Hamilton

(divadelný záznam)
  • USA Hamilton

Hamilton je příběh neobvyklého Otce zakladatele, který je odhodlaný zapsat se do historie svého nového národa, který je stejně hladový a ambiciózní jako on. Od osiřelého bastarda po pravicového muže, od rebela k válečnému hrdinovi, milujícímu manželovi chycenému v prvním sexuálním skandálu v zemi, až k hlavě státní pokladny, která donutila nedůvěřivý svět uvěřit americké ekonomice. To je život Alexandera Hamiltona (Lin-Manuel Miranda). (C0r0ner)

de_FACTO

ok, tohle jsem nečekal. Hamilton (muzikál) je jeden z největších masterpieces pop-kultury posledních (mnoha) let. A to nekoukám na muzikály a téma mě nezajímá. Respekt. ()

higuain

Na to, že muzikál nepatří mezi mé oblíbené filmové žánry a hip hop rozhodně nepatří mezi mé oblíbené hudební žánry, tak to nebylo vůbec špatný. Ale že by to bavilo po celých 160 minut, to se taky říct nedá - nejzábavnější na tom bylo těch několik geniálních výstupů Jonathana Groffa. Miranda má můj respekt za to, jak tenhle muzikál napsal, ale obsazovat sám sebe do hlavní role fakt nemusel, protože nemá charisma a pěvecky na tom byl taky snad nejhůř ze všech zúčastněných. ()

M.i.k.e

přesto,že nemám rád muzikály,ve chvíli kdy byla možnost se mrknout na Hamiltona,využil jsem toho abych zjistil,zda onen věhlas,který tenhle muzikál provází je oprávněný.A Lin Manuel Miranda mi vyrazil dech a já nebyl schopen víc jak 2,5 hodiny odtrhnout oči od obrazovky.Je hodně muzikálů,které mají jedno-dvě silnější čísla a zbytek je jen omáčka,ale to tady nehrozí a jedno výborné číslo střídá jiné,které je mnohdy ještě lepší.Navíc je to místy vtipné,zábavné,poučné,moderní a ve druhé polovině silné i po stránce emocí.Lin Manuel Miranda je zkrátka génius a je na místě se mu alespoň takhle omluvit,že jsem ho do teď měl za druhořadého přicmrndávače...90% ()

vydumnica

Takže budem aj chváliť aj kritizovať. Najprv chváliť a vlastne viac chváliť. Milujem muzikály, to musím povedať ako prvé. Myslím, že som ešte divadelný záznam muzikálu v telke nevidela a je mi to trochu čudné hodnotiť to ako film, ale pokúsim sa. Veľmi obdivujem to, ako sa všetci tí pre mňa doteraz neznámi herci naučili také zložité texty a ani raz sa nepomýlili, predsa je to iné ako keď sa točí film. Za to naozaj klobúk dolu! Ja som normálne výnimočne musela čítať titulky, lebo niekedy mi to pri tej rýchlosti už nešlo do hlavy. Na muzikáli HAMILTON sa mi asi naozaj najviac páčili texty, wow a to ako sa niektoré opakovali a len obmieňali, to bolo fakt skvelé!!! Ďalej chválim herecké výkony, ďalšie wow, veľmi presvedčivé a plné emócií!!! Pri muzikáloch si väčšinou oddýchnem, vypnem, tu mi však mozog pracoval na plné obrátky, ale netvrdím, že to je zlé. A áno trošku pridlhé, musela som si to rozdeliť na dva večery a to už nie je ono. Prvá hodina a pol ma bavila viac ako posledná hodina. Z piesní sa mi najviac páči Helpless a Satisfied :-) a tiež That Would be Enough a Burn. Najlepší hlas mala asi Angelica a najviac ma bavila ona a Eliza, hoci ženy tu majú menej priestoru. L.M.Miranda to celé napísal a zložil, pekne zahral, takže má môj obdiv, ale spevák to nie je najlepší. Pri ženách som mala pocit, že nespievali naplno, teda nie žeby zle, ale že zvládli by ešte náročnejšie skladby. Viac ma bavil Hamiltonov osobný život, práve tie skladby boli najemocionálnejšie! A OK teraz čo sa mi nepáčilo. Mám rada, keď historické osobnosti majú rovnakú farbu pleti akú naozaj mali aj na plátne a je mi jedno, že je rok 2021 a zrazu akoby sme boli všetci jednofarební. Tu ide o reálne bytosti. Černochov nech hrajú černosi, belochov belosi, veď to je logické. Chápem, že tým chceli na niečo poukázať, tiež chápem, že tento hudobný žáner už či R'n'B alebo rapp je bližší black ľuďom a sú v tom myslím aj lepší, mne to pripadá však zvláštné. Hamilton je jednoducho taký multi-kulti moderný muzikál, ktorý sa nezaradil medzi moje srdcovky, ale určite sa oplatí pozrieť si ho. Keby som bola Američanka a ešte k tomu inej rasy, asi by som sa v tom viac našla. Alebo keby som mala tesne pred skúškou z amerických dejín či reálií, ale to už bolo dosť dávno. V každom prípade ide o originálne a zaujímavé prevedenie. Naživo by to bol oveľa väčší zážitok, o tom nepochybujem. Viac ma nadchol slovenský muzikál Móric Beňovský :-). 3,5* štvrtá za soundtrack. ()

