Vrchní, prchni!

• angličtina Waiter, Scarper! (viac)
všetky plagáty

Scenár:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (viac)

Kníhkupec Dalibor Vrána má rád ženy a ženy majú radi jeho, preto väčšinu jeho príjmu zhltnú alimenty. Využije skutočnosť, že v reštauráciách si ho ľudia často pletú s čašníkom a rozhodne sa vylepšiť si svoju finančnú situáciu originálnym spôsobom. Stáva sa nedostihnuteľným fantómom pražských a čoskoro i mimopražských reštaurácií a postrachom pomalých čašníkov... (STV)

Pathrose

Klasika od dua Svěrák/Smoljak, kde v hlavní roli září Josef Abrhám. Film jen překypuje parádními fóry a komickými situacemi. Pro mě určitě jeden z nejlepších filmů české kinematografie. ()

E lan

Co o tomto bravurním a gagy překypujícím filmu napsat? Že to je klasika? Že je jen málo lepších českých komedií? Že Svěrák a Smoljak nemají konkurenci? Ale to snad všichni vědí. Prostě pecka! ()

Nocturno culto

Tohle mohu vidět kdykoliv a kolikrát je třeba, neokouká se to a člověk stále nachází skryté vtípky ..Josef Abrhám v bezvadné formě a skvěle sekundující Svěrák v klasické roli ..k tomu třeba přičíst geniální scénář a doprovodnou hudbu ..vypadá jako Váš muž ale přitom to není on .. No, z vás bude mít vaše žena radost, pane Pařízek ..:) ()

Likan7

Dlouhá léta jsem se české kinematografii vyhýbal, ale i přes všechnu mou snahu jsem čas od času viděl nějakou tu část "toho filmu s tím číšníkem". Až mne to jednou v práci o víkendu dohnalo a pustil jsem si tuhle klasiku. Musím uznat, že mě to baví náramně a pokaždé, když to nějaká z našich rádoby televizí dávají, si s chutí dám znovu. :-) ()

Inozuka

Další na jedničku zvládnutá Svěrákovsko-Smoljakovská komedie. A dokonce je to i přes všechny ty gagy i celkem uvěřitelné, za komoušů bylo totiž možné lecos. Jako děcko jsem fakt myslel, že Dalibor Vrána existuje a hraje ve filharmonii na housle. A opět nezbývá než obdivovat smysl pro detail a jemný vtip... třeba Svěrákovic rodinka: tatínek oranžový úplet, maminka zelený a děti pruhované. Bomba. Jednou jsem pouštěl kámošovi Američanovi několik českých komedií a Vrchní prchni byla podle něho nejlepší. Takže i typicky český příběh z doby RaJů je pochopitelný i pro mladého amerického hocha, což svědčí o Svěrákovské scénáristické genialitě. "Máte tonik?" ()

pirulka

Bože to jeho predpotopné "auto" a jak sa z neho ledva vysúkal a nasúkal ma tak jemne rozšafne až moc iritovalo :D inak akože nápad veľmi dobrý, myšlienka zábavná, ale pre dnešok pre mňa málo dynamické a nejak ma to dva krát nechytilo za srdce ...ale ten "telocvik" s čašníkmi, a konečné vyvrcholenie bolo veľmi dobré :) preto hviezdička navííc ()

junxi91

Taky mě láká hrát falešného vrchního, ale na druhou stranu nemám rád lidi a celkově nerad chodím do společnosti, takže bych byl pravděpodobně odhalen při prvním pokusu. Jo a taky si představuji, co vše by se dalo dělat s těmi krásnými ženami, které potkávám při nucené vycházce do civilizace, na druhou stranu si však představím, že při podobné představě by každá raději utekla a schovala se pod stůl v nejbližší restauraci, vytáhla by pepřák, popřípadě taser a uzemnila by mě se slovy "hnusné prase, ty můžeš šukat leda králíky nebo ovce někde na rozpadlém statku za městem". No tak se raději zavřu doma a raději sním a onanuji. Počkat, týká se to ještě filmu? ()

