Proč?

Réžia:

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Jiří Langmajer, Jan Potměšil, Martin Sobotka, Daniel Větrovský, Pavel Zvarič, Daniel Landa, Pavlína Mourková, Markéta Zmožková-Zahradníková (viac)

Film z roku 1987 inšpirovaný skutočnou udalosťou. Český spoločensko-psychologický film vznikol na základe skutočnej udalosti. V roku 1985 zdemolovali vlajkonosiči Sparty Praha cestou do Banskej Bystrice na rozhodujúci zápas o titul majstra republiky niekoľko vagónov. Film sa pokúša vystopovať korene agresivity, vandalizmu a deštrukcie morálnych hodnôt. Na osudoch niekoľkých "hrdinov" chce poukázať na príčiny a dôsledky zvráteného chovania niektorých skupín mládeže. Tvorcovia zvolili metódu "fiktívneho umeleckého dokumentu", v ktorom sa prelínajú rôzne dejové a časové vrstvy, čím sa sleduje dramatičnosť filmového rozprávania a zároveň poskytujú divákovi čo najviac informácií, aby si mohol utvoriť svoj vlastný názor alebo prijať názor tvorcov filmu. (RTVS)

waits

Pamatuji, jak ostře to tehdy na mě působilo. Smyczek točil i s pravými ultrafans (scény na stadionu) a některými postavičkami tehdejší subkultury (punkeři aj.) a i proto film působí nesmírně realisticky a sugestivně. Podle režisérových vzpomínek byla spolupráce s ultrafans trochu o strach..Strach však jde i z Dejdara, Landy a Langmajera a celý vlakový skupiny a strach jde hlavně z poslední scény. Nestárnoucí pseudodokumet s téměř bez výjimky výbornými hereckými výkony (Mourková, Langmajer, Zvarič). A Johnův a Smyczkův skvělý příspěvek k tématu fotbalových hooligans,u kterých nejde o fotbal, ale o nenávist a agresivitu a jejichž tvrdá jádra se po světě sam tam transformují na kriminální nebo polovojenské organizace (Srbsko, Británie, Chorvatsko, viz též také dokument MacIntyre Undercover). ()

Ole92

Ukázka toho jak můžou být lidé vylízaní a zmagoření kvůli hře zvané fotbal a klubu Sparta Praha. I když jsem také sparťan toto chování opravdu neuznávám a od těchto fanoušku se distancuji. Výborně zpracovaný příběh i s trochu dokumentárními částmi. Výborné obsazení celou českou herockou špičkou. ()

Pevek2

Ten film má v sobě jakousi zvláštní zvrácenou přitažlivost. Jeho výjevy jsou strašlivé a budou mě strašit podobně jako třeba Balabanovův Gruz 200 (a to je skutečně co říct). Charakteristika postav je přesná, zejména Mouka je skvěle zahrán. Sociologický rámec klade víc otázek, než odpovědí a film tak přesahuje pouhou dokumentaristickou výpověď. Je pro mě ale s podivem, nakolik je celý příběh a postavy příjímány jako kultovní a neustále citovány (například samolepkou současných sparťanských ultras "Polib vlajku študente"). Prostě nechápu jak se k tomu může někdo hlásit a považovat to za zábavu. Ale i to je možná ten přesah a nadčasovost. ()

papyrosaurus

Brrr, tolik surovosti a vlakové umašťenosti najednou ....pěkný humus. Když si člověk uvědomí, že tak nějak podobně se tehdy doopravdy stalo! Je vidět, že i v normalizované republice se režim potýkal s celosvětovým problémem agresívních fanoušků, i když to nejsou vlastně fanoušci, ale tlupa primitivů, kteří by na podobné akce měli být dopravovaní v dobytčácích s pozuby ozbrojenou eskortou (pokud by nebyli rovnou odvozeni do uranových dolů). Dělají ostudu pravým a slušným fanouškům a také fotbalovým klubům. No jo, od té doby se to nezměnilo a proto film vyznívá velice nadčasově. Ukazuje zejména zhoubný vliv davu, kdy pod rouškou anonymity a kolektivního jednání se z lidí stává stádo dobytka bez špetky rozumové úvahy nebo dokonce zodpovědnosti a svědomí. Vybraní herci působí velmi autenticky, až by člověk řekl, že se toho tehdy taktéž zúčastnili. ()

