Steven Grant, vľúdny muž so všedným zamestnaním, si začne uvedomovať, že nežije svoj vlastný život, keď sa v ňom začne prebúdzať neľútostný žoldnier. (Disney+)

Nevka

Chlapci, když se vykašlete na to CGI dřevo a pozadí, uděláte dobře. Kazíte si totiž fantastickou epizodu, která je opravdu jiná a díky Isaacovi perfektně šlape. Kola mytologie se rozjíždí na plné obrátky a Ethan Hawke má potenciál na velmi charismatického záporáka. Střih mi sedl na první dobrou a rád bych podotkl, že tu "akci za oponou" jsem ještě vidět nepotřeboval. Ono je celkem osvěžující, když tvůrci nevytáhnou všechny karty na stůl hned v prvním díle. Potyček a brutality si určitě užijeme ještě v dalších epizodách. Není třeba spěchat. Až na zbytečný digitál je to za mě prozatím naprostá lahoda. ()

filmfanouch

Seriály od Marvel Studios na Disney+ prozatím sázeli na známé postavy. WandaVision, Falcon a Winter Soldier, Loki i Hawkeye představili nová dobrodružství dávno známých a oblíbených postav, bylo ovšem jasné, že časem musí dojít i na seriály s novými postavami. A hned první z nich je dost možná jedna z těch nejzajímavějších, která se na stránkách komiksových sešitů od Marvelu objevila. Hrdina Moon Knight, který trpí disociativní poruchou osobnosti a lákal tak na netypického a tak trochu komplikovaného hrdinu, který musí krom nepřátel bojovat i sám sebou. Do hlavní role byl obsazen talentovaný Oscar Isaac, do role záporáka Ethan Hawke a sami tvůrci naznačovali, že nás čeká ´´ Klub rváčů, který potkal Indiana Jonese ´´. A minimálně pilotní díl naznačuje, že šestidílný Moon Knight bude solidní podívaná. Režie první epizody se chopil egypský režisér Mohamed Diab. Je to stěžejní i proto, že Moon Knight sází na egyptskou mytologii a vždy je lepší, když na určitý segment dohlíží odborník. Stežejní je ovšem, že Diab celý seriál nastartoval solidně a především dle pilotu bude seriál stejně nevyzpytatelný jako samotný hlavní hrdina. Především i proto, že všechna svá esa a především dějové pilíře Moon Knight nevytahuje na samotném počátku. Divák je tak díky tomu víceméně ve stejné řece otázek a záhad, jako hlavní hrdina a od začátku skutečně láká na tak trochu jinak pojatého superhrdinu, jehož největším nepřítelem dost možná ve finále skutečně bude on sám. První epizoda vůbec neodkazuje na širší svět Marvel Cinematic Universe, stojí prozatím na vlastních nohách, kdy se širším MCU seriál pojí především opět solidní řemeslná stránka a není tak prozatím důležité řešit, jak moc Moon Knight zapadá do časové linie a především vůbec není nutné sledovat nějaké odkazy, protože v první epizodě prakticky nejsou. Místo toho si tak divák může sledovat jiné věci a zjistit přitom například to, že Diab umí akční scény. Naháněčka v Alpách je jeden příklad za všechny. Oscar Isaac nezklamal a je jednoduše skvělý. Marvel tak opět nezklamal a dokázal, že v obsazování stěžejních hrdinů prakticky nešlape vedle. Úmyslně falešný funkční britský přízvuk, přesná schopnost prodat postavu, která se nachází v gejzíru otázek a úvah nad svou existencí a především jasný náznak toho, že Marc Spector/Steve Grant/Moon Knight má jako charakter neskutečný potenciál do budoucna. I přesto, že nejspíš nebude ten typ hrdiny, kterého by chtěl mít každý Avenger po svém boku. Stejně tak famózní je nepřekvapivě Ethan Hawke. Z počátečních náznaků se jeho Arthur Harrow profiluje jako protivník, ze kterého jde respekt. Je to očividně fanatik schopný prakticky čehokoliv a respekt budí především tím, jak vyrovnaně a poklidně se profiluje. Hawke se při hraní postavy inspiroval David Koreshem, vedoucím náboženského hnutí Davidánů a Harrow si tak prozatím dokáže vybudovat pověst jako někdo, s kým nebude příjemné zkřížit cesty. Tenhle záporák by se v rámci MCU mohl hodně blýsknout.  Moon Knight má pochopitelně pořád daleko k vyloženému psychologickému hororu, je to ovšem skutečně temné a v jistých momentech nepříjemné. Má to humor, který v jistých momentech skřípe, přesto se naprosto bravurně dokáže prodat atmosféra a především roztřídit šachovnice. Zábavně se využívá hudební dramaturgie (každá automobilová honička by od teď měla být doprovázena Georgem Michaelem), samotný soundtrack Heshama Naziha se poslouchá solidně, kamera působí živě a plná kreativních nápadů (finální záběr je prostě geniální). Tenhle seriál má rozhodně velký potenciál. Pokud by většina prvních epizod fungovala takhle, svět by byl najednou hezčí místo. Pilotní díl Moon Knighta bravurně láká na zbylých 5 epizod a ukazuje, že se s zavedenou formulí dá přeci jen pracovat tak trochu jinak. Je velmi pravděpodobné, že má seriál schováno mnoho es v rukávu a spousty záběrů z posledních epizod si šetří, přesně tohle namlsání ovšem prozatím stačí...... () (menej) (viac)

liskam

Dokonalej hereckej výkon Issaca, díky kterému jsem kupodivu vůbec nepotřeboval žádnou akci, akce byla vlastně jen na překážku a celý první díl zpomalovala. Za mě první polovina 100% druhá polovina 70% ()

Sobis87

Krásně odvyprávěno, žádné hluché místo, fajn koncept celé epizody, přesná režie a skvělý Isaac a slibný Hawke... konečně zajímavá a více osobitá marvelovka (spolu s Wandavision a Lokim, samozřejmě) ()

HellFire

O tomhle hrdinovi jsem nikdy neslyšel a o to více mě první díl potěšil. Oscaar Isaac hraje svou roli tak přesvědčivě, že jsem měl nutkání mu neustále tleskat. Jako první díl, který vás vtáhne do děje, to funguje naprosto dokonale, přestože samotný „superhrdina“ se nezdá nijak výjimečný. ()

PKD

Předlohu prakticky neznám, ale jestli se takto povede (soudě dle tohoto 1.dílu) i She-Hulk (u které je to u mě s předlohou přesně naopak) bude to velmi slušná náplast na ty neukočírované a totálně chaotické DC projekty posledních let. Issac je perfektní a jen mi potvrdil, že jeho přítomnost v nové SW trilogii byla jedním z mála světlých bodů vůbec. Jeho postavu jsem mu bez výhrad věřil. Užil jsem si i někdejšího idola dívčích srdcí v roli lehce špinavého hippiesáka s démonickým nádechem a jen mi to ukazuje, že casting tohoto zajímavého projektu byl brán vážně a nebyl vycucán z prstu jen tak. Vizuální podobu tohoto vskutku netradičního hrdiny v jehož kůži bych fakt nechtěl býti znám (zdravím někdejší avatar kolegy Nevky:) tudíž jsem ocenil velkou přesnost v samotném závěru. Sice mě moc neberou ty songy, které bych vynechal úplně, ale drobná příměs humoru (doufám, že to tak zůstane) včetně narážky na Cameronova Avatara (ta pobavila;) dotvořila tento díl do smysluplného a soudržného celku. Určo se budu dívati dál. P. s. pokud by nebylo v dřívějších dobách reklamy od Ratemuse a již zmíněného Nevky, asi bych to nikdy nezkusil.;-) Po shlédnutí celku chci a to je mým hl. záměrem zjistiti, co na tom zainteresované strany mají a proč je to pro ně tak významné, jako pro mě jiné postavy, lhostejno zda DC či Marvel. Plus za ty promakané závěrečné titulky alá regulérní kinofilm. ()

Lenka.Vilka

První díl byl naprosto skvělý, úplně stejně jako když jsem ho tehdy viděla poprvé. Správně napínavé, správně hravé, správně tajemné. Má to všechno, proč se pustit do druhého dílu. Tentokrát to ale fakt udělám  :) ()

Martrix

Poněkud rozporuplné pocity, mnou cloumají. Oceňuji, že je to zase něco nového, že to smrdí Egyptem a bezva práci s hudbou. Co mi moc nevoní, je mě nepříliš sympatický Oscar Isaac, pofidérně vypadající CGI a nedostatečně vtahující úvodní epizoda. Nebylo v ní nic víc, než o čem se psalo v souvislosti s obecným popisem seriálu. Rozdvojená osobnost, nebo něco na ten způsob a s tím spojené trable. To mi nestačí. Čekal bych něco ...zapeklitějšího, co bude pootevírat vrátka něčemu zajímavému, co mě nechá netrpělivě vyhlížet pokračování. ()

Script

Musím se přiznat, že po střihové stránce mě fakt zatím seriál nezaujal. Ba naopak mě odradil a ještě nevím jestli budu mít chuť pustit další epizodu. Třeba se to zlepší, ale moc tomu nevěřím. ()

DragonnCZ

10/10. Panečku, tak to bylo něco! Na MK sem se zatím těšil ze všeho nejvíc načetl jsem si i komiks a věřil sem že mě seriál nezklame a ono se tak stalo! Máme tu famózního Oscara Isaaca, který si svou postavu mimořádně užívá a je vidět že hrát prostě umí, Ethan Hawke má parádní potenciál na super záporáka, akce tu nepohořela a bavila mě, sice CGI kterýho mohli užít s mírou. Hrozně miluju Stevena Granta prostě si s tou postavou mega rozumím a vciťuji se do něj. Miluju ten blbej MCU humor, baví mě nehorázně ten děj a prostě jo! A také tu hlavně musím vyvrátit jednu věc a to, že to není z dalších šablon MCU seriálů či filmů, seriál má vlastní hubu a je vidět, že si to jede svým stylem a tím, že sem u Torena v novinkovým mixu slyšel, že tvůrcům by tu bylo jedno propadák tak proto tu více experimentovali a to se mi strašně na tom líbí, že se fakt nesnažili o jednu z dalších MCU šablon. I když první trailery docela dost vyspoilerovaly z 1. ep a všechny karty vyndali na stůl už při první ep tak pořád to vypadá na slibný seriál, kdy si další esa v rukávu nechají na další epizody. Co bych k tomu asi ještě dodal, no prostě jedním slovem úžasnost! Těším se už na další epizody. ()

BROKEN_

Strašně se mi to líbí. To jak seriál na nic nečeká, na vysvětlování není čas a tempo se žene kupředu. V dalších dílech ty odpovědi určitě přijdou. Isaac a Hawke si užívají svoje role a sledovat je, je radost. Má to hororový nádech, jak slibovali prvotní reakce a mě se to hodně líbí. Velice dobrá hudba, fungující humor. Největší mínus je digitální honička, kde MCU šláplo hodně vedle, zbytek ale vypadá dobře. Jo tohle na mě udělalo ze všech dosavadních MCU seriálu ten největší dojem. Těším se na další díly. :-) ()

MikeZ

Chudák Oscar Isaac mohl být novodobý Pacino, ale má příliš rád peníze, takže je z něho maximálně tak Pacino v Jack a Jill. Z toho jeho trapného pitvoření a tradičního marvelovského cringe humoru (přestože slibovali, že tohle takové nebude) jsem se chtěl zabít. Zbytek sterilní CGI rutina, která si invenci představuje tak, že při automobilové honičce pustí ironicky Wake Me Up od George Michaela. Na rozdíl od ostatních MCU seriálů tomuhle ale ještě dám šanci, protože několik dílů by mělo režírovat duo Benson & Moorhead, což jsou šikovní kluci. Ale moc si nenalhávám, že by se jim z té zavedené formule podařilo nějak výrazně vymanit. ()

SamVimes

Tvůrci správně chápou, že při současné saturaci komiksových adaptací se už nikdo nechce dívat na generický první akt, který představí normální život budoucího hrdiny, incident poskytující schopnosti a první osahávání si tajné identity. A tak protagonistu potkáváme ve chvíli, kdy už je spojen s egyptským bohem Khonshu, jenž z něj dělá Moon Knighta. Jen Steven o tom zatím neví. Oscar Isaac si prý dal záležet na rozdílném ztvárnění jednotlivých osobností i jejich odlišných přízvuků, v první epizodě k tomu však ještě nedostane šanci. Ethan Hawke se zatím představí jen v krátkém prologu a dvou scénách, jeho náboženský fanatik Arthur Harrow ale už teď působí dostatečně děsivě a přitom charismaticky. Na definitivní soudy je ještě příliš brzy, minimálně první dojmy ale rozhodně ukazují na castingovou trefu v obou případech.   Po formální stránce si epizoda hraje s neskonale vděčnými zrcadly i jinými odrazovými plochami jako vitríny nebo kaluže. Steven ve skle vidí jiné části svého já, Arthur sklo zase rozbíjí a dobrovolně si působí bolest. Moon Knight se snaží oproti jiným komiksovkám působit odlišně, ambiciózněji, v rozjezdu se mu to ovšem daří jen zčásti. Limitující hranice dané sounáležitostí s MCU jsou možná neviditelné, ale pevné. Schizofrenní atmosféru výpadků paměti nebo stihomamu pronásledování vizí egyptského boha zase průběžně narušují snahy o odlehčení. Atmosféru nabourává i výběr písní, který je ve vztahu k ději až neúnosně prvoplánový. Na začátku Stevenova dne třeba hraje A Man Without Love (s opakujícím se "Every day I wake up, then I start to break up"), střídání osobností zase provází skladba Wake Me Up Before You Go-Go. Hlas a projev boha Khonshu ve Stevenově hlavě až nebezpečně připomíná Venoma. A v samém závěru pak epizoda nahodí čistě komiksovou vějičku, v níž i přes její efektnost jasně prosvítá především záměr neztratit zájem nikoho z diváků o pokračování. Moon Knight se rozjíždí solidně, zároveň toho však zatím nenabízí mnoho neokoukaného. Formou i obsahem je výrazně konzervativnější než nejen skutečně experimentální Legion (s nímž sdílí komiksový původ i téma disociativní poruchy) na FX, ale i WandaVision taktéž na Disney+. ()

Sany33

Príbeh: Steven je dobrák. Vzorne chodí do práce, číta knihy a stará so o svoju zlatú rybku. Všetko sa v jeho živote obráti naruby, keď zistí, že má štvordňové okno a musí dohľadať čo sa v jeho živote deje. Prevedenie: Pohľad na klasický deň normálneho schizofrenika. Až na to, že druhá osobnosť v tomto tele je žoldnier, ktoré pán sa snaží trestať duše vinníkov na tomto svete. Na to aký to má potenciál je to dosť chabý rozjazd. A tie flesche kde sa vlastne v akčných scénach nič akčné nedeje tomu tiež moc nepridali.  55% ()

Skeksis odpad!

Prepáčte všetci zanietení, ale takáto blbosť ma vie celkom nasrať. Tieto komiksové záležitosti mi už zopár rokov pripadajú ako súťaž o najväčšiu pičovinu. Toto ide naozaj mimo mňa. Neviem, na čo som to pozerala... Zase som sa nechala zlákať percentami. Ale dopozerala som až celý jeden diel! ()