Mladé ninja korytnačky

• Česko Želvy Ninja (viac)
USA, (1987–1996), 73 h 57 min (Minutáž: 21–47 min)

Tvorcovia:

David Wise

Predloha:

Kevin Eastman (komiks), Peter Laird (komiks)

Hlboko v útrobách newyorskej kanalizácie žijú štyri zmutované korytnačky, ktoré vychoval a dokonale vo východných bojových umeniach vycvičil legendárny bojovník Hamato Yoshi, po kontakte so záhadným mutagénom (známym ako Ooze) a potkanom v kanalizácii teraz sám vyzerajúci ako nadrozmerný potkan, ktorého jeho opancierovaní zverenci láskyplne volajú majster Splinter (Trieska). Oni jemu zase vďačia za krásne mená, ktoré im dal po svojich obľúbených maliarskych majstroch - Leonardo, Donatello, Raphael a Michelangelo... Jediným skutočným kontaktom so životom „na povrchu" tejto zvláštnej pätice bola istý čas len pôvabná červenovlasá televízna reportérka April O'Neilová, neskôr sa k nej pridala aj jej okuliarnatá kolegyňa Irma Langinsteinová, ktorá sa dokáže nadchnúť pre každého, kto nosí nohavice (výnimkou nie je dokonca ani Shredder) a šarmantný pomstiteľ Casey Jones, ku ktorého výzbroji neodmysliteľne patria hokejová maska, šoférske rukavice a golfový vak!
Okrem toho, že štvoricu hrdinských korytnačích bratov spája rovnaká oddanosť pri ochrane milovaného „Veľkého jablka", spoločný bojový pokrik „Cowabunga!", a tiež obrovská, občas temer až nekontrolovateľná láska k pizze, ktorú by najradšej jedli na raňajky, obed, večeru i medzi nimi, sa od seba predsa len trochu líšia. Kým Leonardo je rodený vodca, Donatello je mysliteľ a stratég, Raphael zase vyslovene akčný typ, ktorý najprv koná a až potom sa pýta, no a Michelangelo nepolepšiteľný vtipkár. Nuž a jeden od druhého sa odlišujú i farbou čeleniek (hoci v originálnom komikse mali všetci štyria úplne rovnaké červené čelenky), iným odtieňom napohľad identicky vyzerajúcej zelenej pokožky a samozrejme používanými zbraňami. Leonardo nosí modrú čelenku a bojuje dvoma katanami (dlhými japonskými mečmi), Donatello má fialovú čelenku a bráni sa tzv. Bō (dlhou palicoui), Raphael s červenou čelenkou majstrovsky ovláda svoje Sai (ostré vidlicovité zbrane pripomínajúce malý trojzubec), no a oranžovou čelenkou ozdobený Michelangelo je zase nekorunovaným kráľom v bojoch s nunčakmi, ku ktorým neskôr pridá rybárske háky!
Zarytými nepriateľmi ninja korytnačiek sú bývalý Yoshiho žiak Oroku Saki, dnes známejší pod prezývkou Shredder (Trhač), a mimozemšťan z Dimenzie X menom Krang. Tým výdatne pomáhajú okrem robotických verzií vojakov klanu Foot, ku ktorému kedysi patrili aj Yoshi a Saki, aj Bebop a Rocksteady – dvaja nie veľmi bystrí pouliční bitkári, ktorých Shredder nechal zmutoval na nosorožca (Rocksteady) a diviaka (Bebop).
Zas a znova sa však na scéne objavujú i ďalší, noví protivníci – zvyčajne takisto mutanti. Ako napríklad geniálny vedec a vynálezca potkany chytajúceho robota Baxter Stockman, ktorého Krang zmenil na mušieho mutanta; v kanalizácii žijúci človek prezývaný Potkaní kráľ, ktorý dokáže s potkanmi nielen hovoriť, ale ich aj bez problémov ovládať, ako sa mu zachce; zmutovaný aligátor z Floridy menom Leatherhead (Kožená hlava); Slash – zmutovaná kajmanka dravá, ktorá je domácim miláčik Bebopa a Rocksteadyho; no a napokon Tempestra – postava z videohry, ktorá ožila v reálnom svete a plánuje ho zničiť! (TV Dajto)

Rocky88

Nejlepší je Rafaello!!! Ve školce jsem jednou ustřih kus červenýho koberce a omotal si ho kolem palice...Sice jsem dostal vod úči sprďunk, ale co...Já byl Rafaello a měl jsem dva trojzubce :-) ()

