiktívneho umeleckého dokumentu", v ktorom sa prelínajú rôzne dejové a časové vrstvy, čím sa sleduje dramatičnosť filmového rozprávania a zároveň poskytujú divákovi čo najviac informácií, aby si mohol utvoriť svoj vlastný názor alebo prijať názor tvorcov filmu. (RTVS)

lapatata

Naprosto skvěle natočený film. Kamera, režie, střih, herecké výkony, dramaturgie. Na české poměry (navíc té doby) opravdu úctyhodné. ()

Thranduil

Film jsem viděla poprvé 23 let od jeho vzniku, nicméně myslím, že neztratil vůbec nic ze své autentičnosti ani po té relativně dlouhé době. Režisérovi a scénáristovi se podařilo velice živě a uvěřitelně popsat nejen průběh oné cesty vlakem, ale zejména zázemí jednotlivých účastníků akce a pohnutky, které je ke všemu vedly. Za celou dobu není patrná žádná křeč, žádná přehnaná stylizace či svatouškovské moralizování. Zároveň si nelze nevšimnout, jak skvěle režisér pracuje s neherci a jak skvěle se jejich výkony prolínají s těmi profesionálně hereckými. Ač to panu ministrovi Johnovi velmi nerada přiznávám, byl pro mě tento film jedním z nejpříjemnějších překvapení za poslední dobu. ()

naytsirk

Proč nemám rád fotbal, proč? Protože mě nebaví koukat na partu modelek, jak se válej po trávníku. Protože mě nebaví se koukat na fanoušky, jejichž priorita je kromě ožrání se do němoty ničení všeho, co jim přijde pod ruku. A bohužel to nejsou vždy jen sedačky na stadionu nebo zaparkovaná auta poblíž... Proč mě baví Proč? Protože krásně ukazuje to, o čem píšu…. A vůbec nevadí, že film byl natočený před víc jak dvaceti lety…. ()

Monini

Trochu jsem se ztrácela v časových rovinách, které byly dost zmatené, ale jak jsem se pak do příběhu dostala, tak to bylo něco :) výborně natočené, gratuluju! Mmch. Daniel Landa v roli, která mu byla snad šitá na míru :) ()

Mort09

Na svoji dobu až nečekaně syrová sonda do prostředí fotbalových vlajkonošů a násilí, která se navíc může pyšnit nálepkou „podle skutečných událostí“. Bohužel kouzlo filmu se vytrácí s uplynulým časem. Doba kdy tlupy vlajkonošů terorizovali při svých výjezdech železnice je pryč, stejně jako zmizel strašák Bruselské tragédie. Jediné co zůstalo je průměrný, dokumentárně laděný, se spoustou známých tváří, který osloví buď to pamětníky té doby, nebo fotbalové nadšence. ()

SkeeveTulp

Zajímavý pohled do světa fanoušků fotbalu. Ale spíše do světa násilí, maskovaného fanděním. Zároveň je to jeden z mála filmů, které se nebály ukázat, že to v tehdejší socialistické společnosti nebylo až tak růžové, nebo spíš šedé, jak se malovalo. Partička mladých lidí, kteří pod rouškou fandění ventilovali svoji frustraci ze života, to jednou přeťápla a najednou se museli vyrovnat s důsledky svého opileckého řádění. I když se film nepouští nijak do hloubky, přesto dokáže hezky ukázat motivace některých členů, jejich morální ne/kvality. A nejen jejich. A v tom je přidaná hodnota filmu. ()

Dupac

Tepání nešvarů v mezích reálného socialismu, na kterou měl výsadní postavení už tehdy prominentní novinář Radek John. Scény destrukce vlaku jsou dodnes působivé, hlavně díky nápadité Smyczkově režii, kameře Jaroslava Brabce a sugestivní hudbě Michala Pavlíčka. Zbytek je hodně diskutabilní. Snaživé drsňáctví "hooligans" Langmajera, Dejdara a dalších jsem nežral ani omylem (snad jenom Landovi to už tehdy koukalo z očí). Ikdyž byly předobrazy postav filmu pravděpodobně dost vymaštěný, scény z rodinného prostředí a od soudu působí mírně řečeno nevěrohodně. Jako by bylo pro řadového socialistického diváka potřeba zdůraznit status pachatele jako adolescenta z rozvrácené rodiny, nedoučeného, s nesprávnými pracovními návyky, který se složí tváří v tvář nekompromisně racionálnímu pohledu vyšetřovatele a začne bez problémů udávat svoje komplice. Z dnešního pohledu jsou vlastně nejzábavnější camea známých tváří (R. Holý, M. Kohout alias KINOBOX 90's, J. Kraus, M. Suchánek, I. Chaun, R. John, strýček Jedlička atd.). A Pavlíčkův soundtrack. ()

