Reklama

Reklama

Mladé ninja korytnačky

(seriál)
  • Česko Želvy Ninja (viac)
všetky plagáty
Animovaný / Akčný / Dobrodružný / Komédia
USA, (1987–1996), 73 h 57 min (Minutáž: 21–47 min)

Tvorcovia:

David Wise

Predloha:

Kevin Eastman (komiks), Peter Laird (komiks)
(ďalšie profesie)

Série(10) / Epizódy(192)

Hlboko v útrobách newyorskej kanalizácie žijú štyri zmutované korytnačky, ktoré vychoval a dokonale vo východných bojových umeniach vycvičil legendárny bojovník Hamato Yoshi, po kontakte so záhadným mutagénom (známym ako Ooze) a potkanom v kanalizácii teraz sám vyzerajúci ako nadrozmerný potkan, ktorého jeho opancierovaní zverenci láskyplne volajú majster Splinter (Trieska). Oni jemu zase vďačia za krásne mená, ktoré im dal po svojich obľúbených maliarskych majstroch - Leonardo, Donatello, Raphael a Michelangelo... Jediným skutočným kontaktom so životom „na povrchu" tejto zvláštnej pätice bola istý čas len pôvabná červenovlasá televízna reportérka April O'Neilová, neskôr sa k nej pridala aj jej okuliarnatá kolegyňa Irma Langinsteinová, ktorá sa dokáže nadchnúť pre každého, kto nosí nohavice (výnimkou nie je dokonca ani Shredder) a šarmantný pomstiteľ Casey Jones, ku ktorého výzbroji neodmysliteľne patria hokejová maska, šoférske rukavice a golfový vak!
Okrem toho, že štvoricu hrdinských korytnačích bratov spája rovnaká oddanosť pri ochrane milovaného „Veľkého jablka", spoločný bojový pokrik „Cowabunga!", a tiež obrovská, občas temer až nekontrolovateľná láska k pizze, ktorú by najradšej jedli na raňajky, obed, večeru i medzi nimi, sa od seba predsa len trochu líšia. Kým Leonardo je rodený vodca, Donatello je mysliteľ a stratég, Raphael zase vyslovene akčný typ, ktorý najprv koná a až potom sa pýta, no a Michelangelo nepolepšiteľný vtipkár. Nuž a jeden od druhého sa odlišujú i farbou čeleniek (hoci v originálnom komikse mali všetci štyria úplne rovnaké červené čelenky), iným odtieňom napohľad identicky vyzerajúcej zelenej pokožky a samozrejme používanými zbraňami. Leonardo nosí modrú čelenku a bojuje dvoma katanami (dlhými japonskými mečmi), Donatello má fialovú čelenku a bráni sa tzv. Bō (dlhou palicoui), Raphael s červenou čelenkou majstrovsky ovláda svoje Sai (ostré vidlicovité zbrane pripomínajúce malý trojzubec), no a oranžovou čelenkou ozdobený Michelangelo je zase nekorunovaným kráľom v bojoch s nunčakmi, ku ktorým neskôr pridá rybárske háky!
Zarytými nepriateľmi ninja korytnačiek sú bývalý Yoshiho žiak Oroku Saki, dnes známejší pod prezývkou Shredder (Trhač), a mimozemšťan z Dimenzie X menom Krang. Tým výdatne pomáhajú okrem robotických verzií vojakov klanu Foot, ku ktorému kedysi patrili aj Yoshi a Saki, aj Bebop a Rocksteady – dvaja nie veľmi bystrí pouliční bitkári, ktorých Shredder nechal zmutoval na nosorožca (Rocksteady) a diviaka (Bebop).
Zas a znova sa však na scéne objavujú i ďalší, noví protivníci – zvyčajne takisto mutanti. Ako napríklad geniálny vedec a vynálezca potkany chytajúceho robota Baxter Stockman, ktorého Krang zmenil na mušieho mutanta; v kanalizácii žijúci človek prezývaný Potkaní kráľ, ktorý dokáže s potkanmi nielen hovoriť, ale ich aj bez problémov ovládať, ako sa mu zachce; zmutovaný aligátor z Floridy menom Leatherhead (Kožená hlava); Slash – zmutovaná kajmanka dravá, ktorá je domácim miláčik Bebopa a Rocksteadyho; no a napokon Tempestra – postava z videohry, ktorá ožila v reálnom svete a plánuje ho zničiť! (TV Dajto)

(viac)

Recenzie (364)

T2 

všetky recenzie užívateľa

Fenomén konca 80.rokov v podobe ninja korytnačiek bol jediný väčší konkurent pre rozprávky od Walt Disney. Leonardo s mečmi bol najobľúbenejší ale aj ostatný ako Michaelangelo s palicou, Donatello s nindžákmi a Raphaelo s nožmi mali čo do seba, vedení pod majstrom Splinterom a za pomoci reportérky April O Neill a proti ním neúprosní Shredder a Krang. ()

DaViD´82 

všetky recenzie užívateľa

Čtveřice zmutovaných, fosforově zelených a po umělcích pojmenovaných želv, které umí parádně kung-fu. K nim jedna krysa (rovněž zmutovaná), sexy reportérka (nezmutovaná), tuny pizzy (převážně nezmutované) a proti nim hromady mutantů (zmutovaných) a zlounů (povětšinou zmutovaných). To vše odehrávající se v New Yorku a pod ním. Neuvěřitelná slátanina, která však pro jednu generaci znamenala kult a důvod proč být každý úterní podvečer před televizí "stůj co stůj". Nostalgie sice v tomto případě působí mohutně, ale jisté guilty pleasure kvality i zábavnost želvákům upřít nelze ani po letech. ()

Reklama

liborek_ 

všetky recenzie užívateľa

Tak jsem zase po X letech viděl pár dílů a vzpomněl si na tu moji závislost na tomto seriálu. Nejraději jsem měl Rafaela s těma vidličkama a červenou maskou a takovým zvláštním způsobem se mi líbil i Trhač s tím svým svým plechovým outfitem..:-)) No a taky mě fascinoval mluvící mozek Krang... Když se na to dívám dnešníma očima, tak musím uznat, že zase taková bomba to není. Tehdy to působilo jako zjevení proto, že nic podobného u nás předtím neběželo. Dnešní televize je plná animovaných akčních seriálů. Vlastně je to takový hezký nápad, jak přilákat puberťáka k televizi - co jej může přitahovat víc než mix bojových umění, sci-fi, kreslená forma a fůra humoru? Nejde ani tak o animaci, spíš mi dnes vadí ty neskutečně primitivní akce, dialogy a kupa nelogičností. Nemám rád, když se něco nadhodnocuje z nostalgie, tenhle seriál prostě na víc než 3* nemá (i když bych si asi jako 13letý pěkně vynadal...) ()

Hrabka 

všetky recenzie užívateľa

Velmi oblíbený bojový seriál vhodný pro kluky ve věku 8-12 let. Nezapomenutelná čtyřka "renesančních umělců" se vryla do paměti snad každému, kdo tento seriál sledoval. Nekonečná vřava bitvy a stále nové a nápadité zápletky jsou velmi poutavé. Mě zůstaly v paměti především typické neměnné trojice (jméno, barva želvy a její zbraň). Zkusím si tu osvěžit paměť :) Donatello - fialová - hůl, Rafaelo - červená - "trojbodce", Michaelangelo - oranžová - nunčaky? :-D, Leonardo - modrá - meč. ()

berg.12 

všetky recenzie užívateľa

Odhlédnu-li od toho, že stejně jako pro mnoho dalších to byl jeden ze seriálů mého dětství, pak se jedná o seriál pro děti, kterému jeho bohatě využitý scénáristický potenciál kazí velmi průměrná animace. Ale komu to tehdy vadilo? PS: Na ty hnusný Turtles žvejkačky padly tenkrát všechny moje úspory a ty hodinky, co jsem za ně dostal, přestaly stejně po pár týdnech fungovat. ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (28)

  • Britové – a nejen oni – znají seriál pod názvem „Teenage Mutant Hero Turtles“, protože slovo „Ninja“ je údajně příliš násilné. (Zdroj: metro.co.uk) (JORDY)
  • V dvoch častiach 3. serie sa objaví Usagi Yojimbo-Zajac samuraj, známa postava z amerických komiksov autora Stana Sakai-ho. (donnie22)

Súvisiace novinky

Želví ninjové se dočkají rebootu

Želví ninjové se dočkají rebootu

02.07.2020

Želvy Ninja už se za ty roky dočkaly tolika rebootů, že by další verze klidně mohla vyprávět o čtveřici stárnoucích želv, co místo karate cvičí jógu a prochází si krizí středního věku. Naštěstí to…

Reklama

Reklama