xxxvodnikxxx

I když některý scény byly asi trošku přehnaný, tak podstata filmu je znázorněná bravurně, tim chci říci, že by tento film měl být povinným pro všechny hooligans, byť jen ty "rádoby hooligans". Příběh o tom, kam až vede davová mánie, společná láska a tak.. ()

arcticsky

Tak já nevím - ve mě tento film vyvolával smích už koncem 80. let. Jako trochu drsnější komedie dobré. Vidět takového Langoše, Landu, Dejdara, Krause, Sucháče hrát fotbalové chuligány je na počůrání. I to znásilnění je shozeno Langošovo vtipnou hláškou. A je tu i plno jiných...."Co čumíš, ty krávo". A jak si Landa začne čistit boty tím závěsem, jdu do kolen. Ne, nemůžu tento film brát vážně. A to přitom všechny ty idiotské orangutany s jejich nařvaností, násilnostmi a se sklony k adorování nacismu nemůžu ve skutečnosti ani vidět a cítit. Prostě úmysl autorů se se mnou totálně minul. A ještě k tomu je autorem scénáře Radek John - podle svých vlastních slov ten, před kterým utíkají drogoví dealeři sotva se objeví na Václáváku. Jasně! Chachacha... ()

Zeek

Zajímavý snímek, kterému dávám 3* za to, že mě párkrát rozesmál. Nejlepší je asi Landa, který působí jako chuligán nejvěrněji. "Já taky fandím, Slavii" - "Se Slavii jdi dopr… dědku". ()

Mr.Hudson

Je až k neuvěření , že se něco takového doopravdy stalo. V dnešním světě si to dokážeme už docela jasně představit , ale tenkrát ? Řekl bych, že tento film dobře zachytává dnešní situaci a je více aktuálnější než kdy dřív. Nyní k samotnému snímku , cesta sparťanských fotbalových chuligánů je zachycena opravdu velmi kvalitně. Vidíme zejména prostředí zdemolovaného vlaku a to na dramatičnosti snímku pouze přidá. Režisér Smyczek mě mile překvapil výběrem hlavních postav, mladý Langmajer, Dejdar, Suchánek a nebo třeba Kraus jsou ve filmu opravdu velmi dobře zachyceni a řekl bych, že k většině z nich mi ta postava i docela sedí. Rád bych, ale vyzdvihl výkon Daniela Landy, ten svou roli chuligána zahrál opravdu s grácií, nic mu nelze vytknout a jeho vzhled mu dodává akorát na mužnosti a drsnosti. Chvílemi se z filmu stává spíše dokument a není to vůbec na škodu, tvůrci se během výpovědí hlavních aktéru vrací k danému incidentu a ukazují jejich pravou tvář a vše co se v daném vlaku opravdu stalo. ()

Fairbanks

Zástup známých tváří vytváří pod taktovkou novátorského Smyczka a s kvílícím Pavlíčkem v pozadí jednu z nejlepších sociologických studií, jaké u nás vznikly...Jsem zvědav na srovnání s novým filmem Dva nula! ()

mh.mail

60% — Film, který by se ve své době nemusel stydět za označení „kultovní“. Ačkoliv byl natočen ještě za minulého režimu, má přesah i do dnešních dnů. Otázkou však je, jestli bylo filmem dosaženo požadovaného (odstrašujícího) účinku, neboť tehdejší mládež se identifikovala spíše s těmi výtržníky. ()

Vesecký

Ve své době to byl film velmi aktuální a velmi potřebný. Dnes možná ke svému zviditelnění naše morálně narušená mládež používá jiných prostředků, k alkoholu přibyly ve větší míře drogy, ale v rámci tzv. liberalismu jsme se stali k výstřelkům nové generace mnohem ohleduplnější, protože se každá výchova stala omezováním svobody jednotlivce. Dnes by takový "výchovný" film prostě neprošel, protože v postmoderní společnosti se už tyhle věci nechávají plavat, jako že jsou věčné a neměnné... Tenkrát si dobře na tu aféru se zničenou vlakovou soupravou vzpomínám a lidi to všeobecně pobouřilo. Ve filmu se střídají časové osy, výpovědi účastníků s líčením hrůz, které ve vlaku prováděli. Záverečné shrnutí s jakousi anketou televizního reportéra Karla Smyczka vypovídalo o mnohém, ale vlna "sparťanů", která se kolem něho záhy přehnala, vlastně říkala, že vynesené tresty, jež vy měly být varováním, nic neznamenaly. Když pak člověk viděl nepotrestaného Landu, kterého všichni kamarádi dokázali krýt, protože se ho báli, a tak zůstal bez trestu... ()