iveta234

Objektivně napsaný film, tohle se prostě děje, i když by nemělo...mládež by to měla dostat za úkol odsledovat povinně, aby věděla co a jak. Hlavně jaké má nesportovní chování následky... ()

chicotomas

Zajímavě natočený film z konce osmdesátých let. Sonda do života fotbalových chuligánů a jejich motivů. Věřím tomu, že přesně tyto typy lidí jsou v kotlích i dnes, skoro třicet let po natočení tohoto filmu. Tak snad se už podobných obludností od nich nedočkáme! ()

Fenk

Režisér Sněženek naklonoval Cabadaje a poslal je fandit na fotbal. Po letech kontroverze opadla a zůstala úsměvná vzpomínka na začínající hereckou elitu, vybíjející si hněv v odstavenym vagonu. Mocně drsný Dejdar aka Šuri s notně dojařeným Krausem rozehrávají show, které už jinde neuvidíme. Suchoš marně čeká na Geňu a Landovi nebezpečné manévry s pravačkou dávají tušit, že Orlík byl později pro něho jasnou volbou. Tyhle všechny strká do kapsy svoji autentičností jakýsi Pavel Zvarič, jehož těžké psyché připomíná srážku Chozého s Nealem. Ve filmu je také možné zahlédnout budoucí moderátorský tandem z Kinoboxu i s jejich šéfem. ()

P@\/EL

Vynikající české drama natočené na motivy skutečné události. Filmu se rozhodně nedá upřít snaha o autentičnost, jelikož atmosféra mnohých scén, jako je třeba sex ve vlaku či pokus vyhodit průvodčí z okna, je díky surovosti a bezporstřednosti vskutku působivá. Taktéž forma, kdy se prolíná současnost odehrávající se během soudního procesu a retrospektiva v podobě celého incidentu přímo ve vlaku, mě jako diváka zaujala. A konec konců je třeba konstatovat, že film je (bohužel) stále aktuální. ()

durkes

V tej dobe závažná téma - pravdivý príbeh zdemolovania vlaku sfanatizovanou skupinou "tiežfanúškov" futbalovej Sparty Praha cestou na zápas do Banskej Bystrice, bol pre normálnych ľudí dosť šokujúcou záležitosťou. Film sa dá pozrieť aj teraz. V úlohe sprievodkyne zahrala Milka Zimková, hviezda z filmu Pásla kone na betóne. A v úlohách vandalov nastupujúca mladá generácia hercov - Langmajer, Dejdar, Potměšil, Daniel Landa......... ()

rezor

Zajímavý film, který by se dal doporučit všem kritikům "dnešní mládeže", která je dnešní už nějaký ten pátek. Některé náměty a problémy jsou aktuální stále, stále se neřeší a stále nikdo neví co s nimi bude. Co se stane až si tohle uvědomí někdo chytrý se můžeme jenom obávat. Nejsmutnější jsou podle mě vlaky, ve kterých, po více jak 30 letech, stále jezdíme ()

ssarka

když jsem byla malá,tak jsem byla v tom zničeným vagonu..nevím jestli to byl přímo tento nebo z jiné "akce",ale bylo to víc než děsivý..film na mě tak děsivě nepůsobil,ale i tak je hodně dobrej.. ()

DBSMC

Skvělá odpověď na otázky: ,,Kde to udělali?" ,,Kdy to udělali?" ,,Proč to udělali?" ,,Kolik dostali..?" ,,A kolik jich bylo?" ,,Jak se to vlastně stalo?" ,,A za jakým účelem?" ()