MrPierc

Naprostá povinnost po převratu tuto klasiku sledovat. Maloval jsem je všem do památníků :-) Bože já to miloval, jdu si to hned sehnat :-) ()

cariada

Další ze seriálů , který jsem sledoval jen ze sebezapřením. Mě to prostě nebyvilo. Všichni z toho byli hotoví a já nikdy nepochopil proč. ()

ad

Taky jste si na ně jako škvrňata hráli? Mým favoritem byl sice Rafaelo, ale nakonec jsem vždycky skončil jako Mistr Tříska....amozřejmě, že je to kravina nad kraviny, ale dyž ono se na to tak pěkně vzpomíná :) ()

4daPeace

Verdikt: Pred X lety nebylo modnejsi ikony nez Zelvy Ninja, mel jsem a snad i jeste mam vsechny vytisku komixu, ktery vychazel, dnes by se dal mozna vyhodne zpenezit, sledoval jsem kazdy dil v TV, vlastnil jsem figurku Leonarda, kdo by si nechal ujit partu 4 zelvicek, nahodne zmutovanych mutagenem, vychovanou japonkym guru Mistrem Triskou v ninje, aby branili mesto pred podlym Trhacem a jeho Foot klanem, vse zastitene zlocinym mozkem Krangem? Cowabunga! PeS: Ja jsem byl Leonardo :o) ()

Trainspotter

Ach, kde jsou ty časy, kdy jako dítě hltával jsem příběhy plazů tak nebojácného, že i mozek s chapadly jim nebyl přakážkou (bodejť, když je vedla přerostlá krysa)... Spolu s Transformers idolové mého dětského amerického snu. Trefněji viz uživatel Zakk ()

DruidKarel

Seriál byl fenomenállní a kdo je neznal a neviděl předchozí díl, byl ve školce hňup. Když jsme si na ně hráli, bylo jich jen málo, takže někdo musel hrát i záporáka, a to se moc nikomu nelíbilo... 5* ()

Adaamos21

Vždy jsem fandil supermozku Krangovi a osobním gorilám mistra Trhače, Rockymu a Bebopovi a pořád čekal, kdy to těm čtyřem zelenejm Italům pořádně nandaj :) Pro mě kultovní záležitost mého mládí. ()

rogerkint

Čtyři ozbrojené želvy pod vedením krysy bojují proti levné imitaci Dartha Vadera a mluvícímu mozku z jiné dimenze. Může to být špatné? ()

Wormboy

Hohohohooo...tri hviezdicky len preto, ze dalsie serie som videl v cestine a tam uz nebol Splinter ani Krenk,ale nejake divne mena...bleeee:( Inak, ja som bol Leonardo :) ()

kvasiva

Už kdysi se mi moc nelíbily zelené želvy, co umí bojové umění. I teď uznávám, že to je jeden z těch slabších pořadů. ()

Šimpy

Jeden z nejlepších seriálů mého dětství. Sympaťáci hlavní hrdinové, April O'neilová, Tříska a proti nim Trhač s Krangem. Takřka žádná chybička. P.S.Nevíte někdo trochu více o Jiřím Brožovi, který daboval Třísku a v Transformerech Optima Prima? ()

WolfR

Mě to nikdy nějak moc nechytlo, bratranec mi to pořád cpal pod nos, ale nikdy mě ty ujeté želvy neseděly, byly otravné, 3 hvězdy. ()

Flyer

Kultovní seriál z mého předškolního období. Tenkrát jsem nevynechal snad jediný díl, sbíral jsem obrázky želv ze žvýkaček a nosil trička s motivy Turtles. Jo, jo, to byly časy... ()

AdaMM

dal bych i pět, ale přece jen, teď mi kazí dojem to, že to mám anglicky s holandskými titulky... a i jako malej jsem se smál těm, co to žrali až moc. ale koukal jsem se taky, to je jasná věc. a obrázky ze žvýkaček jsou pořád nalepené na skříni v pokoji (nejdou sundat). jen mi bylo vždycky líto Trhače - jako jedinej měl styl a přitom vždycky prohrál... ()

Želví ninjové se dočkají rebootu

Želví ninjové se dočkají rebootu

02.07.2020

Želvy Ninja už se za ty roky dočkaly tolika rebootů, že by další verze klidně mohla vyprávět o čtveřici stárnoucích želv, co místo karate cvičí jógu a prochází si krizí středního věku. Naštěstí to… (viac)