Streeper

Naprosto D-O-K-O-N-A-L-Ý. Strašně moc jsem se bála, že se mi to nebude líbit nebo mě to nebude bavit, ale pravý opak. Rap není můj styl, nemám ho ráda a celkově v mém playlistu narazíte asi jen na 5 písní, které obsahují rap, jinak se mu vyhýbám. Tohle se ale Mirandovi povedlo. Dokázal spojit historii s moderním hudebním žánrem a vytvořit něco originálního, dokonalého, co pobaví dospívající i dospělé a zároveň to diváka i něco přiučí a seznámí ho to s historií. Jonathan Groff v roli krále je nejlepší, naprosto bez konkurence si tu roli přivlastnil. Pokud vyloženě nejste fanoušci rapu, tak si zde moc oblíbených písní nenajdete, ale pokud milujete muzikály jako já, tak to pro vás bude neskutečný zážitek. Nemusí vás odradit ani stopáž, muzikál má krásné tempo a hezky utíká. ()

mortak

Jako muzikál dokonalé. Tak výborně napsané postavy může zpívat kdokoli, a přesto je Blurrem či Jeffersonem, i když se jim jinak v ničem nepodobá. Jasně dané konflikty a životní mezníky, jak v politické, tak soukromé sféře. A do toho špičkové chytlavé songy (už na ně cvičím i dance workout). Škoda, že divadelní záznam je dost odbytý mechanickým střihem, který často doslova rozbíjí to, co se děje na scéně. Na kontinuální zapojení company do děje je totiž radost se dívat. ()

Lachtaan

Muzikál je tím žánrem, ke kterému si pořád a stále hledám cestu a vyjmo těch, které vyprávějí svůj příběh skrze písničky primárně zábavnou formou (Mamma Mia!...), jsem žádnému zatím nepřišel příliš na chuť. Do Hamiltona jsem šel bez sebemenšího tušení, co na mě vybalí. Jakmile jsem jej spustil, připadal jsem si, jako kdybych seděl v divadle na Broadwayi sledujíc dvě a půl hodiny stylisticky, hudebně a choreograficky nádherného představení, kterému se mi ale, jakožto neamerickému občanovi, nepodařilo vrýt pod kuži. Kdybych ve stejně velkolepém podání viděl kus české historie, asi bych byl v sedmém nebi. ()

drake31

Tri roky dozadu, v lete 2017, som si po prvý krát vypočul celý Hamilton soundtrack, ktorý je dostupný na Spotify. Od prvého momentu som sa naprosto zamiloval do tohoto muzikálu, a doteraz si viem vybaviť kde a kedy som prvýkrát stlačil play, ako aj to čo som robil či cítil počas počúvania. Niekoľko mesiacov v rade som nepočúval nič iné, iba Hamilton soundtrack - doma, v práci, na cestách, všade a kdekoľvek. Do dnešného dňa sa s láskou a radosťou vraciam k tomuto klenotu. Každú jednu skladbu viem naspamäť od začiatku až do konca. Piesne z Hamiltonu sú niečo bravúrne, skvelo napísané, naspievané, vždy zo mňa dostanú emócie... a tých je teda veru požehnane. Naprieč týmito tromi rokmi som si neprial nič viacej než vidieť Hamilton. Vidieť show naživo? Pre to by som musel rozpredať svoje telo na orgány. Áno, samozrejme, videl som tú nelegálne natočenú verziu ktorá je na internete, ale to pochopiteľne nie je ideálne forma sledovania tohoto skvostu. Preto som bol nesmierne šťastný, keď tento muzikál bol zakúpený a mal ísť na veľké plátna. Predstava vidieť Hamilton v kine aspoň stokrát ma napĺňal nesmiernou radosťou. Avšak prišiel COVID, a Náš myšací panovník sa rozhodol, že Disney+ o rok skôr je tá správna voľba releasu. Aj napriek tomu, že by som preferoval kino (a stále dúfam, že bude aspoň v rámci nejakých výnimočných predstavení), tá možnosť vidieť Hamilton odo dnes minimálne raz za deň počas najbližších pár mesiacov v pohodlí domova, kde môžem bez hanby lip syncovať, a naplno si užívať každú sekundu, je a bude na nezaplatenie. Tento divadelný záznam je všetko v čo som dúfal, a ešte viacej. Filmová podoba Hamiltonu je vyzdvihnutá réžiou, kamerou, perfektným blokovaním; prvkami ktoré vás vtiahnu a nepustia od úvodného momentu, a zároveň vyzdvihnú všetko čo robí tento muzikál špeciálnym. Vidieť Renée Elise Goldsberry spievať a prežívať 'Satisfied' je niečo neuveriteľné, tak emočne nabité; vidieť jej herecký výkon vyzdvihuje ešte vyššie moju najobľúbenejšiu skladbu do výšin o ktorých som ani nevedel že existujú. Vidieť celý tento úžasný cast spievať, tancovať, odrozprávať príbeh na jednoduchom sete, a absolútne vtiahnuť človeka do tohoto sveta je proste skvelá ukážka toho prečo milujem Broadway, divadlo, muzikály... len tak mimochodom, nenahneval by som sa keby Disney zakúpilo práva na Hadestown, just sayin'. Hamilton si zaslúži všetok hype sveta pretože doručí všetko to čo ľudia vyzdvihujú, a prihodí niečo naviac. Hamilton je zaslúžený kultúrny fenomén, ktorý nepoľavuje ani po piatich rokoch na Broadwayi, práve naopak, obzvlášť keď je teraz dostupný pre všetkých. Viem, že som toho v skutočnosti moc nepovedal, a že vyzerám len ako fanboy (čo som), no toto sa oplatí vidieť; toto je must-see event roku 2020, roku ktorý nebol až taký skvelý v mnohých oblastiach. Tento muzikál naprosto MILUJEM, a je len veľmi málo vecí, ktoré má dokážu tak veľmi nadchnúť, inšpirovať, cítiť, ako to robí práve Hamiltonu. Veľké Ďakujem Lin-Manuelovi za jeho kreatívneho génia, a ja len teraz dúfam, že sa tú nájde viacero ľudí, ktorý budú zdieľať podobné pocity ❤️ () (menej) (viac)

hroubek

Dost jsem se na to těšil. A jsem spokojený. Je to dost náročný na sledování, přesto ta hudba a text je skoro geniální a rychle se dostane pod kůži. Má to spád, informační hodnotu a tempo, které skoro nenudí. Ze začátku to na mě bylo rychlejší, nicméně jakmile jsem vyznal kdo je kdo a jakou hraje roli v příběhu, tak jsem byl na koni a užíval jsem si to. Pohlcující zážitek, u kterého jsem místy hledal čelist na podlaze. ()

MikeZ

Epic Rap Battles of History roztažené na úmorné tři hodiny. Jako muzikál je to objektivně super, velkolepé, energické, chytlavé (Miranda zvládá napsat hitovky levou zadní), ale bylo mi naprosto ukradené, co se tam děje. Asi od emocionálního středobodu muzikálu potřebuju víc než "byl to fakt borec, 10/10, génius, akorát párkrát ustřelil a pak ho někdo zastřelil". Takhle je to akorát zrýmovaná Wikipedie (a to ještě hodně volně) a nemůžu říct, že bych byl úplně Satisfied a Helpless jako většina, spíš mám tendenci říct No to This. 6/10 ()

Narya89

Tak tenhle muzikál mi nějakým záhadným způsobem až doteď unikal a jsem moc vděčná, že jsem tento hidden gem nakonec objevila. Songy jako Wait for it, Satisfied, a Quiet Uptown jsou prostě geniální a já s obdivem smekám před Linem-Manuelem Mirandou, že zvládnul jak scénář, tak si ještě zahrát a zazpívat hlavní roli. Příběh Alexandra Hamiltona mi byl neznámý, o to víc jsem ráda za jeho přiblížení a nové znalosti z historie US, stejně jako za tuto emočně strhující podívanou, na kterou budu ještě dlouho vzpomínat. ()

VanTom

Sebepropracovanější záznam divadelního představení stejně přichází o atmosféru společného prožitku (nadšeného) publika, ovšem tady se kamery a střih předvádějí téměř ve filmovém světle. Relativně skromná scéna ožívá bezchybnými pěveckými, hereckými i tanečními výkony v překvapivě ucelené historické fresce; největší kredit však samozřejmě zasluhuje bez výjimky výborná muzikálová hudba/písničky – melodický "pop-rap" nutí podupávat si do rytmu a k (údernému) vyprávění příběhu se hodí možná lépe než jakýkoliv jiný žánr. ()

Ichabod

Kdyby vycházeli pro domácí sledování v této kvalitě i další Brodway produkce, asi by tady brzo žebříček dle hodnocení začali válcovat právě takového našláplé divadelní záznamy. Rapový muzikál o jednom ze zakladatelů Států? OK I´m in ! BTW komediální vsuvky Jonathana Groffa ??!! Tenhle kluk z Mindhuntera je totální zvíře. Hudba fantastická, zpěv / rap jakbysmet a celé to má obrovsky štědrou vizuální i zvukovou kvalitu. Zejména hudba v 5.1 vynikne a do sálů vtahuje. Sakra budu muset někdy zpět do NY zajít si na Broadway na něco pořádnýho. Kvalita jejich performerů se nedá rovnat s ničím tady u nás. Kdo nikdy neviděl nic na Broadwayi troufám si říct, že neviděl divadlo. ()

mkubalikova

Budu opakovat, co tu píší jiní, ale Lin-Manuel Miranda JE génius. Hamilton funguje na mnoha úrovních: hudebně, obsahově, dramaturgicky, naučně i pro pobavení. Funguje jako pohled na důležitou část euro-americké historie, ale i jako kritika současné společnosti. Funguje bezprecedentně geniálně. Čisté zjevení. 100% ()

andalin

Vícero kamarádů mě na tenhle muzikál lákalo, zatímco byl přístupný pouze v audio podobě. Ale počkala jsem si na tento divadelní záznam a myslím, že jsem udělala dobře. Písničky mě tedy stihly nalákat, ale opravdový zážitek dodal až doprovodný obraz! Neskutečný zážitek, neposlouchám celý den nic jiného. Dynamické, nápadité, vtipné. Téma jako takové by mě jistě samotné neoslovilo, ale to pojetí je vskutku jedinečné. Určitě se brzy podívám znovu... A možná dám šanci i dalším muzikálům, kterým jsem doteď příliš pozornosti nevěnovala. ()

wooozie

Oprávněný hype. Hamilton není jenom dokonalý muzikál, který prakticky ihned po uvedení získal kultovní must see status, ale je to skutečně mistrovské kulturní dílo, které se i do budoucna stane klasikou. Neuvěřitelné je to o to více, že celé dílo dal kompletně dohromady jediný člověk. Lin-Manuel Miranda je opravdu génius, protože vytvořit hudbu i libreto pro dvou a půl hodinový ve zběsilém tempu jedoucí koncentrát našlapaného a chytlavého mixu hip-hopu a klasiky, u kterého máte pocit, že je za 20 minut hotovo, to je něco neuvěřitelného. Muzikály moc nesleduji nebo ani nevyhledávám, ale tady není o čem. Toto se musí vidět. 10/10 ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I will kill your friends and family to remind you of my love."     Nejde mi vôbec do hlavy, ako mohlo u mňa toto dielo takto na plnej čiare zlyhať. Veď to malo všetky predpoklady: muzikály milujem (samozrejme, tie s kvalitnou hudbou), Mirandu mám zafixovaného ako veľmi nadaného a oceňovaného tvorcu hudby a hodnotenie tohto diela je náramne vysoké, tak na ČSFD, ako aj na IMDB (masírovanie amerického ega?). V prvom rade som bol veľmi nepríjemne zaskočený tým, že väčšinu "hudby" tvorí rap, ktorý má podľa mňa s hudbou pramálo spoločného - ide skôr o akúsi recitáciu do rytmu a označenie muzikál je potom dosť zavádzajúce. Stále však platí, že Miranda je schopný skladateľ a tie vzácne chvíle, keď namiesto rapu začne hrať naozaj hudba, sú pre mňa obrovskou úľavou (nájde sa tu pár veľmi dobrých hudobných motívov). Sklamaný som bol aj z tej fádnej a statickej scény, ktorá sa za 160 minút takmer vôbec nezmení. Aký je to obrovský rozdiel pri porovnaní napr. s Miss Saigon (2016), kde je scéna naopak veľmi pôsobivá a rozmanitá. A nakoniec žiadna sláva nie je ani to obsadenie. V prvom rade Miranda s tým jeho obmedzeným hláskom nie je žiaden spevák a obsadenie sa do hlavnej role zaváňa narcizmom. Čudné je aj to prehadzovanie rás, či už ide o politickú korektnosť, alebo o snahu provokovať. Napokon jedným z mála plusov tohto diela ostáva pre mňa jeho informačná hodnota, keďže mi pomohlo doplniť si nejaké tie dejepisné znalostí. ()

Thomas_xxxxx

Bolo to celkom dobré, ale uťahaná stopáž tomu veľmi na kvalite nepridáva a poslednú polhodinu už sledujete čas, koľko minút je ešte do konca. Zo začiatku to vyzeralo na 5* zážitok, ale ako plynie čas, začína pozornosť venovaná filmu trochu pokulhávať. ()

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Vymítač ďábla se dočká rebootu

Vymítač ďábla se dočká rebootu

27.07.2021

Po úspěchu s oživením hororové série Halloween se režisér David Gordon Green pokusí provést to samé s další žánrovou klasikou, tentokrát Vymítačem ďábla. Práva k nové trilogii – ano, trilogii –… (viac)

Marvel útočí na ceny Emmy

Marvel útočí na ceny Emmy

14.07.2021

Komiksové snímky obecně nepatří mezi ty nejoceňovanější. Důvodů je spousta, tím největším ale nejspíš bude fakt, že na ně je v určitých kruzích stále pohlíženo s určitým despektem. Studio Marvel je… (viac)

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)