neo93

Naprosto parádní česká komedie, která toho tolik nabízí. Třeba hned na úvod sociální sondu do života čtyřicátníků při jejich školním sraze.  A na něm také můžeme vidět snad nejvíc přitažlivou Dádu Patrasovou, ze všech filmů ve kterých hrála. Poté se nám už naplno představuje Josef Abrhám jako knihovník a sukničkář Dalibor Vrána, který nastupuje do knihkupectví a musí si vybrat novou asistentku. Sledujeme jeho sexuální  touhy a představy, kdy si nakonec vybere tu nejmíň hezkou. Jelikož musí platit alimenty, vymyslí si před rodinou, že bude hrát na housle, jenže to jen záminka, protože chce dělat ve skutečnosti falešného vrchního. A to teprve začíná ta prává komediální jízda. Je opravdu hodně zajímavé a zábavné pozorovat, jak se postava postupně vyvíjí. Jak  zdokonaluje své podvody a využívá čím dál lepší lsti, když např. jednoho "kolegu" vrchního přesvědčí, že musí přeparkovat auto kvůli tomu, že stoji na chodníku. Mění také svou image a přidává paruku a knír. A nebojí se využít ani své děti, když je výletě na horách. Vrchol jeho vychytralosti přichází v závěru, kdy po útěku před vrchními, je nechává zavřít v hale a pak sám zkasíruje všechny ostatní restaurace. Nelze ani opomenout legendární vůz Velorex. tzv. hadraplán, který se proslavil ve snímku.  Film však dělají především herci, dané postavy a jejich už klasické hlášky. Kromě J. Abrháma, jeho manželky Libuše Šafránkové je to rovněž Zdeněk Svěrák jako Abrhámův soused Pařízek. Geniální jsou zejména jejich vzájemné scény, kdy se Abrhám vydává za pana Králíka. Vrchní, Prchni! je po právu legendou českého komediálního filmu, který jen tak nezapadne. ()

GTS_PUNK

Film režiséra Ladislava Smoljaka z roku 1980 o "čašníkovi" Daliborovi Vránovi (Josef Abrhám) sa po rokoch zaradil do zlatého fondu česko(slovenskej) kinematografie a mnohí o ňom hovoria ako o jednej z oných povestných "klasík". Vďaka čomu je však tento počin, ktorý scenáristicky vytvoril Zdeněk Svěrák na základe skutočnej príhody, tak divácky vynášaný do nebies? Ľuďom pri niektorých dielach z nejakého dôvodu zjavne stačí málo. Samozrejme, jednoduchý komediálny príbeh s nápadom o malom pražskom kníhkupcovi - podvodníkovi od začiatku dobre "odsýpa" a je prešpikovaný viacerými vtipnými hláškami a scénami. To je pravda. Ale to isté (a v niektorých prípadoch určite ešte lepšie) ponúka množstvo iných filmov. Smoljakova snímka v žiadnom prípade nie je zlou, je naopak vtipná a diváka dokáže pobaviť. Ale napriek tomu sa pri nej nemožno zbaviť pocitu, že jej stále niečo chýba. Stávka vyložene iba na humor možno niekedy naozaj nestačí. Ale vďaka zaň, a najmä za to, že je vtipný a funguje. Pretože ak by sa Smoljakov film iba snažil byť vtipný, ale nebol by, bolo by to s ním zlé. Vrchní, prchni!, či už s výkričníkom alebo bez, je dobrým komediálnym filmom, ktorého humor ani po rokoch nezoslabol a naďalej si drží úroveň. Divák však, a to obzvlášť ten, ktorý o snímke počul tisíc a jednu ódu a ide si ho pozrieť prvýkrát, môže zostať jeho celkovou kvalitou mierne zaskočený. Aby sme to v závere ešte raz zhrnuli, film je to dobrý, ale dobrý zvykne znamenať aj priemerný. A aby sa nezabudlo, okrem humoru a hlášok poteší aj pohľad na mladú Dádu Patrasovú. ()

Appleboy

Podle mě nejlepší film dua Svěrák & Smojak. Základem je jako obvykle originální nápad (Zdeňka Svěráka si jednou spletli s vrchním), k němuž se přidává inteligentní humor ("Dává to do čistírny!") a standardně vynikající herecké výkony (Abrhám, Svěrák, Šafránková). Nesmím zapomenout na skvělý "soundtrack" v podobě jedné jediné písně Severní vítr. ()

KdG

Tohle nemá chybu (snad až na ten konec kdy Vránu zavřou). Už jen pro ty hlášky je to kult. Abrhám tu podává jeden z nejlepších výkonů. ()

winstonik

Frustrácia muža v strednom veku, asi najsmutnejšie i najzábavnejšie obdobie v jeho živote. Tomuto filmu nechýba vôbec, ale vôbec nič. Bezpochyby filmový vrchol tvorby dua Svěrák&Smoljak. Škoda, že šťastný koniec nebýva až taký častý. Já to dávám do čistírny! ()

Tiiso

Svěrák umí napsat výborný scénář. To je skvělý a silný základ. Umí do něj napěchovat spousty humorných okamžiků a vtipných dialogů. Smoljak pak umí dobře držet režii a oba vždy vybrali kvalitní herce. Tento profesionální přístup ukázali i v této doslova nestárnoucí komedii o které se zde je naprosto zbytečné nějakým velkým rozmáchlým způsobem rozepisovat. Chci jen říci, že kdykoliv snímek přehraji dokáže mě bavit od začátku do konce ať už ho vidím pokolikáté. ()

IronRocky

Vynikající komedie se skvělým scénářem a skvělými herci. Film je plný vtipných hlášek a scén. Pro mě je tenhle film jednoznačne nejlepší česká komedie. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu